Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (159)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Roxanico, Roxanico ...Cu papa Sarei sa stii ca poate doar din punctul meu de vedere e diversificata cu toate ca sunt unii mult mai in urma dar si altii mai inaintati. Deci in creierul meu blond si zburdalnic inseamna ca e ok ca papa cam urmatoarele: ciorba de perisoare, supa de pui cu galusti, dovlecei sau ardei umpluti, mancare de spanac cu orez si pui, ficat cu diverse, ou cu branzica si legume diverse, tocanita de vita cu cartofi....nu-ti imagina nimic fff elaborat pt. ca nimic nu e calit sau prajit, totul doar fiert sau/si bagat la cuptor unde-i cazul. Zilele astea ma bate gandul la o musaca. Dupa cum vezi paste nu prea am prestat deocamdata. Doar la supe sau ciorba mai pun uneori taietei.

Da vezi tu la masa de seara inca n-am prestat nik ca au vreo 2 luni nu vroia si nici n-am mai insitat dar progresam...am incercat\ de prea putine ori gris/orez/paste cu lapte sau mamaliguta cvu branza s-alte cele, budinca de vreo 2 ori dar iaca zilele astea purcedem...nu mai zic ca deserturi ioc. Suntem inca pe fructe cu branza sau uneori cereale, iaurt, lapte si cereale cu lapte.

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Dia, sa stapaniti sanatosi apartamentul si in curand sa va vad intr-o casutza frumoasa
Despre micutzul meu, ce sa va mai povestesc...el e doar perfect, asa cum il stiti, eu sunt putin suparata ca il vad asa slab dupa boala asta nenorocita, abia acum realizez ca pana acum m-am plans degeaba, chiar avea picioruse grasute, obrajori, acum daca l-ai vedea Sper sa recupereze cat mai repede greutatea pierduta. A inceput si sa manance mai cu pofta, Doamne ajuta!
Noi acum, tocmai cand altii renunta cu succes la suzi, suntem in faza de redescoperire a ei. De dragul ei, stie chiar sa zica "suzi", dar el zice ceva de genul "zuzi", e zazait puiul meu, zzzzz . Zice si "zos" , adica jos, si zus , adica sus. Dar "zuzi" e nelipsita. Si sa vedeti ce dragutz e cand o ascunde , in joaca, am mai facut noi faza asta cu jucariile si acum ne imita. O pune , de ex, intr-un sertar in bucatarie si vine la noi, ridica din umeri spunand " Nooo", ardeleanul lu' mama. Apoi incepe s-o caute, dar mereu cu zambetul pe buze, nu poate sa-si ascunda siretlicul, mai scoate si cate-un chiot. Su cauta pe sub masutza, se apleaca in genunchi, asa ca oamenii mari si se uita sub canapea, cand se apleaca face oof, ca bunica, , cauta in cosul d ejucarii, peste tot, apoi fuge la sertar si rade in hohote, bucuros s-o revada pe zuzziiiiiii!! Sau o ascunde la spate, cu manile, si tot "Noo, zuzi??", dar asa drag mi-e ca uita regulile jocului si se mai scarpina la nasuc, sau la ochisori cu manutza in care e " ascunsa" suzi, dar eu ma fac ca nu observ...
Apoi cate nu mai face!! Si intelege absolut tot.
O faza trista e ca, in ultima vreme, de cate ori il vede pe tati ii spune : "paaaaaaaaa!" tati e palid instant cand aude..
De cele mai multe ori insa savureaza la cote maxime prezenta lui tati, il ia de mana si il duce la jucarii,ii cere sa stea in fund pe covor sa se joace impreuna, sau ii cere doar sa se plimbe de manuta prin casa. Atat. Dragul meu!!!
Mai avem o problema: daca pana acum indragea cartile de povesti si statea f. linistit rasfonidu-le, acum se plicitiseste f.f.f repede. Nu apucam sa povestim decat despre prima pagina, ca o arunca urgent si zice : "Ata" , adica alta, urmatoarea si tot asa cu fiecare. e vina noastra, ca , vazand ca-i plac, i-am cumparat tare multe si acum ii distrag atentia. Am sa le ascund pe toate si o sa-i las 1-2.
Hai ca m-am luat cu vorba.
Dia, voi cum va descurcati singurele??


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Dianocica, super bicla!! Ce primavara frumoasa la voi!! Iar David asa cum il stim, rapitor de frumos
Kiki, toate bunatatile insirate i le blenduiesti sau doar cu furculita le pasezi?

