*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (150)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



fetelor ..

io-s disperata .. am ajuns la capatul puterilor .. nu mai ma tin nervii .. nu stiu ce sa fac .. imi vine sa ma duc la sanatoriu .. asta mica cand nu doarme sau mananca (ceea ce a facut putin in ultimele zile, sa pape adik) PLANGE! nu vrea tzitzi, nu vrea suzi .. nimik! dr a controlat-o si a spus ca nimik .. eu cred totusi ca e o problema cu ea .. NU STIU CE SA FAC ..sunt disaperraata, am ajuns la capatul puterilor! de sambata pana aseara nu a luat nici un gram in greutate!!

CE MA SFATUITI? a ajuns sa-mi fie frica .. ma trezesc cu teama panlsetelor, ma culc cu teama plansetelor ..

Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Miri, cea mai cool mamica din odiseea noastra, jos palaria in fata ta si tot respectul meu! Cum reusesti soro sa fii atat de calma cu doi puiuti mici si amandoi muciosi din care unul si cu febra? Cred ca daca ar fi toate mamicile ca tine ar fi minunat. Multa sanatate puiutilor tai iar tie multi pupici si multumiri pentru ca ne esti alaturi!

Ioana


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:





IOANA! IOANA! NASTERE USOARA SI BEBE SANATOS, CUMINTE SI PAPACIOS!



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ellenuta, sincer, nu stiu ce sfat sa-ti dau. Daca pedriatra a spus ca e ok copilul inseamna ca are o perioada mai plangacioasa....zic eu.. Am cunoscut bebei care nu aveau absolut nici o problema dar au plans noapte de noapte pana dupa varsta de 1 an. Nu-ti spun asta ca sa e sperii ci ca sa te incurajez. Poate sa planga si fara sa aiba probleme. Esti sigura ca nu sunt colicii? Esti sigura ca nu este plansul acela de oboseala? Incearca sa elimini orice sursa de stress pentru ea si vezi cum reactioneaza. Nu tace nici daca o tii tu in brate? Ana cand este f obosita si nu reuseste sa adoarma singurica, se culcuseste la sanul meu, fara sa aiba sanul in gurita ci suzeta, isi baga nasucul acolo si asa adoarme imediat.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

buna fetele .Noi suntem bine , am fost si noi ieri la doctor si am cantarit-o pe Maria are 5,600 g .Sambata am botezat-o pe Maria , a fost foarte frumos , maria a fost tare cuminte la botez nu a plans deloc decat cand a scos-o din apa a scancit putin .
Angi imi pare rau pentru bebe ca a facut febra de la vaccin , uite aici un pupic ca sa-i treaca mai repede .
LA MULTI ANI !!!!! Andreea29 SA-TI DEA DUMNEZEU MULTA SANATATE SI FERICIRE !
Va pup pe toate si aveti grija de burtici si bebelusi .

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
Poze Maria

Andrei cu familia

FILMULET CU ANDREI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mitsu, eu mananc smochine (am bagat si prune uscate dar in loc sa ma cufu eu l-am cufurit tot pe bebe), portocale, mandarine, cu moderatie mazare, cartofi si vad ca Tudor are superproductie de kk (face destul cam de 3-4 ori/zi...nu apa dar nici tare...intre).

Mary, cand am zis ca am inceput sa mananc mai acatarii m-am referit la faptul ca am inceput sa mananc...in prima sapt mai mult ciuguleam. Acum mananc cam de toate (fructe seara: 1-2 porto, 2 mere, 5 smochine, 3-4 mandarine). Tudor pare ca plange cand ii este foame, somn, cand are motoshcaul plin de kk...la bombardele numai se stramba.

mami de Ozi si Tudorash

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

felicitari Mariuca de danybv pt increstinare! si pt kilograme! oau!

ellenutsa... uite tu cum sta treaba! si daca te dai cu capul d epereti, fata tot plange. asa ca, cu calm (bea unc eai de tei de simti c-o iei razna) pune-te in pielea ei... ca sa poata sa adoarma, ar enevoie de mami, probabil, dar daca are deja 5 saptamani probabil ca invata sa adoarma singura. asta inseamna ca urla de-si scuipa plamanii inainte de somn. daca tu o iei in brate prea devreme, o bulversezi. las-o sa planga 5 minute pe ceas (daca stii ca a mancat, ragait, curuts curat, nici o sursa de disconfort) si pe urla te duci la ea. dar nu trisa. pe cat posibil icnearca sa n-o iei in brate. pune-i mobilul sa-i cante. si insista. cu gramele, tocmai am scris la final de capitolul trecut: sacha bea la o masa 60 de grame (cu afurisita proba a suptului, dedicatie pt voi) si are cate 2 zile cand nu ia nimic si-apoi ia 90 de grame. daca plange si e agitata e normal sa nu ia in greutate. verifica s anu fie intr-un palier. si-apoi nu uita, ca exista si plansul neconsolat, cand poti sa-i spui: stiu ca esti mic si sa cresti nu-i usor, dar trece. si-o lasi sa se agite. va gasi ea cum sa se linisteasca. dar intai calmeaza-te cu ca estri sursa de stres pt ea;

alina, am de ales? oricum vizitez medicii o data pe luna, da-i dreaq. e un fel de ritual. pana la urma te obisnuiesti:))) ma rog:) iar tu cu anita ia-o mai cool: nu e nici prematura si nici fetal n-a suferit, ca de aia au scos-o. asa ca... viata merge inainte, cu suisuri si coborasuri, dar e frumoasa si nu s eintampla catastrofe la fiecare 5 minute:) muuuuah!

si-acu intrebare pt fetele din bucuresti: exact exact, la ce farmacie din centru (universitatii, militari) se gaseste batista bebelusului? ca merge o prietena de-a mea acasa, si i-am dar ordin sa aduc, dar trebuie sa-i zic clar, sigur sa mearga cu tinta. ca sta doar o zi.

pusici!



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ioana GOOOOOOOOOOOOOOO! sa fie usor, repede, si senin!

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

'Neataaaa! Ce fac fetele si clopoteii?

Sunt inca in urma cu un capitol... sa dau si eu niste raspunsuri, pana cand nu incepe Mariuca sa planga.

Ellenuta, eu am pompa manuala de la Nuk, gen seringa, foarte buna mi s-a parut. Dani a dat 750 mii pe ea. Dar si eu am auzit ca aia de la Avent ar fi la fel de buna.

Si eu vroiam sa va intreb pe unde sa ma duc sa imi gasesc niste haine frumoase pentru botez (plus ca mergem si la o nunta sambata acum), dar dupa aia mi-am adus aminte ca am cunoscut o creatoare de moda (!!), de la care mi-am luat niste chestii dragute in sarcina. Si o s-o sun pe ea, sa vad daca are ceva misto si pentru mine.

Gratiela, noi avem tacamul 2.500.000 lei, cu bautura, evident, la liber, cu tort si sampanie.

Ancadragoman, am vazut pozele Mariei tale...Superba, sa va traiasca!

Eliza, mi-am salvat povestea nasterii micutei Emma si promit ca o s-o citesc.

Simona, sper ca Sara se simte mai bine... saracuta de ea. Da' cred ca si de tine, ca am vazut ca ai stat treaza 2 nopti la rand, sa o pazesti. Si eu as fi facut la fel! Va pup pe amandoua!

Honey, bine ati revenit acasica! IMi pare rau ca deja au inceput problemele, dar acum poti sa-ti dai seama de ce uiti asa de repede momentele inainte de nastere.

Laura de Piatra, ma bucur ca ati crestinat-o pe Thea, felicitari!

Louiza, voi ce mai faceti?? Poze noi aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

Buna, fetelor! Ne-ati uitat?
Eu nu inteleg cand aveti voi atata timp sa scrieti, eu una parca nu reusesc sa fac nimic in afara de scutece, adormit bebelul si alaptat ,,,ma rog, nu in ordinea asta !
Am ajuns si noi la o greutate bunicica, zic eu, 3.850 g la baita de aseara, azi avem 3 saptamani, si ne-am nascut cu 3250 g. Eu cred ca e bine, sa vedem ce zice si medicul. Am fost isterizata ca nu am destul lapte, fiindca mai toata ziua era agitat si vroia sa suga non stop, acum m-am prins de smecherie si incerc sa il mai calmez si in alte moduri, nu numai cu tzitzi in gura, ca am inteles ca mai rau ii faceam. Are insa gaze, partzuri,,, kk destul,,,,am schimbat 3 pampersuri in mai putin de o ora!!!! Noaptea din fericire doarme f bine, chiar 4 ore, ceea ce e lucru mare pt oboseala noastra,,,
Ceaiul anticolici si pro alaptat pe care il beau eu ii provoaca o digestie super rapida, cu gazele de rigoare, deci va trebui sa gasesc alte mijloace de stimulare a lactatiei si de potolire a colicilor.
Va pup si va multumesc pentru incurajarile voastre de dinainte de nasterea Printului nostru!

Mergi la inceput