Mamici de (pepenasi de) iulie august 2008 (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Na ca am uitat ce am vrut sa scriu...
Daaa, Mada, pai eu am vazut doar capia, nimic altceva si mi-am incrucisat degetele (cam cum le tii tu sa-ti ajunga cu bine aragazu) si am zis - NIET!!!!Cine stie ce mai contine retzeta si n-am de unde si ma apuca urlatul la luna...
Ba ca au legume si de care stiu si de care nu stiu, da capia si gogosari chiar n-au si mie imi plac astia mult mai mult decat ardeiul gras...

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (19+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sursula spune:

Buna seara fete dragi!
DIANA-Felicitari pentru baietel!
TECKY-eu sunt decisa pentru celule stem.Urmeaza sa ma documentez mai bine in lunile urmatoare.
CRISTINA,CAPRIOARA-INSANATOSIRE GRABNICA!Aveti grija de voi!
NARCISA-Da,zile pline la teatru si filmari.Da,exista legenda cu burtica tuguiata la baietei ceea ce pana acum la mine se potriveste:)
Va multumesc pentru ca m-ati linistit cu opritul brusc al greturilor!!!
MADA-multumesc pt schimbarea DPN

Sursula17+bebe Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Narcisa nici aici nu sunt gogosari, capia sunt la pachet de doua bucatzi adusi din Israel da is scumpi normal. Mai gasesti ardei cam cum sunt in ro la piata la magazinele turcesti in rest numai ardel gras la supermarket normal is f buni la gust si grasuni si ieftini.
Capia am mai vazut numai la Lidl la borcan din aia in otet.
Oricum in reteta aia poti pune si amestec din ala de legume mazare, morcov etc ti-am zis adaaptezi si tu in fct de resurse asa fac eu de cand is aici ca unele nu se gasesc ca si in ro si atunci ma apuca eu si le fac cu ce gasesc si iese ceva poate si mai bun decat reteta originala.
Sursula cu placere.

----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

biri, eu as vrea sa stiu care-i treaba cu celulele stem, asa ca astept sa scrii mai multe cind ai vreme sau sa dai un link. Ca am cautat pe net, insa am gasit mai multa reclama la treaba asta, asa ca as vrea sa aud si alte pareri.

mey, am ajuns sa ma complexez rau de tot la kile, auzi la ele 2 kile la 18 saptamini, 5 kile la 20 si ceva de saptamini. Sinteti toate la categoria pana, numa' io am ditamai burtoiul la 17 saptamini si 5 kile extra. Si zau daca-nteleg de ce, nu maninc asa mult, am taiat dulciurile de pe lista, fac sport pe cit apuc de des, vreau si io kile mai putine

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Buna seara!!
In sfarsit apuc si eu sa intru, sa va zic ca mai traiesc, doar ca am fost taare ocupata, ca merg la meditatii dupa masa de 3 ori pe saptamana. Am avut si o dispozitie mai proasta, ca am urechea infundata de la otita si e cam enervant, asa ca nu am intrat sa nu va supar cu starea mea de spirit...
Am si eu vreo cateva intrebari: voi aveti arsuri asa pe gat, pana spre stomac? Ce as putea lua / manca sa se amelioreze?
E ok ca simt ca o senzatie de arsura sau ma rog, caldura pe piele, pe burta, in partea de jos?
In rest, eu astept intalnirea cu strumfuletz de saptamana viitoare, cand sper ca o sa lase pudismul la o parte si vom afla si noi ce e.
A, si inca o intrebare: la 22 de sapt. a cata luna de sarcina e? Nu de alta da eu la 6 luni tre' sa repet testul de toxoplasmoza, ca nu sunt imuna.
Va pup dulce, mi-a fost dor de voi!!



dia 22+

strumfuletz
poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetelor , astazi am avut probleme cu tel. si net-ul si acum au rezolvat astia problema , m-a sunat o gramada de lume de peste tot si nu ii cunosc , a fost oarecum iritant .
Ce sunt mai fetelor celulele astea stam ca am cautat si nu am inteles mai nimic .
Cat priveste kg. si eu sunt un pic perplex ca la 25 saptamani am deja luate 8 kg. si pt. o pitica ca mine e mult .
Cred ca m-a luat si pe mine o raceala ceva ca ma dor ochii si nasul de mor si capul , am un pic de febra , si un ganglion umflat si dureros la gat . A si imi este si frig .
In rest ar fii multe de spus insa nu mai pot sta asa ma duc sa imi fac un ceai .

