cefaci cu primul cand vine al doilea copil?

cefaci cu primul cand vine al doilea copil? | Autor: iancu.

Link direct la acest mesaj

Salut!
Sunt mamica unei fetite de 4 ani foarte cuminti si intelegetoare, insa de ceva timp ne confruntam cu o problema pe care nu stiu cum as putea s-o rezolvam. Sunt insarcinata din nou, eu si sotul meu ne dorim copilul, insa denisa, fiica noastra refuza ideea de a avea un fratior sau o surioara. Oricum am incercat sa-i explicam cat de frumos va fi pentru noi toti sa mai avem un bebe in casa, ea nu vrea, pur si simplu. Deni e o fetita desteapta si e foarte cuminte, merge la camin, are prieteni de varsta ei, interactioneaza normal cu ei, insa nu vrea nicicum inca un copil in casa. I-am explicat ca pe ea o vom iubi la fel, jucariile ei vor ramane ale ei, camera ei la fel, insa nu vrea nicicum si nu ne spune nici motivul pentru care nu vrea. Bebele din burtica are 3 luni, deci am mai avea inca 6 la dispozitie pentru a rezolva situatia. Credeti ca ne puteti ajuta? Multumim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:


Parerea mea sincera dupa ce am mai citit si eu pe tema asta este ca primului copil nu trebuie sa i se ceara acordul ci sa fie informat. Trebuie sa-i explici avantajele si s-o faci sa le inteleaga. Ce i-ati zis ca o veti iubi la fel si ca tot ce e al ei va ramane in continuare al ei a fost foarte bine. In rest cred ca trebuie lasata sa se obisnuiasca cu gandul, poate aveti o familie cu doi sau mai multi copii unde poate merge sa se joace ca sa inteleaga cum sunt doi frati si ca nu este ceva atat de rau incat sa nu-si doreasca. Acum mai mult de atat nu stiu ce sa te sfatuiesc, dupa ce vine bebe va trebui sa va purtati cu manusi, si eu am fost stresata si i-am acordat lui Filip mai multa atentie decat lui bb sau mie, ca eram si eu destul de varza. Si am incercat sa-l implic in rutina zilnica, adu pampersul, hai sa schimbam pe bb, hai sa-l dam cu crema etc. Iar de cand s-a ridicat si Georia si misuna prin casa a devenit foarte distractiv sa se joace impreuna.


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

"cefaci cu primul cand vine al doilea copil? "
Il dai la altii ca si-asa e vechi

_
nu-i ceri acordul. o implici in tot ceea ce inseamna bebe: alegeti impreuna scutecele, rochite, bodyuri, mobila. cadourile mai vechi o sfatuiesti sa i le dea lui bebe cadou si ei ii cumperi altele si mai ales cand vine bb pe lume primul lucru e o papusa mare (sau ce stii tu ca-si doreste fetita) cadou pentru cea mare de la cel mic:) ma repet: nu ii ceri acordul, o IMPLICI! o sa-i faca placere sa fie "sefa si stapana" :-)
sarcina frumoasa in continuare:-)


blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by papadie

"cefaci cu primul cand vine al doilea copil? "
Il dai la altii ca si-asa e vechi

_


blog



Io am vrut sa zic ca-l dai inapoi!

Da si asta cu cadoul de la bb pentru Filip si invers am practicat-o si noi. Si in ziua de azi stie ca are o carticica frumoasa de la Georgia.


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

Pai fetita de 4 ani refuza fiindca i se pare ca exista si alternativa ca ea sa ramana singurul copil. Si i se pare ca i se ofera si ocazia sa va convinga pe voi de acest fapt.
Prin urmare, asa cum a zis si papadie, venirea noului copil trebuie prezentata ca un fapt ce se va produce indubitabil. Faptul ca ii spui ca o vei iubi la fel de mult ca inainte ii spune ei ca, in mod normal, cand apar fratiori si surioare parintii nu te mai iubesc la fel de mult. Sau ca s-ar putea ori exista posibilitatea ca ei sa nu te mai iubeasca la fel de mult.
Ca s-o scurtez, fetita voastra isi va schimba atitudinea urmare a schimbarii atitudinii voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu nu i-am cerut acordul. Nu i-am spus ca il voi iubi la fel pt ca nu am vrut sa-si imagineze macar ca se va schimba ceva la capitolul iubire. Ba poate ca l-am iubit mai mult in timpul sarcinii si imediat dupa, eram mai afectuasa cu el (poate erau si hormonii de vina?). Cand nu l-am mai luat in brate i-am spus ca pe mami o doare spatele si nu mai poate sa-l ridice, dar stam pe canapea si ne iubim ...-nu am facut nici-o referire la bb. Nu au existat restrictii pe motiv de bb.
Dupa ce am nascut, a venit la maternitate si a luat el bb-lusul (ajutat de tati, evident), l-a dus acasa si l-a culcat in patutul pus la el in camera. Asa i s-a intiparit ca de fapt fratiorul e al lui, ca mi-a zis ca trebuie sa ne mai aduca barza 2 bb-lusi. De ce 2? Unul pt mama, unul pt tata. Si Calin (fratiorul)? Calin e al meu!

Cred ca va trebui sa o "manipulezi" ca sa se simta ea cat mai importanta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu i-am spus Sofiei ca se va naste un bebelus care o va iubi pe ea cel mai mult din lume . Plus variatii pe aceasta tema. A functionat f bine.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Eu i-am spus Catrinei ca-i aduc ei un bebelus:)) Si acu' o tine ca gaia matzu ca face ce vrea cu Sofia ca-i a ei:))
Si pt. ca era mititica si nu prea intelegea care-i treaba cu bebelusii, frati, surori etc. la noi a debutat "uite o minge sub tricou", deseneaza pe minge, uite mingea face picioare si da din ele etc. asa ca incet incet mingea s-a transformat intr-un copil mik, mik. sia cum tin minte ce-a urlat catrina cand a vazut bb prima data. nu a intelers cum dintr-o minge asa mare si frumoasa a iesit un bebe asa mik si prapadit care culmea racnea de numa. dar la venirea acasa bb i-a adus cadou o papusa, Catrina era omul cel mai important pt c anumai ea stia unde sunt pampersii, servetelele, de ce plange bb (e-adevarat ca si Catrina a profitat si a baut din greu laptele ce-i prisosea Sofiei. traiasca pompele medela ).


blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Baietelul meu, saracul isi doreste atat de mult un fratior sau o surioara, in fiecare zi imi spune. E innebunit dupa orice bebelus pe care il vede in parc. Si eu nu stiu cum sa-i explic de ce nu va avea bebelus.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Criss, nu cunosc problemele voastre si nici nu trebuie sa le spui pe aici, dar daca exista dorinta, orice se poate rezolva. Iti doresc sa schimbi cu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Daca de exemplu copilul spune "nu vreau sa se faca noapte", ce-i explicati ? ... ca indiferent de vointza lui o sa se faca noapte si il ajutati sa vada "avantajele" noptii ... mi se pare ca-i cam la fel cu bb2. Asa ca io i-as spune ca bb o sa creasca mare in burtica la mami si cand o sa fie suficient de mare mami o sa mearga la spital sa-l nasca si o sa vina acasa cu bb, si apoi o sa aiba grija de el exact asa cum a avut si de bb Denisa cand era mica ... si poti sa-i arati poze cu ea cand era mica, si sa-i povestesti ce facea ea cand era mica .... Si trebuie sa explici clar ca bb o sa vina acasa chiar daca ea nu-l vrea si are aceleasi drepturi ca si ceilalti membri ai familiei. Chestia asta nu e negociabila .

Fiimiu deja ma anuntza ca n-o sa imparta jucariile cu bb mic, nu-i da nici din mancarea lui si mai vrea si sa-l bata .. vedem noi cum va fi intalnirea reala.


Monica 17+ si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput