Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jjovana80 spune:

quote:
Originally posted by camy_pus

'neata gagici
Irina si Didi si eu simt miscarile doar foarte jos...foarte , foarte jos....mi-a spus dr ca este sarcina joasa dar niciodata nu am simtit loviturile la pui mai sus....eu zic ca e bine...

Ieri dimineata fetele...am avut in sfarsit parte de ...asa pe fuga ca soacramea e nebuna si nu prea ciocane cand intra in camera...aseara...din nou ...azi dimineata .....si acum sunt la servici....unde m-am invoit, plec mai devreme...le-am spus colegilor ca plec azi la Arges...desi plec maine, merg sa stau cu sotul...

Cami 20s, nebuna dupa zilele astea, cu Timeea Cristina

pustai


Bravo Camy
Trage tare , trebuie sa recuperezi timpul pierdut :)))
Week end placut si sa savurezi fiecare clipa.

oana silvia si pruncuta Daria.. 21 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:


Neatza si de la mine!
Ce frumos ca se intra in weekend...Toata lumea o sa se plimbe si o sa se relaxeze...numai eu nu.Am fost libera ieri si alaltaieri si de la amiaza intru la servici.Azi sper sa se rezolve si sa-mi scurteze programul la 6 ore...l-eam dus adeverinte,iar daca azi iara ma tin pana la 22.30,o sa chem ITM-ul pe capul lor.
Mama ce mult imi place ca se discuta deja de biberoane,nastere,pompite and stuff!
Deocamdata nu am cumparat prea multe pentru bebelina,dar o sa dau o raita sa vad de ce am nevoie.Hainute am cumparat deja ca am gasit care au fost irezistibile.Nu am de gand sa cumpar multe,pentru ca am sa si primesc de la cunostinte.Desi parca tot ce cumpar eu e mai frumos.Hehe.
Nici eu nu simt bebele deasupra buricului.De cateva ori am simtit-o pe langa,dar de cele mai multe ori o simt foarte jos.
Marti avem programare la eco morfo,la noi costa 250 lei si nu mi se pare ca ar fi mai putin performant ca si la bucuresti.Si dr explica foarte bine tot.Sotul azi mi-a soptit ca el tot mai spera sa-i fi crescut putzulica.Dar e la fel de bucuros si daca e fetitza.
Mona toate gandurile mele bune se indreapta catre tine si bebe Codrin.Sa dea DD sa fiti bine si sanatosi amandoi!Astept cu nerabdare sa ajungi acasa din nou si sa ne spui ca te simti bine si ca sangerarea aceea nesuferita s-a oprit!
Pupici la toate fetele!

22+
http://bd.lilypie.com/AXOOp3.png
Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Da asa este ura vine week-end ul si imi place tare mult sa nu merg la birou.Desi o sa am treaba ,o sa mergem pana la tara la bunicii sotului sambata,apoi duminica vin aia sa monteze aerul conditionat,anul trecut nu am avut ca noio stam la et 1 si in bloc umbros dar tot ar fi fost mai bine daca era mai racoare,asa ca anul asta ne-am hotarat nu vreau sa ma sufoc in casa mai ales gravi,si apoi vine si bebe si daca e in sufragerie ajunge ceva racoare si in dormitor la ea,putina ca multa nu e bine.
Cred ca o sa plec mai devreme si de la birou ca vreau acasa.


21+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Oana, na , chiar mi-era dor de postarile tale!!! Cum adica nu erai in rand cu lumea?? Pai de mine nu zici nimic???? Ca doar avem DPN-uri apropiate.Te asteptam mai des, mica dezertoare.
Turturica, nici eu nu il simt pe bebe, desi l-a un moment dat am crezut ca il simt, dar abia astept.
Sun, sa speram ca o sa fie bine la privat.Eu sunt optimista.
Simt ca innebunesc cand citesc despre Mona, sangereaza si doctora ei ii spune ca e normal??? NU stiu ce sa mai cred...
Biribu, bine ai revenit!!!!
Anka, Biribu, Mada si fetele care mai aveti bebei, sunt atat de utile sfaturile pe care le dati!Sper sa ramana ceva si la mine in cap sau poate ar fi mai bine sa trec sa iau notite...
Nati,
Camy, imi place noua ta semnatura!!Sa o tineti tot asa! Drum bun si sa petreceti un weekend minunat in Arges.
Dara, in farmacii produsele pt bebei si mamici sunt mai scumpe, du-te si te uita intr-un magazin specializat pt bebei si mamici.
Eu cu bagajul pt spital inca nu sunt dumirita, adica ma gandesc ca daca nasc la privat nu voi avea nevoie de prea multe. Am sa vorbesc cu doctora mea sa vedem ce zice..
Sa va zic cum e cu dimensiunea uterului in functie de luna de sarcina:
- in luna a 3a uterul e undeva la jumatatea distantei dintre ombilic si simfiza pubiana
- in luna a 5a , uterul ajunge la nivelul ombilicului
- in luna a 7a , ajunge la jumatatea distantei dintre ombilic si apendicele xifoid ( un os/ cartilaj pe care il simtiti in capul pieptului) sper ca am explicat bine
- in luna a 8a , uterul ajunge aproape de xifoid
- in luna noua, uterul se lasa putin si scade cu 2 cm sub acest xifoid






Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Biribuu yupii v-ati intors multi pupici la printesa vorbareatza si umblareatza, astept poze cu nerabdare sa imi clatesc si eu ochii cu vacantele altora.
Cum ai zis si tu e mare lucru sa poata sa hraneasca si altcineva bebeul la noi totul a mers struna ca dadeam amandoi la fata sa pape uneori acnd eu nu mai puteam iiu dadea numai el asa si el a fost implicat de la inceput in cresterea fetei si drept urmare fata sta si cu el nu sunt pb de bonding comparativ cu unul din fratii lui care numai mama s-a ocupat de bebe si prin urmare fata nu sta cu el nici jumatate de ora singuri.
E bine ca a meu s-a implicat stie bine si cum e cand e greu si cum e cand e usor mereu ne-am trezit amandoi daca fata e bolnava sau ceva, nu au fost dicustii lasati-ma sa dorm si voi mergeti in alta camera, eu nici nu sunt de acord cu asa ceva suntem o familie e si copilul lui facem impreuna.
Dara uff cu tetinele deci iti zic cum e aici nu exista tetina de ceai ca nu se da ceai la copii nu exista tetina pt mancare cum am auzit ca sunt in ro ca pun cereale in laptele de seara a bebeului aici asa ceva este interzis biberoanele sunt pt lapte sau apa si atata tot mancarea se da din lingura nu din biberon cu tetina de nu stiu care, cu toate asta exista la avent si tetina cu flux variabil care se zice ca e pt lichide mai groase dar medicul si moasa si toti zic clar ca in biberon se pune numai lapte si nu cereale sau mai stiu eu ce.
Inca o data zic de avent ca din toate modele de la noi de pe piata erau cele mai clar numerotate si etc, astea de la avent sunt anticolici din silicon si numerotate, uite aici cum e la avent cu tetinele: http://www.avent.philips.com/en_GB/products/Teats.asp . Cu suzetele si fata a avut si a folosit pana la 3 luni cand singura s-a hotarat ca nu ii mai trebuie si nu a mai vrut-o si pace si astea sunt pe varste si de mai multe tipuri: http://www.avent.philips.com/en_GB/products/Soothers.asp . Noi am vaut din alea clasice de la 0-3 si de la 3 la 6 da alea de la 3 la 6 nu le-a mai folosit.
Asa acuma intrebare intrebatoare cand schimbi tetina adik marimea, ei depinde de bebe fata mea a baut cu nr 1 mai mult timp pt ca nr 2 se inneca de la el ca era mai rapdi fluxul si ea se inneca si laptele era peste tot numai la ea in stomac nu, asa ca am mers pe 1 pana pe la 2 luni si ceva si abia apoi am trecut la 2.
Cu schimbatul laptelui aici nu zice sa faci trecerea de la nr 1 la 2 treptat noi am trecut de la unul la altul pur si simplu cand s-a terminat cutia si fata a fost ok. La marci de lapte nu se potriveste deloc cu ce e in ro aici am folosit cow and gate.
Tot legat de tetine si suzete fiecare copil e diferit a mea nu a vrut decat cele din silicon, alea din cauciuc latex si alte minunatii nu le-a vrut si pace si asa mi-am dat seama ca nu vroia nici cana alea de la avent nu mai sunt cu silicon ci cu latex si a mea ala nu il suporta acuma i-am gasit ceva cana de la nuby cu silicon si aia e bun tot nu o adora dar e ok.
Eu i-am dat la fata si ceai de mica din ala de la milupa este la billa in romania de acolo am luat eu i-am dat numai de musetel. Bea si acuma. Eu am considerat laptele ca fiind papa si ceiutzul ca bautura ca si la noi mananci si bei ceva. Apa bea da nu se omoara decat daca e din sticla nu din bibe.
Na cam asta e cred daca imi mai aduc aminte va mai zic. Eu vb mai mult de avent ca noi asta am folosit si suntem f multumiti de toate produsele lor si aici sunt mai scumputze ca altele dar nu extrem deci ni le permitem.
Asa am citit tot ce ati scris normal ca cerebelul meu nu a retinut tare mult ca oricum acuma e busy si cu grijile legate de botez si bagaje si haine de bebe si sa nu uitam vreo ceva ce ii trebuie la fata deci scuzele mele ca nu mentionez pe toata lumea.
Nu stiu daca mai apuc sa scriu azi, oricum va pup pe toate fiti cuminti sper sa fie ok cu Mona si sa rezolve misterul cu sangerarea si ne auzim sapt urm cand ne intoarcem din calatorie. Azi mai tragem o fuga la magazine pt ultimele chitibusuri si diseara fac valiza deci avem program de distractie.
Ok pupici tuturor si sa ne auzim cu bine sapt urm, vin si cu poze promit.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Buna gravidutelor,

