Cirese de mai-iunie 2006 (66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare ciresime!

Inainte de toate vreau sa va spun ca ieri am fost la dinner la o prietena croata. La desert am mancat cea mai buna prajitura pe care mi-a fost dat s-o mananc vreodata. So, n-am rezistat sa-i cer retata si ajunsa acasa m-am apucat de treaba. O nebunie. O s-o scriu aici, daca doriti s-o incercati:

Nume nu mi-a dat, so e "no name":


Faza A
- un ou;
- o jumatate de masura ulei;
- o masura de lapte;
- o masura de zahar.
( se ameste toate cele scrise mai sus)
Faza B
- 2 mere mari( 2 masuri);
- o masura de alune;
- o masura de gris in care se amesteca un plic de zahar vanilat si un plic de Baking powder)

Faza 1 se mesteca cu Faza 2

Pentru Choco spread: desupra se pune un strat subtire de ciocolata, care se face asa:

- 100 gr ciocolata neagra;
- 4 linguri de zahar;
- o lingura de unt;
- o jumatate de masura lapte ( o idee mai putin de jumatate )
Dupa ce topiti totul si le amestecati trebuie bagata la frigider sa fie rece cand se toarna peste aluat.


"masura" insemna o ceasca de cafea nici prea mare nici prea mica. Asa mi s-a explicat.

- merele si alunele se mixeaza.
- aluatul ( Faza 1 si 2 ) se pune intr-o tava , peste care se adauga stratul de ciocolata si se baga la cuptor 30 min la foc mic.
- prajitura avea o inaltime de 1,5 cm, iar stratul de ciocolata cam 2 mm.

Cand e gata se tine la frigider cateva ore bune dupa care o taiati in ce forme doriti. Ea le-a taiat in patratele.

Mie mi-a iesit super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Wapi - deocamdata se joaca, pana vor ajunge sa respecte si regula unui joc mai au de asteptat. Deocamdata sunt la faza cu tinul de mana, se striga pe nume ( Luana stie numele tuturor celor 19 copii si nu-i incurca), daca unul se joaca cu o jucarie care-i place se duce langa acel copil si poarta o scurta conversatie ( ei stiu ce-si spun), danseaza in grup ( asta pentru ca dansul se face intr-un anumit spatiu din clasa, si cum le pune muzica se duc toti acolo, unde evident danseaza si educatoarele, in parc cand doamna invarte globul metalic se urca toti si se aseaza frumos unul langa celalalt. E faza care-mi place mie cel mai tare, rad toti si se mai aude cate un 'again", si multe altele, insa e o mare diferenta intre jocul cu colegii ei si ceilalti copii. Daca la o petrecere se intampla sa vina si cativa din colegii ei, se observa clar " grupul lor " si restul care stau de unii singuri. Ieri au mai fost invitati inca 2 colegi de-ai ei ( baieti), o fetita putin mai mare si fetita gazdei cu 2 luni mai mica decat Luana, dar care nu merge inca la gradi. Cei 3 colegi au stat nedespartiti, unde se ducea unul hop si ceilalti, se apuca unul de sarit, sareau toti etc. Aspect care a convins-o pe gazda sa-si inscrie fetita de urgenta la gradi, pana ieri a fost nehotarata.

Imi spune si mie cineva pentru ce se da concret Vigantolul? Vigantolul este Ca sau mai contine si altceva? Si pana la ce varsta se administreaza?
Eu nu i-am dat niciodata. Fetele care nu locuiesc in romania, voi administrati acest medicament cireselor?


DianaR - dar cate educatoare erau la cei 20 de copii? Pentru varsta lor e obligatoriu una la 4-5 copii, altfel e cam greu. Acum la Luana sunt 5 educatoare si 19 copii. Una e head teacher care organizeaza activitatile didactice, iar restul sunt pentru supravechere, schimbat de pampers, imbracat si evident participa si ele la joc, danseaza pentru atmosfera.

Dana- eu zic ca sunteti pe drumul cel bun. Parerea mea este sa-l lasi macar 2-3 saptamni si apoi sa iei o decizie.

Lyly - imi pare rau de patania lui Alec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut ciresime si la multi ani mamicilor de 8 Martie!!!

Si asa intr-o nota putin melancolica va mai amintiti:www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&source=category&category_id=12" target="_blank"> se intampla acum un an?

pana nu uit iar cu scuze pentru intarziere:
La multi ani Puiudana si Irinel!! Multa sanatate si bucurii sa aveti alaturi de cei dragi si tot ce va doriti sa devina realitate anul asta!!

Cami 31+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Virgi aici sunt( merci de intrebare), reusesc sa citesc dar mai putin sa scriu, am avut niste musafiri- inca nu au plecat toti dar pana la sfarsitul week-endului sper sa scapam. Imi sunt dragi dar am obosiiiiit.... si vreau sa zac pe canapea
In alta ordine de idei ne apropiem de linia de final, deja m-au programat la cezariana pentru saptamana 28aprilie-2 mai. Eu am optat pentru 1 mai, sa vedem ce parere au si cei de la spital si mai ales bebe jucausa ca imi da deja niste ghionturi in coaste de mi se taie respiratia.

Lacra vai ce grozavie.. Dar nu inteleg cum adica acum trebuie sa stea cu dintisorul asa si sa il doara de cate ori papa? Nu se poate sa fie scos sau tratat cumva?


Cami 31+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ehe, Virgi, suntem in Romania, cresa era de stat, o ingrijitoare la toti copii aia, cum altfel... Bine, no de fapt erau 2 dar nu stateau amandoua erau practic in 2 ture.

Cami, wow, mai un pic si vine bebelina! Tin pumnii!

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Lacri, imi pare rau pt Alec! Mai te poti cosola cu ideea ca nu sunt dintii permanenti...dar tot grav este....
Asa este cu cariera, e foarte greu sa imparti si familia si cariera...daca vrei sa stai mai mult cu copilul....poate va veni si vremea cand vei putea sa-ti maresti numarul de ore de lucru, in viitor, cand Alec va merge la scoala.

Virgi, multumimpt reteta

Cami,deci tot cezariana faci?! Ai vrut tu sau au hotarat doctorii? Tin pumnii!

Eu ma orientez sa-l duc pe Kailan de la 2 ani la gradi..pt faptul ca eu nu mai rezist sa stau zi de zi acasa si sa amm aceeasi activitate. Trebuie sa-mi "spal" psihicul cumva. probabil ca-l voi duce doar 2,3 zile pe saptamana si doar dimineata vreo 3 sau 4 ore. Sa vedem cum merge treaba....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Cami, da, sigur ca NE AMINTIM de filmulet, pe atunci inca mai eram entuziaste in privinta grupului nostru Ai fost atunci extraordinara(esti si acum, fireste) Cat despre dintisor, acesta in mod normal trebuie scos, insa pot fi afectati dintii din jur, asteptam sa vedem ce se intampla si daca se rupe oricum trebuie sa tratam, ca sa nu patrunda una-alta pe canal si sa faca infectie. Doamne-ajuta sa tina cat mai mult, sa nu se rupa prea repede.
Virgi, esti sigura ca cioco aia se pune peste aluat si apoi se da la cuptor? Seamana cu o glazura, adica o data topita ar trebui pusa peste prajitura coapta.(iti spun din putina experienta pe care o am) Poate asa o fi, nu contest, vroiam sa mai intrebi o data, ca-mi surade ideea de a o incerca.
Ramona, da, ar fi ideal sa-l duci pe Kailan si la gradi, sa te mai rupi si tu de activitatile cu care esti obisnuita de ceva vreme.
De la 1 aprilie voi lucra 4 ore, iar de la 1 iunie 6 ore. Mie mi se pare ok, iar obiectivul meu nu este acela de a mari numarul de ore, ci de a face ceva care sa-mi placa, castigandu-mi existenta in acelasi timp. Un post de dir ec sau financiar nu e nici o sfaraiala, nici macar de auditor intr-o firma din cele BIG 4, unde probabil lucrezi de-ti sar capacele ca sa intre cat mai multi bani in conturile firmelor respective, care, toate, sunt de fapt cu actionarat strain, deci tot peste hotare pleaca profiturile. Asadar noi, astia de aici, oamenii mititei si negri ai Europei, cei din sectorul privat, muncim ca sa le fie bine tot altora.


Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

As vrea sa va urez si eu un 8 Martie fericit dar nu prea imi vine.
La noi e viscol, din acela serios cu peste 30 cm de zapada, bate vantul ca nu te poti tine pe picioare.
N-am avut chef nici sa-i iau tort sotului asa de deprimata sunt( e ziua lui) ........

Cami bafta la cezariana. Si refacere rapida.

Lacri imi pare rau de dintisor. Nu sunt sanse sa se refaca singur?
Si succes la lucru. Pacat ca te-ai chinuit atata sa dai examenele alea. Dar nu lua o decizie asa pe termen lung, in vreo 2 ani incepe si el scoala sau gradinita si o sa te ocupi atunci mai mult de cariera ta.

Bine ati venit si mamicilor noi!!!

Nu stiu cand o sa mai am timp sa mai vin pe aici, acum reincep scoala si sunt f. obosita si iarna asta ma face si mai obosita.
O sa mai incerc.

Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

La multi ani dragelor de ziua noastra!

Cami, un ptr ca ne-ai adus aminte de montaj! Si o tie ca l-ai facut asa frumos!

Lacri, saracul Razacila... Asemenea accidente se intampla, ar trebui sa nu-i mai lasam sa respire ca sa fim siguri ca nu patesc nimic... Gagicuta lui fiu-miu a patit ceva similar la incisivii din fata (a cazut din caruciorul de cumparaturi la Selgros sub ochii parintilor si a dat cu dintii intr-un raft) acum ii spunem vampirasul ca si i-a ciobit si arata ca si cum i-ar fi ascutit cu pila. Din fericire n-au fost nici un fel de probleme, e bine mersi si contribuie la farmecul ei irezistibil (fiu-miu e tare innamorezat de ea... bine si de inca 2-3 gagicute, dar sa nu puneti la nimeni ce mare gagicar e fiu-miu )

Miki, uite o (murata bine de ploaie ca aici a turnat cu galeata astazi ) si un sa-ti mai treaca supararea! Si La multi ani sotului!


Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriella spune:

Salutam livada si dorim la toata lumea o primavara frumoasa, fericita!N-am mai reusit sa intru pe forum de ceva timp asta nu inseamna ca v-am uitat sau ca v-am parasit. Am foarte multe de povestit , nici nu stiu cu ce sa incep.
Mai intai vreau sa felicit mamicile care au nascut din nou si pe cele care urmeaza sa nasca. Dupa cum se vede si la semnatura si eu astept al doilea bebe care va fi tot un baietel.De luni intru si eu in concediu si voi avea timp mai mult. Vinerea viitoare (pe 14 martie) merg la medic sa fixam data pt cezariana.
Despre Radu va pot spune ca e bine, de la 1an si 3 luni (mai exact din septembrie anul trecut) merge la cresa.Vreau sa zic ca la inceput a fost ingrozitor, nu manca, nu dormea, nu lasa pe nimeni sa se atinga de el.Ba chiar dupa prima zi nu l-am recunoscut la cat de desfigurat l-am gasit, a fost lasat sa jeleasca cu capul in covor si si-a julit toata fata. cel putin pe frunte, nas si barbie nu a avut strop de piele era rana vie.
Apoi ce sa mai spun cu rahatul era pana la glezne.
In prima saptamana nu l-am lasat decat 4 ore dupa pranz mergeam dupa el si-l luam acasa.
Cand sa zic ca a inceput cat de cat sa se acomodeze mi s-a inbolnavit de a trebuit sa-l tin 3 saptamani acasa. Cand am inceput sa-l duc din nou era ca la-nceput se lasa cu plansete sfasietoare de mi se rupea sufletul. Dupa o saptamana mi s-a inbolnavit din nou. Atunci de abia mi-a zis una din ingrijitoare de ce se imbolnaveste. El este cel mai mic urmatorul dupa el e cu apropape 9 luni mai mare, toti erau dezvatati de biberon pecand Radu nu, el intra in clasa cu biberonul de ceai dupa el, si cum il vedeau colegii cu biberonul,sareau pe rand ii luau biberonul sa bea si ei cate-o inghitituta-doua. Asa ne-am pricopsit cu zeci de tulpini in gat, muci verzi si cu o bronsita urata care nu mai trece.
Acuma pot sa zic ca nu mai am traba cu el intra singur in clasa si din usa imi face tai-tai. dar e rau ca nu reusesc sa-l scap de haraiala din piept. problema e ca nunuami el haraie ci toti cei 25 de copii cati sunt. Sunt mamici care isi duc copii la cresa cu sticlutele de medicamente, cu febra,bolnavi de nu stau in picioare. M-am si certat cu asistenta de acolo, dar zice ca n-au ce face
off ca m-am intins rau, povestesc si maine


Adriella 36 si Octavian Radu (25.05.2006)

Mergi la inceput