Alina 25 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Pai asa o sa fac Mada, cum spui...

Of, Turturica, pai si eu sunt cu 6 kg in plus la 20 de saptamani...Nu-s chiar pana pana, sunt intre categorai musca si cocos...Da nu-mi fa griji pentru asta, am altele la care sa ma gandesc...Stai linistita, manca ce-ti cade bine dar controlat, organismul oricum se adapteaza si isi revine dupa

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (19+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna seara gagix,

Cris da, sa nasc fara epidurala! Sunt 100% convinsa acum. Vom vedea ce decide Galu..natura...Eu la durere sunt foarte cooperanta si..energica! Culmea!

Tecky multumim de adresa lui Miky!

Da Sursula, e normal sa se si opreasca brusc. Eu tare m-am bucurat! Si tu ar trebui sa faci acelasi lucru..bebe e bine acolo in burtica si mami nu mai are greturi! Super tablou!

Turturelu esti oricand bine venita! Te astept cu drag si fac oale intregi, numai sa veniti voi! Si nu mai spune ca esti babatie ca te bat! Esti zenistu meu lenist, daaaa? Si o sa avem niste nasteri usoare si frumoase, daaa?

Adina stiu ca tu n-ai avut epidurala nici la Adrian si ete ce bebeloi frumos si sanatos ai si uite si curaj sa-l faci pe al doilea repede! Nu e naturala asta asa bombastica..doar ne-a proiectat natura special pt asta!Sanatate multa iti doresc!

Anna nush cat de curajoasa sunt cat mai mult trecuta prin destule. Si nu mi-e frica de durere deloc. Si tu esti normala, da.:)

Ruxandra ti-ai facut un masaj circular...de la tample pana intre sprancene si invers? Cu o crema foarte mentolata ar fi bine. Buna ideea cu splitatul numai ca eu nu ma pricep deloc! Dar cred ca Mada stie:)

Sor-mea vezi? La voi e bine ca se face epidurala oricand. La noi nu e chiar asa. Important e ca fiecare sa nasca asa cum i se potriveste cel mai bine ei si bebelului.
Ai grija cu ametelile alea, te rog! E de la tensiune, cel mai probabil.

Didi ce vis ai avut:) Si tu cu durere de cap? Mai fetelor, ce aveti? Eu iti recomand sa nu mai bei in timpul mesei...asa si digestia e mai rapida si scapi si de discomfort.

Diana bravooo! Sa va traiasca bebe-putza, sanatos tun! Si bravo pt rezolvarea tuturor problemelor. Succes la scoala dar ai grija, da?

Celule stem: eu acum nu foarte mult timp eram convinsa ca da. Intre timp am mai vorbit cu prieteni de familie care-s medici in diverse tari ale lumii, am citit (recunosc spashit ca iubi e cel care s-a cultivat cel mai tare) si...nu mai suntem convinsi.In fine, vom sta de vorba si cu dr, sa vedem dansa ce parere are.

Anaco sanatate multa! In sapt 18 dritza ta isi face probleme ca nu e pozitie de nastere? Giiz, sa stea calma ca mai e. Iar tu nu mai gandi nebunii..bebe are unde sa se faca mare si frumoasa, stai tu linistita!

Bai Mada...ti-o iei! Cum nu esti mai luminoasa si frumoasa? Auuud? Io am ajuns la concluzia ca voi sunteti nebatute, zau!:)) O sa am grija eu de asta..curand:))

Capri ce tare cu dritza aia. Foarte fain daca lucrezi 8 ore..desi ai dreptul la 6, dar in fine...Cand o sa nasti noi cum stim ca sunteti bine? Nu va "mufatzi" si voi la o retea ceva?

Cuscri si io cred ca tot vreo 6...Suntem niste mini-gogosharei asha:) Diferenta intre noi doua e ca tu esti frumoasa!

Vicky sanatate sotului si recuperare usoara! Pernuta pt gravide e foarte buna pt un somn ok! O gasesti pe o gramada de site-uri!

Estrella bine ca ai mai trecut pe aici, sa stim ca esti bine.

Mishuc eu nu folosesc centurica dar am auzit lucruri bune despre ea. Poate o foloseste vreo fata, sa-ti spuna impresia ei.

