Campanie civica - responsabilizare a autoritatilor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, a aparut o petitie on-line pentru legea mamelor, ref la suma pe care o va primi fiecare mama care este in cresterea copilului pana in 2 ani, care ar fi la alegere intre 8 mil si 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, un lucru bun, pentru ca se asigura celor cu venituri mici un venim minim de 8 mil, iar celorlator femei cu venituri mai mari o suma mai mare, cum de altfel e si normal, ca fiecare plateste la asigurarile sociale o suma in functie de salariul pe care-l are.

Cum putem face sa depunem si noi o astfel de petitie pentru cauza noastra, sprijinirea materiala a cuplurilor din Romania care au nevoie de reproducerea asistata?

Pana atunci, am semnat petitia pentru legea mamelor!
La semnatura mea am pus un link.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

ioana, http://www.petitiononline.com/create_petition.html


Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Doamnelor, imi cer scuze pentru ca in ultimele zile m-am implicat mai putin aici, am avut punctia & ET. Reiau de unde ramasesem.
Incep cu Maria, desigur. Imi pare rau pentru problemele tale de familie, multa sanatate mamei tale, dar nu renunta la ideea de a adopta un copilas. Sunt convinsa ca e loc pentru amandoi in viata si preocuparile tale. In rest, aproape tot ce mi-ai spus, stiam deja – nu ma refer la amanuntele din "istoria forumului", ca eu sunt new user si nu aveam de unde sa le stiu, ci la chestiile de ordin general – mult entuziasm la inceput si apoi de numarat pe degete cei care mai raman, faptul ca este o "cursa de rezistentza", nu de saptamani sau de luni, faptul ca pe vipuletzurile locale le doare la cascheta daca nu se lasa cu expunere publica imediata si extinsa, faptul ca trebuie sa se implice cineva cu influenta pentru a da greutate actiunilor. Stiu toate astea, sunt impedimente, dar nu exista alternativa. Repet, asa merge treaba la romani: ne entuziasmam rapid si ne dezumflam si mai rapid, dar, totodata, copilul pana nu plange, nu primeste tzâtza. Asa ca eu am de gand, daca si voi vreti, sa continuu actiunea inceputa. Retineti : obiectivul pe care l-am fixat de la inceput, cu realism, nu este obtinerea finantarii (e vorba totusi de foarte multi bani, vedeti cum se targuiesc sa mai adauge doujde mii de lei usori la alocatii, inchipuiti-va cand vor face calculul cu miile noastre de euro/tentativa/persoana......), ci responsabilizarea autoritatilor. Sa aducem subiectul pe tapet, sa devina constienti ca exista o buba. Apoi, mai vedem...

Intamplator, am lucrat in mai multe tari din Europa pe communicare, lobby & advocacy, am viziunea de ansamblu, stiu cum se face, am toate resursele teoretice. Ce-mi lipseste de aici, de la distanta, sunt relatiile directe in Romania, la nivel politic, pentru ca ASA MERG LUCRURILE.Dar uite, suntem multe aici, in virtual, nu se stie de unde sare iepurele, se mai iveste cate un unchi parlamentar. :) Nu Teo sau Raduleasca vor avea un cuvant in rezolvarea problemei (desi un astfel de « ambasador al cauzei » ar da ceva vizibilitate), ci un factor politic, coroborat cu mediatizarea prin presa. Amaratele astea de petitii pe care le trimitem Ministerului Sanatatii au un mare avantaj: institutia este obligata sa ne raspunda – negativ, desigur :) -, iar apoi noi putem folosi raspunsurle ca argumente. Constituim baza piramidei.
Si ma bucur ca Maria are un ong in domeniu, numai bun de reactivat, este intr-adevar nevoie e un cadru organizat, pentru cele (foaaaaarte) cateva care vom mai ramane in lupta in etapele urmatoare. Faza cu 2% este de actualitate, parca in primavara se completeaza buletinele catre administratia financiara, nu? Maria, nu ezita, spui ca esti de mult timp pe forum si ai fost si moderatoare, relanseaza campania pentru 2% catre fundatia "Ador copiii" - nu conteaza ca nu toti cei care zic "da, sigur, ce frumos si util" o vor si face, conteaza ca unii o vor face. Caci, mda, va fi nevoie de un minimum de fonduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Cristal, neaparat intretine legatura pe proiect cu jurnalistul de la Romania Libera, cam la nivelul asta trebuie lucrat, mai degraba decat cu EuforiaTV, cum s-a mai propus aici. (orice mediatizare e in principiu buna, dar daca vrem sa fim luate in serios, trebuie sa ne alegem cu grija canalele pe care transmitem).
Pisix, de acord cu ideea de "prezentare cu suflet" care sa inlocuiasca un comunicat arid, ma bazez si pe tine, stiu ca si tu esti *in focuri* zilele astea, dar crezi ca, dupa, poti sa faci un draft al textului? :)

Ioanap & Luci_elm, sigur ca facem si petitie on-line, am mai zis.:) Dar trebuie sa nu ardem etapele, sa nu amestecam planurile. Stati sa inceapa sa soseasca raspunsurile de la MS, sa le vedem pozitia si apoi facem un text bine gandit si bine scris pe care il trimitem catre diverse tinte: presedintie, prim-ministru (direct, nu la SGG), parlament, institutii europene. Si, desigur, petitia on-line.:)


Update petitii MS:
1. Elenada
2. Cristal
3. Cristinici
4. Iuca
5. Iyoana
6. Medamaya
7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli
11. SimonaGurau
12. L5845
13. Mihaele
14. Dariela
15. Danotino

Continuati sa trimiteti si saptamana asta, va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

LucaLuca - da, intr-adevar acum sunt in focuri si cum vad ca tot apar probleme sincer chiar ca nu sunt acum in mana sa ma ocup de asta.
Insa promit ca in cel mai scurt timp ma apuc de text.
Sincer mi se rupe sufletul de fiecare data cand citesc de fete care renunta la cel mai arzator vis al unei femei din motive financiare.


De asta si avusesem initiativa infiintarii unei fundatii, idee la care inca nu am renuntat
Asta ar fi mult mai mult de atat, pentru ca o fundatie poate ajuta un numar mic de oameni.
Cred ca acest text pana la urma va fi cel mai elocvent daca va cuprinde franturi din gandurile celor pe care le-am gasit aici pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Buna dimineata, ...ca sa zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Buna dimineata!
Am trimis si eu petita acum!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

http://www.keiko.ro/pages/general/keiko-life.html
fetele.

Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Cum pot trimite si eu petitia catre Ministerul Sanatatii???!!!Am avut netul picat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonagurau spune:

Maribel Dupa ce iti scrii petitia personalizata trimiti mail la dirrp@ms.ro

Mergi la inceput