Eu sint racita, imi curge nasul si stranut , sotul a dus azi dimineata copiii la scoal si gradi, eu n-o sa ies decit sa-i iau la 12.


Mona ne rugam pt tine sa fii bine si tu si bebe Codrin, du-te la Tutunaru daca nu esti multumita de doctora ta, am inteles ca e bun !

Biribu bine ai venit din vacanta ! Felicitari Annei pt vorbarie si progrese !! Cred ca e o scumpa !

Nati, frumoase nume, imi place Katerina iar Matei e preferatul meu , doar am si eu unul acasa si inseamna "darul lui Dumnezeu". Ne rugam sa fie bine cu micutul Matei, sa se absoarba chistul si sa nu mai aiba nici o problema !

Boti si Sun, succes la renovat, e o placere sa savurezi proiectul final si sa te bucuri de bebe intr-o casa ca noua !! Va admir ce energie aveti !

Turturel, cred ca ma intrebai de carti, eu am citit o gramada de la biblio, una din cele mai bune mi se pare "What to Expect When You're Expecting " de Arlene Eisenberg care are si continuare " What to Expect the First Year " si "What to Expect the Toddler Years"

http://www.amazon.com/What-Expect-Youre-Expecting-Revised/dp/089480829X


http://www.amazon.com/exec/obidos/search-handle-url/105-8419948-8227656?%5Fencoding=UTF8&search-type=ss&index=books&field-author=Arlene%20Eisenberg


dara, eu despre pompa nu pot sa spun nimic, n-am folosit niciodata! Am alaptat pur si simplu non stop, sau cind vroia copilu, noaptea sau dimineata mi-l aducea sotul daca plingea, il puneam la sin si adormeam amindoi. Asta s-a intimplat timp de 13 luni la primul copil si 18 luni la al doilea. La al doilea copil am inceput serviciul cind ea avea 1 an si dupa asta, timp de 6 luni am alaptat-o dimineata inainte sa plec, dupa masa la 5 cind ma intorceam si seara inainte de culcare ( si noaptea daca mai vroia).

Din cite am citit am inteles ca nici o pompa nu scoate la fel de bine ca guritza copilului !! Dar, asa cum spune Biri, pot sa apara cazuri in care e esential sa ai o pompa ! Daca mama trebuie sa se interneze sau incepe serviciul, pompa te salveaza !!

tampoane: noua in NZ ne dadeau in spital dar sint si in magazine, tampoane tip "maternity" adica special facute pt singerarile de dupa nastere. In RO nu exista????

