Rugati-va pentru Diana! (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Craciun fericit Diana,Laura,Andrei!!!
Sunteti si in gandurile mele si ma rog pentru Diana!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Un An Nou fericit va doresc, cu sanatate, noroc si multe, multe bucurii!
Va pupam pe toti, Laura, Andrei si Diana!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Sarbatori minunate si multa sanatate, putere, curaj si speranta, in anul ce vine !
La multi ani !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Un An Nou si plin de realizari,bucurii,sanatate si LA MULTI ANI in 2009!
Va pupam si ne gandim mereu la voi!
Ne bucuram de vestile bune!Doamne ajuta sa fie tot mai bune!






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Va doresc un 2009 care sa aduca multe bucurii si minuni.
La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amandina_c spune:

Un AN NOU 2009 cu sanatate, iubire si implinirea dorintelor va doresc tuturor

cu mult drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amandina_c spune:

Fetele din Vancouver ... mai dati-ne vesti despre Diana! Va rog frumos! ... poze noi sau filmulete ar fi chiar super!
pentru Dienuta
Va pup cu drag, mai ales pe scolarita Dienuta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ce mai face Diana noastra ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Nici o veste despre Diana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Noi lucruri deosebite nu prea am avea de povestit. Dupa 9 luni deja ne-am obisnuit cu rutinele. Diana merge constiincios la scoala, iar cand vine acasa (nu va fie teama: nu ne lasa de loc sa stam ) ne face program intensiv de joaca, hranit, facut teme sau citit. Si asta nu e tot pentru ca mai trebuie si spalata, imbracata, miscata din pat in scaunel si invers, schimbata pozitia ca sa nu faca escare, facut aspirari cand are secretii, dat medicamente, ca sa pomenesc doar o parte din activitatile zilnice. Uff, si cand ma gandesc ca mama pleca in curand spre Romania unde va sta aproape 3 luni…

Pana atunci insa avem doua programari importante cu Diana: una cu un OT =Occupational Therapist ca sa discutam si sa o masoare pe Diana in vederea achizitionarii unui scaun electric comandat de ea cu gurita, si o alta cu o echipa intreaga de cadre medicale (in teorie ar trebui sa ne vedem cu un pediatru, un urolog, un neurochirurg, un OT, un fizioterapist, un ortoped, un/o Social Worker, si o asistenta, dar experienta ne-a aratat ca in realitate ne vom vedea doar cu o parte din cei de pe lista) de la “Spinal Cord Clinic” –nimic deosebit, astea vor avea loc regulat la fiecare 6 luni sau 1 an.

Iar mai nou incercam sa organizam o plecare cu Diana la un spital “Shriners” din State. Spitalele “Shriners” sunt sponsorizate de catre organizatia cu acelasi nume si asigura gratuit proceduri si tratamente pentru copiii care sunt acceptati. Ce ne intereseaza pe noi e ca Diana sa incerce sub supraveghere medicala o bicicleta cu stimulare electrica, sa exploram daca are vreo sansa sa scape de ventilator, si poate sa aflam si despre alte tratamente/recuperari posibile. Foarte recent am gasit un site despre o fetita din State care e doar cu doi ani mai mare decat Diana si care acum aproximativ doi ani a suferit un la fel de devastator accident de masina, rezultat cu un traumatism asemanator cu al nostru, cu deosebirea ca in cazul ei tratamentul si recuperarea au fost mult mai agresive si in primele 6 luni de la accident i-a fost instalat un stimulator al nervului frenic, adica prin impulsuri electrice diafragma ei e pusa din nou sa lucreze.
Revenind la planurile noastre de plecare, initial ne-a fost recomandat spitalul din Philadelphia (excelent se pare pentru recuperari pentru copii cu traumatisme ale maduvei spinarii), insa imediat dupa ce am trimis aplicatia la ei am fost contactati de organizatia “Shriners” din BC care ne-au spus ca ei sponsorizeaza copiii din BC pentru a fi trimisi la spitalele lor, dar pe coasta de vest. Asta inseamna “Shriners” din Sacramento. Am cautat pe internet dar nu am gasit prea multe informatii despre el. Nu pot sa-mi dau inca seama daca spitalul din Sacramento e la fel de bine dotat si daca au la fel de multa experienta cu “Spinal Cord Injuries” ca si cei din Philadelphia. Daca ar fi comparabile, ar fi intr-adevar mult mai bine sa mergem in nordul Californiei- aici am putea ajunge cu masina, si am scapa de multele batai de cap si foarte probabilele probleme care ar apare daca ar fi sa mergem cu avionul pe coasta de est. Diana are foarte mult echipament si consumabile care trebuie sa le luam cu noi.

In alta ordine de idei, urmaresc cu un amestec de speranta si dezamagire stirile din State despre Geron si celulele umane stem. Tocmai s-a aprobat testarea pe oameni, insa se va face numai pentru cei cu accidente foarte noi, mai precis in primele doua saptamani. Pana o sa testeze procedurile, pana trec de toate etapele, pana vad daca e efectiv si pentru cei cu accidente mai vechi, pana se va testa si pe copii... nici nu vreau sa ma gandesc cati ani vor trece! Dar ciudat, dupa aproape doi ani de la accident, in nebunia mea tot nu pot sa o vad pe Diana imobila si neajutorata intr-un scaun pe viata. Si cum ma justific eu e ca de cand am iesit din spital a fost foarte stabila, deja am vazut mici dar totusi imbunatatiri (ca de exemplu cu inghititul), si mai cred puternic ca toate rugaciunile si energia pozitiva indreptate spre ea au ocrotit-o si au ajutat-o pana acum si o vor ajuta si in viitor pana se va face bine.

Va multumim mult pentru gandurile bune si suportul permanent.


Laura

Mergi la inceput