Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Turtu suntem 12 in grupa. Si sunt mai multe grupe, nush sa-ti spun cate.

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Mai fetelor, eu cred c-am facut o prostie. Nu stiu daca e cazul sa-mi dau palme sau sa incerc sa ma calmez. Am fost cu o prietena in pauza de masa la restaurant si-am mincat friptura de vita. N-a fost chiar in singe, insa n-a fost nici bine facuta carnea, in sensul ca la mijloc era un pic mai rosiatica, asa. Si de-abia acuma mi-am dat seama ca n-am voie carne cruda.
Voi ati mai mincat friptura din asta, mediu facuta? Toxoplasmoza poate aparea din cauza asta sau e combinatie carne cruda + carne infectata? Banuiesc ca astia de la restaurante testeaza carnea ca sa fie in regula. E cazul sa ma-ngrijorez? Pliz help


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turturica, nu te stresa foarte tare, dar sa nu mai faci, ca vin si te bat . Nu testeaza nimeni carnea contra toxo, dar eu cred ca in gen in restaurante nu prea e carne proaspata ci o congeleaza, deci risc mai mic. Tu faci analiza in fiecare luna, nu?


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Vai, Sun, ce burtica frumoasa ai!

Didi 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

nici eu nu am anticorpi la toxoplasmoza..dar merg dupa princpiul:mananc ce am mancat mereu..ca dc n-am facut pana acum..la cate pisici am pupat in bot,cate ligheane de kk de matza am schimbat,cate fructe n-am spalat eu n-am facut toxoplasmoza,pai atunci dc respect cele mentzionate sus,adiq tzin cont de ele..nu se lipeshte toxo asha ushor de mine
dr meu nu mi-a recomandat sa repet analiza
eu macar nu mananc carne,iar dc pap e pui si ala pe gratar...iar acum pe bune,pai era buna carnea de vita dc era complet facuta..tre sa fie un pic in sange..cel mai bine este sa o fierbi si apoi sa o bagi la cuptor..iese si buna si fara riscuri
am inteles din ce am citit ca toxoplasmoza se gaseshte in carnea de porc de oaie si nu shtiu cum era cu vita
ma mai interesez
am mancat ca o vaca si va anuntz ca cu cat creshte uterul cu atat se face stomacul mai mic..si nu mai intra cat intra inainte...asha ca am impresua ca am sa crap!!!
azi iar am stat acasa..ce bine eee!!



Ana-Maria23+
am oMARIA!!!AMR 17sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Fetelor, mai stie cineva ceva de Mona? Oare cum se mai simte?

Anna 20+ cu Maria
AMR 20
vinebarza
bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

eu nu mai shtiu nimik...nu o sun ca poate o deranjez..poate-i dau un sms!



Ana-Maria24+
am oMARIA!!!AMR 16sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Turturica, nu cred ca e riscul asa de mare. Dar daca poti sa eviti pe viitor , ar fi mai bine! Si eu am mancat o data, dar cum repet analiza de toxo in fiecare luna, sunt linistita.

Ileana, mi se pare ingrozitor medicul tau. Nu poti sa-l schimbi ? Eu am salvat un text foarte interesant despre cezariana, scris de o fosta membra a forumului care e medic si mamica. E un text pe care l-a readus la lumina Miss Parker la mamicile de iunie si care ar trebui citit de toate vitoarele mamici.

Autor: cataghe
Raspuns la: 04/07/2004 12:01:05
Mesaj:

Incep cu experienta personala: eu am nascut natural, fara peridurala, copil de 3,900kg, in conditiile in care eu am 1,63m, acum aproape 6 ani. A fost greu. Asta e tot ce imi amintesc, ca a fost greu! Durerile au fost mari, si dese. Si stiu ca vreo doua zile dupa aceea nu prea eram in stare de nimic - nici vorba de dus, cum povesteau unele dintre fete. Dar cam in asta constau amintirile mele, in chestii generale, in care acum nu mai am nici o implicare psihica, nu pot sa-mi "reprezint" cum erau durerile alea, doar ca erau mari, au trecut, e ok, e ca si cum as vorbi despre altcineva. Mie nu mi-a trecut prin cap sa nasc prin cezariana. Daca ar fi sa mai nasc o data, si ar fi pe alese, poate ca mi-as pune o peridurala. Poate.
Continui cu experienta profesionala: fac cezariene aproape in fiecare zi, in unele zile chiar cite 2 sau 3. Eu una, daca nu as fi nevoita, nu m-as supune la asa ceva. De cele mai multe ori lucrurile merg bine, dar sunt si zile horror cind avem hemoragii masive din uterul care nu mai stie sa se contracte pentru ca e taiat... sau cind anestezistul are dificultati la trezirea pacientei... sau cind se incearca rahi de mai multe ori si datorita unei conformatii anatomice mai speciale a coloanei nu se reuseste... sau cind au dificultati la intubare... sau cind gravida face tulburari de ritm cardiac pe masa... sau cind... sau cind...
Si mai sunt un fel de zile horror: cind operam uneori femei la 20 de ani dupa o cezariana, si in burta e plin de aderente care sporesc mult dificultatile si riscul operator, exact ca dupa orice alta operatie pe abdomen.
Ca exista riscuri si la nasterea naturala, da, sint de acord... intotdeauna o nastere reprezinta un risc potential pentru mama si copil, oricum s-ar desfasura ea. Obstetricienii au chiar o vorba: "poti sa stii cum incepe o nastere, dar nu poti sa stii niciodata cum se termina"... Rolul personalului medical este tocmai sa decida intrarea in scena a mijloacelor medicinii moderne in momentul in care ceva merge prost. Da, sigur, asta solicita coronarele medicului, ii poate da palpitatii si probabil din comoditate, multi recomanda cezariana atunci cind nu este nevoie de ea. Tracasati ani de zile prin operatii, multi ajung sa perceapa riscul operator cam la fel cu cel obstetrical, si din punctul lor de vedere, e preferabila o procedura care se poate termina in maxim o ora (dar si in 25 de minute daca totul merge snur), uneia care poate dura ore in sir... si se poate termina exact "in puterea noptii"!!
Am auzit de nenumarate ori mamicile plingindu-se: m-au lasat sa ma chinui in travaliu 12 ore, cu dureri insuportabile. Vreau sa va spun ca asta este una dintre caracteristicile durerilor de travaliu, care este cunoscuta ca regula "din ce in ce": sunt din ce in ce mai dese, din ce in ce mai intense, din ce in ce mai lungi si nu cedeaza la antialgicele uzuale sau la antispastice. Iar un travaliu perfect normal, dupa OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii), dureaza pina la 15 ore. Aici mai e un chichirez, iti trebuie un pic de experienta si de atentie ca obstetrician sau ca moasa ca sa decizi cind a inceput travaliul. Colul majoritatii gravidelor, mai ales daca au mai nascut inainte, este moale si intredeschis, si poate fi foarte usor interpretat ca "dilatatie 2 cm" atunci cind de fapt nu este. Daca se intimpla asta, atunci calcularea timpului scurs de cind gravida este in asa-zisul travaliu va fi eronata. Ceea ce am vrut sa va amintesc cu toate astea este ca la specia umana, nasterea se petrece cu dureri, si ca orice femeie, atunci cind decide sa aiba un copil, ar trebui sa se gindeasca la acest dat natural si sa se obisnuiasca cu ideea.
Deci, fetelor, daca vreti parerea mea sincera, chestia asta cu "eu aleg ce fac cu corpul meu si cum nasc", este o prostie. Nasterea pein cezariana nu este o "optiune", este un gest medical care are anumite indicatii precise, si pentru a decide daca aceste indicatii exista sau nu, s-au inventat medicii. Asta este motivul pentru care in toata lumea civilizata este incurajata nasterea naturala - ca s-au pus la punct tot felul de mijloace pentru a creste confortul gravidei in travaliu, e adevarat si e foarte bine.
Celor care ati nascut prin cezariana "pentru ca meritati", ce sa va spun... a fost "alegerea" voastra, si daca medicul vostru v-a permis sa alegeti si nu v-a incurajat sa nasteti natural, greseala ii apartine in primul rind lui. Dar, inainte de a recomanda si altora calea asta, incercati sa vedeti undeva o cezariana, ca sa stiti exact ce ati "meritat".
Cele care au avut intr-adevar nevoie de cezariana pot realmente sa multumeasca cerului ca traiesc acum si nu in urma cu 100 de ani... pentru ele cezariana a fost ceea ce trebuie sa fie, adica o necesitate si nu o optiune.
Tot ceea ce v-am spus reprezinta parerile mele personale, formate prin prisma unor anumite experiente. Asa ca nu astept comentarii sau pareri pro sau contra. Ceea ce am intentionat cu acest mesaj a fost sa le conving pe cele care vor cezariana "pentru ca merita" sa se gindeasca de doua ori inainte de a lua o hotarire.

Numai bine, nasteri usoare si copii sanatosi!

Catalina.


Sibylle saptamana 24

Nasterea ariciului junior Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Sibylle super fain ce ai trimis. SUnt 100% de acord cu ce scrie acolo. Colega mea de birou a fost nevoita sa nasca prin cezariana si in urma anestezie a facut o mica hemoragie cerebrala si a stat 3 saptamani in spital. Acum e acasa, dar la o luna de la nastere inca nu e ok.


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Sybille, f. util mesajul postat de Cataghe. NU stiam ca e doctor, am prins-o si eu pe forum , la inceput.
Ana, super !!! Imi plac principiile tale. As manca si eu tot ce mancam ianinte , dar inca ma mai chinuie greturile din cand in cand...
Deci nu mai stie nimeni nimic despre Mona???
Dar de Danangie ma stie cineva ceva???

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput