sfaturi pt o viitoare mamica singura

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

mi-a si zis ca nu are de gand sa ajunga sa se chinuie pentru nimeni nici pentru mine,nici pentru nevasta,nici pentru copil)nu face decat sa ma faca sa sufar,sa-mi fie dor de el si sa vina cand vrea(e si mai dureros pentru mine pentru ca inainte nu-l puteam da afara din casa statea tot timpul cu mine,ar fi fost in stare sa vina cu bicicleta numai sa fie cu mine)de cand sunt gravida gata se poate concentra pe afaceri ca oricum nici acasa nu sta...imi zice ca de abia asteapta sa nasc ca sa fiu inapoi cum eram(nu m-am ingrasat dar ca orice graviduta am burtica mare si funduletul a cam crescut)
Cand ma supar si nu mai vorbesc cu el,nu-i mai raspund la telefon ma lasa o vreme in pace apoi suna din nou si-mi spune sa nu o mai fac pe-a nebuna sa nu-mi stric viitorul si pe al copilului.

Nu stiu cam cum vezi tu asta dar eu cand am citit am inteles un singur lucru : Ca el nu te iubeste ...ca era inebunit dupa tine, dupa fizicul tau la inceput si acum cand esti gravi te evita cat poate si abia asteapta sa ajungi la formele initiale , am mai inteles ca nu vrea sa-ti complice viata cu tine , copilul sau nevasta ...ca el pur si simplu isi satisface toate placerile fara sa-i pese de nimeni.

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Mi-a trecut pesimismul,a venit de vineri si a stat tot weekendul cu noi ca a vazut ca am luat-o razna,a simtit si el bebele miscandu-se in burtica ca acum e mai fortos si loveste cat poate de tare toata noaptea face box in burtica cred ca i-a servit si lui cateva picioruse sau pumnisori in rinichi cand il tineam in brate.Acum imi pare rau ca m-am plans si ca sunt asa mofturoasa stiu ca are grija de noi si ca ii pasa nu ar fi trebuit la suparare sa il vorbesc de rau,pentru felul cum se poarta cu noi merita respectul meu nu sa-l prezint ca personaj negativ mai ales ca nici eu nu sunt un ingeras nu orice barbat poate rezista langa o femeie ca mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Dana ce mai faci? nu ai mai intrat de 3 zile. sper ca esti bine, si bb la fel.
si parerea mea e, sa nu-l treci pe bb pe numele tatalui. cantareste bine, dar tare mi-e frica sa nu ti-l ia. Oricum, tu stii mai bine ce ai de facut si ce simti.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Suntem bine Giova, m-am mai gandit la chestia cu certificatul puiutului si am aflat ca sunt mai multe opotiuni:as putea sa trec si numele meu alaturi de cel al tatalui pe certificatul bebelui,oricum se pare ca nu conteaza asa mult iar de luat nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa mi-l ia mai ales ca sunt sanatoasa am casa mea pe numele meu,am si ceva banuti si nu traim chiar in jungla,nu am de ce sa ma tem de nimeni eu sunt mamica puiutului meu si eu am sa am grija de el asa cum pana acum nu am lasat pe nimeni sa-i faca rau nici de acum incolo nu am sa las.
Pentru ca-si asuma responsabilitatea fata de sarcina si fata de puiut si pentru ca vrea sa-l recunoasca consider ca are dreptul sa o faca,mai incolo va avea drepturi in functie de cum o sa se poarte,daca va vrea sa fie tata bine daca nu treaba lui...
Pentru mine cel mai mult conteaza copilasul si cred ca are dreptul sa-si cunoasca tatal mai ales daca si acesta il doreste,chestia cu numele nu conteaza ori ca e pe numele meu ori pe numele lui,sau al amandorora.
De luat de langa mine nu are cum sa il ia decat daca mor,innebunesc sau sunt decazuta din drepturi si asta numai legal,oricum mai am destul timp sa ma gandesc si in plus nici nu pot sti ce-mi rezerva viitorul caci daca el nu o sa vrea sa-l recunoasca eu una pentru recunoasterea paternitatii nu am de gand sa-l dau in judecata,nici pt pensie alimentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Dana gandeste-te bine inainte sa-l treci si pe el pe certificat.
Daca il treci, el va avea drept de vizita, dar si copilul va avea avantaje financiare. Daca nu-l treci, nu va avea nici o sansa sa se apropie de copil, insa nici financiar nu poti avea pretentii.
E decizie extrem de grea, mai ales ca nu stii ce-ti rezerva viitorul.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Dana iti doresc sa iei decizia cea mai corecta. e tare greu...dar sper ca DD sa-ti lumineze mintea.

www.dropshots.com/giova2#date/2008-04-25/12:06:54" target="_blank"> Paste Fericit!
Fie ca lumina Sfintelor sarbatori sa va aduca pace, liniste si bunastare!

