Copilul ADHD

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

BUNA ZIUA DOAMNELOR SINT NOUA PE ACEST FORUM SI AS DORI SI EU SA MA PRIMITI IN COMUNITATEA VOASTRA DE PARINTI CU COPII ADHD AM SI EU UN BAIAT DE 8 ANI CARE ARE ACEASTA CUMPLITA BOALA ESTE CEL MAI NEGRU COSMAR PE CARE LAM INTILNIT SI DIN CARE NAM SA MAI IES NICIODATA AM SUFERIT ATITEA DECEPTI DE NUMI VINE SA MAI ES AFARA DIN CASA EU INCA NU LAM DAT LA SC. DOAR DIN TOAMNA ,SI ASA AM MINCAT ATITA RUSINE CIT NAM MINCAT IN TOATA VIATA MEA PINA LAM AVUT PE IEL SI A INCEPUT SA FRECVENTEZE GRADI.CREDETIMA CA ACUM CIND STIU CA SE APROPIE SA INCEAPA SC. IMI VINE SO IAU LA FUGA SA NU MA MAI GASEASCA NIMENI PTR. CA MA GINDESC CE MA ASTEAPTA DEOCAMDATA ATIT PTR. AZI AM SA VA MAI SCRIU DIN EXPERIENTA MEA CUM AM TIMP VA SALUT PE TOATE SI SA AVETI GRIJA DE COPII VOSTRI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Rodica, nu mai fi asa de dezamagita. Mergi cu fruntea sus si nu-ti fie rusine de nimeni si de nimic. Eu am invatat sa fiu demna, cu capul sus si pe puncul de a da replica oricand. Ce crezi ca-mi este usor cand merg cu autobuzul si se uita toti la Alexa si insista sa se uite si cand la copil si cand la mine.....si ma fac ca nu-i vad. Este societatea in care traim si trebuie sa ne adaptam.
Incearca sa-l integrezi intr-o gradinita. Ii va fi mult mai usor la scoala. Daca este cazul amana un an de scoala, sau mergi sa vezi ce invatattoare este in acest an si ce temperament are, cum il accepta??? Este greu dar tatoneaza terenul. Incearaca de fa zilnic cat de putin lectii, sa stea pe scaun....si treptata cresti timpul. La inceput prin joaca, apoi prin diverse jocuri...si de fapt tu il inveti ce trebuie sa faca si cum dar el crede ca se joaca. Nu mai fi asa de pesimista. Viata ne da cate o palma zilnic dar noi trebuie sa ne facem ca nu o simtim si sa mergem mai departe de cum nici nu am fi primit-o.
Eu iti urez succes si asteptam vesti de la tine. Te rog sa scrii cu litere mici. Cu greu am reusit sa citesc mesajul. Sa nu te superi.
Mai ai si alt copil?




Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Multumesc Paula ptr. incurajari nu sint dezamagita foarte tare dar imi este foarte greu orasul nostru este mic nu prea ai posibilitati foarte multe navem medici ,navem pshiologi ,navem logopezi eu ia-m facut tratament de la virsta de 3 ani copilului meu cu tot felu de vitamine si gingobiloba , tonotil si multe altele mi-a fost prescrisa si stratela de la care mi-a facut o ulticarie de toata frumusete a slabit vreo 3 kg si era galben ca un pui de avicola dupa toate astea a vrut sa-mi administreze concerta sa fac eu experienta pe copilul meu findca dr. la care mergem noi nu a fost prescris nici unui copil acest medicament si nu stia nici ea nimic despre el despre gradinita copilul meu merge la gradinita de la 4 ani este in grupa mare pragatitoare la toamna merge la sc.cit despre aminat nu mai pot el facind 8 ani in mai si la gradi mia spus ca nul mai primeste de la 8 ani cit despre invatatoare este una cam naroada nu stiu cum ne vom descurca alti copi nu mai am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Incearca sa il muti la o alta clasa, la o alta sc.
De ce nu mai faci un bb?
Este foarte greu sa dai un sfat si sa se potrivesca cazului respectiv, dar am incercat si eu sa te ajut cu ce pot. Stiu si problema cu cadrele specializate din privincie. Este criza in capitala ce sa spun de provincie....
Ai pe net tot felu de carti, ilustrate...si le poti descarca in calculatorul tau si daca ai si posibilitatea sa le scoti la o imprimanta ....faci rost de material didactic. Sunt si pagini care se lucreaza direct pe calculator. Daca incerci si cu programele de calc. cateva minute pe zi si in timp sa ridici minutele....ai sa vezi cat de bine are sa-i prinda. Eu evit calculatorul dar ii las sa se joace cam o ora pe zi si la calculator. Sunt filmulete care le poti descarca. Nu stiu exact nici care sunt problememele garve ale copilului tau. Daca ne spui mai multe, mai concret ...te vom ajuta cu ce putem.






Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Buna! Revin si eu. Sunt ingrijorata in privinta medicatiei. Este mai iritabil de cand ia medicamente (Straterra), plus ca a dat peste el o tuse destul de urata si acum stau sa ma gandesc daca e raceala / gripa sau e un efect secundar al medicamentelor
In alte imprejurari i-as fi dat un siropel de tuse, ceva, fara bataie de cap dar acum trebuie sa-l sun pe dr pediatru daca vreau sa-i dau ceva.
Dar se concentreaza mai bine(vad dupa avantul pe care l-a luat cititul in ultima saptamana, fara vreun impuls din partea mea) si reuseste sa doarma si de amiaz(oboseala si somnolenta de la medicamente).
Rodica - am observat la copilul meu ca e mai linistit cand il angrenezi intr-o activitate (eu l-am invatat sa si citeasca) si cand se simte util si apreciat. Am incercat sa-l alint mai mult pt. ca ce functioneaza la bebei (atingerea piele pe piele) trebuie sa functioneze si la cei mai mari, adica m-am gandit eu ca linistirea asta nu e la nivel intelectual ci la un nivel de baza, si precis raspunde si creierasul lui prea infierbantat Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar sa stiti ca la noi merge. In plus, cand se isterizeaza ca nu-i iese ceva (este si perfectionist!) si incepe cu "lasa-ma in pace!" este mai bine sa-l las intr-adevar in pace, sa se calmeze, apoi sa incerc sa vorbesc cu el.
Si la mine erau zilnic plangeri la gradi, in principal ca deranjeaza activitatile si se poarta urat cu copiii, dar am observat ca de fapt nu le face nimic daca nu e provocat (ba i-a zis copilul nu stiu ce, ba nu a respectat regulile jocului etc). Asa ca am incercat sa-i arat ca nu e gresit sa se simta jignit, frustrat sau suparat atunci cand ceva "nu-i corect", dar este absolut necesar sa-si schimbe modul de a reactiona. Ca sa schimbe ceva trebuie sa-i dau macar doua alternative, sa poata alege el. Si mai ales ii trebuie motivatie.
Adi are o adevarata obsesie pt. calculator. Asa ca am stabilit un sistem de punctaje. Face patul - un punct; E cuminte la activitati(gradi)-un punct; Mananca linistit (gradi)-un punct; Doarme (gradi)-un punct etc. Fiecare punct valoreaza 5 min la calculator Pe zi nu primeste mai mult de 4-5 puncte de obicei, asa ca e bine si cu timpul la calculator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Nepotul sotului meu a fost diagnosticat cu ADHD!Are 13 ani,a fost la psiholog cu el,nu stiu ce tratament i-a dat,dar stiu ca i-a sugerat sa-l retraga de la scoala!oricum,el anul asta a regresat incredibil de mult,a ramas corigent la 5 materii,nu se intelege bine cu profesorii,care datorita problemelor lui,evident ca l-au tratat foarte rau,din prost,nesimtit,incapabil si cate si mai cate nu l-au scos!Nu s-a dus la scoala o saptamana,nici un profesor sau diriginta macar n-a informat-o pe cumnata-mea de lucru asta!A aflat intamplator,de la o vecina care il vedea venind acasa dupa ce ei plecau la servici!Cand au vrut sa-l mute la alta scoala,directoarea n-a fost de acord,ca se mutasera deja nu stiu cati copii si batea la oki la inspectorat!
Nu stiu cum o s-o scoata la capat....


"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Copilul are nevoie de sustinere. Poate are si probleme dar daca aude numai rautati si cuvinte urate in jurul lui despre el....ce moral mai vrei sa aiba. Nu poate sa-l opreasca sa se mute. Este problema lor ca se muta dar nu si problema ta ca se muta asa de multi.
Noi suntem adulti si daca vem prea multe necazuri simtim cu clacam...ce sa mai spui de un copil????
Cred ca si profesorii asteapta atentii....si profita si de situatie.


Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Buna dinou sper sa nu fac foarte multe greseli de ortografie deoarece ma grabesc sa nu vina copilu sai trebuiasca si lui la calculator va multumesc dinou tuturor care miati raspuns la mesajele mele, mare noastra problema este incapatinarea nu vrea sa scrie deloc cind i se spune cuvintul scris incepe sa urle sa plinga ca el nu scrie si asta se intimpla si la gradinita si acasa insa eu reusesc sal mai fac sa scrie cite ceva cu amenintari de forma nu scri nu ne mai uitam la tv. sau nu ne mai jucam pe calculator insa la gradi a fost scapat din mina si aici singura vinovat a fost edu. pentru ca la lasat sa faca ceo vrut el desi eu iam spus in nenumarate rinduri sa nu lase dupa el iei ia fost mai usor sal dea la oparte si sa zica tu stai la calculator ca noi facem teme noi am avut probleme si cu vorbitu a vorbit foarte tirziu dar multumim lui dzeu. ca acum sintem bine mai avem nevoie ceva dar foarte putin PAULA mam gindit sa mai fac un copil dar eu sint cam batrina sa zic asa am 37 de ani si sincer imi este teama aceasta boala se transmite si nu as vrea sa mai trec inca odata prin ce trec acum dami si mie niste lincuri unde pot gasi materiale de care ai mentionat . in rest este un copil foarte istet face teste de memorie pe care. le trece cu brio facem pazaluri ii plac enorm si de mina si pe calculator acum avem ceva jocuri cu alfabetu si cu matematica facem adunari facem rebusuri si invatam literele si numerele as vrea sa va mai spun ca copilul meu nici odata la nici o serbare nu a fos luat in considerare ca si cind nu ar exista in acea clasa nici odata nam fost intrbata de nimic nu mi-sa spus nici odata doamna vedeti ca in data cutare avem serbare trebue o tinuta oarecare si acum de ex. am auzit mamicile discutind de vreo 2-3 saptamini ca copii lor sint nustiu ce uni anotimpuri uni port national si cred ca de data asta nam sal mai duc la serbare ptr ca ma simt oribil stiau si in ce data este serbare de 8 martie pe cind eu pauza desi discut in toata dimineata cu educatore dar nu mi se aduce la cunostinta decit faptele rele ce le facut in rest nimic. va las deocamdata sper ca nam facut foarte multe greseli o zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Rodica, copilul tau e deosebit si tu trebuie sa fii mandra de el, da? Niciodata sa nu mai spui ca te face te rusine, ci sa-l lauzi pentru fiecare reusita, pentru fiecare progres, da? Acum, ce as face eu in locul tau. M-as duce la educatoare si i-as spune direct, si cu zambetul pe buze, ca trebuie sa ii dea si copilului meu un rol, ceva micut, orice, ca si el face parte din colectiv si nu trebuie marginalizat. Iar daca nu are stare sa stea pe scena, dupa ce isi va spune rolul, as lua copilul la mine in brate. As stabili toate detaliile cu educatoarea si as insista sa integreze copilul in colectiv. Este un copil special, care are nevoie de o atentie speciala, nu de discriminari!

Valentina, ce urat! Ar trebui amenintati cu protectia copilului!!!! Nu este normal sa se poarte asa cu el! As merge la scoala si le-as pune in vedere ca nu e normal comportamentul lor si ca trebuie sa-si schimbe atitudinea fata de copil! As sesiza inspectoratul, mi-as muta copilul! Nu e normal ce se intampla acolo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Asa este sint mindra de copilul meu noi in ficare d.mineata cind ne trezim ne spunem buna dimineata ma pupa simi spune ca ma iubest si la fel procedez si eu ii supun cal iubesc cred ca si de 100 de ori pe zi

Mergi la inceput