Mamici de Septembrie - Octombrie 2008 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

buna fetelor

eu acum pap ce am comandat acum 1 ora - nu spun ce ca sa nu fac pofta la bebici

codrutza de la kfc eu prefer crispy strips - yummy

azi dim bb s-a trezit la 3 ca sa pape biscuiti (biscuiti care sunt intotdeauna pe noptiera de vreo luna) si apoi a vrut sa se uite la tv la pro si la antena.pana pe la 6 . apoi la 7 juma trezit ca sa vin prima zi la serviciu

astept vestile de la mamicile cu eco - rugam si dimensiuni :-)

o zi buna

12+


puiutz
pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Ulei de palmier gasiti si la mega image. eu luam numai din metro ca doar acolo aveau. Sambata am gasit la mega image si am vazut si in cora. folositi-l ca e foarte bun.
bye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

salutare fetelorrrrrrrrrrr!!!!


sunt trista...am racit rauuuuuuuu....imi curge nasul ca un robinet....cate paracetamol avem voie pe zi????eu am luat cate unul....sper ca nu e mult....ASTA 1!!!

SI 2.....m-au chemat ieri la serv pt ca venise directorul regional sa discute cu mine.....lunea trecuta am trimis la resurse umane o instiintare - luau la cunostinta faptul ca sunt insarcinata....dar si o cerere de reducere a programului de lucru la 6 ore....lucrez intr-o banca cu program de la 10:00 la 19:00 si am si munca de teren minim 50% chipurile....adica trebuie sa mergem la firme si sa facem prezentari ale produselor noastre....ca atare avem un target in credite si carduri....in fine....

SO.... a venit tipa ieri in Oradea si m-a chemat sa-mi sugereze sa-mi iau concediu de risc maternal....voi ce intelegeti din asta????care-i faza???dupa care m-au intrebat cat am de gand sa stau acasa 1 an, 2 ani??? de ce-mi sugereaza ei tipul asta de concediu???ca sa se asigure ca intr-adevar am risc de sarcina????pt ca pe ei nu-i incurca tipul meu de concediu....de ex acum am din cauza racelii....apoi...am citit aseara pe net si am inteles ca se obtine destul de greu concediul de risc maternal...ca tre sa mergi la medicina muncii sa ti-l semneze..etc....voi ce stiti despre asta????

si inca ceva....daca eu i-am instiintat despre starea mea fiziologica au voie sa ma dea afara pt vreun motiv????cum ar fi sa nu-mi fac targetul lunar....dar acel target nu se poate realiza decat daca faci munca de teren..ceea ce eu in momentul de fata nu prea sunt in stare sa fac pt ca inca ma simt destul de rau....

CE SA FAC???????????????????

...vine minunea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice001 spune:

ramonzca ei efectiv nu au voie sa te dea afara mai ales acum ca le-ai adus la cunostinta de starea ta , pentru ca daca se intampla asa ceva si tu sesizezi autoritatile corespunzatoare de acest lucru legea ii pedepseste groaznic. In ce priveste concediu nu stiu de ce ti-au zis sa-ti iei. Dar daca vrei neaparat sa-ti scurtezi programul cauta legea si te duci din nou la ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Ramonzca, 1 pe zi e ok daca iti ajunge. Dr mi-a zis maixm 3 pe zi dar nu am avut de ce sa iau atatea. Sanatate!

Moaaaama, mi-au facut 1000 de nervi astia de la Helpnet. Au fost foarte foarte draguti si chiar m-au ajutat pana cand farmacista a uitat sa imi puna 4 cutii de Utrogestan in punga si apoi nu a mai recunoscut nimic si mi-a zis ca nu ca ei ii iese stocul bine deci e vina mea... chiar ma intreb cine le-o fi luat.
Eu nu sunt de moda veche. Daca o farmacista imi spune ca mi-a pus tot ce trebuia in punga, o cred, pentru ca este dreptul meu sa fiu servita corect cu ce am cerut. A fost asa zapacita fata ca nici chitanta nu mi-a dat in punga cum fac toti ceilalti.
Si astia de la Helpnet mi-au zis ca sa nu mai fiu suparata ca or sa mi le faca "cadou". Ceea ce este o bataie de joc. Un fel de "OK, hai treaca de la noi. E vina ta si o platim noi, bine?". Traim in Romania ... asta si apropos de discutiile de dimineata

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;126/st/20081021/k/2cd9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

ramoncza nasol..chiar nu inteleg de ce ti-a zis sa iei co de risc maternal!
legat de datu afara..citez din OUG:
ART. 21
(1) Este interzis angajatorului sa dispun#259; încetarea raporturilor de munca sau de serviciu în cazul:
a) salariatei prev#259;zute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
b) salariatei care se afla în concediu de risc maternal;
c) salariatei care se afla în concediu de maternitate;
d) salariatei care se afla în concediu pentru cre#351;terea copilului în varsta de pana la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în varsta de pana la 3 ani;
e) salariatei care se afla în concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în varsta de pana la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în varsta de pana la 18 ani.
(2) Interdic#355;ia prev#259;zut#259; la alin. (1) lit. b) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dup#259; revenirea salariatei în unitate.
(3) Dispozi#355;iile alin. (1) nu se aplica în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganiz#259;rii judiciare sau a falimentului angajatorului, în condi#355;iile legii.

legat de concediu de risc maternal...e cam mult sa pun aici dar vezi pe prima pag e OUG

Oana
13+
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

quote:
Originally posted by oanasm

ramoncza nasol..chiar nu inteleg de ce ti-a zis sa iei co de risc maternal!
legat de datu afara..citez din OUG:
ART. 21
(1) Este interzis angajatorului sa dispun#259; încetarea raporturilor de munca sau de serviciu în cazul:
a) salariatei prev#259;zute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
b) salariatei care se afla în concediu de risc maternal;
c) salariatei care se afla în concediu de maternitate;
d) salariatei care se afla în concediu pentru cre#351;terea copilului în varsta de pana la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în varsta de pana la 3 ani;
e) salariatei care se afla în concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în varsta de pana la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în varsta de pana la 18 ani.
(2) Interdic#355;ia prev#259;zut#259; la alin. (1) lit. b) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dup#259; revenirea salariatei în unitate.
(3) Dispozi#355;iile alin. (1) nu se aplica în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganiz#259;rii judiciare sau a falimentului angajatorului, în condi#355;iile legii.

legat de concediu de risc maternal...e cam mult sa pun aici dar vezi pe prima pag e OUG

Oana
13+
o noua viata





da oana...multumesc!!!insa...daca eu nu-mi fac targetul crezi ca ei vor considera ca asta are legatura directa cu starea mea????eu nu cred.....dar sper sa nu se ajunga pana aici.....

cand o sa merg azi la dr o sa-i spun si lui sa vad ce zice....daca nu e ok...putin ma intereseaza...o sa-mi iau medical...de care vreau eu...

...vine minunea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Alinuschca imi pare tare rau pt incurcaturile facute la farmacie! Si eu am patit o data o faza: aveam reteta pe bebe de pregnil de 500 unitati si la prima farmacie nu gasesc decat o cutie, la a 2 a imi cere tot pe o cutie cu mult mai putini bani! Eu o intreb, mi-ati dat bine, ca acum 5 minute am luat alta cutie de vreo 3 ori mai scumpa si mi-o cere....de fapt la prima farmacie imi dadu-se pt adulti de 5000 unitati!!! Am dus cutia si mi-a dat banii si-a cerut scuze....! Sunt atat de zapacite uneori!
Ma duc sa ma intind ca mi se inchid ochii!Poate reusesc pana se trezeste Dragos!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png [Dragos]
[gravida] 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

ramoncza pai eu zic ca are legatira..ca tu nu poti sa-ti atingi targetul din cauza sarcinii, de care ei au fost informati..deci io zic ca are legatura

Oana
13+
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:


alinush: nu te stresa, parca si vad un mos indopandu-se cu utrogestanul tau, sa tina "sarcina" sus hahaha. vorba lui Mircea Badea"traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul", dar daca erai in alta parte, azi te-ai mai fi distrat?
ramonzca79: ce CIM de ai semnat? indeplinarea target-ului face parte din el, se stipuleaza undeva? oricum, in momentul in care intri in concediu ingrijire copil, CIM se suspenda si se reactiveaza o data cu intoarcerea ta la serviciu, nu mai tarziu de 2 ani. Pb.este ca ei vor sa angajeze pe cineva in locul tau si nu stiu cum sa procedeze. In nici un caz nu te complica cu concediu de risc maternal.Pe de alta parte, numai tu decizi cand te intorci la serviciu si daca iti convine sa stai 2 (ani ) acasa cu 6 mil pe luna indemnizatie si alocatia bb-ului
5+

Mergi la inceput