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Multumesc pentru urari,nu am prea apucat sa mai intru pe net sau am trecut doar in graba,desi stau singurica nu am putut lasa sarbatorile sa treaca pe langa mine fara sa fac si eu ceva asa ca am fost destul de ocupata in plus incerc sa pregatesc casa pentru venire celui mic.
Am cautat patut pt pui si pana la urma am luat unul din lemn,salteluta de cocos, cu lenjeria de pat inca mai am de furca pentru ca sunt de toate felurile si nu ma pricep care este cea mai buna si sanatoasa pentru copil,e greu sa fii la primul copil si sa nu stii prea multe mie imi plac seturile care au protectie pentru lateralele patutului si baldachin,acum nu stiu daca sunt si utile si bune sau doar frumoase si de efect.Am vazut ca seturile astea au si fete de perne si nu inteleg de ce daca copilasii nu au voie sa foloseasca perna.
Sunt atatea lucruri pentru copilasi ca nici nu stii ce trebuie sa iei cu adevarat,care sunt folositoare sau nu,care sunt bune sau rele,la fiecare magazin ti se recomanda altceva,iar pe internet parerile sunt impartite...care ar fi lucrurile cu adevarat necesare pentru un bebelus,ce trebuie sa ai cand aduci acasa puiutul ca sa te descurci cu el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

quote:
Originally posted by danabb1

Multumesc pentru urari,nu am prea apucat sa mai intru pe net sau am trecut doar in graba,desi stau singurica nu am putut lasa sarbatorile sa treaca pe langa mine fara sa fac si eu ceva asa ca am fost destul de ocupata in plus incerc sa pregatesc casa pentru venire celui mic.
Am cautat patut pt pui si pana la urma am luat unul din lemn,salteluta de cocos, cu lenjeria de pat inca mai am de furca pentru ca sunt de toate felurile si nu ma pricep care este cea mai buna si sanatoasa pentru copil,e greu sa fii la primul copil si sa nu stii prea multe mie imi plac seturile care au protectie pentru lateralele patutului si baldachin,acum nu stiu daca sunt si utile si bune sau doar frumoase si de efect.Am vazut ca seturile astea au si fete de perne si nu inteleg de ce daca copilasii nu au voie sa foloseasca perna.
Sunt atatea lucruri pentru copilasi ca nici nu stii ce trebuie sa iei cu adevarat,care sunt folositoare sau nu,care sunt bune sau rele,la fiecare magazin ti se recomanda altceva,iar pe internet parerile sunt impartite...care ar fi lucrurile cu adevarat necesare pentru un bebelus,ce trebuie sa ai cand aduci acasa puiutul ca sa te descurci cu el...

danabb1



Pai ai sa-ti spun ce mi-a trebuit mie si cred ca este necesar:
- PT Camera bb - iti trebuie o comoda unde sa-l schimbi astfel iti va fi mai usor decat in pat ...de asemenea pe comoda trebuie sa ai o salteluta pe care trebuie sa pui o lenjerie cu elastic la margini sa ia forma saltelutei ( sa nu-i fie rece lu'bb)
- Pentru patut: lenjerie obisnuita ( ce-ti place tie), protectia pentru lateralele patutului , o pernuta cilindrica ( nu stiu sa spun unde o gasesti ) dar iti trebuie atunci cand doarme bb i-o pui la spate sa nu se intoarca ( se foloseste pana la 3-5 luni deasemenea pune-l sa doarma cand pe o parte cand pe celalta...sa aiba un capsor frumos ), tot pentru patut ... ce-am vaut c-a fascinat-o pe fetita mea... poti lua un carusel muzical cu luminite sa adoarma frumos , jucarii de pus sa le pui la capul patutului ( cu timpul isi va alege una care va fi preferata lui ) , in primele luni pune-l sa doarma cam de la jumatatea patutului ca atunci cand il acoperi sa nu fie prea mult spatiu gol picioruse-marginea patului , mai poti lua un baldachin sa-l protejeze de ex tantari sau pur si simplu este ff dragutel.... cam atat cu patutul
- Igena bb : iti trebuie neaaparat o crema pt fundulet sa nu se irite ( eu folosesc Sudocream e fff buna ), servetele umede , o crema pentru masaj dupa baita, trebuie sa-l stergi in urechiuse dar nu prea sunt recomandate betigasele ( eu le-am folosit si nu am avut probleme), scutecele ...ai grija ca marginea elastica sa fie la incheietura piciorusului astfel nu o sa se formeze dungulita rosie ...cam atat ... nu cred ca mi-a scapat ceva..
- Vitamine: in cazul in care nu ai lapte suficient sau deloc dupa 2-3 luni trebuie sa-i dai vitaminele D si K
- Hainute : pentru mine cele mai practice au fost hainutele cu totu gen ...body mai ales in primele luni ( e bine sa ai cat mai multe ) apoi ce vrei tu , ce-ti place tie
- Carucior : I-l poti scoate pe cel mic afara inca de la 2 sapt..plimbarica . De preferabil este sa ai un maxi cosi atasat la carucior este mult mai practic fiind micut , Cat despre carucior dupa parerea mea cel mai bun este Quinny Buzz ( cu landoul cat si celalta parte de la 6 luni ) caruciorul este foarte bun , nu se rupe ...sau mai stiu eu ce ( te poti uita pe internet)
- Im mare : ai grija la capsor ( cand il speli...mana ta dreapta trebuie sa fie pe sub capsorul lui si cu palma ii prinzi bratul ) ...cam asta ar fi ...
Daca vrei sa stii ceva ma poti intreba

Am revenit fiindca am uitat sa-ti spun ca-ti mai trebuie un termometru digital ( trebuie sa-i iei temperatura zilnic mai ales in primele sapt ) sau o suzeta termometru in cazul in care prefera suzeta... daca ii dai lapte din sticluta trebuie sa i-o ferbi la 3 zile sterilizare ( s-au iti cumperi un sterilizator ) , nu este indicat sa se spele cu detergent de vase ...spalate bine cu apa f calda.

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Buna dana!
ma bucur ca sunteti bine, chiar daca ai fost mai mult singurica.
Din proprie experienta iti spun ca aparatoarele de la patut nu le-am folosit cat bb a fost mic si nu se prea misca. Doar cand a inceput sa se invareta in patut, atunci le-am pus, ca sa nu se loveasca. perna nu i-am pus, doar catre 2 ani am inceput sa-i pun, nici nu poate fi numita perna, ca e asa subtire....
Salteaua din fibra de cocos e buna, si noi tot dintr-aia avem.
Eu sterilizator nu am avut, dar am luat o solutie de sterilizat la rece de la Chicco si a fost foarte buna.
Cantar, termometru, masa de infasat, caditza toate astea sunt importante si folositoare.
Caruciorul Quinny de care zicea Avoogt e super fain, dar costa enorm pt. Romania. sunt si altele mai ieftine si bune. eu am avut 2 Chicco fara landou, ambele sport, cu husa pt. picioare, centura in 5 puncte si suport pt. sustinerea capului la nou nascut. am avut si scoica, dar daca nu ai masina nu prea merita investitia. cel putin asta e parerea mea, il mai duceam in scoica, dar e cam grea, plus copilul, de abia o caram.
pompa de muls iti va trebui, mai ales pt. inceput, ca sa nu faci furia laptelui. eu am avut de la Nuk tip seringa, nu stiu cum sa-ti spun, dar a fost folositoare. Avent si Chicco sunt pompe bune.
Nici nu stiu ce sa-ti mai spun, nu-mi mai vine acum nimic in minte si multe le-a enumerat deja Avoogt.
si sa ne auzim cu bine.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Multumesc pentru indicatii AVoogt si Giova, acum cand mai am putin pana nasc m-au apucat pregatirile pentru cel mic si sincer nu stiam exact ce-mi trebuie si dupa cate vad sunt necesare destul de multe lucruri,acum am sa pot sa iau ce e necesar(am vazut masuta de infasat cu tot cu sertarase si cadita cred ca am sa iau din asta ca sa nu ocupe mult spatiu,la pompa de sani m-am uitat inca nu m-am hotarat de care sa iau) se pare ca pana nasc am sa fiu foarte ocupata...
Sunt atat de nerabdatoare sa-mi vad puiutul si in acelasi timp imi e teama ca nu am sa pot face fata.
Sper sa fie totul bine,si mai sper ca nu am sa raman grasuna acum am 68 kg la 1,78m dar mama imi spune mereu sa am grija ca ma fac cat o vaca sau ca am sa raman grasa si sunt ingrozita,m-am uitat pe internet si am vazut ca o femeie gravida trebuie sa ia cam 10-12 kg pe tot parcursul sarcinii iar eu am luat abia 6 kg si sunt in luna a 7 a oricum se vede ca m-am ingrasat mai ales la fund si pe partea superioara a picioarelor si ma simt ingrozitor si intru in panica cand mi se spune ca sunt grasa sper ca in 2-3 luni cat mai am sa nu iau foarte mult in greutate ca si asa ma simt ingrozitor de grea si
grasa.De obicei ma simt bine si sunt optimista dar cand mi se spune ca sunt grasa ma deprima,eu stiu ca nu am cum sa nu am burtica mare si sa nu ma ingras dar se pare ca cei din jurul meu nu stiu asta sau au pretentia de la mine sa arat ca o femeie care nu e gravida si fac tot timpul numai comentarii care ma ating...


Mergi la inceput