Copii de 1995-1998 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Va multumesc mult pentru urarile de bine si va doresc si voua aceleasi lucruri, alaturi de comorile voastre!!
Sambata Dianei a decurs cam asa: dimineata a fost la olimpiada la romana, a venit acasa spunandu-mi ca a gresit cate ceva la gramatica, nu s-a concentrat foarte mult cu gandul la intalnirea de dupa... Apoi s-a pregatit si s-a intalnit cu prietenii, au fost la Mc, o plimbare prin oras si acasa. S-au jucat carti, remy sau rummy (cum s-o numi), twister si altele, au iesit o ora in parc, ca a fost frumos afara, au facut poze. Cand s-au intors am taiat tortul, s-au mai jucat o bucata de timp si s-a spart gasca intr-un final.

Eu i-am cumparat un card de memorie pentru telefon, un adaptor bluetooth, o carte din seria Zodiac girls si o cartela de orange, ca majoritatea amicilor ei au telefon pe orange. De la copii a primit de imbracat, niste haine foarte dragute, a fost mai mult decat incantata.

Mihaela, imi pare rau ca Silvia a capatat virusul ala pacatos! Multa sanatate! Asteptam sa ne dai si vestea ca ati cumparat casa pe care v-o doreati!

Miki, nu mai fi trista, nici eu n-am un partener langa mine, dar incerc sa-mi inveselesc traiul de una singura, pana va aparea cineva potrivit (daca va aparea). Cel putin pe mine ma ajuta faptul ca o am pe Diana, daca eram singura mi-ar fi fost cu mult mai greu.

Isabela, pana acum vreun an, doi, Dianei i se parea ca meseria de vanzatoare sau coafeza e cea mai potrivita. Cel putin Ana e inca micuta si nu stie cum sta treaba cu viata profesionala. Sigur poate mai mult, iar daca nu-i place matematica, pana la urma va gasi alte materii preferate si va avea rezultate foarte bune. Si la Diana in clasa sunt copii care fac meditatie cu profesoara de engleza inca din clasa a 3-a, dar parintii se plangeau la sedinta ca in afara de notele mai mari la respectiva materie in catalog, nu vad imbunatatiri la insusirea notiunilor. Cred ca de anul asta si la matematica se fac meditatii.

Agho, cu siguranta Ana stie ce sa faca cu mainile, incat in viitor cred ca va avea o meserie creativa si care-i va face placere. E bine ca voi inca iesiti impreuna cu puii. La mine, in afara de concedii si de cumparaturi, rar o prind pe-a mea sa iesim la plimbare. E oare prea devreme pentru independenta asta a ei? Sora mea are o fetita cu 1 an mai mica decat Diana si-mi spune ca mai departe de scara blocului n-a lasat-o singura sau cu copii de varsta ei.

Andra, stii cum e... cand suntem cu cineva, mai vrem si momente doar pentru noi, iar cand nu exista un el, ne-am dori sa fie.

Flower, bine ca l-ai lamurit pe Tibi in legatura cu excursia. Chiar nu vad rostul unei iesiri cu clasa la distanta atat de mare de casa. Alte tari pot fi vazute cu familia, e mult mai potrivit.

O saptamana cat mai buna si pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

'neatza!

alma, tare frumos s-au distrat copiii, ma bucur ca Diana a avut o zi frumoasa.
Azi va fi vizitare la casa dorita(noi am vazut-o extra), apoi vor incepe propunerile de pret si sa vedem...mai mergem azi dupamasa la inca o banca sa vedem ce ne spun si ei...multumesc de gandurile bune!

isabela, cand era Diana in cl.1-4, invatatoarea ei statea cu copiii de la 13 la 16 si faceau lectiile in clasa, era ca un fel de meditatii, contra cost normal. Ei aveau cantina la scoala, asa ca era super, mancau de pranz si apoi dupa o scurta pauza aveau orele de "meditatie". Eu nu prea am auzit de meditatii date de invatatoare, asa in particular, dar nici nu m-am interesat . Bafta Anei la concursuri!

agho, multumesc, Silvia e bine acum. A si mers la camin.
Dar sa stii ca Ana ta e artista! Origami, desen, imaginatie...ai putea incerca sa mearga la un cerc de desen. Dianei ii placea tare mult la cercul de desen in SM, a si participat cu cateva desene la expozitia de 1 iunie anul trecut, a fost tare mandra! Insa de cand suntem in Suedia s-a lasat pe tanjeala, zice ca nu mai are inspiratie...nu ma mir, la fel am patit si eu de cand am inceput suedeza, am pus aparatul foto in "cui" .

Ieri am fost pe partea cealalta a insulei, e un loc de care m-am indragostit mai in toamna, abia astept sa vina vremea mai calduta sa mergem la un gratar acolo...si cum am lasat in "cui" aparatul foto de cand am inceput suedeza, ieri l-am luat ca sa le mai fac macar fetelor poze, asa ca puteti arunca un ochi .

Mergem acum cu Diana la cumparaturi, miercuri are meci/meciuri de fotbal si are nevoie de un tricou negru si aparatoare pentru picioare. Abia astept sa-mi mai arunc ochii pe haine, am vazut ca au umplut magazinele cu haine de primavara, sa vad ce-mi gasesc...sau fetelor...

Va pup, o saptamana frumoasa!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Alma,
Eu cred ca nu este prea devreme pentru independenta copiilor.
Eu, una, mi-am lasat copila singura, afara , la joaca ,inca de la patru ani. Inca nu a mers foarte mult singura, dar de doi ani merge la supermarketul din apropiere singura. Ma anunta cand pleaca si cand vine. Traverseaza pe la trecerea de pietoni, atenta. Sau merge cu copii in centrul orasului si se plimba pe acolo cu rolele; dar centrul este foarte aproape de noi. Vara cel putin se duc acolo, pentru ca sunt mai multe fantani arteziene, una chiar muzicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare fetelor,

Alma,cu intarziere ii urez si eu Dianei multi ani cu bucurie si sanatate si sa iti aduca mereu satisfactii maxime!
Mihaela,ceva vesti bune ne spui?Cum merge cu licitatiile si gasitul locuintei?Ma bucur ca Silvia e bine acum si ati trecut de problemle de sanatate!Sa aveti spor in toate.


Ne-am intalnit vineri seara,gashca mare cum nu am mai fost cam de multisor...ca de obicei ne-am hlizit ca maimutele...de se uita lumea la noi...a venit si Aida cu matza Emma si m-am bucurat mult s-o vad pe Emma...ce sa va zic?Minunat!Si nu,dragelor,nu am mai mers la Taverna Sarbului,ci la Mall...iar brutarul cel sexy, cu fata si trup de gigolo,trebuie sa va dezamagesc,dar de vreo 4 luni e tatic,are un bebelica dulce foc si e un tatic model.Chiar ieri l-am vazut iesind din bloc(sper ca v-am povestit ca stam in acelasi bloc,el la scara C,eu la scara D)cu bebe in cosuletul ala special,la plimbare...ies seara toti 3 si cu mamica...si sunt asa simpatici...mereu le zambesc,si ei imi raspund cu zambet,insa nu indraznesc sa ma bag in seama cu ei...cu toate ca par foarte de treaba.
Asa ca intalneala a fost la Iulius Mall...la un barulet...

May fetelor,ca vreau sa va povestesc ca sambata am mers sa-i cumpar lui Alex pantaloni si am incremenit ca nu-i gasesc ca lumea:la raionul de copii,cea mai mare marime ii vine fix sau abia se incheie la nasture.La raionul de barbati cea mai mica masura e prea mare....mi-a ajuns baiatul la granita dintre copilarie si adolescenta si intampinam greutati...singura solutie e in piata,insa e departe,trebuie probat...si domn'soru' trebe prins in toane bune ca sa accepte proba....Voi v-ati lovit de treburi d-astea?

Gata,va pup...mai vorbim!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

ALMA, ma bucur pt. Diana ca a avut o zi minunata. E bn ca e independenta. In Buc., mi se pare agitatia mai mare si ai mei copii n-au fost lasati de capul lor. E si vina noastra. Dar pe la 9 ani, l-am lasat pe And. doar cu colegii lui in parcul din apropiere si-a venit acasa cu entorsa, incat a avut nevoie de ghips. In toamna a venit cu mana rupta...Pe amandoi i-am lasat afara in spatele blocului, unde mai are colegi si e si scoala in apropiere. Au mai mers si singuri in parc, dar rar.
In schimb, la mamaia lui a ajuns pana in centru, dar e alceva, orasul e mic. Nu va inchipuiti c-am stiut si eu ceva dinainte.

Mihaela, frumoase fetele-suedeze! Silvia n-a ratat apa. Bafta azi si pana cand reusiti!
Despre Ana, ce sa zic, in cls. a III-a am dus-o la sc. de arte plastice, facea o data pe sapt., dar nu-i placea in mod deosebit acolo, asa incat n-am mai insistat anul acesta tocmai pt. a nu capata aversiune fata de ceva ce in mod natural ii place. Prof. le dadea anumite teme, ei nu-i placeau intotd., aproape ca devenise o corvoada.

Izabela, n-am facut niciun fel de meditatie cu vreuna din invat., pe motiv ca n-am vrut. Nici n-am auzit ca unii din copii sa faca medit. cu ac. invat. Dar daca And, ar avea nevoie la mate. as apela la profa lui de mate ca e ff buna. La engleza, v-am zis, i-am dus in alta parte pt. a face engleza, dar cu alta prof. si cu alt mod de lucru. In cls. a III-a am observat ca isi mai dau ei seama cam cu ce se mananca scoala, parca se mai destupa ceva canale...

Ana68, ce ma bucuuuuuuuur! Pai sa ne fi vazut pe noi anul trecut, pe vremea asta cred, cautand de zor macar o pereche de blugi, ceva. Ca "domnisorului bete-lungi", pas de-i gaseam ceva. Ori mari, ori mici. In Bucur-Obor, intr-un colt de raion pe la etaj, nu stiu prin ce minune am gasit unii drepti, care se inchideau cu capse, nu cu fermoar, dar eram exasperati. (Acum nu-l mai incap deloc).
In toamna, tot asa, am gasit o pereche de raiati, (dar And. a mai crescut) si niste blugi vatuiti, de iarna. Acum va trebui s-o luam de la capat, insa sper sa fie mai usor. Si Anei, daca ii iau pantaloni, ca sa-i vina bn. ar trebui scurtati.
Bafta si tie la cumparaturi!

In astepatarea martisorului...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Noi am petrecut bine weekend-ul am trecut si peste a doua "furtuna"a anului anuntata cu trambite dar care s-a redus la ploaie si vant.Insa aici te previn ca or sa cada pomi,posibil sa mergi cu barcuta,asta in caz de ceva rau sa nu poti da vina pe autoritati ca nu te-au avertizat.Sufla astia in iaurt ceva de speriat...

Agho fi fericita ca Ana ta e talentata la arte a mea ma bate la cap ca vrea clase de desen am dat-o la unele publice(ieftine) dar cum aici daca vrei sa inveti ceva musai trebuie clasa privata ,ma mai gandesc.La clasele la care a fost ea, acum cativa ani, indiferent ce mazgaleai le spunea ca e o adevarata opera de arta si am retras-o ca nu am vrut sa ii intre in cap ca daca amesteci culori si le pui pe hartie esti pictor...Sunt si clase bune dar costa foarte mult pana la urma daca insista o sa ma interesez.

Mihaela foarte frumoase pozele.Ma bucur sa vad ca mai sunt oameni imbracati pe plaja eu la ocean iarna imi iau geaca cu puf.Nu o port nicaieri altundeva si toti rad de mine cand mergem la ocean imi zic ca arar ca eschimosii.O tin in masina si mereu se incurca barbatu-meu de ea el o scoate eu o pun la loc sta acolo chiar si vara...

