cartile Rodicai Ojog Brasoveanu

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Nu-i de ce sa-ti ceri scuze, Puppe Cat despre faza cu datu' cartilor imprumut la unii-altii care mai uita sa le inapoieze.. cand e vorba de cartile preferate eu adopt vorba lu' taica-meu, om patit si el "dai, n-ai! ia nu da sa vezi cum ai". Asta dupa ce am pierdut si eu Minerva se dezlantuie, Spionaj la manastire, Cianura pentru un suras, Buna seara Melania si cate altele... noroc ca s-au republicat si mi le-am luat din nou.


Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

Hei fetelor si eu sunt fan R.O.B ,am descoperit-o acum 20 de ani ,si totul a inceput cu Cianura pt. un suras, pe care am recitit-o de vreo 5 ori,si inca nu ma plictisesc de ea ca de altfel toate cartile ei .Nu le am nici eu chiar pe toate.As vrea sa recitesc PLAN DIABOLIC ,am imprumutat-o acum 20 de ani si de atunci n-am mai gasit-o.
Tare mi-ar placea s-o recitesc,am comandat-o la Prietenii cartii dar n-o mai aveau in stoc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

URAA!!! Am gasit azi 2 carti de iubita mea, ROB, scoase la editura Nemira si la Editura Universitara.
Tibiuta, vezi ca editura universitara a scos multe carti scrise de ea , eu am vazut si Plan diabolic. Si nu sunt scumpe deloc! In jur de 10-15 lei. Au ele ceva greseli de tipar, care ma enerveaza, dar eu ma bucur ca le-am gasit...Eu am cumparat azi Spionaj la manastire si Disparitia statuii din parc, pe care o pierdusem...Sunt incantata! Imi pare rau ca n-am 2 perechi de ochi si doua creiere, ca sa le citesc pe amandoua odata!!!


"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

fetelor, help, nu pot sa desfac nici un rar
zip imi da voie, da rar nu si pace
cine imi poate trimite si mie programul la ostachem@yahoo.com? please

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns venetiana spune:

Cautand informatii despre scriitoarea mea preferata, Rodica Ojog Brasoveanu, am gasit discutia aceasta pe forum si am intrat sa ofer si eu o informatie celor care sunt interesate si mai ales celor care nu sunt acum in Romania. Pentru ca stiu cum e sa fii fan al unei autoare dar nu ai cum sa intri in posesia cartilor sale, as vrea sa va dau un site pe care nu stiu daca il stiti, dar eu l-am descoperit acum cateva zile si de atunci ma delectez cu cartile Rodicai Ojog Brasoveanu.
Site-ul este un soi de youtube ar cartilor - zic eu - unde sunt carti sau documente din toata lumea, postate de utilizatori in diverse limbi.
este vorba despre www.scribd.com. Nu va descurajati daca pare a fi in engleza, daca dati in dreapta sus cautare Rodica Ojog Brasoveanu, veti gasi multe carti de aceasta autoare. Sper ca am facut cuiva o bucurie.
PS. De acolo am citit "Cosmar", o carte de vis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Maru, Winrar-ul nu-l poti descarca total ca si soft decat daca il cumperi, insa intra pe cnet, cauta-l si descarca-l demo pentru o luna. Apoi il stergi.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Directionati 2% din impozitul pe venit si viata animalutelor comunitare va deveni mai buna www.asociatiaclopotel.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Am citit si eu cartea scrisa de nepoata Rodicai Ojog Brasoveanu si mi s-a parut foarte interesanta. Parca mi-a dat o cheie ca sa inteleg mai bine personajele ei. ROB era ea insasi o aristocrata, o femeie intotdeauna super aranjata si rasata, cu aceleasi principii de viata pe care le "distila" in romanele sale. Pacat ca ultimele imagini o arata grasa si deformata, eu asa crezusem ca a fost si in tinerete. De fapt s-a ingrasat dupa decesul sotului, inainte fusese o femeie de o frumusete tulburatoare, o bruneta superba. Viata ei de familie a fost de asemenea colorata, Cosma Brasoveanu era la fel ca ea, venea cu aceeasi educatie, ii placeau surprizele si petrecerile, isi adora sotia, era un "domn".

Am inteles si cum reusea sa gaseasca presonajele de mahala, sa vorbeasca in argou. Nepoata ei zicea ca ROB adora sa stea la coada (faimoasele cozi de pe vremea stiti voi cui!), tragea cu urechea la ce se vorbea si de cele mai multe ori intervenea ca o veritabila lelitza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

mai fetelor,cum ziceti voi ca se pot descarca cartile in format electronic?ca la mesajul lui ellej m-am uitat,am dat,dar nu m-am priceput.Scrieti-mi si mie,va rog frumos,ca la nepriceputi,ce pasi sa fac,ce si cum,please...eu sunt insarcinata,stau mai mult in pat si ar trece vremea mai usor,as uita de pat,etc...intelegeti voi.Please,mura in gura,cum sa le descarc,cum sa dau de ele,ca la natintoci,ginditi-va ca sunt gravida si trece timpul in pat mai repede..multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

mai fetelor,cum ziceti voi ca se pot descarca cartile in format electronic?ca la mesajul lui ellej m-am uitat,am dat,dar nu m-am priceput.Scrieti-mi si mie,va rog frumos,ca la nepriceputi,ce pasi sa fac,ce si cum,please...eu sunt insarcinata,stau mai mult in pat si ar trece vremea mai usor,as uita de pat,etc...intelegeti voi.Please,mura in gura,cum sa le descarc,cum sa dau de ele,ca la natintoci,ginditi-va ca sunt gravida si trece timpul in pat mai repede..multumesc

Cele mai multe carti sunt pe digibook (
http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=).
1. Introduci userul si parola (digibook si cartionline) si dai enter
2. Dai click pe autori romani recenti si ai sa gasesti Ojog Brasoveanu Rodica si dai click
3. Acolo ai sa gasesti o multime de carti scrise de ROB. Dai click pe cea care vrei sa o descarci, iti va aparea o fereastra si apesi pe save. Iti apare o alta fereastra in care poti alege unde sa salvezi respectiva carte (alegi - recomand pe desktop ca sa o vezi)
4. Odata descarcata pe desktop, o dezarhivezi (unele sunt .rar altele .zip) si... o citesti (sau o listezi si o citesti - cum preferi)


cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Directionati 2% din impozitul pe venit si viata animalutelor comunitare va deveni mai buna www.asociatiaclopotel.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Ah ca bine ziceti de ROB. Mi-am petrecut atatea clipe frumoase cu o carte scrisa de domnia sa incat pot spune ca e unul din scriitorii mei favoriti.
Logofatul Andronic, Chat Noir ... ce indragostita eram de ei, si ce mult mi-a placut de Magda din "al cincilea as". Melania o fascinatie de femeie iar Minerva ... ce sa mai zici.

Fa Doamne o minune !

Mergi la inceput