Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Victo mult succes la scoala! Dar anul asta ce ai facut? L-ai inghetat? Din septembrie nu cred ca o sa fie chiar greu, ca trec si ei pe papica si mai putina tzatzica!
Eu abia astept vara....i-am cumparat deja badyuri cu manecuta scurta si cu bretelute, si rochite.
Acum, cu vantul asta nici nu stiu cu ce s-o imbrac sau daca sa mai ies afara, mai ales ca e racita de abia respira saracuta.
Voi iesiti? Sau la voi poate ca nu e vant. La noi bate tare!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

Creem, nu a facut nimic "rau" fetita aceea, in ochii mei. Gandeste-te ca e si ea inca tare micuta, plus ca venind la voi unde totul se invarte in jurul bebelinei, simte si ea nevoia de putina atentie, si ce face? Vrea sa fie si ea un pic bb, ca sa i se acorde atentia de care are nevoi. Si crede-ma, la varsta asta au nevoie de muuuulta atentie.
Si gandeste-te ca va avea si a ta candva 3 anicori :-) , cum bine spune Ank.
In ce priveste spalatul mainilor, daca nu au facut-o, trimite-o tu, mai diplomat: cine vrea sa se joace cu bb sau cu jucariile lui, se spala intai pe manute, hai ca te ajut eu!
Bine, oricum n-o poti tine sub sticla, e si normal sa intre in contact cu de toate. Jucariile nu se sterilizeaza, pentru ce? In general sterilizatul excesiv duce la mai multe boli, paradox dar asa e. Si nu ma refer la biberoane...

Sau gandeste-te ce vei face cand/daca vei avea inca un bb? :-))

Dar te inteleg. La Jasmina eram si eu mult mai panicoasa si aveam grija sa fie liniste, s-o pot adormi etc. Dar acum, ce sa frac? Am doi copii, Jasmina nu sta sa astepte pana adoarme Floris, ca s-ar plictisi prea mult asa singurica. Deci se acomodeaza Floris sa adoarma cand nu e liniste profunda, iar Jasmina invata sa nu tipe cand vreau sa-l adorm pe Floris.

Alina, nu stiu daca a fost greu cu Jasmina, era primul copil, si deci aveam timp numai pentru ea. A fost frumos! Cu toate ca invidiam cumva pe cei cu bb de aceeasi varsta care stateau frumos pe o paturice sau in carut si parintii stateau la o cafea/ceai/pahar de vorba, asta eu nu puteam face.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Creem, eu jucariile de plus le bag la masina de spalat impreuna cu hainutele lui... le spal asa din cand in cand. da, si mie mi s-a intamplat in maternitate... eram in camera cu o marocanca ce nascuse o fetita. Barbatu-sau, marocanul, venea des sa se uite la Lucas. Il lua in brate... eu nu ma enervam chiar asa tare, dar Dan se schimba la fata de cate ori il vedea ca se apropie de Lucas.

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Creem, daca dadeai florile soacrei sau mai stiu eu cui, poate nu aveau asa o mare bucurie cum copiii aia, gandeste asa si poate te simti mai bine. <dar eu zic ca nu-s niciodata copiii vinovati, ci parintii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Adina, tu ai dreptate, dar ambii cpoii sunt ai tai si se adapteaza unul la celalalt.
Eu ma gandesc ca intr-o casa straina si un copil, ca si un adult, trebuie sa respecte "regulile" acelei case si nu sa ne adaptam noi programul la al lor. Eu, de e., nu merg niciodata la cineva fara sa sun inainte sa vad daca sunt sau nu dispusi sa ma primeasca.

Tu cred ca ai o alta perspectiva, mai ales ca ai doi copii si ai trecut prin experiente diverse inca de la primul.
Banuiesc ca sunt exagerate trairile mele, si cred ca se vor estompa cu timpul. (inca ma mai apuca plansul cand mi se imbolnaveste fata)

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

quote:
Originally posted by adinag

Creem, daca dadeai florile soacrei sau mai stiu eu cui, poate nu aveau asa o mare bucurie cum copiii aia, gandeste asa si poate te simti mai bine. <dar eu zic ca nu-s niciodata copiii vinovati, ci parintii!


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)



Si eu zic la fel...

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Eu am o gramada de treaba si in loc s-o fac stau si va fac voua capul mare cu "tacanelile" mele! Dar nici n-am mai stat demult pe forum la taclale!
Parca vad ca acusi se trezeste fata si n-am facut nimic prin casa!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by creem

Adina, tu ai dreptate, dar ambii cpoii sunt ai tai si se adapteaza unul la celalalt.
Eu ma gandesc ca intr-o casa straina si un copil, ca si un adult, trebuie sa respecte "regulile" acelei case si nu sa ne adaptam noi programul la al lor. Eu, de e., nu merg niciodata la cineva fara sa sun inainte sa vad daca sunt sau nu dispusi sa ma primeasca.

Tu cred ca ai o alta perspectiva, mai ales ca ai doi copii si ai trecut prin experiente diverse inca de la primul.
Banuiesc ca sunt exagerate trairile mele, si cred ca se vor estompa cu timpul. (inca ma mai apuca plansul cand mi se imbolnaveste fata)

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Pai asta-i obicei romanesc sa mergi in vizita fara sa suni, in Austria nu exista asa ceva (deh, are si avantaje felul mai distantat, rece al lor ;-))
Si regulile sunt greu de inteles si respectat de un copil de 3 ani, vei vedea! Mai ales ca asta-i si o varsta la care incearca sa treaca peste orice regula... Dar cum am zis, parintii trebuie sa aiba grija. Insa daca o lasi sa se joace cu jucariile ei si sa stea in centrul de activitate, probabil ca-si va pierde curand interesul, ddecat daca tot vrei sa-i interzici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by creem

Adina, tu ai dreptate, dar ambii cpoii sunt ai tai si se adapteaza unul la celalalt.
Eu ma gandesc ca intr-o casa straina si un copil, ca si un adult, trebuie sa respecte "regulile" acelei case si nu sa ne adaptam noi programul la al lor. Eu, de e., nu merg niciodata la cineva fara sa sun inainte sa vad daca sunt sau nu dispusi sa ma primeasca.

Tu cred ca ai o alta perspectiva, mai ales ca ai doi copii si ai trecut prin experiente diverse inca de la primul.
Banuiesc ca sunt exagerate trairile mele, si cred ca se vor estompa cu timpul. (inca ma mai apuca plansul cand mi se imbolnaveste fata)

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Mi se pare normal ca fetita aceea sa vrea sa se joace cu jucariile bebicii tale, dar nu mi se pare normal sa vii in vizita neanuntata la familie cu bebe mic si in nici un caz nu mi se pare normal sa nu te speli pe maini cand intri.... si incaltat????? nu nu nu!!!
La noi e regula cine intra, intai se spala pe maini, indiferent daca pune mana pe bebe sau nu; si descaltarea, frate, ca de aia ne-am cumparat 4 perechi de papuci de casa suplimentari

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by dany26

ancadragoman lixa si bebika LA MULTI ANI comorilor voastre si muuuuultaaa sanatate!!!!!!

ancadragoman tu ai inceput sa ii dai sucul in fiec zi???cati ml si la ce ora?

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007



Multumesc
II dadeam zilnic cate 100 de ml max dar de ieri nu i-am mai dat ca imediat dupa suc a vomat cu jet si s-a incat rau de tot...m-am speriat si am zis sa nu ii mai dau cateva zile

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput