Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (106)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

sarbatoritilor de ieri,dar si de azi!

N-am sanse sa mai raspund cuiva,caci e un ghiveci in capul meu,la cat am citit din urma...
Asteptam sa vina tati la 3 si mai iesim o tura afara,caci s-a facut fain,a iesit soarele!

Aniast racusorului sensibil!
Gabriela asa e,cum ai zis tu...ramane stabilit la vara
Melania Tudorica are ochii lui tati?asa-mi pare..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Scaietele meu nu ma lasa nimic sa fac. Sta numai de mine agatata, dac-o las jos maraie.

Nu am gasit nimic din cerealele de care spuneati :( cred ca am nevoie de ochelari ori de mai multa rabdare.


Vroiam sa va mai intreb cum stati cu slabitul? La mine s-a oprit cantarul la 55kg si de cca 3 saptamani nu se mai misca nimicuta, desi tot ma abtin de la orice dulciuri, paine si altele. Oare mai reusesc sa dau eu inca 5kg (macar) jos?! S-au dus multi cm din talie (cam 11cm) si din poponeata (cam 8cm), dar tot nemultumita sunt inca.

Nana cum e azi fluturasul? A mai baut singurel? Tinem pumnii sa inceapa sa-i creasca apetitul.

SabinaY credeam ca am scris de spanac; eu i-am dat si mananca bine, ii place tare. I-am dat borcanel de spanac+cartof de la 4 luni. Deci cred ca-i ok!



www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Sim, felicitari puiutului care zice ma-ma. Si Sara ma bucura cu silabele astea, si intr-un final a recunoscut si tati ca are legatura directa cu mine.

Luy, ce mamica buna esti tu...Asa frumos ai povestit si asa dulce e Maria, eu m-am indragostit de ea iremediabil.

Danuta, imi pare rau de durerile tale. Cu spatele nici eu nu stau mai bine! Cam obraznica doctorita aia. Dar bine ca Mirunica e bine.Atunci cu noi, asa ramane.

Andreea, ai inteles gresit, nu m-ai iritat deloc, am si scris acolo, m-am mirat doar, mi s-a parut deplasata remarca aceea, dar cum spui si tu erai hipersensibila, si sigur asta a fost motivul. Crede-ma ca daca m-ar irita ceva pe forumul asta, nu as mai intra veci. Felicitari pt progresele cu diversificarea!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Celia, vad ca citesti atenta din urma si raspunzi, dar de voi ce mai zici?

Melania, noi am facut drumul Bucuresti-Bacau cand Stefan avea 2 luni juma, Marta a mai mers pana undeva langa Suceava. Singura problema este ca pleci cu o groaza de bagaje .

Luy, usurel, usurel se diversifica Maria.

Carpatina, rezultatul nu era gata dimineata, o sa sun acusi iar... Temperatura e undeva pe la 37 cu 7, e putin crescuta, dar oricum e binisor.

Andreea (Aniast), inteleg de ce, astept schema sa o studiez putin. Sa vedem ce rezolv azi cu domnul, poate papa. Poate totusi il supara gingia pe Vladi sau poate avea gaze?

Multumim pentru felicitari. Intr-adevar, ma topesc atunci cand il aud . Mai avem de lucrat insa pt ca deocamdata ma striga numai cand e suparat, se pare ca eu sunt colacul de salvare . S-a trezit vorbaretzul, ma duc sa ii dau piureul.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Maruntescu, si a mea mananca tot d'alea de la Humana de care mananca si Miruna lu' prisi (sper ca am retinut bine. Dar nu facute pure... ci la biberon... inlocuind aproape jumatate din numarul masurilor de lapte ce trebuie puse la cantitatea respectiva de apa.

E oare obligatoriu sa manance cereale?

Spre deosebire de puii care daca mananca cereale seara dorm pana dimineata fara "oprire".. Ioana e pe invers.. daca-i dau cereale la biberonul de seara, cu siguranta se trezeste peste noapte. Daca nu-i dau.. mai am sanse sa nu-mi intrerup somnul pana canta cocosii.

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna. Nu am avut net pana acum, am fost si la dr cu Alex (acum e la mama, eu ma relaxez cu Andrei) si afara cu bebe. Ma rog, nu e chiar relazant, ca Andrei e cam nervos, nici nu prea se omoara cu mancarea. M-a sunat bona cand eram pe drum, nu stiam cum sa ajung mai repde. Era super nervos, se arcuia sa sara din scoica, nu a pus gura pe mancare, i-am dat bibe. Dupa somn parea ok, dar acum din nou e cam suparat. In fine. Alex e bine, test streptococ negativ, se prezinta super. Nici nu erau bube dulci alea de la gura, e alergie alimentara. Cam asta.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Gata ne-a vazut si d-na dr a zis ca suntem bine numai ca trebuie sa curatam nasucul mereu si ne-a recomandat Colargol 1 pic in fiecare nara de 3 ori pe zi ca sa se usuce mucozitatile. E si un pic rosie in gat dar deocamdata o lasam in pace. M-a impresionat tipa asta care este dr la un spital de copii din Bucuresti azi a botezat impreuna cu o colega un baietel care a fost gasit acum 2 sapt la tomberon in gunoaie, i-au salvat viata si l-au crestinat azi. Ce mama o fi aia de si-a parasit copilul? Cica era aruncat cu tot cu cordon ombilical. Trist dar ne meritam soarta.
Am fost si noi afara de la 12 la 13 si cand am vazut ca a cam intra soarele in nori am plecat acasa.
Fata mea tot moale face, off de la para aia, nu-i mai dau curand.

Luy mi-a placut cum ai povestit tu inceputul diversificarii puiutului tau. mamica rabdatoare.
Celia .
Melania si eu am plecat cu fata la drum lung si nu mi-a facut probleme, majiritatea drumului l-a dormit, mai greu cu adaptarea, dar a fost bine. (cred ca seamana cu mine , a fost o calatorie la socrii si nu- mi place sa stau prea mult pe acolo).
Gabitz78 am vazut in poze o minunatie. Sa ne mai arati nu o tine ascunsa.
aniast te intelegem.
Danuta cam aiurea dr ta, ce dr e aia care iti zice sa bagi sare la mancarea copilului?
Marunzica eu stau bine cu slabitul, pai am mai putin decat aveam inainte de sarcina si nu prea e bine ca arat ca naiba. Nu stiu cum am reusit sa slabesc atat, dar stau hainele pe mine ca pe gard. Inainte mancam ca sparta, acum sunt fitoasa rau si oricum din cauza alaptatului am mancat mai sanatos in general lactate, carne usoara fara grasimi, evit mezelurile si ciocolata, fara cafea, o data la nu stiu cat timp cartofi prajiti si in general prajeli. Mananc mancare facuta in casa si evit fast food-urile.
Sim si a mea zice ma - ma numai cande suparata. Stie ea de ce.
Roxana ma bucur pt vestile bune cu Alex. baietelul agitat.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

Aniast, merele le-am copt in coaja, timp de o jumatate de ora, la temp maxima a cuptorului, apoi le-am curatat, am adaugat un praf de scortisoara si le-am pasat cu furculita. Daca ai cum, ar fi bine sa le supraveghezi, eu le-am lasat in voia lor si mi-am cam murdarit cuptorul, a curs zeama din mere si s-a ars, asa ca apoi am avut ceva de shmotruit. Eventual le pui intr-o tava din teflon sau yenna (eu le-am pus in tava cuptorului). A iesit ceva ff bun!
Deocamdata nu i-am dat legume Raisei, trebuie sa cumparam blender, dar o sa-i fac reteta de la tine si iti spun daca i-a placut .

Sim, cred ca esti topita! visez si eu s-aud mamma din gura fetitei mele! deocamdata am si eu parte de mangaieri si alinturi.

Pe mine m-a trezit Raisa din ora in ora azi-noapte, sunt cam zombi...
Cred ca se pregatesc dintisorii, ca e maraita rau de tot...

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Am foarte foarte mult de recuperat, sa vad cum scot camasa.

Carpatina, nu e vital sa pape cereale, uite noi nici nu avem voie din motiv de durdulosenie. Si doarme de stinge baiatul toata noaptea.

Maruntzika, slabitul sta, adica nu mai slabesc demult. 55 kg este un vis imposibil pentru mine. Am 66 la 1.63 si sper la 60-62 sa ma simt Miss Univers.

Andreea, e de inteles, si eu cam sunt in situatia asta, Andrei plange rau. Nu pune baza ca nu sunt dintii, asa era si Andrei acum 2 saptamani, vreo cateva seri s-a culcat fara baie. Si abia la o saptamana dupa a aparut dintele. Ca acum sa o ia de la capat cu supararea. Tu mergi la acelasi pediatru ca si Betty cu Mario? Pare aceeasi opinie legata de diversificare. Felicitari pentru diversificare si pofta buna in continuare lui Vladi!

Nana, apropos de ceea ce zicea Adimercedes, sa stii ca Alex avea inapetenta si de la calciu. La un moment dat nu i-am mai dat nici calciu si nici vigantol.

Danuta, trebuia sa mai pui vreo 2 paturi pe fata. Lasand gluma, varful de sare nu stiu daca e asa mare problema, dar eu stiu ca pana la 7 luni am fiert carnea separat.

Sim, poate e de la dinti...




Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Vad ca suntem mai multe care nu dormim bine noaptea si a mea se trezeste des noaptea, am tot sperat ca odata cu diversificarea sa se rezolve problema, dar de unde. Vise tata, vise....
Si culmea am o prietena care a nascu pe 20 aug, deci cam cu o luna inaintea mea si nu are nici o treaba cu diversificarea, ii da cam din auzite, la 5 luni ii dadea ficat el de pui, acum ii da galuste din ciorba si sa nu va zic ca baietelul doarme de la 21:30 la 7 dimineata fara sa se trezesca. Si eu care incerc sa-i fac totul bine nu reusesc.
Poate ca asta o fi cheia, sa nu mai fim atat de stresate.
Si sa nu va mai zic ca de cate ori o sun e la tara cu ala mic. Eu nu rezist o zi acolo, eu trebuie sa car bagaje intregi dupa mine si tot nu-mi convine.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput