Totul e bine cand se termina cu bine...

Totul e bine cand se termina cu bine... | Autor: azibel

Link direct la acest mesaj

Pe 6 iulie sosesc in Bucuresti urmand ca a doua zi sa merg la spital sa ma internez.Nasterea ,prin cezariana,fiind la al doilea bebe si primul nascut la fel.Verisoara mea imi ureaza la plecare nastere usoara,toate cele bune,sanatate tie si copilului,urari pentru care multumesc si insist « bebelul sa fie bine ca mie nu are ce sa mi se intample ».Au fost niste cuvinte de care mi-am adus aminte doar dupa nastere,si m-am gandit ca parca Dumnezeu a vrut sa-mi dea o lectie,sa nu mai fiu asa de increzatoare !
Doctorul imi spune ca marti e de garda si voi naste atunci.Luni seara vine dr.anestezist ,ma intreaba o gramada de lucruri ,imi vorbeste despre anestezii-generala si peridurala .Imi intreb a doua zi dr.ginecolog ce anestezie este mai buna si imi raspunde imediat »bineinteles peridurala ».Gata m-am hotarat ,vreau peridurala,o sa-mi aud bebelul plangand,o sa-l vad imediat,…
Marti dr anestezist a plecat mai devreme asa ca s-a amanat operatia pentru a doua zi dimineata la 7,30.Miercuri dimineatala prima ora vine o asistenta ma duce in sala de operatii.Eu sunt Peste si am o foarte buna intuitie si presimtiri care se adeveresc.Dupa ce-am intrat in sala,imi venea sa fug ,sa nu mai fac operatia.La momentul ala nu-mi dadeam seama de ce , doar nu eram la prima operatie.Ma conecteaza la diferite aparate,le rog sa-mi puna sonda dupa anestezie.Vine dr anestezist imi explica cum trebuie sa stau ,ce o sa simt, totul in regula,simt o intepatura undeva in coloana vertebrala,apoi o usturime si dureaza ceva .Ma aseaza pe masa incep sa-mi amorteasca picioarele,vin doctorii si incep.Nu mi-au placut senzatiile,parca trageau de mine,ma apasau,nu durea nimic dar ceva nu-mi placea.In timpul asta dr.anestezist statea sprijinit de perete foarte ganditor.La un moment dat dr meu o intreaba pe anestezista(era o ea) daca e suparata pe el,si ii raspunde ca nu,o sa-i spuna dupa de ce e suparata.La un moment dat se aude un plaset sanatos si ei spun –e fetita- simt ca imi vine sa plang dar nu pot,as vrea sa vorbesc dar am masca de oxigen pe fata,ma invadeaza o bucurie imensa.Dupa cateva momente cineva imi arata un piusor frumos cu ochii mari deschisi infasurat in scutece si pudrat pe toata fata.Mi s-a parut tare frumoasa !Dr anestezist imi spune ca va mai dura o ora,mi s-a parut foarte mult ,nu mai aveam rabdare si intr-adevar nu a mai durat decat vreo 35 minute.M-au dus la reanimare,ma simteam perfect.A venit sotul meu care se ocupase de ‘MULTUMIRI ‘pentru doctori ,urmand sa vorbeasca cu dr. Anestezist care plecase din sala.In sfarsit o gaseste pe dr.anestezist si ca prin vis ii aud vorbind pe hol –Dr.spunea,imi pare foarte rau ,a fost un accident,nu stiu cum s-a intamplat ,am vorbit la Baltazar si daca nu se va vedea la noi o ducem acolo sa-i faca RMN.Nu e nici un pericol ,nu poate intra in canalul medular.-Nu intelegeam despre ce vorbesc,era clar ca despre mine dar eu ma simteam perfect !
Vine sotul meu cu o fata impietrita si imi spune ca s-a rupt o bucata de 5-7 cm din cateter(un furtunas foarte subtire din plastic prin care se introduce anestezicul)si mi-a ramas intre vertebre si ca va trebui sa fiu operata pentru a mi se scoate…I n momentel ala singurul lucru la care m-am gandit a fost ca dupa ce o sa-mi revin dupa cezariana va trebui sa o iau de la capat.Nu am intrat in panica, intuitia mea de pestoaica imi spunea ca va fi bine.
A venit si dr ginecolog ,mi-a spus ca nu a stiut nimic despre cateter, pentru ca dr anestezist nu i-a spus de teama sa nu-i provoace emotii inainte de operatie ,m-a asigurat ca vor face totul sa rezolve problema.
A doua zi mi-au facut radiografii dar cu aparatura veche de acolo nu prea s-au lamurit pe unde este cateterul ,intre timp dr a vorbit cu cel mai bun neurochirurg de la Baltazar si acesta a asigurat-o ca va fi o interventie simpla ,si ca imi vor da drumul in aceeasi zi.Tot in aceasta zi m-au mutat cu Iris puiuta mea care era o dragalasa si o cumintica si acest lucru m-a ajutat sa-mi mentin mintea zdravana .
La o saptamana dupa ce-am nascut (eram intr-o forma fizica excelenta-cea mai sprintena cezariana) am lasat-o pe Iris cu asistentele(de 3 zile o alaptam exclusiv)si m-au internat la Baltazar,la ora 12 am intrat in operatie,anestezie generala, cateterul era destul de incolacit ,m-au scormonit si l-au scos.
Am iesit la ora 13 ,dureri mari de spate ,coloana ,nu puteam sa ma misc. Gandul ca vreau sa ajug la puiul meu m-a facut ca pe la ora 17 sa fac tot efortul pentru a ma da jos din pat .
A urmat o parte foarte grea si urata ,nu mi-au facut nici macar un algocalmin iar eu n-am cerut ,credeam ca asa trebuie sa ma doara,am reusit la ora 23 sa ajung in maternitate ,pe targa ,nu ma mai puteam misca ,doar capul cat sa o vad pe Iris dormind ca un ingeras .Ziua urmatoare a fost foarte grea ,ma miscam foarte greu ,ma durea spatele ,abia dupa amiaza am reusit cu ajutorul pompei sa sa ii dau laptele meu lui Iris,secretia lactata incepuse sa scada,iar lohiile erau in cantitate anormala (prea multe)pentru data la care nascusem.
Dupa 12 zile de spital am plecat acasa cu un puisor frumos caruia sper ca Dumnezeu sa-i dea sanatate.Acum ma simt mai bine ,am mai trecut o data prin furia laptelui,Iris a fost cam agitata in primele zile dar s-a acomodat si a inceput sa doarma bine,am scos-o afara la plimbare si e admirata de toata lumea !
Asta a fost povestea mea si nu mai pot spune decat “totul e bine cand se termina cu bine”

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Te admir azibel prin cite ai trecut.
Cum ai zis tu totul e bine cind se termina cu bine.
Mult sanatate tie si sa-ti creasca iris ca o floare.
Delia, Melany & bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Azibel
Chiar ca totul e bine cind se termina cu bine:-)))
Felicitari pt un puiul Irina si pentru ca ai fost o curajoasa.




"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

incredibil! uite asa te duci sanatos si pleci...Dar bine ca s-a terminat cu bine si acum sunteti sanatoase.Sa-ti traiasca si sa te b ucuri de copiii tai in fiecare clipa!

http://community.webshots.com/user/corinutza111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Sa fiti sanatoase si fericite !
Bine ca n-a fost mai rau. Si la anestezie generala se intampla diverse ..... stie fata.

Tot cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Multa sanatate, la fel si lui Iris, sa fie la fel de cuminte si in continuare ! Imi pare rau de ce ti s-a intimplat, anestezia peridurala e facuta sa usureze nasterea, nu s-o complice, dar totul e bine cind se termina cu bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Multa sanatate tie si puiutei. Iti doresc din suflet sa nu mai ai probleme cu coloana si totul sa fie ok pentru voi.


Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Wow! Io cred ca as fi intepenit cand as fi aflat ca am o bucata de cateter pe coloana!

Sa-ti traiasca puiutul si sa va bucurati sanatosi multi, multi ani de copii vostri!

Numai bine la bebici, mamici si burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

Vai Doamne prin ce ai trecut! bine ca esti o fire tare si optimista. si eu am suferit o operatie cat timp am fost gravida, la mana, si a fost groaznic. imi inchipui cum e pe coloana!
Multa sanatate!
Ioana si bb Alexia

Mergi la inceput