Copilul ADHD

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Rodica,la noi in casa numai romaneste se vorbeste,rareori vorbeste al meu in germana cu el,numai cand vine de la gradi.Unele comenzi le intelege numai in germana si atunci si eu ii le spun la fel.Aseara am avut surpriza sa-mi spuna in germana cum il cheama chiar numele de familie(cred ca pe numele de familie il striga la gradi),eu eram mirata ca el nu intreaba "ce este aia" sau ce inseamna,de 2 zile a inceput sa ma intrebe,credeam ca nu aud bine.Inca nu ma intreaba "de ce".
Maili,m-am inscris si eu la un curs de integrare,pe 17 ma duc sa dau un test sa vada la ce nivel sunt si in noiembrie ma duc in fiecare zi la scoala cu bble dupa mine.Au acolo ingrijitoare de copii.
Cum sa-l invat sa se socializeze cu copii? El ii zgarie si ii bate,cand nu-i convine ceva,ceeace face si acasa.
Ieri s-a plans educatoarea ca la zgariat pe un baietel,la pus pe scaun drept pedeapsa si nu a vrut sa stea si a zgariat-o si pe ea.Ea a zis ca nu crede ca trebuie dus la psihiatrie sau la testul de ADHD,dar ca aici vine o persoana la gradi sa vada copilul(gen super neni) si il vede,daca vrem vine si acasa si ca ne ajuta cum sa-l educam ca este foarte rasfatat.Eu nu stiu ce sa fac,cred ca nu-l mai duc la gradinita asta,educatoarele sunt foarte naspa,nici mie nu imi plac de ele,el la grupa cealalta,nu a facut niciodata asa cu educatoarele,dar erau asa de dragute...Acolo e adevarat statea doar 4 ore.Aici eu cred ca e discriminare,copii de la clasa cealalta toti sunt straini,iar aici in clasa la el sunt toti nemti,unul singur mai e turc in afara de el.De aceea cred ca vrea sa-l de-a inapoi.La inceput mi-a terorizat copilu ca nu-l ducea la wc,la tinut o data sa faca pe el,nu a vrut sa-l duca.Apoi il ducea dar nu il ajuta sa -si dea jos pantalonii si venea zilnic pisat pe imbracaminte.Ne-a pus sa-i dam pampers ca ea nu are timp sa se duca cu el la wc-u,I-am dat vreo doua zile,dupa care copilul tot venea pisat si plangea ca nu vrea sa se mai duca la gradi ca tanti nu il duce la wc si ii pune pampers,ca el e baiat mare.(nu m-am chinuit deloc cu scapatul de pampers singur a cerut dupa ce i-am aratat cum trebuie sa faca).Ceva este in neregula ca, desi merge de aproape 2 luni el nu vrea la gradi,la grupa cealalta se tavalea pe jos cand vroiam sa-l luam acasa,ne inebunea sambata si duminica ca vrea la copii si acum e cel mai fericit cand nu merge.I-am spus ca asta e munca lui ca trebuie mai intai sa mearga la gradi,apoi la scoala si pe urma la munca sa aduca bani,el acum vrea la scoala.Cand ajunge acolo se duce la copii...dar il pupa pe tatii,ceeace nu facea inante la clasa cealalta,cum era incaltat fugea direct si uita de noi.Cat timp ii ia sa se obisnuiasca cu o clasa la gradi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:


Pentru Denisa,

Nu-mi vine sa cred ca si prin alte parti mai civilizate sunt dne educatoare ca la noi...
Am sa-ti spun un lucru care mia mi-a dat de gindit ... dar cam tirziu l-am aflat.Pentru copilul meu asta e a 4-a gradinita in cei 4 ani de mers la gradi.Asta din cauza comportamentului lui nedorit dar nu numai aveam sa trag eu concluzia.Intr-o zi vine acasa de la noua gradi si imi spune "mama imi place la noua gradinita ca aici copiii nu ma imita".Ti-e ce iti spune asta ? Pentru mine a fost un mare semn de intrebare :oare comportamentul copilului meu nu a fost datorat si frustarilor de la gradi???Doamnele educatoare nu au facut nimic sa-i uneasca pe copii , sa le explice ce e prietenia si colegialitatea...
Si ca exemplu anul trecut erau zile cind mergea la gradi si copiii il intimpinau cu "a venit nebunul" iar dna educatoare se uita si nu spunea nimic.Si eu nu mi-am dat seama de asta decit acum citeva zile cind mi-a spus ce mi-a spus copilul...
Asa ca daca tu spui ca baietelul tau nu facea asa cind era la grupa cealalta inseamna ca in primul rind "doamnele educatoare " au principala vina.Si tot din cele traite de mine iti spun ca daca "dnele educatoare" l-au tratat asa cum povestesti ceilalti copii il trateaza la fel pentru ca la virsta asta copiii imita si cine stie ce au mai spus dnele si el nu a inteles daca nu stie bine germana...
Parerea mea este ca daca poti da-l la alta grupa sau gradinita pentru ca sigur va fi mai bine pentru el.Copilul meu si acum isi aminteste cum la 2 ani si jumatate dna i-a spus "dobitoc", cum la 3 ani si jumatate alta dna l-a batut peste miini, cum anul trecut a fost tarait din grupa afara sa doarma la alta grupa, cum l-a batut dna educatoare...cum copiii nu se jucau mereu cu el...desi el ar fi vrut...cum copiii il faceau nebun...Si eu l-am invatat mereu acasa sa se joace cu copiii si sa-i invete daca nu stiu ceva...
Ce amintiri sa aiba de la gradi??? Si oare de ce nu se comporta si la gradi cum se comporta acasa???Si ma gindesc tot timpul ca eu sunt cea care a gresit si nu am reclamat la timp... dar stii ca la noi "o mina spala pe alta si amindoua obrazul"...
Vorbeste cu baietelul si vezi ce zice de copiii din grupa si de doamnele educatoare. Iar ideea cu super nanny s-ar putea sa nu fie rea ...dar mai intii muta-l la alta grupa. S-ar putea sa fie o schimbare in bine.
Intotdeauna cind iti spune ceva dna educatoare ca a facut rau sa ai curajul sa intrebi ce activitate se desfasura in momentul respectiv pentru a vedea daca dna era prezenta activ in grupa sau pe principiul "luati jucarelele si va jucati"...Pentru ca ce ti-am spus la noi cam asa se petrece in majoritatea gradinitelor. Iar copiii e clar ca se pot certa sau lovi numai daca nu au jucaria pe care o doresc.Ceea ce am observat eu este faptul ca putine educatoare ii invata pe copiii sa se joace diferite jocuri , sa-i faca sa participe toti la jocul respectiv.Si asta este socializare.Eu intotdeauna imi voi aduce aminte cu placere de dna educatoare si de gradinita tocmai ca aici am invatat sa ma joc si am invatat multe lucruri pe care le faceam impreuna cu alti copii.
Iar cu fratele mai mic tot tu poti sa-l inveti cum sa-l iubeasca , cum sa se poarte cu el.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Multumesc mult maili.Cristian zice mereu ca nu-l lasa copii in pace si tanti la fel,altceva nu stie sa-mi zica.Nu poate sa pronunte,cred ca are nevoie de logopedie si de nimic altceva.Eu tot incerc sa-l invat sa zica si nu poate,ce ne-am mai chinuit sa zica culori si scufita rosie,insa tot nu a iesi nici pe silabe...
Problema e ca nu pot sa-l mut abia am obtinut locul asta de 8 ore,aici nu ai multe locuri la dispozitie si la clasa cealalta e doar 4 ore.S-a facut si la noi in sat o clasa in cadrul scolii,dar are numai 4 ore.Eu am zis ca e bine 8 ore,dar 3 ore le doarme.Asta ma mira cel mai mult cand e acasa nu doarme toata ziua,iar la gradi doarme 2-4 ore.I-am zis sa nu-l mai lase mai mult de o ora,insa zice ca nu-l scoala,ci cand se scoala el.Eu cred ca se face ca doarme si chiar adoarme,numai sa scape de ele.Sunt 2 si la 23 de copii sunt putine.Una e foarte cocoana e cat casa poporului si asta e cam greu sa se tina dupa ei,iar cealalta e foarte in varsta.Afara stau de vorba la usa sa nu intre copii si ei se joaca si se incaiera singuri.Nu-l pot schimba ca eu in noiembrie trebuie sa ma duc la curs,desi are acolo ingrijitoare mi-ar fi greu sa ma duc cu 2 copii dupa mine,dar ma mai gandesc sa vad cum se comporta,ca ieri a zis ca a fost foarte cuminte si chiar el a zis ca nu a zgariat copii.Deci poate,poate sa asculte povesti (eu abia am inceput de o saptamana sa-i citesc)si chiar el ma pune sa-i citesc,seara nu se culca pana nu face cel putin un pazzel,fara sa-l pun eu,insa in magazin aseara l-a batut pe al meu sot fiindca ii era foame si nu stia sa zica.Cand l-am intrebat la casa daca vrea ceva de mancare,a mancat de a rupt,el care manca fortat aproape inainte.A fost bun pt mine diagnosticul asta,m-a facut sa deschid ochii si sa vad unde gresesc cu el.Daca ramane in urma in magazin il las singur si plecam mai departe.II spun ca-l ia politia daca vrea sa se duca la usi si vad ca merge,cat nu stiu,poate o sa inteleaga,in mod cert este ca chiar daca intelege unele lucruri nu stie sa povesteasca ce simte,ce vede,spre exemplu imi spune "tanti a facut asa" si imi arara ca amesteca intr-o cana in apa,il intreb daca pune zahar si el zice da,si este cafea in cana zice "da".Deci tanti amesteteca zaharul in cafea,dar tot nu spune,zice sa-i dau zahar si cafea sa faca si el ce face tanti,e cam greu sa-i explic eu ca copii nu au voie.Azi m-a intrebat ce inseamna"tanti" " si "morti"asa ca nici eu nu am mai stiut cum sa-i explic pe intelesul lui.E greu,dar cred ca e normal,plin de frustari ca nu se exprima si ca copii nu inteleg romaneste.Ceva e in neregula ca daca il intreb in germana cum il cheama imi zice numele de familie si nu Cristian,oare pe el asa il striga la gradi?Ar fi chiar rau atunci si copii l-ar striga asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:

Pentru Denisa

Sunt sigura ca asa il striga la gradi doamnele educatoare si desigur si copiii.Poate si asta e una din frustarile lui...Din ce spui dnele s-ar incadra perfect in "peisajul romanesc de la gradinita"...
Sa faci in continuare activitati cu el, citeste-i seara de seara cite o poveste si vei vedea ca totul va fi din ce in ce mai bine.Si nu uita de logoped.Astept numai vesti bune si optimiste de la tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Multumesc mult maili,sa speram ca va fi mai bine.Si azi a fost cuminte la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:

Adutzu,
Ce mai face copilasul tau? E bine la gradinita?El cum se comporta cu copiii? Ii place la gradi?
Al meu deocamdata e bine si ii place si la psihoterapie.Mai bine zis ii place dna psiholog
Sa vedem ce va fi in continuare... Dar eu sunt optimista si sper ca va fi din ce in ce mai bine.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
ce mai faceti?
Nu ati mai avut timp de forum...
Eu "m-am bagat" la alta sectiune de pe forum , si mi-am luat o "papara" vis-a-vis de diagnostic de parca eu tin cu dintii de el, era doar un strigat de HELP, pentru mame in situatii similare , la un moment dat mi-am zis ca nu mai intru pe aici... ma rog, oameni diferiti, caractere idem.Noroc ca am gasit niste colege "reale " de suferinat si avem in sfarsit un limbaj comun...
Sa va zic espre noi acum ,suntem bine, ne luptam cu mate ,acum le cam incurcam, evident din lipsa de atentie si concentrare (diagnosticul, nu?) , din graba de a termina lectiile sa iesim mai repede afara...abia astept sa ploua, sa ninga, sa stea in casa!!!
Nu am ajuns inca la homeopat, m-am hotarat eu la care sa merg dar am mai taraganat, luam si naturistele alea.

Denisa, ce ati mai facut?
ce inseamna test de ADHD?

Adutzu, voi ce mai faceti? Cand mai ajungeti la medic?
Cum merge homeopatia?

Maili, merci de toate informatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Multumesc Carmen,noi cautam patut sa-l mutam la el in camera,caci doarme si acum cu noi in pat si suntem cam multi intr-o camera,esti camere sunt destule.Incep sa-l inteleg ce are si de ce e asa,daca ii fac pe plac orice face.Ce mi-a dat insa de gandit este ceva la care nu ma asteptam,face totul pe invers.Pana acum il bateam la cap sa mearga pe calcaie si nu mergea.,acum insa ii zic sa mearga pe varfuri si el zice NU PE CALCAIE si chiar merge pe calcaie.Eu am impresia ca facea totul ca sa-mi atraga atentia tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:

Buna Denisa,

Ma bucur sa aflu ca ii merge bine baietelului tau si cel mai mult ma bucur ca prin toate semnalele pe care le-a tras cel mic ai inteles ca are nevoie de mai multa atentie din partea ta .Sigur este gelos pe fratiorul lui si atunci ...a facut si el ce-a stiut mai bine sa-ti atraga atentia.Acum ca vrei sa-i faci si camera lui trebuie sa fii foarte atenta cum ii explici , sa-i dai de inteles ca el e mare si destept si de aceea va avea camera lui ( cel putin eu asa am facut cind i-am facut camera baietelului meu ).Precizez ca atunci cind i-am facut camera baietelului meu, el deja era convins ca trebuie sa doarma singur.Asa ca eu spun ca trebuie sa vorbesti cu el inainte de a-l muta in alta camera.Mai ales daca in camera ta ramine cel mic.
La gradi cum ii merge acum ? Iar fata de cel mic si-a schimbat comportamentul?

Pentru Carmen,

Ma bucur ca ti-au fost de folos macar in mica parte informatiile pe care ti le-am dat .

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Da,maili si-a schimbat comportamentul se joaca cu cel mic,dar tot vrea sa-mi atraga atentia.Astazi am fost la pediatru si la vazut pt.trimiterea de ergoterapie si nu a vrut sa-i dea,nu a zis nimic de ADHD si a fost chiar cuminte inauntru in cabinet(de data asta am mers cu toti),desi in sala de asteptare s-a jucat la usa.La gradi cica e cuminte,Dumnezeu stie cum o fi mai incolo

Mergi la inceput