Narcisule eu te iubesc pe zi ce trece mai tare! Asa, pur si simplu! Ahh, sa stii ca din popor se zice ca daca e burta mai ascutita e baiat si daca e rotunda e fata (no wonder, discriminarea incepe din burta, dom'le:)). La mine toata lumea zicea ca e baiat..ca e nush cum burta..dahhhh, siguuur...

Capri multumim de carte!

Siby ce faci? Cum sunteti? Ce face casuta? Hai ca nu te uitam noi asa repede, dar mai intra si tu aici...

Biri si pe tine stiu de ce te iubesc! Da, ai mare dreptate in ce mi-ai scris. Nu o sa ma incapatanez inutil, pt ca nu simt nevoia sa fiu martir. Imi doresc sa nasc fara, dar asta nu cred ca o decid doar eu. Vom vedea...sa ne ajute DD sa avem copilasi sanatosi, indiferent prin ce cale se nasc! Dah, cu celulele stem nu ma mir ca ai parerea asta...matusa mea e cardiolog in state si cam la fel de transanta a fost si ea.

Dia uite aici cum e cu saptamanile si corespondenta lor:
Month Week
one 1-4
two 5-8
three 9-13
four 14-17
five 18-21
six 22-26
seven 27-30
eight 31-35
nine 36-40
Iar pt arsuri cica laptele functioneaza. Si inghetata, daca nu esti sensibila.

Alina nasol cu telefonu. Lasa, nu te mai enerva si tu asa repede..zen nene, zen:)

Bey Turtu, lasa ca si io-s ca o gogoshica in ultimele zile. Am crescut ca fat-"frumos", pe bune. O sa fac poze pe joi-vineri asa, ca atunci cred ca gasesc acumulatorii si ii si incarc. Sa vedeti elefantelu':)). Da' nah, cica nu mai mananc clatite, inghetata, fainoase..alea alea. Nu-ti face si tu atatea procese de constiinta, zau!:)

Wow, le-am depasit pe colegele de la mai-iunie! Incredibil ce limbarnitza avem:) (zise ea cu ditai epistola scrisa).

Raportez: piept de pui la gratar, piure si salata de roshii. Mai incolo mananc si doua felii de....denumire:)). Si gata pe ziua de azi.

Pup, ma'c la aranjat lucruri. Mai vin.








SUN24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ofofof, am ajuns si eu acasa acum, dupa ce mi-am tinut si copilul si sotul la birou, cam 2 ore juma', ca sa imi termin ceva urgent... Weekendul asta e cel de pomina cu deplasarea, si a ramas.... CONSTANTA!!! Asa ca daca ma trimite in deplasare si imi da bani de benzina plus diurna, ca asa trebuie, ma duc nene cu familia la mama sa ne odihnim si noi Si raman si in relatii bune cu sefa si poate nu imi taie din bonus trimestrul asta, cum face de obicei...(nu de alta, dar am tot interesul sa am veniturile brute cat mai mari in urmatoarea perioada) Singura chestie care ma streseaza e ca la Cta am o directoare imposibila cu care ma cert ingrozitor! O obraznica.
In fine, macar sa reusim sa terminam cu materialele zilele astea ca simt ca nu mai facem fata.

In fine.... ideea e ca nu am apucat sa citesc decat aceste doua pagini, iar acuma ma duc sa mancam o pizza ca nu am chef sa intru in bucatarie, de obosita de sunt

Anca mami de Eliza si 23+ cu Ligia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Sunt imposibila, iar am uitat ce am vrut sa compun

Asa, mi-am reamintit

Pai pentru arsuri cum zise si Sun (citam acum din clasici in viata!!!) laptic caldutz si e important ca doua ore dupa masa sa nu dormi. Si pe mine ma apucaaaa asa cate o arsura dar dau ignor...

Da Sun, si iti amintesti ca acum doua luni ne apucasera depresiile pe aici cum ca nu ne vorbim, ca fetele din alat odisee vorbesc mai multe decat noi, ca de ce la noi nu-i asa ca la alte gravidutze...Pai yote d'aia, ca suntem noi mai speciale...

Bey, eu ma duc sa fac inghetata fie si cu ou negatit, doar inghetat...Hmmm.Mi-a zis Bujo ca sunt retete si cu ou preparat termic la caldura (da inghetat nu-i tot preparat termic???)


Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (19+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput