URGENT!!! TENIE!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Moni,am inteles eu bine??? in link-ul pe care mi l-ai dat scrie la tenie ca se elimina pana la 6 pe zi??? 6 viermi??? o iau razna...poate n-am inteles eu...ca la cum sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Nu stiu ... ca la cate am citit aseara in linkul ala cu pozele, ma gandesc ca cine stie ce dragoni avem prin intestine si habar nu avem
Ma consioez doar cu faptul ca am numa' 52 kg si abdomen super plat,deci nu cred ca ar incapea
Acum citeam pe DC la un subiect vechi pe tema asta ca un baietel se infectase cu ascarizi dupa ce a venit de la mare.Si fetitza mea a inceput sa se planga de dureri de burtica din august septembrie incoace,dupa ce fusesem cu ea la mare ... Si de cate ori i-am zis pediatrei ca o doare burtica,a controlat-o si a zis ca n-are nimic! Daca nu ii faceam eu copro din proprie initiativa ... nu stiam nimic.Si asa am mai facut de doua ori copro si a iesit doar giardia la analize.
Mai citesc,iar daca aflu ceva despre cum e cu eliminarea dupa tratament te anuntz.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

"Adultii produc oua care la maturitate se desprind de tenii si migreaza inspre anus si trec in excremente (approximativ 6 pe zi) "
Asta ai citit? E vorba de oua!

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

In legatura cu eliminatul dupa tratament am gasit doar la limbrici asta:
"Cind incepe tratamentul, viermii mor si prin descompunere elimina o cantitate si mai mare de toxina, ceea ce agita si mai tare copilul"
Deci, prin extrapolare, sper sa se descompuna si teniile ...

Eu ma gandesc ca poate ies intregi dupa niscaiva tratamente naturiste ,iar dupa astea alopate crapa direct si se descompun. Sper ca nu debitez prostii.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Sper sa fie asa... Am facut ceva ce regret acum...am luat un meprobamat.Tremuram toata si mi se zburlea parul pe mine. acum mi-e putin mai bine dar imi vine sa plang...cand il mai alaptez eu acum pe bebe? Dupa cat timp am voie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Giana, desi sunt perfect de inteles starile prin care treci te asigur ca nu e chiar asa cum pare....
Sunt unii care cresc in mod voit cate o tenie in intestinele lor ca sa ii ajute sa slabeasca.

probabil ca ti-a explicat medicul ca ai eliminat PROGLOTELE ei adica o bucata din coada plina cu oua (asa se inmultesc teniile, din intestinul animalelor ajung acele oua in ape curgatoare si de acolo sunt ingerate de animale si uite asa ajung in carnea porcului a vacii a oii)

Era foarte bine daca puteai sa pastrezi (stiu ca suna groaznic) dar e foarte important sa determini ce fel de tenie e.

Medicamentul pe care il iei omoara tenia. E important sa iti controlezi de aici inainte scaunul (5 saptamani-3 luni) ca sa vezi cand ai eliminat-o.

Nu iti mai face procese de constiinta, nu are legatura cu igiena ci cu faptul ca ai mancat carne insuficient de bine tratata termic.

In ceea ce priveste niclosamidul, avand in vedere ca se poate da si la copii, cred ca poti sa alaptezi linistita in continuare
Uite aici
http://www.drugs.com/cons/Niclocide.html

Nu te mai stresa atat ca nu e o chestie de rusine....Eu consider ca sunt alte boli mult mai rusinoase decat asta....
Singura chestie e sa fii atenta data viitoare de unde iei carnea....

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:


Multuuumesc muult ca mi-ai raspuns. Ceea ce simt insa nu este rusine...ci GROAZA. Din fire mie mi-e frica si de un gandacel mic. Dar nu e nici frica...o repulsie...nici nu stiu cum sa numesc.Si mi-e ffff frica de a elimina din nou.Simt ca lesin si in plus s-a produs un blocaj ca nu mai pot sa merg la wc pt treaba aia...

Acum abea am descoperit si eu cum e vb aia : "a ti se ridica parul in cap"-ei bine chiar se ridica,la propriu.

Bun...daca mai esti,te rog sa-mi spui...

-dupa tratament voi elimina asa lung?Adica ca ma voi uita eu e ok,np dar ca sa iasa asa lunga....e groaznic.

-sunt mai multe sau numai una de obicei?

-acum,daca nu am pastrat nu am pastrat. Pot face tratament cu Niclosamid 6 zile ca pt cea mai rezistenta?

-Proglotele se elimina in numar de pana la 6 pe zi?

-si inca ceva....DUPA CAT TIMP SE ELIMINA DIN ORGANISM MEPROBAMATUL???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

In legatura cu MEPROBAMATUL,in prospect sctie asa:
"Ac#355;iune farmacoterapeutic#259;: - Dicarbamat al propandiolului, tranchilizant #351;i miorelaxant cu efect de durat#259; medie (6 ore); are ac#355;iune moderat#259; de induc#355;ie enzimatic#259;. Poate favoriza apari#355;ia somnului (prin efectul tranchilizant).[...]"

Cred ca asta-i raspunsul...acum inca ceva:

De mult il banui pe Dani(2,5 ani) de oxiuri.Insa nu i-au iesit deloc la analize desii am facut o gramada. Dar eu spun ca am vazut odata ceva mic si alb care se misca langa anusul lui.In plus se plange uneori ca-l doare funduletul(cred ca nu stie ca-l mananca de fapt),asta de obicei seara.Dar nu mereu.Cam la o luna sau mai putin si tine cateva zile.Ca sa impusc doi iepuri de-o data ma gandeam ca daca facem tratamentul asta cu NICLOSAMID scapam si de oxiuri.Dar nu stiu daca sunt sau nu rezistenti la acest medicament.
Stie cineva ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


dupa terminarea tratamentului medicamentos nu ar strica nici o cura cu colonix - este un produs de curatire a intestinelor.
Pachetul ocntine printre altele si un sirop/praf pentru eliminarea parazitilor
Insanatosire grabnica si mult curaj!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Luna,tu ai facut aceasta cura? Cum e? Chiar asa buna cum spune? am vazut si eu pe net niste poze...(n-am rezistat si m-am uitat pana la urma)...de m-am ingrozit!!!

Abea maine fac rost de Niclosamid,nu se gaseste pe nicaieri aici,dar am vb. cu o cunostinta si aduce de undeva de la un depozit. Asa ca tratamentul il voi incepe marti dimineata si voi face in plus 6 zile asa cum a spus si medicul.Ca si cum ar fi cea mai rezistenta dintre ele.
Am de gand sa iau si un purgativ salin in ziua cu pricina pt o eliminare mai usoara(sper!)Ma gandesc insa oare dupa cat timp ma "reglez la burta" pt a-l putea alapta pe bebe???

Am ramas cu o frica de facut kk de nu va zic!!! Din ziua aceea am mai reusit abea azi dim dar cu transpiratii si tensiunea...de ziceam ca pic de pe wc. E de groaza! Si am mai citit si pe net ceva...o femeie care de un an se chinuie sa scape de tenia solium si nu reuseste cu nimik. Spunea ca simte cum misca parazitul si ca e in pragul sinuciderii...eu chiar o inteleg e groaznic. Eu daca nu scap cer operatie nu stiu cum dar sa scoata si ffff repede pana nu o iau razna sa ajung in pragul sinuciderii.

Mi-e teama de asemenea sa nu fie cea care face cisticercoza.Simt ca vata micutilor e in primejdie si asta ma innebuneste de tot

Nici nu ma pot bucura de cea mai mare realizare...avem casa noastra la care am muncit muult si a iesit asa cum am visat-o.Saptamana viitoare ne mutam...dar parca nimik nu ma scoate din starea asta de panica! Parca nu mai sunt eu...


Mergi la inceput