Bunatati de efect pentru petrecerile copiilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Sunt minunate, Natalia! Imi plac mult fructele in ciocolata, iepurasii si painea umpluta (in cls. a 5-a prof. de franceza ne spunea cum sa facem o astfel de paine... amintiri, amintiri..).

"Doamna iarna-n goana trece,
In calesti de vijelii-" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Uite asta am facut eu de ziua lui Stefan,cand a implinit 2 anisori:
http://veronicascakes.blogspot.com/2007/11/meniul-lui-stefan.html



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

ML, uite inca niste idei. Textul e in rusa (evident ), dar eu zic ca din poze e clar ce trebuie facut. Daca nu, pot sa traduc.

www.say7.info/cook/recipe/524-Farshirovannyie-yayca.html" target="_blank">Oua umplute "soricei"

Calamari umpluti "Purcelusi"

Salata "Floarea soarelui"

Tartine mici pe scobitori

Sandvisuri la cuptor

Oua Faberge (astea chiar mi se par f. originale)

si un desert Felii de portocale cu jeleu de visine

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

natalia, dumnezeule ce de bunatati! iar ideile sunt geniale! nu am vazut in viata mea ceva asa de fain mai ales ouale faberge. ma duc sa ma uit la pozele de pe site ca la rusa stau mai prost.

Poate iti faci un pustiu de bine si traduci ale acu ouale faberge ca nu inteleg

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

balbina,vaiiii,super oua!
ne traduci? e gelatina lichidul nu?


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

monu, ange, abia acum m-am eliberat. Deci, reteta de oua Faberge e urmatoarea (urmariti pozele pas cu pas din reteta originala):

7 oua
sunca (sau kaiser, pui afumat sau salam)
100 g piept de pui
mazare
porumb
boabe de rachitele (cranberries), sint acrisoare si folosite si pt. culoarea lor rosie. Probabil se pot inlocui f bine cu boabe de rodie
2 linguri gelatina (20 g)
verdeata

Gelatina se inmoaie in 100 ml apa fiarta si racita si se lasa 1 ora la umflat.
Pieptul de pui se fierbe in apa cu sare. Avem nevoie de un pahar de zeama de carne (250 ml).
Ouale se spala bine cu bicarbonat. Se sparg la capatul bont, facind o gaura cu diametrul de circa 2-2.5 cm. Se varsa continutul (care se foloseste la o alta reteta). Intr-un vas se toarna apa calda in care se dizolva bicarbonat. Se lasa cojile de ou in ea, pt. dezinfectare. Apoi se scot, se spala bine sub apa curenta si se lasa la uscat.
Mezelurile se taie bucatele mici (cubulete sau alta forma). In loc de mezeluri se poate folosi pieptul de pui fiert mai devreme.
In zeama fierbinte de carne punem gelatina umflata si amestecam pina la dizolvarea acesteia.
Cojile de oua se pun intr-un gofraj, sa fie mai comod de lucrat cu ele. In fiecare coaja de ou punem mai intii boabele de rachitele (sau rodie) si verdeata. Apoi adaugam mezelurile (carnea), mazarea si porumbul. Turnam aspicul si bagam la rece pentru o noapte. Apoi se curata coaja si se servesc. La fel se poate face cu aspic din zeama de peste.

Observatiile mele: cred ca e un aperitiv excelent pt. Paste. Se poate face un "cuib" dintr-o salata verde, in care sa fie servite. Mi-a venit ideea si cu jeleuri dulci, oua faberge desert pentru copii.


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Natalia, mii de multumiri ca ne-ai ajutat.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Natalia, sar'na pentru traducere. Mi se scurgeau ochii dupa ouale alea, mai ales ca vine Pastele in curand. M-am tot uitat pe site-ul ala, si mai e si o varianta in engleza, muuult mai restransa, si am gasit retetele in engleza pentru unele dintre ele:
www.myrecipes101.com/cook/recipe/485-canape.html" target="_blank">mini-tartinele pe scobitori
www.myrecipes101.com/cook/recipe/209-stuffed-calamari.html" target="_blank">purcelusii

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ana, ce chestie, n-aveam idee de varianta in engleza a site-ului. Cu atit mai bine, astfel are acces la unele retete mai multa lume. Multumesc!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Da, Natalia, dar sunt putineee... Cred ca nici 10% din cele in rusa. Dar macar pentru alea sa nu te mai chinuim cu traducerile

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput