Paste de tot felul

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Budinca cu branza de vaci

un pachet si jumatate de fidea cuiburi,
branza de vaci(3 cutii de Fagaras cu smantana),
3 oua,
2 plicuri de zahar vanilat,
zahar(3-4 linguri).

Se fierbe fideaua,se spala ,se lasa la scurs.
Se paseaza usor branza de vaci,se adauga oualele si zaharul,se amesteca pana se obtine o consistenta omogena.Se toarna peste paste,se amesteca bine,se pune amestecul intr-o tava si se da la cuptor pana se rumeneste bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

quote:
Originally posted by ocebine

Da, macul trebuie macinat...

Mama mai face un soi de budinca din paste...paste gen angel hair (foarte subtiri) peste care toarna o compozitie din ricotta si farmer's cheese, ou, coaja de lamiie, zahar si vanilie...amesteca si baga la cuptor pina se rumeneste...



Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."




Cam asa ,cum este si budinca pe care o fac eu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Iahim, suna fantastic! Ma gindesc sa adaug si niste stafide, ca ai mei sint amatori.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Preferatele noastre sunt pastele cu ton. Daca vreti sa incercati, se fac foarte simplu: se fierb pastele, se spala si se scurg de apa apoi se pun la loc in oala. Se adauga ton din conserva cu ulei (eu pun 2 conserve la jumatate de pachet de paste) si cateva masline tocate si se amesteca pana se incalzesc. Se pot servi si reci cu cascaval ras deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by Lorikay

Preferatele noastre sunt pastele cu ton. Daca vreti sa incercati, se fac foarte simplu: se fierb pastele, se spala si se scurg de apa apoi se pun la loc in oala. Se adauga ton din conserva cu ulei (eu pun 2 conserve la jumatate de pachet de paste) si cateva masline tocate si se amesteca pana se incalzesc. Se pot servi si reci cu cascaval ras deasupra.



reteta asta o fac si eu, dar prajesc 2 catei de usturoi+oregano in putin ulei in tigaie, si pun conservele de ton si pastele fierte si scurse.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Iahim, suna fantastic! Ma gindesc sa adaug si niste stafide, ca ai mei sint amatori.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



Este si mai buna cu stafide insa lui fii-miu nu-i plac stafidele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Ramona in loc de conc.de legume poti pune sare si sunt la fel de bune.Va mai dau o reteta care se face f. usor.Fierbeti paste scurte ce forma preferati iar separat puneti un pic de ulei de masline si un dovlecel potrivit,tocat cubulete il caliti un pic in ulei(se schimba un pic aspectul cind este gata)puteti adauga si peperoncino daca preferati un pic condimentat.Cind dovlecelul este gata puneti deasupra brinza topita,de preferat cea la tub pt ca este mai moale,amestecati bine iar cind brinza a devenit omogena puneti pastele scurse deasupra si amestecati in continuare cam 2 min.Le puteti servi cu patrunjel tocat deasupra sau simple.

Mergi la inceput