Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetelor , eu mi-am luat lumea in cap parca , nu stau locului de loc si sunt obosita mai mult ca inainte cand lucram , si sotul ma cearta .
Dar pot sa ma laud ca am terminat dulapul mcu hainele lui bb. am de toate pana la 2 ani spalat calcat aranjat pe nr.
Efectiv am cum-parat hainute mici de spital de nu stiu daca o sa le poarte pe toate . Am si primit 2 cutii de haine de la o prietena toate super frumoase si mai nefolosite caci in primele saptamani cresc f. repede .
Deci am spalat si am calcat de am inebunit . Astazi nu prea fac nimic am sa dau cu aspiratorul si am sa fac mancare si atat .
O duc pe Mandy la camin , gradinita ce o fii si pot sa ma si intind un pic .
Am citit pintre randuri si imi cer scuze pt. asta sper ca Mona sa fie bine si Nati ma bucur ca totusi e totul bine cu bb. vom vedea ce si cum insa eu sunt totusi pozitiva in privinta asta .
Va pup si pe curand .

Alina 23 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by marimar

Cristina, nu cunosti pe nimeni care a nascut la acelasi spital privat la care vei naste tu, sa iti spune ce si cum despre bagajul de spital?? Poate cineva de pe forum a mai nascut acolo???

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !



Marimar, da, exista pe forum fete care au nascut acolo, doar ca nu le-am intrebat. MIe mi se pare ca mai e atata timp pana in august si ca am destul timp sa intreb pana atunci...

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

quote:
Originally posted by bujo

Acu ma bag si io ca strampu-n fund. Didi cum adik placenta e sub bb? Ca doar il inconjoara pe bb. Lamureste-ma ca is complet cu ochii incrucisati.

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo



Bujo, asa credeam si eu, dar se pare ca placenta nu e de jur imprejur, ci e doar o portiune din membrana care il inconjoara. Uite aici cum arata: www.reclama/modules.php?name=News&file=article&sid=291" target="_blank">http://www.reclama/modules.php?name=News&file=article&sid=291
Daca ar fi fost de jur imprejur nu avea nici o logica sa nu se poate naste normal cand placenta e joasa, dar asa are, pentru ca placenta e mai groasa decat restul si poate sa astupe iesirea copilului. De asemenea, daca bebe sta pe placenta, e posibil placenta sa mai si sangereze. Eh, nu e cazul sa ne ingrijoram inca cele cu placenta joasa, pentru ca, pe masura ce uterul se mareste, zona cu placenta ajunge sa fie trasa mai sus, deci sunt sanse mari sa fie bine pana la sfarsitul sarcinii.
Sper sa nu bag pe nimeni in ceata, eu nu ma pot abtine sa nu caut fel de fel de informatii pe net ori de cate ori mai aud ctea un termen, cum e acesta, "placenta joasa", si uite asa, ajung sa dau fel de fel de explicatii desii poate ca nu sunt in masura sa o fac
Asa ca, daca aveti alte cunostinte, va rog sa ma contraziceti.

Didi 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

ash posta mai des dc nu ash avea demonul asta de virus..sotul a venit aseara si a cazut lat in pat..si azi sper sa se ocupe de calc...vom vedea!!!
marimar:am si eu cartea aceea,costa 43lei si se gaseseshte in librariile Diverta,intradevar este biblia femeii insarcinate!!!sau mai bine zis DEX-ul femeii insarcinate!



Ana-Maria23+
am oMARIA!!!AMR 17sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

..nu mai am rabdare..sa vina odata sorul sa ma ia.....



20, cu Timeea cristina



pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Neatza gagici...Hop si eu
Pai le multumesc lui Biri, lui Mada si lui Ankalaura (ca la Oscar!!) ca m-au luminat cu sterilizatorul, cu tetinele si mi-au confirmat pompita de san...Barbatu-meu cu 3 copii la activ, se tot chinuie sa-mi explice ce-i bine, ce-i necesar, ca trbuie si din aia si din aia da' nu prea ne intelegem ca el nu-i de pe forum...Si incheierea discutiilor noastre (din partea lui) e - Na, intreaba-le pe fete ...Fetelor, multumesc
Biri, pozici pozici pozici...Si cu Ana, ce sa zic,sa stati mai mult plecati
Sun draga, stai ca acum deschid picassa...Cu mancarea m-ai adus acum la normal, m-am linistit, cartofi cu ochi, sper ca ambele degresate...Mda, vazut poze, oricum, numai burtica e de tine.Noroc cu fie-ta ca te mai salveaza!!Da oricum, am remarcat un usor progres, vad ca incepi sa dai randament ...Sunt cu ochii pe tine.
Nati, imi place Matei.Hai ca va fii eroul nostru,are peste 100 de mamici pe forum care-i poarta de grija!!Ca si BB Codrin de altfel.
Camy, baga mareeee...Ai de recuperat.Noi facem galerie si promitem sa batem la usa cand intram
Bubule, las ca terminati si voi cu renovarea...Si felicitari pentru bb-itza miscaretz!!Tu intra, macar o data pe saptamana, sa nu-ti purtam de grija, sa stim ca sunteti bine
Jjovana, citita in mare listutza imi pare ok.Dar fetele care au bb deja iti pot spune mai multe ca ele stiu mai bine ce trebuie si ce nu trebuie
Kimmy, dar de ce te tin atat la lucru???
Marimar esti racitaaa??Ai grija, in pat, ceaiuri si relax...Nu, in Romania nu exista tampoane maternity.Sa te faci bine
Madina, cum a iesit pesteleee??Si cu Garmastan de cand ai inceput sa te dai, inainte sa nasti sau dupa??
Bujo, bravo pentru sotzul onest...Dar filmuletzele au fost traumatizante sau nu suportau barbatii sa se uite??Pai clar nu-i o perioada tocmai usoara nici pentru ei, unde mai pui ca unele dintre noi au doar cate un neuron in perioada asta si taticii trebuie sa gandeasca si pentru noi...Ce ma bucur ca ti s-au rarit contractiile.Pai bb isi ia teritoriul in stapanire
MaryB, bravooooooo!!!Si sa fii aici sa ne faci galerie!!
Didi da ce e mult 5 kg???Si eu tot atatea am in plus si aici calculeaza cate 1 kg la fiecare 4 saptamani...
Anaxena, pai sa-ti rezolvi cu virusul ala o data sa intri mai des
Acum ma duc sa fac cafeaua, sa-mi beau paharul cu apa calda si sa pregatesc micul dejun...Sa va mearga bine azi, fetelor

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (18+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Salutare fetelor

Eu nu am mai scris demult, doar am citit din cand in cand.
Vad ca paleta de subiecte s-a imbogatit si este tare frumos .

Apropos de nastere, eu am fost mereu pro-natural. Insa dr m-a speriat rau la ultima vizita. Mi-a spus ca el nu intelege ce e asa de magic in nasterea naturala, mi-a dat de inteles ca este ceva horror si ca:
a. vaginul se largeste de incap cu putin efort 2 maini in el
b. vezica urinara si alte cele se deplaseaza si ajungi sa te scapi
Voi ce stiti??? Eu am inceput sa fac sondaje printre colegele care au nascut.

In rest ... cele care sunt la bb2 - multumesc ca existati si ne mai invatati si pe noi de una alta. Sunt atatea lucruri noi incat am impresia ca tb sa mai fac o facultate :)).

20 cu bebe Vlad


Never say NEVER.
http://bd.lilypie.com/STIcp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ileanna what???????? Ce fel de medic spune asta mai frate? Da de ce nu ti-a spus cat de traumatizanta e o cezariana pt mama dar mai ales pt copil? De ce nu vorbeste despre complicatiile care pot aparea ca dupa orice operatie? De ce nu zice ca bb este scos brusc din mediul sau si nu este pregatit pt lumea noastra cum este prin contractiile de la nasterea naturala? E inacceptabil sa te descurajeze asa doar pt ca lui ii e mai usor sa faca o cezariana. Moaaaaama ce m-am enervat! Dar daca tu vrei natural tu te descuraja. Suntem alaturi de tine si la o adik poti naste si cu altcineva daca asta nu vrea sa te asiste.

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ileanna, pai eu cred ca-i zice nastere naturala tocmai pentru ca e naturala...Ce profund gandesc astazi!!! Si ma gandesc ca asa e firesc iar corpul mamei e pregatit pentru asta...Dar poate dr tau o fii ca al meu, pro cezariana si atunci se explica.
Mada, da explica-mi si mie, asa, ca pentru fete cu un neuron, care-i faza cu suzetele pentru noapte, de ce vtrebuie sa fie diferite de alea clasice?
May Sun, poate ca m-ai fentat, am avut o alta revelatie...Mai tu ai ascuns o minge de handbal sub tricou, hmmmm???Sau sub piele??

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (18+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

nati, e frumos numele matei si e usor de pronuntat in orice limba. Nici nu stii cit ma bucur cind te vad optimista si increzatoare, eu sint convinsa ca starea de spirit conteaza mult. Si ma rog ca totul sa fie bine in continuare cu bebe Matei.
biribu, anka, m-ati lamurit, o sa ma gindesc si eu sa caut sterilizator. Cu pompa de sini ma gindesc sa intreb, am inteles ca aici se da de la spital, ca un fel de inchiriere, in cazul in care ai nevoie. Iar cintar nu iau, ca nu vreau sa fiu o mama stresata..
anka, cum se simte eliza? Mai e bolnavioara?
biribu, sa-nteleg ca ai o Ana mare, merge, vorbeste, azi miine e fata de maritat Astept cu interes pozele, vezi ca noi ne-am inmultit bine cu pozele pe picassa, ne batem in burti care mai de care.
sunule, si eu maninc o gramada de ceapa verde in perioada asta, imi fac mereu salate cu rosii, castraveti, ardei si ceapa verde. O minunatie. Pacat ca nu ma tin doar de salate, nu stiu de ce sint asa de slaba (doar la vointa ) si-o tot dau pe panta ciocolatilor. Tre’ sa incetez cu dulciurile sau macar sa le raresc. Eu si cu madina, ce ne tot propunem sa spunem nu dulciurilor si tot nu functioneaza.
bubule, ce bine c-ai mai dat semne de viata. Ma bucur ca totul e bine, ca ai energie si, mai ales, ca-l simti pe bebe. De cumparaturi nu-ti fa probleme, nici eu n-am cumparat absolut nimic, n-am nici idee de ce trebe sa cumpar, listele de cumparaturi imi intra pe-o ureche si-mi ies pe alta, dar o sa ma mobilizez si eu peste vreo luna si-atunci sa te tii la spart de bani.
mada, calatorie placuta, sa va traiasca finuta sa va distracti frumos la botez.
marimar, da, eu intrebam de carti, mersi tare mult, o sa mi le comand si eu de pe amazon. Ca as vrea sa ma informez un pic inainte de ce trebuie facut cind vine bebe.
bujo, interesante cursurile voastre pre-natale. Cite gravidute sinteti acolo?


16+

Mergi la inceput