Mamici de Martie-Aprilie 2008!! (120)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ILUCAE spune:

Pampers-ul pus peste pantalon se foloseste atunci cand bebelusul are dispalzie la sold, pana la 2 luni asata este metoda care se foloseste pentru corectare daca este o displazie minora.
Alexandra a avut la nastere displazie de sold minora si aceasta a fost remediul, la 2 luni nu mai avea nimic, dar pana la 2 luni am tinut-o cu 2 pampersi, unul pus normal si al doilea peste pantalon.Se mai poate pune si un scutecel din finet rulat intre picioarele bebelusului pentru a sta cracanat, asta e ideea, dar mie mi s-a parut foarte incomod asa, am folosit 2 pampersi.Asta es te si ideea de a nu se mai infasa copilasii cum se facea pe vremuri, deoarece daca au displazie stransul i poate face si mai rau.


http://bd.lilypie.com/mrVup2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Cory, multumim pentru aprecieri!!! Si stai linistita ca nu am ganduri din alea negative, am eu asa un feeling doar. Eu sunt ft optimista din fire. Pupici.
Adriuta, eu pe Alex l-am imbracat foarte mult in rosu, fiindca ii sta mult mai bine decat in albastru!!! Si portocaliul mi se pare o culoare super!! Sau verdele crud. Eu chiar am evitat albastrul la Alex, fiindca mi se parea un cliseu. Ca dovada la Bia am un singur obiect de imbacaminte roz, un pulovarash, care intr-adevar era prea misto sa nu-l iau!! Prefer rosul la fete, decat rozul. Iar eu mica eram imbracata numai in albastru, avand ochii albastrii.
Editez: Mai are Bia si un body roz si o rama foto, primite de la Moshul(=tati).

Deea29+ , www.totsites.com/tot/alexandru_tita" target="_blank">Alex si Bianca Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILUCAE spune:

In alta ordine se idei, am niste emotii groaznice legate de nastere, de marea intalnire cu bebelusul nostru, maine la ora 8.30 trebuie sa fiu la spital, offfffffffff, emotiile nu ma lasa in pace.Mor de frica la gandul de operatie.
Mai frumos este ca din seara asta de la 18 nu mai pot manca nimic si nu stiu exact ora la care intru in sala maine, sper sa rezist nemncata, ca mi se cam face rau daca nu pap nimic.

http://bd.lilypie.com/mrVup2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

ILUCAE, stai linistita ca nu ai de ce sa-ti fie frica. Asculta o trecuta prin cezariana, conteaza ft mult sa te sui pe masa cu incredere si cu zambetul pe buze, cu gandul ca iti vei vedea puitzul!!! Bafta multa maine si recuperare rapida!!!

Deea29+ , www.totsites.com/tot/alexandru_tita" target="_blank">Alex si Bianca Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

A mai nascut o Randunica, OprescuFlore ,ieri, la 38 saptamani prin cezariana, Madalina 3650g, 52 cm, apgar 9

Cory - saru'mana de pontul cu somnul! Cand mai ai ceva info legat de bebe, please sa ne anunti si pe noi, ca eu una nu apuc sa citesc si la zuze.

Legat de temperatura in camera la bebe - intr-adevar mecanismul de termoreglare nu este inca dezvoltat, dar asta inseamna ca nici nu este in stare sa se raceasca daca este supraincalzit. Iar supraincalzirea e considerata mai periculoasa decat racirea. Si e foarte greu in conditiile pe care le avem cu toate sa-l racim pe bebe, in schimb sa-l supraincalzim e foarte usor. Primele 28 zile de viata sunt foarte importante din punct de vedere adaptational, adica "cum il inveti, asa il ai". Noi avem in casa intre 18-19 grade, de cand am venit din maternitate (cu exceptia verii, cand nu mai puteam controla temperatura in casa, ca nu avem AC), pe Vladic l-am tinut in casa in body cu maneca lunga si pantalonasi, fara caciula, si nu s-a racit. Prima raceala a luat-o de la sora'mea, viroza, pe la 11 luni. Cred ca pe langa alaptat, la capitolul imuunitate conteaza si crearea de conditii sanatoase de trai, temperatura adecvata, evitarea cat mai mult posibila a surselor si acumulatorilor e praf (cat mai putin mobilier, plusuri, carti, bibelouri, covoare), plimbarile zilnice la aer liber (eu le faceam zilnic, indiferent de vreme), aspirat si sters praf zilnic.



Mami 34+ cu Daria si Vladic (17.10.2006)
Vladic
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ilucae, pai sa le scoatem pe agitate sa-ti ridice moralul, vorba lui Gecko!

Nastere usoara si bb cumintel si sanatos!!

Mai, poate ai dreptate cu pampersul, am inteles ca acel bb de la tv era prematur si poate avea ceva...nu stiu...

Roxanici, ce surpriza! Vai, si voi cu raceala, of, si micutul Robertino...asta e riscul cu doi copilasi, te cred ca esti stresata!

Ariel, te doare capul de cate auzi si cu "babele" pline de sfaturi la fel!
Si eu il imbracam pe Vladut in rosu si era atat de dulce, ca mereu il faceau altii "fetita"!

Deea, am vazut si eu cretzulinul, e un scump!

Cory, spor la bucatareala! Si eu trebuie sa fac ciorbita, dar mai tarziu...

Raluk, eu tin minte ca nu m-am muls niciodata dupa ce manca Vladut. Papa dintr-un san, daca mai vroia si din celalat, la masa urmatoare incepeam cu sanul mai plin. M-am muls doar daca am plecat undeva si i-am lasat laptic in bibe sau la inceput, cand desfundam canalele. Daca nu, lasam lapticul acolo in tzatzici.

Hai BurticaMica!

Oana 32+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

merci cristina pt sfaturi si pt vesti! ilucae, la fel, foarte interesanta explicatia despre scutec!!! ar fi trebuit aia la emisiune sa zica...

so, flori, felicitari pt madalina!! sper ca totul a decurs bine, pt ca am citit postarea ta despre predoi si ....bine ca esti ok!
ilucae, nastere usoara!!! si incearca sa te relaxezi! bea lichide indulcite cu miere, sa nu iti cada glicemia!

alexutza aproape 5 ani si 34+ Teodor Mihai AMR 6 SAPTAMANI (40 ZILE)

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILUCAE spune:

randunici va multumesc din suflet, emotiile sunt inevitabile dar voi trece si peste ele, Doamne ajuta sa fie bine.Va multumesc.

http://bd.lilypie.com/mrVup2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_conte spune:

Hai ILUCAE!!!

Flori-felicitari pt bebelina Madalina!!


Deeapui ai o scumpete de cretzulake! Sa va traiasca!

La multi Ani Larisa de Cory! Sa cresti mare,sanatoasa si frumoasa!!

POZE(burtica,Alexia,diverse)
Antonia



Nicol32+ cu Antonia si Alexia(24aug2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

fetelor, help!!! am sunat la babes sa intreb daca este gata rezultatul si mi-au zis ca da, am intrebat daca e ok si tipa mi-a zis ca nu-mi poate da informatii prin telefon, sa merg maine sa iau rezultatul....atunci mi-a venit ideea sa intreb cat ma costa antibiograma (care am inteles ca mi-o faceau in caz de infectie) si ea mi-a raspuns ca nu s-a lucrat antibiograma!!!
asta inseamna ca nu am nimic si ca pot sa sar in sus de bucurie? sau trebuie sa solicit antibiograma dupa ce iau rezultatul ? stie cineva cum se procedeaza? ca eu un as vrea sa incep sa sarbatoresc lipsa carcaiashului:))))

alexutza aproape 5 ani si 34+ Teodor Mihai AMR 6 SAPTAMANI (40 ZILE)

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput