cartile Rodicai Ojog Brasoveanu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Asaaaa... de-acum is ontopic.

"Nopti albe pentru Minerva" a citit cineva? Nicaieri, dar NICAIERI nu am gasit o colectie "mai perfecta" de situatii absurde care duc la solutii si mai absurde... oooo ce mi-ar place sa am timp sa o pot traduce in engleza sa o citeasca si al meu sot.

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

De ca sa va cert ca nu sunteti on topic, chiar sunteti foarte on topic. pentru ca ati reusit sa descrieti exact atmosfera si personajele din cartile ei, ati surprins mai ales personajul feminin care intr-adevar se repeta in toate cartile ei, si mai ales decorurile interioare unice in felul lor. Datorita ei chiar ma fascineaza casele astea vechi numai ca nu am mai vazut decoruri de genul asta demult...tot la matusi care au murit demult, oameni care s-au pierdut, nu au stiut sa "predea" stafeta urmasilor lor care s-au pierdut in PLF, MDF si alte F-uri...pacat! Macar asa, in carti, poate in filme sa mai vedem asa ceva...si de fapt nu e numai decorul, e atmosfera, e mirosul, e timpul care curgea lent...nu era stresul de acum. Cred ca de asta imi si plac cartile ei. Ma transporta in alta lume, in alt timp si in alt spatiu. Cu ce era "Nopti albe pentru Minerva"? Cred ca am avut-o si am citit-o mai demult, dar am dat-o cuiva "de bine", care nu mi-a mai dat-o inapoi.
Si, White Pisana ai din partea meapentru felul in care ai descris personajul feminin din cartile ei...va pupik pe toate, ma bucur enorm ca v-am gasit, ma simt ca intr-un club exclusivist!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Si eu ma bucur ca am gasit un loc unde pot sa ma desfasor si oameni care sa imi inteleaga "panseurile" mele "profunde" fara sa ridice dezaprobator o spranceana sau sa pufneasca cu superioritate!

In alta ordine de idei, atat de mult mi-as dori sa fie traduse romanele ei...desi nu stiu in ce masura o persoana cu un alt background cultural le-ar gasi la fel de savuroase...nu stiu de ex in ce masura ar putea aprecia/s-ar putea amuza pe marginea unui personaj cum este femeia din mica mahala, in capot, cu bigudiuri si avand drept motto de viata "nu ma bag, nu ma amestec, plita mea, borsul meu, barbatul si copii mei etc"

Sau in ce masura ar putea fi redate anumite ticuri de limbaj care uneori caracterizeaza mai bine decat o pagina de epitete...

M-am intrebat adeseori cum de au trecut de cenzura atatea elemente care nu cadrau deloc cu morala proletara si imaginea omului nou (Doamne cat pot detesta aceste sintagme)... de ex parfumurile straine pe care le folosesc eroinele, stilul de viata "burghez" cu personal domestic in casa, fie si numai pt ingrijirea copilului, sau partidele de poker?...

Le fel m-am gandit ca este absolut genial modul in care a reusit sa creeze un personaj atat de simpatic si iubit cum e Minerva Tutovan, care sa aiba in acelasi timp ocupatia absolut detestabila pt toti romanii de maior se securitate!

Si, pentru anecdota, (nu imi amintesc unde am citit asta, poate in cartea nepoatei ei) ROB de fapt nu suporta pisicile. Iar atunci cand scria despre Mirciulica incerca sa isi imagineze ca scrie despre un catel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Si mie-mi plac la nebunie cartile scrise de ROB. Am citit mare parte din ele inca de cand eram pustoaica (tata era fan de-a dreptul). Atmosfera descrisa in ele ma facea sa visez (si doar asta puteai face in acele vremuri!). In acelasi ton am mai citit (si ras-citit) "Carlton" de Cezar Petrescu. Mi-ar placea sa mai citesc carti de ROB (daca aveti in format electronic v-as ruga sa-mi dati si mie). Nu am citit nici un roman istoric scris de ea.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Miki vezi ca la pagina a doua a subiectului ellej a spus unde se pot gasi o parte din cartile ROB in format electronic.