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Roxanico pasate bineinteles. Nu ma plangeam mai-nainte ca nu papa bucati ca-si face greata. Da nu-i bai pan pe la 3 ani o manca si ea bucatele. TRaiasca zuzi noua voastra descoperire...cred ca aluat-o de la Sara ca ea n-o mai vrea.

Si...mama lor de muci...s-a trezit garga de la ei mica a dormit asa putin...stie careva mucii astia care din nas au ajuns in gat de nu-i poti scoate am vreo sansa sa-i scot la cap fara antibitoic?

Dianarus, te rog mai zi-mi cum pun la aerosoli fluimicil, cat si cum e operatiunea ca tot n-am facut niciodata. S-o speria de el sau nu?

Dianocica, bicla e ketler sau doar seamana?

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Dianocica, important era sa zic...s-o stapaniti sanatosi!!

Dia, te pup dar nu prea mai dai vesti. Iar pe-afara cate 2 ture?? Cam asa si noi dar au fost vreo 2 zile tare proaste in Buc si am stat in casa, a fost ingrozitor.

am mai zis??? MAMA LOR DE MUCI

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Dianocica, important era sa zic...s-o stapaniti sanatosi!!

Dia, te pup dar nu prea mai dai vesti. Iar pe-afara cate 2 ture?? Cam asa si noi dar au fost vreo 2 zile tare proaste in Buc si am stat in casa, a fost ingrozitor.

am mai zis??? MAMA LOR DE MUCI

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

kiki, lasa mucii fetei in pace, nu-i da antibiotic pt atat lucru.. baga ser in nasuc cat mai mult, cat mai des, sau apa de mare.. dc sunt galbeni, baga vibrocil.. si atat

dianocica: despre bicla: ff faina, diana, ne-am uitat si noi la astea.. ca si kiki intreb si io: e ketller sau biemme? cum sta d fara suportul de picioare? se blocheaza pedalele si roata din fata? noi o sa o luam pe aia de la itsimagical (dc o gaseste, bineinteles) la care ne-am uitat impreuna acum 2 secole, o mai stii? :)

roxanica, e f greu, seara imi vine s-o iau pe aratura si de oboseala si de singuratate, ca n-am cu cine schimba o vorba dupa ce o culc pe oana :(... dar mai am doar 3 zile, da? dc n-ar fi perioada asta cu dintii/maselele, ar fi mult mai usor, dar acum e asa de chinuita si maraita mititica, nici noaptea nu doarme f bine, se tot trezeste, o dau cu dentinox pe unde apuc, dar de fapt cine stie unde o doare:(... si bineinteles ca nu mananca mai nimic, si m-apuca asa o jaleeee.. dar stii tu cum e ... saracutul david nu mai are bucutze.. las' ca le pune el la loc... asa ascunde si oana cate ceva, ea le baga sub tricou sau in pantaloni, si vine la mine, imi arata manutele si spune"nu-iiiii" dupa care flutura manutele si zice "unde-iii?"... imi vine s-o mananc nu alta.. e tot mai desteapta si mai frumoasa .. si avem dialoguri adevarate, eu o intreb cate ceva, im raspunde cu da si nu, si cu alte cuvine... i-am trecut in caietul ei sapt trecuta cuvinetele pe care le spune.., m-am socat profund sa constat ca-s vreo 40 ... nu ma asteptamn sa aiba asa vocabular bogat ... hai ca va pove mai tarziu mai multe despre ea, dc vine maica-mea pe la mine.. acum ma duc sa dorm langa ea, ca presimt ca voi avea nevoie macar de o ora de somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

kiki, nu mai apuc sa dau vesti.. intru cand doarme oana de regula (cand nu dorm si eu cu ea) si acum ca suntem singurele nu prea mai apuc nici sa citesc... in timpul zilei suntem mult pe afara, zilele trecute a fost f urat si a plouat si in tm si am stat mai mult in casa sau am socializat cu alti copii in diverse locuri.. dar chiar dc stam in casa prefer sa stau 100% cu ea fara sa fac nimic altceva, sa fie quality time.. si atunci nu mai intru pe forum, nici sa citesc nu mai apuc uneori

la sf lunii mergem 4-5 zile la sinaia, mai vine cineva???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

La multi ani Marcelac! Sa traiesti, sa infloresti, sa fii sanatoasa si fericita!

Dianocica, super bicla voastra si super D!
Roxanica, mi-e asa de drag sa citesc ce mai povestesti despre David! E un scump!


Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput
Mergi la inceput