Rugati-va pentru Diana! (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

Se pare ca am inteles gresit, imi cer scuze, nu au fost teste ci o evaluare a starii generale a Dienutei. Totul pare sa fie bine, au cintarit-o, masurat-o, luat tensiunea, pulsul, controlat piciorul care a fost fracturat. Trebuiau sa mai faca si o ecografie la rinichi insa mai erau citeva ore bune de asteptare si Diana nu mai putea sa fie tinuta in scaunel atita timp. Vor reveni pentru asta.
Important este ca starea generala este bunicica. Un lucru care nu a bucurat-o pe Laura deloc este faptul ca Diana a slabit un kg in ultimul timp. E adevarat ca a si crescut, insa se pare ca mincarea nu mai este de ajuns. S-a discutat problema cu doi nutritionisti, separat, si fiecare a tinut de idea lui. Laura a decis in final sa astepte intilnirea cu doctorul nutritionist (cele doua erau asistente) pentru decizia finala.
Fractura s-a vindecat si doctorul a fost multumit de rezultat.

Diana a fost in vizita la gradinita unde va incepe din toamna si a fost pe cit de incintata pe atit de emotionata. Se pare ca asteapta cu multa nerabdare inceperea scolii, o sa fie un nou inceput atit pentru ea cit si pentru parinti.

Voi mai reveni cu noutati in curind. Pina atunci multa sanatate tuturor si continuati s-o tineti pe Dienuta in rugaciunile voastre.

Doamne ajuta!
Lia

Rugati-va pentru Diana
http://dianadumitru.netfirms.com/
http://www3.telus.net/goldsilver/diana/Diana.mp4

Asa a venit pe lume printesa mea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=105962

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Wow, dragutza de Diana incepe gradinita! Ce emotii! Cum va fi la gradi, Lia? Au personal specializat pentru problemele Dianei? Cate ore pe zi o sa stea acolo?
Bine ca s-a vindecat fractura, acum mai ramane sa corecteze greutatea.
Pupici pentru Dienuta, pentru Laura si pentru tine, Lia, ca ne dai vesti!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ce mai face Diana? Sper ca e bine, chiar daca nu s-a mai scris nimic in ultimele zile. Am citit programul Laurei si al familiei si am obosit numai citind. Poate ca mersul la gradinita o va solicita si atunci va incepe sa doarma bine noptile. Chiar daca nu am mai scris, urmaresc mereu cu sufletul la gura subiectul si Diana este tot timpul in gindurile mele. Ma rog din tot sufletul ca micuta aceasta frumoasa sa se faca bine.

Si eu am crezut ca nu e momentul sa o sunam cu programul acesta incarcat, dar daca Laurei ii face placere sa vorbeasca, atunci as vrea si eu numarul ei de mobil, cred ca il am doar pe cel fix.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Lia multumim de vesti!Cum se descurca Laura cu transportul Dianei la doctor? Stiu ca inca nu au cumparat acea masina utilata special, stiu ca e f scumpa, dar ce au acum ca alternativa ofera siguranta Dianei?Multa multa sanatate Dianei!Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Buna tuturor! Am sa incerc sa raspund la cateva din ultimele intrebari. Nutritionista mi-a spus sa-I dau deocamdata 50 de calorii pe zi in plus si sa-I urmarim ce greutatea. Inca nu am primit aprobarea de la OT sa-I dam altceva pe gurita decat lichide reci, dar noi am decis sa-I dam foarte putin si din altceva. Asa ca acum mananca si ea in fiecare zi cate ceva, dupa cum are pofta: cateva gurite mici dintr-un ou fiert, cateva macaroane, o grisina, peste fiert, un sushi ( ), putina cicolata sau un Oreo. M-a dat gata si m-a trezit instantaneu intr-o noapte, pe cand o schimbam si o intoarceam- eu cu ochii carpiti de somn si ametita de oboseala-, cand mi-a zis foarte serioasa: "Mami, I love you so much, ca-mi dai mancare la guritza"

Asa cum v-a povestit si Lia, din septembrie fata mea va merge la Kindergarten. Avem destul de aproape de unde locuim o scoala accesibila Dianei. Pana atunci insa, vor mai trebui sa amenajeze un loc unde sa o poate schimba. Diana va merge la scoala insotita in permanenta de o asistenta medicala specializata in problemele si aparatura Dianei, dar va avea alaturi si un SSW (care daca am inteles eu e o asistenta sociala care o va ajuta sa se integreze in activitatile celorlati copii prin a-I face accesibile diversele resurse, in acelasi timp fiind si un fel de asistenta a educatoarei). Sunt foarte multe de spus, si sunt foarte impresionata de organizarea si efortul facut de sistemul canadian pentru integrarea copiilor cu nevoi speciale. Am observat si ca uneori intentiile bune nu se materializeaza asa cum sunt discutate in (prea multele) “meeting-uri”, ca se impiedica si ei in diverse probleme, uneori se impiedica si unii in altii din cauza ca sunt foarte multe personae implicate, ins pe de alta parte vad ca exista bunavointa in a ne sustine si ca se cauta solutii.

Cu masina e alta poveste lunga… Acum mergem la programari fie cu taxiul, fie cu o firma de transport pentru persoane cu nevoi speciale. Firmele de taxiuri au cateva van-uri modificate pentru persoane in carut, din pacate masinile respective sunt foarte solicitate iar companiile nu sunt deloc serioase: pana acum de doua ori au venit doua ore mai tarziu decat le-am chemat, in conditiile in care dispecerii nu ne-au spus cat va dura. Din cauza asta am pierdut o programare cu un medic si am intaziat mult la alta. Cealalta firma de transport de care am pomenit e serioasa, doar ca masinile trebuiesc pre-programate si transportul cu ei costa foarte mult (iar din cauza cresterii preturilor la benzina, tocmai ne-au informat ca tarifele vor creste mai mult). In plus, cu oricine am merge, mereu am o stringere de inima din cauza ca in masinile astea pe Diana o punem in spate de tot. Ventilatorul ei e asezat in spatele carutului, ceea ce inseamna ca noi nu avem acces la el in caz de urgenta. Si la trach-ul Dianei ajung greu (pana acum s-a intamplat de doua ori sa fie nevoie sa ma ridic in genunchi pe canapeaua din spate si sa ma intind spre ea) cand are secretii si trebuie aspirate. Cazuri cand are nevoie de acces imediat la ea sunt relative rare, ce e drept, dar se intampla! Si nu oricand putem sa asteptam pana cand soferul gaseste un loc potrivit unde sa opreasca masina, ca sa putem sa ii scoatem carutul.
Cel mai potrivit pentru nevoile ei e tot un mini van, insa cu alte modificari, adica scaunul ei sa intre in locul randului din mijloc, asa incat cineva din familie sa stea in spatele ei si sa-i poata acorda asistenta imediata in caz de urgenta.

Altfel eu, in timpul liber, caut informatii despre nutritie, plante medicinale si tratamente naturiste. Stiu ca ele singure nu o vor putea recupera pe Diana, insa pana cand apare un tratament mai efficient, incerc sa o ajut cat pot fara sa-I fac mai mult rau. Am inceput sa-I dau zilnic cate un pic de ulei organic care contine elemente omega (cat m-am rugat de nutritioniste in spital sa-mi spuna daca mancarea Dianei contine tot ce are ea nevoie pentru regenerarea sistemului nervos- ma rog, cat e posibil sa se regenereze- si in special am insistat pe acizi esentiali grasi, si singurul raspuns a fost ca “primeste tot ce are nevoie pentru dezvoltare”! Am descoperit recent ca laptele care il are acum nu contine o cantitate semnificativa de omega 3, 6 sau 9 ) Tot acum incercam sa-I eliminam si laxativul pe care el ia de foarte multa vreme, in schimb ii dam suc de prune si ceaiuri naturale. Deocamdata cu toate schimbarile a fost bine, Doamne-ajuta sa fie asa si mai departe. Caut in continuare tratamente naturiste pentru somn, contra durerilor de stomac si contra spasmelor.

Cred ca astea ar cam fi toate noutatile noastre. Suntem in permanenta ocupati, insa in majoritate cu activitati de rutina.

Va multumim mult pentru gandurile bune, si va imbratisam cu drag.




Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Laura, multumesc pentru mesajul asa lung, eu caut mereu vesti despre Diana mica
Si eu am fost tare impresionata de cei care organizeaza gradinita, m-am mirat ca poate merge la un astfel de loc, si e minunat pentru ea sa mai schimbe atmosfera, sa se integreze incetisor in lume...
Mii de imbratisari voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Laura, multumim mult pentru vesti. Ma bucur sa aud ca Diana mai primeste si ceva bunut "la gurita" si ca a fost bine in tot timpul cat nu ati mai scris. Dzeu sa va ajute cu noile schimbari si Diana sa aiba parte de o acomodare cat mai usoara la gradinita.
Pana atunci ar trebui sa rezolvati problema cu transportul, nu?

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Multumim mult de vesti, in fiecare zi deschis subiectul sa mai aud cate ceva de Dienuta noastra. Sa dea Dumnezeu sa fie bine de acum !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Laura, multumim mult ca ti-ai rapit din timp sa ne scrii despre Diana. In fiecare zi caut si eu ca si celelalte mamici o veste buna despre Diana.

Laura, o operatie care ar face-o bine definitiv, exista undeva ? Eu trag speranta ca undeva in lume, cu ajutorul lui Dumnezeu va exisata un miracol si pentru ea si va putea merge din nou. Doamne Ajuta!

Va pupam si va dorim multe progrese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amandina_c spune:

Draga Laura si Lia,

multumiri ca va rupeti din timp sa ne tineti la curent. Ma bucur mult de tot ca Diana mananca, chiar daca putin, e un pas inainte, si ca astepta nerabdatoare sa mearga la scoala. E nemaipomenita fetita asta scumpa!

Laura si Lia, imi cer din nou scuze ca nu am mai dat semne de viata aici sau pe PM/telefon, mai dati-mi va rog putintel de timp sa-mi revin. Nu sunt prea multe schimbari in viata mea dar cate sunt, sunt de bine.

Ma rog in fiecare zi pentru Diana, si mi-am facut un obicei la serviciu, fiindca lucrez in cladirea unei biserici, sa ma opresc de cate ori trec prin biserica si sa ma rog o clipa pentru Diana si pentru fetita mea. Nu am uitat ca ati mentionat ca va rugati mai intai pentru ca Diana sa poata sa respire singurica si sa manance si apoi pentru mai mult... si ma rog si eu pentru asta mai intai... ce bucurie sa aflu ca Diana poate sa manance. Doamne ajuta!

Va imbratisez si va trimit ganduri bune si urari de sanatate din toata inima





Mergi la inceput