Suzete: eu am avut zeci de suzete de toate tipurile si nici unul din copii n-a folosit, n-a vrut de nici un fel !! Despre biberoane " Nuk" si "Avent" sint bune ! Suzete pt biberon, ia cite 2 din fiecare: de silicon si normale, pe virste: pina la 3 luni, de la 3 luni si cam atit, mai vezi tu dupa ce vine bebe.

bubuleana, felicitari pt miscarile lui bebe si pt energie !! Io cred ca am luat 10 kg dar n-am cintar, o sa ma cintaresc pe 5 martie la doctor !!

.....
fericita, 19 sapt cu bebe 3

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

buna fetelor,

am trecut sa va salut si sa va invit sa vedeti poze cu testul meu de azi, sunt ultimile 3 poze din album. Sa vedeti ce test frumos am eu, cel mai frumos din viata mea.

maryb 4+

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

testele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Cristina, nu cunosti pe nimeni care a nascut la acelasi spital privat la care vei naste tu, sa iti spune ce si cum despre bagajul de spital?? Poate cineva de pe forum a mai nascut acolo???

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Buna fetele!
Am intrat si eu pe fuga sa scriu cate ceva...

Mona, tinem pumnii sa se descopere de ce sangerezi, si eu zic ca dr ta nu e prea intreaga la minte, cum adica sa fie normal sa sangerezi?

Pompa de sani eu nu am avut, am zis ca daca am nevoie o sa imi iau dupa ce nasc, eu zic asa, sa va hotarati de care vreti si unde are si daca aveti nevoie sa trimiteti sotul sa va cumpere... Nu am avut nevoie de pompa dupa cum spuneam....

Rani la sani nu am facut, m-am dat cu Garmastan, eu zic ca este cea mai buna crema pt sani, impotriva ragadelor, si sunt convinsa ca daca nu aveam crema asta faceam si eu niste rani de toata frumusetea, oricum ma mai usturau sanii chiar daca ii ungeam cu crema asta, dar era suportabil... Astept si eu eco 4D de saptamana viitoare si o sa incep sa mai iau si eu cate ceva, iar crema asta este in cap de lista....

Am un peste la cuptor, mai are putin si ii dau si puiutului meu sa pape apoi iesim la plimbare ca e frumos afara....

PUP!!!!!!

20+ si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Maryb ce mandrete de teste ai. Felicitari!! Sotu ce-a zis, s-a calmat?
Va pup gagicoaselor. Sa va zic cum a fost aseara la curs:
Au venit si taticii prima oara si s-au simtit usor stanjeniti la inceput. Lectoru ii tot intreba despre ei, cum reactioneaza la sarcina si toti ziceau ca e minunat si ca de abia asteapta puiu. Numa sotu meu a zis ca nu-i tocmai roz perioada asta El oricum este extrem de sincer si are dreptate. Nu cred ca este cuplu care sa nu intampine greutati in sarcina.
Ne-a explicat cand trebuie sa mergem la maternitate cand se apropie nasterea, ne-a aratat pe un balon cam cum au loc contractiile si apoi ne-a pus filmulete cu nateri Nu va zic ce ochi au facut taticii. Daca si-au pus mana la ochi si vreo 2 mamici, ce sa mai zicem de ei?
Ne-a zis ca la travaliu sa ascultam tot ce spun cadrele medicale si sa colaboram ca sa mearga totul uns. Nasterea este mai traumatizanta pt bb decat pt mama si ca odata antrenat capul totul trebuie sa se petreaca destul de repede pt ca bb e privat de oxigen.
M-am lamurit si io in sfarsit cum sta treaba cu colul lung, scurt, sters.
Aa si a mai zis ca paternitatea este o chestie indusa de mama de fapt, ca taticii descopera adevarata paternitate abia dupa nastere. Asta ca sa nu va ingrijorati ca taticii par insensibili fata de sarcina.
Daca imi mai amintesc cate ceva va spun.

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput