Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Laura, acelasi mesaj ca si sheanna am vrut sa-t iscriu, dar nu repet ce ti-a spus ea. Ma alatur parerii ei si ti-as recoamnda sa te mai gandesti un pic legat de inceperea diversificarii. Chiar daca bebe e hranit cu formula, tot mi se pare prea devreme pt diversificare. Nu conteaza cat de bine accepta bebelusul in materie de gust noua hrana diversificata, conteaza ce impact poate avea asupra sistemului lui digestiv inca fragil.
Legat de hemangiom, el se mareste/inroseste mai mult daca bebe e alaptat (hormonii din laptele matern amplifica un pic aspectul), insa in majoritatea cazurilor, pana la varsta de 2 anisori aceste hemangioame se estompeaza (in culoare si marime) si doar putine din ele necesita operare. Mai ales daca sunt ascunse de haine, cu atat mai putin sa-ti faci probleme. Aici in Canada, se recomanda evitarea operarii pana la 2 ani tocmai pt ca multe din aceste hemangioame dau inapoi singurele. O singura restrictie: nu-l expune direct la soare. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu i-am nascut in iunie, la 27 de saptamani.
Am inceput prin ianuarie (deci la 8luni de la nastere, respectiv 5 corectate) sa le dau cereale cu apa (orez cu roscove de la Nestle) pentru ca ii alaptam si erau destul de slabuti.
Initial ii puneam in scoicile de masina si stateau putin pe spate, apoi le-am luat scaunele de masa, de acelea care se ataseaza la scaunul obisnuit si le puneam o perna ca sa stea si sa nu alunece.
Primele 2-3 saptamani nu stiau sa accepte lingurita si o impingeau cu limba afara dar apoi au invatat.
Le-am introdus destul de repede si piureul de fructe, fiind iarna, le luam tot de la Nestle sau Hipp.
Apoi am inceput cu supa de legume si relativ repede am introdus branzica si chiar si carnea (primavara).

Deoarece am inceput la varsta corectata de 5 luni nu am avut absolut nici o problema cu intoleranta digestiva, diaree sau alergii.
Singurul lucru care l-au facut sunt niste colici cand le-am dat avocado.

O sa iti placa de Dr. Craiu. Eu am foarte multa incredere in ea. La care din clinici te duci: Opera sau Enescu?

Profit de ocazie sa deschid un nou capitol.
Deci, sa continuam discutia aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125223

Mergi la inceput