Haideti fetelor nu mai comenteaza nimeni nimic despre personaje, actiune, haine, interioare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Multumesc, insa pe acelea le-am citit deja (digital sau tiparite). Ma gandeam ca poate aveti voi romanele istorice in format digital. Am descarcat pe flash "Al cincilea as" si ma apuc in seara asta sa o citesc.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Si eu sunt mare fan al descrierilor vremurilor de altadata. Generatia interbelica, "politetea cu jabou", parca plonjezi cu totul in alta lumea, cea a Micului Paris, o lume cu bun simt, unde pana si viciile sunt mai demne.

Mi-au ramas in cap franturi de fraze, expresii care ma amuza teribil: "burti plate stranse in pantaloni de randas" de exemplu.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Rodica Ojog Brasoveanu...am iubit-o (nu sunt vorbe mari!), am plans cand s-a stins, am citit, recitit si rascitit cartile ei, am adorat ironia ei muscatoare, stilul de grande-dame, capacitatea unica de a ma face sa ma simt parte dintr-o epoca absolut inaccesibila mie, indiferent ca era vorba de leatul Cantacuzinestilor sau timpurile Micului Paris de altadata...Sunt poate singurele carti pe care le recitesc si rad cu hohote la anumite pasaje, chiar daca le cunosc aproape pe de rost, singurele carti asa-zis politiste in care nu ma intereseaza "cine-i criminalul??", pentru ca e mult prea savuroasa povestirea...

Si eu m-am intrebat cum a reusit sa publice atatea carti in perioada dictaturii ceusiste, cand erau complet diferite de stilul proletar unanim acceptat, cum a reusit sa fie ea insasi folosind banalul "Tovarase' si totusi sa-i simti conotatia ironica???

"Nopti albe pentru Minerva" inca o am in varianta aparuta in anii '80, e ferfenitita si cu urechi de magar, dar ramane cartea mea preferata, in masura in care pot spune ca am carti preferate ale ROB, fiindca toate, absolut toate, imi plac si le consider cele mai dragi din biblioteca. Intreba mai sus o fata la ce se refera: la un experiment care duce la sinteza unui medicament capabil sa asigure regenerarea celulara, recte posibilitatea de a scapa imediat de rani de orice fel. Bineinteles, "agenturili straine" vor sa puna mana pe medicamentul respectiv, se implica Minerva si finalul e cu happy end. Dementiale transformarile Minervei in verisoara Betty din Chicago si tzatza sleampata !!

Sa va mai spun ca la 20 ani eram iremediabil indragostita de Radu Andronic??? Sau ca ani in sir am cautat la barbatii pe care-i cunosteam "ochii lungareti, sclipind a ras" ???

Trebuie sa ma opresc , risc sa devin plictisitoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Puppe, aia e "Minerva se dezlantuie" , tot o carte foarte faina (le am pe amandoua). In "Nopti albe pentru Minerva" este vorba de asasinarea unui inginer, bineinteles Minerva investigheaza si uite asa intram intr-o urbe linistita ( asa imi imaginasem eu oraselul "Ciresarilor" ) mai nou terorizata de o gasca intreaga de asasini (mari, mici, albi, verzi, negri, la ferestre, in camara, in dormitor etc ). Personajele sunt savuroase, diriginta de posta respectabila dar ultra indragostita de proful de sport cam Don Juan de felul lui, doamna de moda veche cu principii, Romeo cel gelos, membrii cenaclului literar, un copil cam "tembel" cu multe idei, veterinarul betivan si asa mai departe, zau ca nu vreau sa stric placerea celor care nu au citit... si bineinteles, Minerva si Dobrescu, care trebuie sa gaseasca un sens in absurditatile si bramburelile care se petrec in fiecare moment.

Un week-end fain


Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Oops, Dark-Bendis, asa-i!!! Scuze scuze scuze!!!
Ia sa verific eu daca am in biblioteca si "Nopti albe..", ca de citit am citit-o sigur...

N-o mai am...iar am fost desteapta si am imprumutat-o cuiva mai destept decat mine, care a "uitat" sa mi-o aduca!!

Mergi la inceput