"solzisori" pe cap

"solzisori" pe cap | Autor: corap

Link direct la acest mesaj

am vazut la fiica-mea (9 luni), ca ii apare un fel de matreata in locul unde ii strangeam motul. am zis ca am ranit-o cu vreo clema, dar cand m-am uitat mai bine am observat nise formatiuni de "solzisori" galbui pe o mare suprafata a capului - categoric nu sunt matreata, par cornosi - care nu se desprind decat cu mare greutate de pe cap (nu se desprind la periaj)

andrei nu a avut asa ceva. (bona imi zice - a, pai toti copiii au)

cum pot sa scap de ei? sunt urati si am ciuda pe ei

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geronimo spune:

Speli bine copilul cu sampon si apoi, mult mai bine, clatesti.
Cojitele sunt urma samponului uscat, deci nu a fost suficint clatit parul. Eventual inainte de baita unge partea cu probleme cu putin ulei de corp, maseaza si apoi la baita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Off, Corap, te cred ca nu-ti plac ... noi nu am avut dar am auzit ca ar fi bun uleiul ca sa inmoi cojitele astea dupa care sa le cureti cu pieptanul!
Bafta si sanatate multa!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Stai linistita, vor disparea.Sriu ca sunt inestetici, ar fi bine sa folosesti vaselina salicilata (eu asta am folosit, si a a dat rezultate, si a costat 2 lei o cutiutza).Poate vin alte mamici cu idei mai bune.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

eu zic sa le lasi in pace ca dispar singure, cel putin la a mea au disparut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

multumesc pentru raspunsuri.
geronimo, daca ar fi fost asa simplu - spalat/clatit n-as mai fi pus intrebarea . nu, nu sunt coji de la sampon, in mod clar.
o sa incerc cu vaselina aia salicilata, ca imi suna cel mai bine. si sper sa dispara pan' la majorat

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Corap, Otilia mea a avut cojite de care povestesti tu, aproximativ la aceeasi virsta.Sa nu razi, dar iti povestesc cum am scapat de ele, mi-a spus si mie o bunica.
Inainte de baie, cu o jumatate de ora o ungeam pe cap cu albush de ou.Acesta prindea crusta si la baie se curatza cu solzishori cu tot.Nu mai tin minte dupa cite baite a scapat definitiv. Albusul il separam de galbenus si il lasam sa se incalzeasca, sa nu-ti inchipui ca-l puneam direct din frigider.oti avea asa de multi, incat masina de tuns se bloca in ei, imi aduc aminte ca era tunsa ''capareste'', pe unde nu a razbit masina avea smocuri de parutz.
Asa am invins noi solzishorii.
Irinuca, sora Otiliei nu a avut.

: Otilia(02.08.2002) si Irina(10.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

A avut si baiatul meu. Noi am scapat cam asa: cat timp se juca in cada aplicam pe par o masca facuta dintr-un galbenus de ou frecat cu cca 2 linguri de ulei de masline. Lasam masca sa actioneze cam 10 min. si apoi, cu un pieptan des (l-am tuns foarte scurt inainte) usor, fara sa apas prea tare, curatam cojitele acolo, in cada (cand se inmoaie se iau destul de usor cu pieptanul, nu este nevoie sa apesi). Apoi aplicam samponul si clateam bine. Dupa circa 2 tratamente nu mai avea nici o cojita. Si a stat asa cam de la 1 an pana la 6 ani cand i-a aparut din nou. Am repetat tratamentul si nu mai are cojite.
Ideea este ca se poate intampla ca din cand in cand cojitele sa reapara.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Acum circa 10 zile baietelul meu se scarpina in cap,cand m-am uitat la el in cap m-am ingrozit.Avea niste cojite galbene exact unde este fontanela si in jurul ei.Stiam, ca citisem pe forum, ca cel mai indicat este uleiul.
Inainte de baita cu jumatate de ora l-am uns(tamponat)cu uleiul lui de corp.Dupa ce-l samponam il spalam cu un buretel moale in zona unde erau cojile.Dupa doua tratamente cu ulei i-au disparut.

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

E normal sa aiba asa ceva. Si baietii mei au avut si ii racaiam cu peria, pana cand o frizerita mi-a spus sa-i las ca se curata singuri in timp - chiar bu e bine sa fie racaiti. Asa am facut si au disparut de la sine dupa cateva luni.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

quote:
Originally posted by mariamunteanu

E normal sa aiba asa ceva. Si baietii mei au avut si ii racaiam cu peria, pana cand o frizerita mi-a spus sa-i las ca se curata singuri in timp - chiar bu e bine sa fie racaiti. Asa am facut si au disparut de la sine dupa cateva luni.

Maria



Bineinteles ca aproape toti copii fac aceste coji in cap,dar nu mi se pare normal sa-l las sa se chinuie cateva luni pana ii trec de la sine.Eu am incercat aceasta metoda "babeasca", care spre fericirea mea a dat rezultate. Daca aceasta metoda era fara rezultat, sigur ajungeam la doctor pentru sfaturi.Cum puteam sa las eu bietul copil sa se scarpine de zor in cap,in plus incepuse sa-si faca rani si se vedea pe fetisoara lui ca-l deranjeaza.

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput