Rugati-va pentru Diana! (2)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Laura ce fac fetele? cum merge Diana? Te descurci cu doua fete frumoase?



ALEX, operatie pe cord!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146687&whichpage=5

3000 euro, 31 ianuarie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Revin si eu cu cateva noutati.

In primul rand as vrea sa va dau un link la o prezentare facuta de medicii care au operat-o pe Diana si i-au introdus pacerul pentru diafragma. E un video destul de lung si e in engleza, dar e interesant ( normal, e despre operatia fetei mele):
http://phsa.mediasite.com/mediasite/Viewer/?peid=98a6eaa3dd76428c99397988960f6bcc

Noi inca ne "luptam" cu Diana sa-si faca exercitiile de antrenare ale diafragmei, si din pacate nu am mai avanasat- zilnic reusim sa facem doar o ora pana la o ora jumatate. Se pare ca pentru ea tubul si galagia ventilatorului e un confort. Inca nu vede si nu intelege avantajele noului sistem. Pana acum am fi putut/trebuit sa mergem la scoala cu pacerul ... am fost la un moment dat pana aproape de 5 ore... Ei, asta e. O sa ajungem noi si acolo.

Intre timp, avem o multime de activitati. Scolare, medicale, si altele. De aproape o luna acum mergem in fiecare marti la medicul ortoped. Prima data doctorita i-a facut injectii cu Botox in gambe. Se presupune ca asta i-ar destinde muschii, si asa evitam o operatie. Din cauza lipsei de activitate si a faptului ca ea e in crestere, picioarele incep sa se deformeze (varfurile picioarelor sunt indreptate spre in fata, ca la balerine, iar glezna dreapta deja s-a rotit usor spre interior). Noi trebuie sa incercam sa-i pastram forma si mobilitatea normala, evident. Si nu numai pentru ce speram noi ca va fi in viitor- un tratament-, ci si pentru exercitiile pe care trebuie sa le faca acum, adica statul pe masa inclinata si posibila stimulare electrica cu bicicleta FES. Povestea e lunga si nu vreau sa va plictisesc cu amanunte. Ideea e ca la o saptamana dupa injectii am revenit la cabinet ca sa-i puna un cast la piciorul drept - cel mai "incapatanat". Peste alta saptamana am fost sa-i scoata castul si se pare ca acum e mai bine. I s-a luat si masura pesntu splint-uri ("cizmulite" speciale dintr-un latex si plastic tare care ii va tine picioarele in pozitia corecta). Saptamana viitoare mergem sa le probam, apoi mergem sa ii ia masura pentru o masa inclinata noua.
Intre timp am mai fost de doua ori la spital sa-l vedem pe medicul care ii supravegheaza evolutia cu pacerul pentru diafragma, ocazii cu care i-au ajustat si aparatele noi dar si ventilatoarele Dianei- fata creste, capacitatea plamanilor ei se modifica, aparatele trebuiesc reajustate.

Scoala ar merge bine, doar ca Diana cam este o "rebela". Nu are rabdare, nu isi astepta randul, vrea mereu sa fie prima, vorbeste peste altcineva (fie ca e vorba de profesoara, asistenta, sau director). Ma astept sa primesc din nou cardul cu nota scazuta la purtare si comentarii despre comportamentul ei. Si zau ca noi ii spunem in toate felurile, cu rabdare si multe exemple cum ar trebui sa se poarte in societate si acasa... se pare ca va mai trebui sa-i repetam pana cand va ajunge sa inteleaga si ea de ce e bine sa se comporte civilizat.
Pe de alta parte, ei ii place la scoala si se simte bine intre si cu colegii. Ieri am fost si noi (mama, Sophia si cu mine) cu copiii de la scoala si unii din parintii lor, ca sa intampinam flacara olimpica care s-a plimbat si la noi in cartier- azi incep la noi Jocurile Olimpice de iarna. Am facut poze si un filmulet si le-am incarcat aici: http://www.flickr.com/photos/11882381@N02/sets/72157623290420865/

Baby sister/Sophia e fetita mare - a implinit 3 luni dar poarta hainute de 6 luni. Ma intreb ce o fi cu fetele mele? Si Diana inca nu are 7 ani si poarta haine de 8-10 ani, cea mai inalta din clasa ei... hmmm... oare o sa fie foarte inalte amandoua fetele?
Acum doua zile, Sophia gangurea si Diana s-a decis sa o invete sa spuna vorbeasca. "Sophia, spune: ma-ma"... Ii sunt recunoascatoare ca nu o invata sa spuna "la-u-ra", asa cum ma striga ea

Tocmai mi-a venit fata mare de la scoala. Fug la ea. Va !


Laura


"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Laura felicitari pentru cele doua dulcele..
Pe mine una, nu ma plictisesti deloc, ba chiar mi se pare ff interesant ce povestesti tu despre tratamentele Dianei.. MA bucur ca doctorii isi dau silinta (bine, cred ca si voi ii ajutati mult).
Cred ca subiectul despre Diana ajuta pe multa lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amandina_c spune:

draga Laura,

ma bucur de vesti... rusine mie ca nu am mai scris de mult timp. Sunteti in gandurile si rugaciunile mele. Ei, ma bucur ca Diana e mai "rebela", a mea e cam de aceiasi varsta si tot asa. Dar mi-as face griji mai multe daca ar fi tot ultima la vobit si nu numai.
Va pup dulce si multumesc si de linkuri.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Laura, superbe pozele si fetele tale! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii! Sper din suflet ca tratamentele Dianei sa dea rezultatele scontate!

Am vazut azi ca avetzi deja primavara in Vancouver. Am acolo niste prieteni si mi-au trimis o poza cu copacii infloritzi. Ziceau ca ghioceii s-au si ofilit..........Atzi ajuns si pe la concursurile de la Olimpiada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Laura, sa-ti traiasca fetitele si sa va bucurati de ele.
Va doresc din tot sufletul numai bine sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

ce fete frumoase ai.......

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Va multumim mult!

Asa cum au spus si prietenii tai, helbi, pe la noi a venit www.flickr.com/photos/11882381@N02/4368356569/in/set-72157623342780937/" target="_blank">primavara. Zile insorite si placut afara- foarte frumos pentru plimbari, dezastru pentru Olimpiada!

Azi dupa amiaza mergem la luat masuri pentru masa inclinata, apoi speram sa scapam pentru 2 saptamani de programari la doctori.

Un weekend placut!

"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
"A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Laura, sunteti toate 4 frumoase(tu, fetele si buni)

Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Deci Diana este o micuta chatterbox? Sa se ia de mana cu a mea Insa la mine a inceput si baietelul, mai creste si Sophia, asa ca stai sa vezi cum o sa te uiti cu nostalgie la vremurile cand aveai doar o vorbareata...

Citat:
citat din mesajul lui Laura B

In primul rand as vrea sa va dau un link la o prezentare facuta de medicii care au operat-o pe Diana si i-au introdus pacerul pentru diafragma. E un video destul de lung si e in engleza, dar e interesant ( normal, e despre operatia fetei mele):
http://phsa.mediasite.com/mediasite/Viewer/?peid=98a6eaa3dd76428c99397988960f6bcc


Laura, m-am uitat la film si e intr-adevar extrem de interesant.
Ma gandeam ca in nesansa asta de a trece prin accident, totusi Diana a avut extrem de multa sansa. Intai, ca a existat masina aceea cu medici in spatele vostru, apoi ceea ce spunea dr. Bob, ca nimeni nu se astepta ca Diana sa vorbeasca sau sa inghita, apoi ca nervul frenic a fost intact, ca Vancouver a fost in programul de testare a pacerului, ca ea a fost primul copil operat in Canada...
Si ce dragut spunea legat de antrenamentul cu pacerul, ca Diana e un copil, iar cuvantul preferat al unui copil este... NU!
Sunteti niste luptatori, ma rog ca Dumnezeu sa va vegheze si sa va dea putere si pe mai departe!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput