Mamici de (pepenasi de) iulie august 2008 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:



ce faceti burtici? am trecut si eu sa va salut!

15s+!
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pagurschimag spune:

Buna fetele...gravitutele...frumoasele...sexoasele..
Iata ca mai imi gasesc si eu putin timp sa intru sa mai scriu 2 vorbe despre noi...ca sa nu ne dati uitarii...
Am fost saptamana trecuta la control si totul este in parametrii normali...din pacate medicul nu a reusit sa vada ce se ascunde in burtica pt ca bebe a stat cu funduletul spre el...deci nici o sansa deocamdata...Pe 25 martie o sa-mi fac programare la morfo-fetala si atunci o sa am mai multe informatii..In primul rand sa stiu ca totul este bine cu bebe, ca este sanatos si bine dezvoltat si...in al doilea rand...sa aflam si noi sexul...Obsedati am devenit de sexul asta...
In rest toate bune. Va citesc zilnic...cand ajung la munca deschid sa mai citesc ce ziceti...si-mi beau linistita cafeaua...la pauza de pranz urmeaza runda a doua de citit dupa care la ora 15 plec acasa...AAA um uitat sa va spun ca de saptamana asta am intrat la program de 6 ore de lucru....Deja nu mai puteam suporta stresul si mizeria de la munca...Si ce bine e cand ajung acasa mai devreme...Am timp sa stau cu Fab...sa ma odihnesc...sa vad o emisiune....
Si eu sunt de acord cu "Pepenasii" nostri....
Va pupicesc fetelor...

Sunt pe aici...va citesc de zor...

Magda 16+ si Fabian (17.11.2003)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Ma inscriu si eu la pepenasi si mi-ar placea sa organizam o intalnire la sfarsitul lunii martie doar ca suntem din diferite partii ale tarii si nu stiu cum vom face.
Bujo sa stii ca si eu o sa aleg alti nasi decat cei de la cununie pt fetita mea.Motivul ar fi pt ca nasii nu ne suna,nu ne cauta,asteapta sa-i cautam numai noi si imi doresc ca fetita mea sa cunoasca cu adevarat ce inseamna nasi si care sunt atributiile lor in fata finilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by raluk_

cristina ms frumos de incurajare...vad ca amandoua suntem in saptamana 16+...tie la ce fel de echo ti-a zis ca va fi baietel bebelul?




Raluk, era 3D din cate imi amintesc eu.
Da, suntem amandoua in saptamana 16.

Cristina 16+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

ah, si sa va zic ce am mai adunat pt garga. Am luat 3 biberoane de la Avent, unul mic si un set cu alte 2 bibe medii, un hanorac de polar roshu ca focu' si, cel mai misto, am complotat cu un coleg care pleaca duminica in State sa-i aduca un bouncer si un monitor de la Fisher Price plus mie o pompa de san de la Avent, manuala, set, care are si inca alte 2 bibe mici. Merci, Mada pentru ajutor in alegerea ei! Am citit si review-urile de pe site-ul magazinului si toata lumea era f incantata de pompita asta. Io zic ca facui o afacere, toate astea din State, bouncerul, baby monitorul si pompita vor fi 100$, deci cu 260 de lei rezolv niste obiecte pe care aici as fi dat vreo 300$.

Monica 21+ si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Ceau , sper ca nu m-ati dar disparuta, dar sunt cam lenesa in ultimele zile si nu prea am avut chef sa stau la calculator.
Madina la multi ani! multa sanatate, fericire alaturi de cei Dragi.
Boticelina la multi ani si tie, multa sanatate tie si mamei tale, nu fii ingrijorata ca o sa fie bine dupa tratament.
Icazangiu casa de piatra, intelegere ,multa fericire alaturi de bebelusul vostru David.
Mihamysh bine ai venit, sarcina usoara in continuare.
Ela ma bucur ca bebe Alex este bine, ai grija de tine, stai cat mai mult in pat, eu am o prietena careia i s-a deschis colul si i l-a cusut medicul pentru a putea duce sarcinadaca nu se inchide singur ar trebui sa te gandesti si la varianta asta.
Alina_Alexandra felicitari pentru gemeni, stai linistita ca totul va fi bine, ce frumos ca dupa 6 ani de incercari si asteptari Dumnezeu te-a rasplatit cu gemeni, felicitari inca o data si bine ai venit la odiseea de iulie-august
Mishuc si mie mi-a spus medicul ca in luna iulie va fi plecat in concediu, si cel mai probabil o sa nasc in iulie, am fost suparata cand am auzit dar m-a linistit ca in cazul in care nu o sa fie aici o sa ma lase pe mana unui medic bun.
Narcisa sunt bine, am fost ieri la medic si bebele este bine, este dezvoltat normal, este foarte energic il simt toata ziua prin burtica. Si se pare ca-i , sambata merg la 4D si o sa vedem da-i baietel sau nu

20+
poze
bebele meu
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Fetelor uitati un tabel cu valori medii de crestere in timpul dezvoltarii intrauterine a bebelusului:
Varsta gestationala - Lungime (cm) - Greutate (g)
(din crestet la posterior)
8 saptamani - 1,6 cm - 1 gram
9 saptamani - 2,3 cm - 2 grame
10 saptamani - 3,1 cm - 4 grame
11 saptamani - 4,1 cm - 7 grame
12 saptamani - 5,4 cm - 14 grame
13 saptamani - 7,4 cm - 23 grame
14 saptamani - 8,7 cm - 43 grame
15 saptamani - 10,1 cm - 70 grame
16 saptamani - 11,6 cm - 100 grame
17 saptamani - 13 cm - 140 grame
18 saptamani - 14,2 cm - 190 grame
19 saptamani - 15,3 cm - 240 grame
20 saptamani - 16,4 cm -300 grame

(din crestet la calcaie)20 saptamani - 25,6 cm - 300 grame
21 saptamani - 26,7 cm - 360 grame
22 saptamani - 27,8 cm - 430 grame
23 saptamani - 28,9 cm - 501 grame
24 saptamani - 30 cm - 600 grame
25 saptamani - 34,6 cm - 660 grame
26 saptamani - 35,6 cm - 760 grame
27 saptamani - 36,6 cm - 875 grame
28 saptamani - 37,6 cm - 1005 grame
29 saptamani - 38,6 cm - 1153 grame
30 saptamani - 39,9 cm - 1319 grame
31 saptamani - 41,1 cm - 1502 grame
32 saptamani - 42,4 cm - 1702 grame
33 saptamani - 43,7 cm - 1918 grame
34 saptamani - 45 cm - 2146 grame
35 saptamani - 46,2 cm - 2383 grame
36 saptamani - 47,4 cm - 2622 grame
37 saptamani - 48,6 cm - 2859 grame
38 saptamani - 49,8 cm - 3083 grame
39 saptamani - 50,7 cm - 3288 grame
40 saptamani - 51,2 cm - 3462 grame
in cazul unei sarcini prelungite
41 saptamani - 51,7 cm - 3597 grame
42 saptamani- 51,5 cm - 3685 grame
43 saptamani - 51,3 cm - 3717 grame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Buna, fetelor!
Am avut o groaza de treaba in ultimul timp si nu am mai intrat de mult....Sper sa fiti toate bine, sanatoase si copilasii in crestere.

Ankalaura am si eu o intrebare pentru tine, am vazut ca esti pacienta doctorului Tutunaru si vroiam sa te intreb daca tie ti-a dat vreun supliment de vitamine sau omega 3?Eu am ajuns la el la o consultatie acum recent, si mi-a spus sa iau omega 3, problema e ca eu mai iau si materna, si am omis sa ii spun acest lucru. Si nu stiu daca sa iau sau nu, iar el e plecat din tara pana luni.
Si vroiam sa vad daca altor paciente le-a dat?
Voi ce parere aveti fetelor?

Va pup!

http://bd.lilypie.com/q8lVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Lori casa de piatra si sa fiti fericiti si la cat mai multe aniversari.
Ella ai grija de tine si stai cuminte lasa curatenia generala ca se poate face si dupa.
Mona, Irda, Cami si voi stati cumintele si speram sa nu mai aveti pb.
Noi acuma tre sa mergem la vanat de aragaz. Cand ne-am mutat in casa asta avea aragaz din ala bagat in blatul de la bucatarie si capacul de la el e stricat si a trebuit scos numai ca fara capac nu mergea gazul ca are portectei din aia care opreste gazul daca e scos capacul si cuptor electric separat. Si aseara a venit nenea de la gaz sa faca verificarea anuala la aragaz si boiler si a zis ca boilerul e ok da aragazul trebui schimbat neaparat ca nu e safe si fara ala nu ii elibereaza la propietara hartia aia cum ca e safe totul si ea pierde asigurarea daca se intampla asa ceva, asa ca azi a venit tantea pe aici sa discutam de aragaz da ea e si cam zgarcita si ca daca suntem de acord sa punem noi jumate si ea jumate ca vai nici ea nu are bani si etc. Da ea vrea sa puna 100 de lire da daca ar pune ea 150 si noi 150 am lua ceva mai de calitate si acuma tre sa o sun diseara sa vad cum o conving sa dea 150 macar, ca o sa luam aragaz din ala intrag nu bagat in blatul de la bucatarie ca alea is si mai scumpe si asta intreg e mai usor de curatat si il pot si scoate sa curat dupa el. Acuma sper sa vrea tnatea sa dea 150 nu stiu cum avem noi bafta asta sa dam numai peste porpietari din astia.
Si am vb aseara cu ai mei si a zis mama ca daca vrem vine ea o luna cand trebuie sa nasc. Intr-un fel as vrea ca primele doua sapt esti ca si cazuta in cap si e mai usor cand e cineva sa te ajute, pe de o parte nu ma incanta prea tare ca iar parca vad ca vine si face numai ce si cum vrea ea. da na om vedea cum va fi ca ea ar veni o luna de pe 16 iunie pe 16 iulie si apoi sa vina impreuna cu tata cand va fi botezul pe la 2-3 luni ale lui bebe 2. Ca pana gasim programare...
Na cam asta e la noi acuma, sper sa rezolvam cu aragazul ca eu tare ma bucur ca si asa gatesc la doua ochiuri ca doua nu merg asa ca unul nou chiar m-ar incanta.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

am revenit!
Maine este baba mea!In fiecare an o pun de ziua mea!
Votez DA ptr PEPENEI!Bb al meu e chiar un pepenelDoctorul mi a spus ca e micut,28 cm dar grasut700gr.Are o burta grasa,se hraneste bine deci!
O sa aiba in jur de 48 cm la nastere!Nici noi nu suntem prea inalti!
VIOLETA..dar nu se inchide singur?Si tre sa stau mereu in pat?Eu am intrebat doctoru daca pot sa fac cite o plimbare mica pe zii si el a zis ca da.Doar daca simt o durere jos la burta sa merg sa mi fac iar o eco sa vada daca e totul bine!
Eu nu am avut dureri pana acum!Iar acu o luna cind am avut ultimul control era colul lung si inchis!

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA24+

Mergi la inceput