Se poate ca o nasa ,sa nu mai fie nasa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

quote:
Originally posted by shaimaa

CATÓLI//C2 ~c#259; (~ci, ~ce) m. #351;i f. Adept al catolicismului. CATÓLIC, -#258;, catolici, -ce, adj., s.m. #351;i f. 1. Adj. Care apar#355;ine catolicismului catolicism, s.n. (confesiune cre#351;tin#259; care recunoa#351;te primatul Papei);asta pt cine crede ca stie ceva da nu stie mai nimic.catolic=crestin



Shaimaa, s-a mai discutat de catolicism, printre care si eu , s-a comentat, apartita ortodocsismului si Biblia ortodocsa vs Biblia Catolica, plus BOR
Eu ma duc si-n biserici catolice la slujba, acu` te pomenesti ca sunt si catolica.
A, intru si-n moschei, no, acu` vezi am si- o frantura din isalm.

un burtoi de 32+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Nu stiu daca am inteles bine: Amina este nasa cu pricina?
In alta ordine de idei, in mod normal, nici un nas nu se poate dezice de fini in fata lui Dumnezeu. Pentru ca s-a lepadat in numele lor de diavol si s-a unit cu Hristos. Pentru ca s-a angajat sa fie parintele spiritual al copilului pana la moarte.
Pe de alta parte, finii sunt datori sa-i respecte pe nasi. Cand intervin discutii unde se arunca cu cuvinte grele, toti cei implicati sunt vinovati si vor realiza cu timpul, chiar daca fiecare are acum partea lui de dreptate. Totul se rezuma la un lucru: copilasii nu au nici o vina. Si in situatia expusa aici, ei sunt la mijloc. Botezul nu se stinge la om in functie de cheful fiecaruia. Asta ar insemna sa-L incuiem pe Hristos in debara si sa nu tinem cont ca de fapt noi nu ridicam nici un deget in Taina Botezului, ci numai Dumnezeu in Treime este adevaratul savarsitor si datator al harului. El a iertat pacatul stramosesc nu nasii, nu finii nici macar preotul care savarseste slujba, chiar daca este mijlocitor intre Dumnezeu si crestini.


Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shaimaa spune:

quote:Originally posted by shaimaa

CATÓLI//C2 ~c#259; (~ci, ~ce) m. #351;i f. Adept al catolicismului. CATÓLIC, -#258;, catolici, -ce, adj., s.m. #351;i f. 1. Adj. Care apar#355;ine catolicismului catolicism, s.n. (confesiune cre#351;tin#259; care recunoa#351;te primatul Papei);asta pt cine crede ca stie ceva da nu stie mai nimic.catolic=crestin



Shaimaa, s-a mai discutat de catolicism, printre care si eu , s-a comentat, apartita ortodocsismului si Biblia ortodocsa vs Biblia Catolica, plus BOR
Eu ma duc si-n biserici catolice la slujba, acu` te pomenesti ca sunt si catolica.
A, intru si-n moschei, no, acu` vezi am si- o frantura din isalm. Eu doar dadusem definitia a ce inseamna catolic si asta ,din dex.Cine ti-a zis tie ca daca te duci in biserica catolica e musai sa fii catolica ,iar de mers in moschee de ce ai face-o?Nu sunt poze acoloin fine poti sa intri in ce biserica vrei tu da eu nu vad nici o legatura cu subiectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Ai dreptate Marilena ,fiecare are partea ei de vina,.numai ca nu trebuia sa loveasca in copii ,ca pina la urma si ea are un copil si acum vine si nr doi.Eu nu m-am luat de copilul ei ca nu avea legatura cu discutiile noastre.Si atunci nu vorbeam in calitate de fina-nasa.Ca nu ne certam pe ce iti dau eu si ce imi dai tu(nici nu a fost vorba despre asa ceva ,niciodata).Nu .Vorbeam despre lucruri care pentru mine erau importante si ea isi batea joc cu raspunsuri ca "o ya baby"Eu imi puneam sufletul pe masa si ea ma ignora total.
Si sa nu crezi ca ne-am injurat,... ca am facut-o putin cu capul ,da.Si de la asta i s-a pus pata.Oricum au fost puse la nervi ,si am lamurit treaba cu scuzele mai de mult.

Ceea ce inca nu ma dumireste este ca ea a zis ca a facut "ceva"(ceva-ul asta pe care nu l-am inteles )si ca ea nu mai e nasa.Probabil ca ea stie ce ceilalti oameni nu stiu .Cineva care se pricepe la toate astea.Si cu bune si cu rele.Si o cred in stare.Si nici macar nu spune ce a facut .
Dupa 3,4 ani de cind nu mai vorbim , sa aflu ca de fapt ea e ateu si cind am intrebat-o,m-a luat peste picior ca nu e obligata sa-mi rapsunda .Si de la asta toata discutia pe acest forum ca in particular nu vrea sa vorbeasca.Cica mi-a,explicat.Din toate discutiile ea imi zice ca nu mai e nasa si ca ,copii acum sint nebotezati.M-a ametit cu explicatiile ei de m-a zapacit si mai tare.Nu e vorba numai de postarea asta ,mai sint altele pe care nu le pot sa le afisez aici.

quote:
Si ar fi bine sa te decizi azi ortodox ,miine ateu ,poimine iar ortodox.Pina la urma ce esti?Acum ai inteles nedumerirea mea?
--------------------------------------------------------------------------------



Si ateii au dreptul de a boteza pentru ca biserica crestina nu te intreaba gradul de religiozitate, daca crezi sau nu , important e sa fii tu la randul tau botezat si s-o faci cu draga inima.
Ateu -inseamna o persoana care neaga orice divinitate dar asta nu-l opreste cu nimic sa intre intr-o biserica( indiferent care) sau sa boteze.
Ar fii bine sa stii ca la ortodocsi daca te-ai lepadata de nasi botezul nu mai are nicio valoare.
Situatia sta invers ,dar ea tot pe a iei o tine.
Isus a fost botezat in religie iudiaca la 8 zile dupa ce s-a nascut , ceea ce a facut Ioan Botezatorul mai tarziu cind avea Isus 30 de ani, ala nu a fost botez crestin , a fost cu totul altceva.

Faptele Ap. , cap. 19 Pavel gaseste niste ucenici, botezati cu botezul lui Ioan, pe care reboteaza el insusi cu botezul crestin si isi pune mainile peste ei.

Ar fi bine sa inveti ce-nseamana ortodocsismul, valoarea botezului s.a.m.d... si dupa aceea sa te ridici cu pretentii la gradul meu de religiozitate.
[quote]

Minunat raspuns .Deci nu am nici un drept sa intreb ,imi vorbeste pe un tot superior ironic si tot eu sa-mi cer scuze . Idea era sa gasesc raspuns ,ca pur si simplu m-a surprins sa spuna ca e ateu si ea imi zice ca a mai raspuns de 999 ,de parca eu stau toata ziua pe internet sa citesc postari pline de rautate.Shaimaa stie depsre ce e vorba.Pentru ca din cauza ei si-a luat avertisment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Stii care-i diferenta dintre satanisti si o crestina ca tine?
Satanistii sunt rai pe fata ca si satana, tu , te ascunzi dupa o taina si folosesti cultul ca sa lovesti in mine.



Shaima m-a jignit pe mine ca user .pers.1 singular , nu religia mea, e o diferenta, eu am contraatacat doar religia cu argumente.Hannen si celelalte fete islamice ma cunosc de la topic mai vechi cind crticam Koranul cu versete din el , nu cuvinte aiurea, doar asa ca sa am aflu in treaba, Shaima nu are unde sa stie ca e noua pe forum si unul idntre moderatori a spus ca nu mai avem voia cu citate din koran.
Eu am atacat si ortodocsismul( nu doar islamul) ca nu a luptat impotriva comunismului asa cum a facut biserica catolica din polonia, din asta reiese ca nu am nimic personal cu islamul si credinciosii lui.
Daca nu ai timp sa citesti , asa cum te scuzi de te bagi in discutii care habar nu ai ? Ca s-o ataci pe Amina? Vezi cum iese rautatea ta la iveala? Cine crede in Dumnezu ? ateul de Amina sau tu nevinovata care minti cu nerusinare , chiar aici la sufletul credintei.

quote:

Ceea ce inca nu ma dumireste este ca ea a zis ca a facut "ceva"(ceva-ul asta pe care nu l-am inteles )si ca ea nu mai e nasa.Probabil ca ea stie ce ceilalti oameni nu stiu .Cineva care se pricepe la toate astea.Si cu bune si cu rele.Si o cred in stare.Si nici macar nu spune ce a facut


Aoleuuu Mama! Nu mai fabrica acuzatii impotriva mea ca tot pe tine cad.

later;
Daca stau bine sa ma gindesc, imi face un bine mie, acuza si minte in continuare. Daca pe acea nasa o mai consideri inca nasa copiilor e nasol, ca totul se intoarce impotriva ta. Daca nu o mai consideri , asa cum ziceai , atunci ai mana libera de la Dumnezeu sa zici ce vrei tu .



un burtoi de 32+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Stai calma ca iti face rau la sarcina.Vorbesc serios.In ciuda discutiilor noastre.Te oftici si te doare adevarul.Tu ai zis ca ,te-ai "rugat" sau nu stiu ce ai facut ca nu mai tin minte exact cuvintele pe care le-ai rostit atunci,ca sa nu mai fi nasa lor si te -am crezut.Si cum toata lumea care a raspuns la subiect spune ca e imposibil inseamna ca tu sti ceva ce ceilalti nu stiu.Probabil babisme sau nu stiu cum sa le numesc.Ti-am repetat de mii de ori dar tu intotdeauna intelegi numai ce vrei tu.Tu nu prea ma lasi sa aflu adevarul incercind sa ma invinuiesti pe mine.

quote:
Daca pe acea nasa o mai consideri inca nasa copiilor e nasol, ca totul se intoarce impotriva ta. Daca nu o mai consideri , asa cum ziceai , atunci ai mana libera de la Dumnezeu sa zici ce vrei tu .

Iar ai "planuri marete "cu noi?Vezi cum te acuzi singura?
Mai si ameninti.Cit despre prietenul S ,nu ma intereseaza.

Daca a mai ramas o particica de suflet bun in tine ,iti propun sa incerci sa iti vezi de viata ta si sa uiti ca ne-am cunoscut vreodata.E mai bine asa pentru amindoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Daca ai indoieli intreaba un preot si gata!La sufletul credintei v-ati gasit sa va balacariti?Certati -va in particular!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

quote:
Originally posted by jenn

Daca ai indoieli intreaba un preot si gata!La sufletul credintei v-ati gasit sa va balacariti?Certati -va in particular!



Am intrebat preotul, se poate dezlega juramantul si desfacerea certificatului de botez, trebuie sa spui in fata lui Dumnezeu motivul, si eu am sa spun exact ce zice ea aici, am tras la imprimanta toate aceste acuzatii si doar le citesc. Eu spiritual nu patesc nimic si nici ea, e nasol pentru copiii ei, spiritula

vorbind. Cind esti pregatita anuta-ma iar preotul te va instiinta printr-o scrisoare acasa.
Sa va spun de ce se poate, daca eu vreau sa trec la catolicism/orice alt cult trebuie sa dezleg certificatul de botez de la biserica ortodocsa, in cazul meu nu mai este nevoie de nasa pentru ca-s adult. A nu mai fi ortodocs inseamana sa te dezlegi de botez a biserica.


GGina, toate aceste acuzatii sunt adevarate??

DA sau NU?


Daca tot ai vrut sa vada forumul frustarile tale personale si , acuzatii imptrovizate care mie nu-mi afecteaza viata perosnala si spiritula cu nimic si, care nu au nicio legatura du religia.

In functie de raspunsul tau pe care-l am sa-l trag la imprimanta( imi trebuie o dovada in fata lu` Dumnezu) , am sa decid dezlegarea sau nedezlegarea botezului la biserica. Se face repede , nu dureaza mai mult de 15 minute la aceeasi biserica in care i-am botezat, si mai bine.

quote:
Iar ai "planuri marete "cu noi?Vezi cum te acuzi singura?
Mai si ameninti.Cit despre prietenul S ,nu ma intereseaza.

Daca a mai ramas o particica de suflet bun in tine ,iti propun sa incerci sa iti vezi de viata ta si sa uiti ca ne-am cunoscut vreodata.E mai bine asa pentru amindoua


Tu ai inceput iti amintesi? Tot pe mine ma acuzi? Nu-ti iti este rusine sa minti in fata la atatea useri?
Ai sapat o groapa in care o sa cazi tu singur in ea.

Imi cer sucze in fata la toti userii ca-s obligati sa suporte un circ mai rau ca la tigani, doar cu ocazia asta mai descoperi, cit poate sa minta un om in fata lu` Dumnezu si pina unde duce gelozia feminina si inferioritatea.

inca ceva fiindca tot referi la rugaciune.
Cind a fost copilu tau bolnav , mama a umblat sa dea acatiste pe la biserici, zice ea atunci de sf. Anton ca e facatoare minuni, mama crede in asa ceva. Si, stii si tu asta ca doar ti-am spus, dar ce mai conteaza binele se uita.
Mama zice sa nu ma pun la mintea si sa dezleg botezul ca e rau pentru copilasii tai, ca oricum toate aceste minciuni tu vei plati pentru ele.






un burtoi de 32+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Chiar iti pasa ce gindesc userii depsre tine?Nici macar nu te cunosc.Esti doar un nume si atit.

Nu stiu daca se poate ce zici tu acolo ,dar cu siguranta nu ai nici un drept /motiv si eu una nu-ti dau voie.Si mai intii de toate preotul sa ma contacteze pe mine si am sa-i explic .
Subiect inchis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

quote:
Originally posted by GGina

Chiar iti pasa ce gindesc userii depsre tine?Nici macar nu te cunosc.Esti doar un nume si atit.

Nu stiu daca se poate ce zici tu acolo ,dar cu siguranta nu ai nici un drept /motiv si eu una nu-ti dau voie.Si mai intii de toate preotul sa ma contacteze pe mine si am sa-i explic .
Subiect inchis.


Pai, cum adica , tie nu-ti pasa de fetele care ne-au raspuns,care au stat sa citeasca marlaniile si minciunile tale? Din asta deduc ca ai facut misto de noi. Titlul topicului tau se adreseaza cu o intrebare nu cu semnul exclamarii, fetele ne-au raspuns chiar daca suntem doar un "nume"..



Tu ai vrut asa, tu ai inceput, tu ai mintit, tu ma ameniti, tu iti ti-ai pus poalele-n cap, tu faci pe victima , tu ai deschis acest topic ca sa te victimzezi, si-mi vorbesti mie ce gindesc userii??Trebuiea sa te gindesti la asta inainte sa-o acuzi pe Amina.
in functie de aceste acuzatii printre care , ca eu umblu pe la babe cu cine stie ce... am si drept, si motiv sa ma dezleg de juramant si certificatul de botez.. Tu ai incalcat nu daor legea spirituala , ci si cea morala , aici , pe forum.
Raspunsul l-am primit. Subiect inchis.
Ma bucur ca am ajuns la un final.

un burtoi de 32+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput