Candida in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

ovulele Lomexin sunt f bune si nu sunt contraindicate in sarcina. Folosesti 2 ovule, la diferenta de 48 de ore. Un ovul e cam 18 lei (180.000 lei vechi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Tot Lomexin am primit si eu acum, insa cu indicatie din trimestrul 2 ... mai am cateva zile.
Insa am uitat sa intreb ce trebuie sa ia sotul

12+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Buna,
Am avut si eu problema asta - la prima sarcina am luat gynozol (ovule) 3 - prin sapt 15-16, la a doua am schimbat medicul si mi-a recomandat sa nu fac tratament. Medicul meu imi spune ca oricum flora vaginala variaza mult de la o zi la alta, de la o luna de sarcina la alta desigur.
Asa ca m-am straduit sa urmaresc ce anume imi agraveaza starea - categoric, consumul de zahar alb e foarte nociv, (plus arsurile la stomac de la zahar) am inlocuit cu zahar brun si mi-e mult mai bine.
Apoi, am inceput sa mananc mult iaurt in loc de lapte dulce - si asta m-a ajutat.
Am scos complet prajiturile cu creme/glazuri/etc.
Periodic imi era mai bine sau mai rau - dar intotdeauna mi se agrava dc purtam ciorapi cu chilot, supraelasticul acela e curata crima pt mine.
Acum am deja mai bine de 3 sapt de cand n-am mai avut nici un fel de episod - sper ca am scapat.

Nu stiu daca va ajuta cu ceva - va doresc sanatate multa si nastere usoara

Oana 27+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Hello mamicilor,

Revin si eu cu vechea problema, am deja 14s si medicul mi-a prescris ovule Polygynax, am avut o mare surpriza cand am citit prospectul, nu sunt indicate in sarcina. A mai luat cineva, ati mai auzit de ele? Sau dorctora mea a luat-o razna
Le-am cumparat de cateva zile, dar nu am curaj sa le folosesc (mai ales ca la ultima vizita mi-a prescris pe reteta si diazepam), cred ca am nimerit-o intr-o zi foarte proasta.

daca stiti ceva de ovulele astea spuneti-mi va rog, intre timp eu incerc sa ajung la un alt doctor.

sanatate mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta75 spune:

quote:
Originally posted by CD27

Hello mamicilor,

Revin si eu cu vechea problema, am deja 14s si medicul mi-a prescris ovule Polygynax, am avut o mare surpriza cand am citit prospectul, nu sunt indicate in sarcina. A mai luat cineva, ati mai auzit de ele? Sau dorctora mea a luat-o razna
Le-am cumparat de cateva zile, dar nu am curaj sa le folosesc (mai ales ca la ultima vizita mi-a prescris pe reteta si diazepam), cred ca am nimerit-o intr-o zi foarte proasta.

daca stiti ceva de ovulele astea spuneti-mi va rog, intre timp eu incerc sa ajung la un alt doctor.

sanatate mamici


Buna! Sunt o graviduta de 33 sapt. Si mie mi-a recomandat dr meu tratament cu Polygynax 2/sapt pentru o infectie ce mi-a iesit in secretie. Am citit prospectul si am avut aceeasi reactie ca si tine. La odiseea la care scriu eu, mamici de maiiunie, fetele spuneau ca au folosit cu succes ovulele astea. Le-am cumparat dar stau in dubiu. Cred insa ca le voi folosi, fiindca se apropie nasterea si cred ca e mai bine sa ma tratez inainte de momentul nasterii. Mie mi s-a parut ciudat faptul ca ovulele sunt contraindicate in sarcina, dar scrie ca se folosesc inainte de nastere.
Pupici!
33 sapt si mami lui Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Eu am avut candida la 22 de sapt si mi-a trecut cu Canestene ovule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

cd, alexutza, si eu am folosit polygynax in sarcina.
daca vi le-a prescris un medic, sunt ok.
si eu m-am speriat ca scria nu's ce pe prospect, si m-am dus si l-am luat de guler pe nenea doctorul, si atunci mi-a zis omul ca n-are nici un interes sa imi faca vreun rau

Nerantula, eu sunt in sapt 7 si pt candida mi-a prescris clotrimazol crema


samburica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Am intrat si eu in trimestrul 2 si am pus deja 3 ovule de lomexin, doctorul mi-a recomandat 5. Sper sa treaca si sa nu mai apara din nou!

14+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Mie mi-a recomandat Poligynax, o cutie (6 ovule) in feicare seara, iar apoi 1 la 2 zile pana la sfarsitul sarcinii. A mai facut cineva tratament asa indelungat?

merci si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona22 spune:

Buna fetelor
Eu sunt noua pe aici. Am si eu o problema foarte mare cu candida asta.
Sunt gravida in 12 saptamani si ma chinui cu aceasta candida de vreo 4 saptamani. Medicul mi-a recomandat sa fac spalaturi cu bicarbonat..cu toate ca eu stiam ca sunt interzise. Problema este ca bicarbonatul doar amelioreaza simptomele. Stiti cumva din ce saptamana am voie sa folosesc ovule?

Mergi la inceput