URGENT!!! TENIE!

URGENT!!! TENIE! | Autor: Giana

Link direct la acest mesaj

Simt ca innebunesc,o iau razna efectiv! Sper sa fie cineva aici care sa aibe experienta-un dr., ceva!!!

Sa va explic-problema e la mine si sper nu la toti din casa.
Dimineata merg la si constat cu GROAZA ca tocmai elimin un vierme. Si inca unul maaare,nici macar sa-mi amintesc nu mai vreau.-TENIE-nici nu vreau sa va spun ca sunt si acum socata.La wc nu mai vreau sa merg de frica!!!
Acum,fetelor,nu am avunt niciodata vre-un simtom care sa-mi dea de banuit.In plus la noi in casa e fooarte curat sunt chiar obsedata pt ca baietelul meu cel mare are alergie la acarieni. Aspir zilnic,spal cu Domestos,sterg pe jos cu prosop uscat...totul e ca la spital aproape mai ales ca am si o femeie care ma ajuta la asta.
Pe maini ne spalam mereu inainte sa mancam si dupa ce fol.toaleta,normal.Chiar nu se pune problema unei igiene precare. Si totusi...eu am patit asta.

Vreau sa stiu...ce fac eu? Oare mai sunt???mi-e si teama sa ma gandesc ca voi mai trece prin asta.Sincer...mi-e frica sa merg la wc.nici nu am mancat azi din cauza asta.
Si ma termina cand ma gandesc ca pot avea si micutii-Doamne fereste!!!
Acum eu alaptez ce pot lua? De fapt ma incurajez tot eu---a fost unul si a iesit singur! Imi vine sa fug...dar nu si cu mine!

Va implooor,ziceti ceva,o sa fie ok,dar cum? Incotro s-o apuc? Imi vine sa iau maine dim Zentel si sa termin dar mie mi-e frica rau de eliminat acesti monstrii.a mai trecut cineva prin asta?Sau stiti din auzite?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.sanatateata.com/afectiuni/parazitii-intestinali.htm
http://www.naturaplant.ro/tratamente.php?idp=58&start=0
Din ce citesc, infestarea se face prin consumarea de carne cruda,sau de carne de peste de apa dulce ... deci nu prea are de-a face cu curatenia din casa.
Cred ca se poate lua tratament si daca alaptezi,ma gandesc ca se intrerupe alaptarea o zi,doua ... eventual te mulgi, arunci laptele si ii dai formula intre timp.
Si copro si la restul din casa,sau direct tratament ... mai bine suni medicul de familie si pediatra si iti vor spune ei exact ce sa iei,zentel sau altceva ...
Bafta!

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Uite un articol chiar aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=238

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Giana, e bine ca ai eliminat-o! acum trebuie sa mergi la medicul de familie sa iti dea tratament ...

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Fetele...am citit tot ce era de citit pe net despre acest subiect. Insa nicaieri nu specifica exact daca este UNA sau MAI MULTE.

rory76,tu stii ca e numai una,de spui ca bine ca am eliminat-o? Ar fi o veste minunata ca nu am mai fost la wc azi de frica. Am ramas cu soc,cred.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am ramas dupa ce am dat pe net aseara de asta:
http://www.drnatura.ro/galerie.php
Poate e mai bine sa nu va uitati si sa cititi asa ceva

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Pai sa stii ca eu nici nu vreau sa ma gandesc ce e mai jos de prima poza.Am citit doar ce scria si am vazut putin din foto(numai prima) si mi-e de ajuns!!! Nici nu vreau sa ma gandesc ce-o mai fi!

Am vorbit cu dr.Mi-a spus maine dim. sa merg sa vorbim mai multe,acum mi-a spus pe scurt ca tenia nu a iesit toata,ca a ramas capul de unde se va lungi in continuare. M-a intrebat daca nu am oprit din ea pt analize...eu abea mai eram in stare sa respir de groaza,darami-te sa gandesc!
El spune ca va mai iesi si sa fac asta,adica sa duc proba din ea la analize,dar nici nu vreau sa ma gandesc la asta. Am sa-i spun si maine,fac tratament cu Niclosamid si il fa 6 zile,ca pt Hymenolepis nana care este cea mai rezistenta dintre ele. Si nu ma intereseaza ce a fost si nici cum arata si mai ales nu vreau sa o vad!!!!!!!

Sigur voi avea nevoie de psihiatru dupa episodul asta!!!


Fetele,un doctor aici nu e? nu cunoasteti? Poate m-ar ajuta mai mult pana maine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Nu vreau sa te enervez.Imi inchipui prin ce treci. Dar sigur e tenie?
Din cate stiu si ceea ce numim noi "limbrici" poate ajunge la dimensiuni de 30 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

dar era lat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.drnatura.ro/paraziti.php
Aici sunt poze si cu limbricii (15-30 cm si f.subtiri 0,8 cm max) si cu teniile (care pot ajunge pana la 6-25 m nu stiu grosimea,dar stiu ca-s late).
Daca te-ai speriat asa rau ,cred ca e tenie totusi
Fetitei mele i-au iesit recent la analize oua de ascarizi (limbrici) si a luat zentel 5 zile.De cand a inceput tratamentul,nu s-a mai plans absolut deloc de durere de burtica - de care zicea cel putin odata pe zi pana atunci.Noi ii facusem analize pentru giardia de care stiam,deci intamplator am aflat ca are si altceva.Asta voiam sa zic,ca nu a vazut nici sotul,nici eu nimic sa fi eliminat zilele astea ...
Ma gandesc ca dupa tratament, crapa baietzii si o sa se elimine pe bucatzele de nici n-o sa bagi de seama! Sper sa fie asa! .

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Offf...Moni,sa te-auda Dumnezeu! E ceva de groaza prin ce trec!!!! Nu doresc asta la nimeni,nimeni. Si sunt cazuri rare...cum D-zeu s-a intamplat tocmai la mine?!

Cert e ca nu mai mananc deloc carne (porc/vita/peste-ce-o fi) Aseara a gatit sotul pui...nici nu m-am putut apropia macar.Parca o vad mai scarboasa si-mi inchipui ca poate e plina de larve... trec pe meniuri vegetariene!


Mergi la inceput