Cat despre copii independenti mie imi e inca teama sa o las singura,insa de cand ne-am mutat avem niste vecini pe cinste si iese pe strada sa se joace cu copii(in America asta e ceva neobisnuit )de aceea am zis ca am avut noroc sa nimerim in vecinatatea asta.Si mie mi-ar placea sa fie mai independenta mai ales dimineata cand vine sa ma intrebe cu ce sa se imbrace si dupa ce ii raspund bineinteles ca de fapt ea se gandise sa aleaga altcevaM-am obisnuirt si a devenit asa o rutina ca aproape ca ma amuza...la cumparaturi nu merge prea des cu mine din lipsa de timp, dar norocul meu e ca pot returna orice asa ca de multe ori cumpar acelasi lucru marimi diferite si apoi isi alege ce vrea.


Katy


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Happy Monday ,cum ar spune Anca

Isabela ,din pacate si la noi se poarta pregatirea la profesorii de la clasa .Eu insa zic ca daca tot faci un efort macar sa merite.Iti dai ,sper , seama ca in felul asta n-ai nici un control.Dupa cate am reusit eu sa inteleg pana acum lucrurile stau cam asa:sunt profesori care nu fac mai nimic dar au pretentii pan'la cer (asta fiind de fapt o invitatie mai mult sau mai putin voalata la meditatii) ,profesori care nici nu cer da nici nu fac ccc ca nu-i doare mana sa puna note si profesori care chiar fac ,din ce in ce mai putini ,din pacate . Asta , impreuna cu alte aberatii si anomalii ale sistemului m-au determinat sa ma reorientez cu niste ani in urma .... Daca tu chiar crezi ca are nevoie de ajutor ,gaseste-i pe cineva ,nu din scoala si asa macar stii ca nu primeste note pentru hatarul parintilor...Concursurile insa sunt deja o alta discutie...Apropos ,la voi doamnele lucreaza la clasa pentru concursuri ? La tine auzisem ca Micul matematician e luna asta ? Eu stiam ca-i in mai...

Alma ,s-au distrat ceva fetele ,tinem pumnii pentru un rezultat cat mai bun la olimpiada !!!Si ,da ,sunt de acord , pentru o vacanta in afara cel mai bine e tot cu familia...Oricum ,aveam ceva in plan...


Mihaela ,avem si noi o scoala asemanatore ,Scoala catolica ,parca ,similara cu step-by -step dar cu o singura invatatoare la clasa .Copiii unei prierene frecventau ,parerile impartite functie de nivelul de asteptare al fiecaruia ,de copil ... Ma refer aici la fixarea si insusirea cunostintelor .Oricum ,raman la parerea mea "omul sfinteste locul" ...Am aruncat un ochi ,nice...

Tibi a avut un campionat de sah in week-end ,din patru partide doua victorii ,o remiza si o infrangere .N-o sa-i iau acum apararea sa spun ca a pierdut la unul f bun ,o sa spun ca data viitoare sa se antreneze mai mult si va avea poate un rezultat si mai bun , sta in puterea lui ,nimeni nu e invincibil .


La scoala nu sunt probleme ,lucreaza de zor suplimentar pentru Cangurul ,Smart si concursul de ortografie la care fiind singurul din clasa care s-a calificat urmeaza sa mearga acum la faza judeteana...


Despre independenta incerc pe cat posibil sa-i "las coarda" cum se zice ,am noroc cu un maidan asa ii zic eu , de fapt un teren revendicat ,pe care nu se indura nimeni sa construiasca ,e in raza mea vizuala si mai incinge un fotbal cu baietii ,altfel, traverseaza singur la Billa ,la farmacie...


Va las acum ca am abuzat ,



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de TIBI-MARES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Happy Monday!!!

Ce a-ti crezut ca am dat bir cu fugitii?

Flower Power, eu nu sant asa de suparacioasa, si sfaturile sant intodeauna bine venite. Doar ca in week end eu nu prea ma ating de calculator, ca altfel as fi raspuns mai repede. A fi calm, si a lua lucrurile la rece, e mai usor de zis decat de facut. Eu sant o fire impulsiva, dar de cativa ani de zile am inceput sa tin in haturi temperamentul meu… si e mult mai bine.
Cu tabla inmultirii am facut flash cards, si acuma o facem pe cea cu 4. Daca ajunge sa mi le spuna la fel de repede ca Elliot, il duc la inghetata – Cold Stone. Avand in vedere ca nu pot sa-l duc numa pe Matei, primeste si Elliot rasplata de pe urma lui frati’su. Asa ca sa nu primeasca rasplata pe degeaba, l-am pus pe Elliot ca meditator .. .. .

Agho, eu zic sa nu abandonezi total ideia cu artele plastice. Acum zeci de ani era o scoala buna, si studentii de acolo aveau o mandrie de a fi de la Tonitza. Da, poti avea un proiect care sa nu-ti placa si sa ai zece, la care visezi si noaptea. Eu tanjesc dupa o scoala gen Tonitza aici.

Isabela, si eu sant cu premierea daca ating o copii o marca in invatatura. Elliot de exemplu vrea un video ipod. O carutza de bani, dar i-am zis, ca daca imi ia numa A la engleza pe trimestrul asta, o sa fac efortul sa-l cumpar. Depune mai mult effort, si am sperat, ca mituiala v-a tine, dar se pare ca nu ma v-a pune la cheltuieli. Numa saptamana trecuta ii ziceam sa studieze la gramatica, si sa faca exercitii in plus, dar am primit replica bine cunoscuta “Stiu, stiu..” Ei bine, dupa ce a dat testul, nu a mai stiut asa de bine, si a fost tare greu… Rezultatul vine maine, dar nu am sperante de bucurie.

Mihaela, am aruncat un ochi pe pozele tale. Super.. (cam frig, dar foarte frumoase). Imi pare bine ca suedeza ta mica se simte mai bine. Bafta cu licitatia la casa, sa ne tii la curent.

Mikki – astenie de primavara. Trebe sa faci ceva sa iesi din rutina. O vacanta, poate un week end mai lung undeva. Pui copii in masina, sau luati trenul si mai schimbati din peisaj.

Ana, si eu care asteptam cu nerabdare povesti despre brutarul cel frumos. Si aici am fost in criza de haine pentru Elliot, dar parca tranzactia asta se face la 7 ani, ca suna familiar ce zici tu. Elliot nu mai are pantaloni lungi, ca toti sant cu vedere lal glezna. Dar la scoala nu poarta decat pantaloni scurti, si in week-end, sper sa fie soare, si atunci ma scapa de mers cu el la shopping.

Katy – si la noi a ploat in week end. Dar duminica, dupa ce ne-a rapait de dimineata, dupa ora 12 era soare si o placere sa stai pe afara. E totul asa de verde si frumos.

MqqM- cum da parchetul? Mamei ce proiecte i-ai mai dat?

Alma, Diana s-a distrat fain de ziua ei, si a primit cadouri frumoase.

Andra am vazut pozele mai pe indelete astazi. Imi place de mama ta, parca radiaza o caldura si bunatate.

A-ti pomenit de copii independenti. Ai mei nu sant, si pace. Pe Elliot nu reusesc sa-l trimit singuri la magazinele de langa casa (cam 10 min de mers pe jos). In schimb vin singuri pe jos de la scoala. Dar in stilul in care Elliot merge cam la 10 m in fatza lui frati’su, fara nici o speranta sa-I vad venind pe jos de mana… Nu ies singuri din curte. As vrea sa-I vad un pic mai independenti, sa bata cartierul impreuna pe biciclete. In cativa ani or sa se sature de iesit cu noi peste tot. Mai devreme sau mai tarziu le cresc lor airipile.

o saptamana buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Azi sunt stoarsa de puteri asa ca am intrat doar sa fac act de prezentza,va pup pe toate .

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by ralualexandrei

Azi sunt stoarsa de puteri asa ca am intrat doar sa fac act de prezentza,va pup pe toate .

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3



Nu ai voie
si ce faci pe internet in creierii diminetii???

Mergi la inceput