Rugati-va pentru Diana! (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Ce mai face Diana, cum ii merge la gradinita ?





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Nici nu stiu cu care vesti sa incep- cu cele bune sau cu cele mai putin bune?… Hmmm…

De la inceputul lui septembrie Diana merge la Kidergarten si in general pare in regula pana acum. Ei ii place pentru ca interactioneaza in fiecare zi cu copii, si mai ales ca participa si ea la activitatile lor, chiar daca indirect, ajutata de asistenta invatatoarei. Din activitatile scolare:
- in cadrul programului “Sa crestem un cititor” ( ) in fiecare zi trebuie sa-I citim acasa cel putin cate un sfert de ora povesti si sa trimitem saptamanal o lista cu ce anume am facut, pe zile; Diana prefera ceva mai matur: zilnic o pune pe mama sa-I arate si sa-i citeasca dintr-o carte de bucate romanesti, cu poze, si favorita de departe e “Fasolea sarbeasca”;
- azi a primit o invitatie sa mearga la ziua unei colege;
- saptamana trecuta au facut in clasa gem de cranberry si mi-a venit acasa un borcanas;
- peste doua saptamani merg toti copii la o ferma deschisa publicului- dupa site-ul fermei pare foarte distractiv si bine organizat;
- vineri a fost la scoala un tatic furios care s-a plans profesoarei ca Diana o deranjeza pe fata lui, si intreba de ce sta Diana, care e la Kindergarten, la aceeasi masa cu copilul lui, care e in clasa 1? Problema e de fapt generata de faptul ca nu sunt suficienti copii inscrisi in clasele mici, si nu se ocupa timp suficient pentru un numar rotund de profesori full-time. Clasele s-au comasat, ca urmare a hotararii VSB -Vancouver School Board. Asistenta medicala care a fost in ziua respectiva cu Diana la scoala (cea care de fapt mi-a povestit incidentul), a fost extrem de furioasa pe tatic care nu a avut bunul-simt sa-si discute nemultumirile in privat cu profesoara, ci s-a manifestat de fata cu toti copii, inclusiv fata mea. Dar se pare ca el a iesit mai sifonat, intrucat directorul, chemat sa rezolve problema, a hotarat scurt ca nimic nu se va schimba, si ca nimeni nu deranjeza pe nimeni (chiar am intrebat cum e Diana la ore si am aflat ca e foarte cuminte,linistita si politicoasa … aducandu-mi aminte de vorba: daca-i musai, cu placere);
- ni s-a cerut si am platit inca din primele zile de scoala o suma pentru rechizitele pe care sunt cumparate si folosite doar in clasa;
- au facut poze la scoala si astept alta nota de plata;
- dar ce e mai putin placut e ca primim mult prea des diverse oferte trimise de scoala prin care ni se cere sa cumparam/vindem la familie/cunoastinte felcitari facute dupa desenele copiilor nostri, carti cu cupoane pentru fast-food-uri sau magazine, etc, banii ducandu-se la asociatii caritabile sau pentru imbunatatiri ale scolii. As prefera sa-mi ceara o suma de bani o data pe care apoi sa o imparta ei dupa cum considera la actiunile astea, decat sa-mi dea sarcini de genul asta.. Este exact genul de “tema” de care acum nu ma simt in stare sa ma ocup, dar care ma fac sa ma simt si prost ca le ignor, dat fiind ca ideile sunt generoase la origine.


Intr-o alta ordine de idei, asa cum stiti, la inceputul lui septembrie ne-am mutat intr-o noua locuinta accesibila Dianei. Inca aveam un maldar de cutii in mijlocul sufrageriei- lucruri de pus la loc- cand, o saptamana mai tarziu, la 5 dimineata ne-am trezit cu tot parterul inundat. Pana seara a trebuit sa ne mutam. Provizoriu, pana se renoveaza casa... si tot provizoriu stam si astazi, o luna mai traziu… Speam totusi ca in doua-trei saptamani sa fie gata si sa ne putem intoarce la casa si la lucrurile noastre. Oricat de ciudat ar parea (sau poate din cauza stressului nici nu mai gandesc normal..hoops), am ajuns sa spun ca s-ar fi putut si mai rau: inundatia a fost cauzata de o teava de apa curata, sparta exact sub bucataria noastra. Daca ar fi fost apa murdara, ar fi trebuit sa aruncam chiar toate lucrurile atinse de apa. Alt noroc a fost ca echipamenul Dianei nu a fost afectat. Desi am fost foarte-foarte aproape, si numai fapul ca Andrei s-a trezit din senin la 5 dimineata ca sa vada apa din timp ne-a salvat de la ceva mult mai dezastruos. Nu mai spun cat ne-a impresionat ca la ora 6 dimineata deja erau 10 vecini inimosi la noi in casa, veniti in ajutor cu maturile personale. Doar datorita lor apa nici nu e urcat mai mult de glezna in zona cea mai joasa din hol -cei de la firma de canalizare au reusit abia pe la 7 sa opreasca apa de la un robinet de sub pamant, aflat afara din casa. Si, nu in ultimul rand, nici nu vreau sa ma gandesc ce ne faceam daca nu aveam asigurare de lucruri. Asta e prima noastra asigurare de bunuri in Canada, facuta cu doua luni in urma, pe ideea: “Hai sa o facem, ca abia atunci nu vom avea nevoie de ea”…

Cam astea ar fi noutatile noastre. Sper ca in curand sa putem veni si cu vesti mai bune. Decamdata ce e foarte de bine, desi nu am spus, e ca in 6 luni de cand a venit acasa Diana nu a avut nici o problema de sanatate, nici nu ne-a dat vreun motiv sa mergem cu ea inapoi la spital. Iar peste doua saptamani avem un alt “Feeding study”, si daca Doamne-ajuta vor vedea la test cum ca acum Diana nu mai aspira deloc mancarea spre plamani, ne vor da ok-ul oficial ca poate sa fie hranita cu mancare solida. Si deocamdata asta e ceva ce Diana isi doreste cel mai mult: sa poata gusta si ea impreuna cu ceilalti copii de la scoala din prajiturile sau placintele facute/aduse in clasa, si sa-I dea si ei asistenta sa mance in pauza de masa supa ei favorita, cea cu taietei.

Am sa incerc chiar acum sa incarc cateva poze mai noi cu Diana pe flickr.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

N-am mai scris demult, nu va fie cu suparare.... viata e atit de neprevazatoare uneori....

Dienuta e bine, a inceput scoala si ii place tare mult. A fost la ziua mea luna trecuta, si i-a placut mult de tot. Cel mai tare i-a placut bucataria... acolo a tot vrut sa stea... sa manince ciocolata.... e adevarat ca de la mine de la bucatarie vedem Fraser-ul (fluviul care traverseaza provincia de la un capat la celalalt) si vedem si Mount Baker (unul dintre cei mai inalti munti din state) inca plin de zapada, si vreo 2 alte orase.... si multe lumini.... e frumos... si acum cind se apropie un nou week end o intreaba pe Laura cind mai merge la Lia...
E o scumpica..... vorbeste non-stop... si-i place sa-i citeasca Bunuti din cartea de bucate... Si din cind in cind ii spune: "Bunuti, eu n-am gustut din asta".....

Curind Dienuta va merge la un alt test de inghitit, sa speram ca de data asta rezultatul va fi si mai bun. Cert este ca ea maninca ce vrea.... se simte bine.... singura ei suparare este cind merge la scoala cu una dintre asistente care are grija de ea ca la carte si nu-i da voie sa manince nimic spune ca "according to her chart", nu are voie decit apa... dar Diana face scandal cind ii vede pe ceilalti copii cum maninca si ea bea doar apa..... si se plinge tare ca'i e foame tare si vrea mincare....
Alte asistente sunt mai intelegatoare si ii mai dau una alta.... si atunci e foarte fericita ca maninca si ea cu ceilalti copii la un loc....

Laura & familia au avut un mare necaz acum o luna. Noaptea la 2 s-a spart o conducta de apa chiar la intrarea la ei in casa si le-au innundat tot parterul casei. Abia terminasera si ei cu zugravitul si mutatul in noua locuinta. Norocul a fost ca apa nu a ajuns la aparatele Dianei, s-a trezit Andrei la timp altfel si nici nu vreau sa ma gindesc ce s-ar fi intimplat. A fost mina lui Dumnezeu acolo, in noaptea aia Andrei a dormit la parter pe canapea, nu a mai urcat la etaj in dormitor. Si la un moment dat s-a intors in canapea si din greseala a dat cu mina pa covor si a realizat ca-i ud. La inceput a crezut ca a varsat apa, dar era mult prea ud... si s-a dat jos din pat intr-o baltoaca.... a inlemnit ... si a inceput sa strige la Laura s-o trezeasca si sa vada ce se intimpla. Au realizat ca era o conducta subterana care apartinea la city asa ca au dat telefoane pe unde au putut, au sarit vecinii sa-i ajute sa scoata apa din casa si sa faca tot posibilul sa nu intre si la Diana. A fost groaznic. Acum (de o luna de cind s-a intimplat) stau intr-un apartament pus la dispozitie de societatea de asigurari pina cind se vor termina renovarile. Toata mobila e terminata, zugraveala la fel, mocheta, parchetul... totul trebuie schimbat. Dar se va ocupa asigurarea... dar tot e graznic... au pierdut frumusete de biblioteci.... si nu numai....
Laura e o optimista chair daca e terminata... sunt obositi, vor la ei acasa, in lucrurile lor, in intimitatea lor si nu se stie cit mai dureaza.

Dar una peste alta Dienuta si familia toata sunt bine sanatosi.

Doamne ajuta!
Lia


Rugati-va pentru Diana
http://dianadumitru.netfirms.com/
http://www3.telus.net/goldsilver/diana/Diana.mp4

Asa a venit pe lume printesa mea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=105962

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Lia,
Asta s-o numi telepatie? Chiar nu ne-am vorbit, si am scris in acelasi timp...

Asa cum am promis, am salvat trei fotografii noi la http://www.flickr.com/photos/11882381@N02/?saved=1

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

Suntem telepatice Laura...
Am vazut pozele... mai ce papusica scumpa are mama... o scolarita in toata regula...

Vorbim diseara la telefon, te sun eu pe cell cind ajung.
Pupici,
Lia

Rugati-va pentru Diana
http://dianadumitru.netfirms.com/
http://www3.telus.net/goldsilver/diana/Diana.mp4

Asa a venit pe lume printesa mea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=105962

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Laura, Lia multumim de vesti. Am tot zis sa mai sun si eu dar nu am mai reusit:((
Apoi, Laura acum 2 saptamani sambata seara mi s-a parut ca v-am vazut la Metrotown, dar erati la un etaj mai jos, si am fugit sa va prind (daca erati voi) si nu v-am mai vazut.
Multi pupici la scumpica si curajoasa mica. Nu v-am uitat si ne rugam in continuare pentru voi.

Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

S-a facut o frumusica Diana
Ma bucur ca merge la gradinita, Doamne ajuta..
Va dorim sa fiti sanatosi si sa nu mai aveti probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Daiopri, chiar te rog sa ma suni cand ai timp, mi-ar face mare placere sa ne reauzim. Imi pare rau ca nu ne-am vazut in Metrotown: sigur eram noi, suntem greu de confundat cum mergem in formatie completa, cu Diana in scaunelul ei. La etajul de jos ne-am plimbat multisor ca acolo e Toys'R Us si magazinul cu animalute (erau acolo niste pisoi atat de dragalasi, si tare greu ne-a fost si noua sa o refuzam pe Diana care a cerut cu lacramute de crocodil un companion pentru Totane ... asta ne mai lipsea, inca o pisica mica......)



Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Cat a crescut Diana!Doamne Ajuta sa fie bine totul si sa ne dai numai vesti bune Laura!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Laura si Lia, va multumim mult ca ne-ati dat vesti despre Diana. De mult asteptam in fiecare zi o veste noua. Si ma bucur mult ca Diana e bine si se simte bine in colectivitate, o ajuta mult. M-am uitat si la pozici, e tare frumoasa, sa va traiasca si sa va AJUTE Dumnzeu sa fie tot mai bine in continuare si sa aveti mereu progrese.

De incidentul cu casa, ne pare tare rau, sper sa va mutati cat de curand inapoi.
Cand aveti timp, mai scrieti-ne va rugam despre printesa mica. Doamne Ajuta sa iasa bine testele de inghitit si sa ne dati numai vesti bune.

Va pupam,

Mergi la inceput