Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

sheherezada, la Dragos s-a manifestat asa: pana la 2 luni statea chircit (adica in pozitia uterina) si cand il luam in brate si cand era culcat imediat se chircea, apoi a inceput incet incet sa-si detensioneze partea de sus (corpul si mainile) si doar picioarele simteai ca-i sunt incordate (de ex. opunea rezistenta la imbracat, tinandu-le drepte sau indoite, depinde cum avea chef) dupa 6 luni a inceput sa fie mai relaxat si se incorda doar ocazional. La 9 luni am inceput tratamentul cu Tonotil si chiar se observa dupa fiecare luna ca e tot mai relaxat.
Dar el si acum isi tine degetelele la picioare indoite inspre interior, dar a inceput si aici sa se relaxeze si le mai intinde. Dr zicea ca e un mod in care el se relaxeaza (adica isi aduce degetele in interiorul talpii, exact cum fac cei care isi misca uneori degetele, un fel de gimnastica). Eu am o prietena si intr-o discutie i-am zis uite cum isi tine Dragos degetele, la care ea: pai si eu mi le tin asa cand sunt desculta!!

15+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muccelmic08 spune:

Buna fetelor,
I-am cumparat lui Ciprian (asa il cheama) batista bebelusului,care se pune la aspirator,mi-a fost teama ca o sa faca mai rau decat facea la pompita dar supriza,nu zice nimic, chiar ii place iar secretiile ies foarte usor si poate si el sa manance mai bine.Intr-adevar din cauza nasului nu mananca bine si niic nu mi-a luat in greutate, avusese la un moment dat 3 kg si in momentul in care nu i-am mai dat lapte de la mine pt ca mai aveam putin a slabit la 2.850g; asa ca m-am apucat sa beau ceaiuri peste ceaiuri, sa iau granule si l-am mai fortat putin sa suga...sa vad dk stie sa suga sau nu vrea. Si sincer sa va spun suge mititelul dar doar de 3 ori pe zi,ca inca nu am foarte mult lapte, si faza tare e ca dupa ce suge de la mine mananca tot din biberon si dk mai are si nasul desfundat e chiar perfect.Doctorii de la ORL mi-au zis ca nu momentan nu putem sa ii facem nimic la nas, trebuie sa mergem in continuare pe desfundat zilnic si pus picaturi pana se face mai mare si cica o sa ii treaca.Am mai observat o chestie,el sta doar pe o parte,doarme pe aceeasi parte, am zis sa ma duc cu el la fizioterapie ca sa vedem de ce face asa. Cam atat cu noile vesti. Pupici si multa sanatate fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Muccelmic, cauta sa-l pui cat mai des la san, e stimulentul cel mai bun. Daca vrei sa revii la alaptat 100%, va trebui sa-l pui pe cel mic cat mai des la san si sa reduci treptat laptele din biberon. Un copil caruia ii e foame, suge. E adevarat ca e mai usor din biberon, insa el nu a pierdut complet legatura cu sanul si asta e un avantaj si deci ai sanse f mari sa-l readuci complet la san. Cant. ta de lapte va spori doar daca bebe va suge mai des, deci te va stimula pe tine sa produci. E adevarat ca tinta ta acum e ca cel mic sa ia bine-n greutate si-ti dau dreptate, si eu tot pe asta m-as focusa, insa ar fi un mare lucru daca ai reusi sa-l treci 100% pe tzitzi.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muccelmic08 spune:

Ai mare dreptate Try, sanul conteaza cel mai mult, dar Cipi al meu suge doar dintr-un san la care mi-a facut si rana,la celalalt nu vrea deloc, ne chinuim, plangem,ne suparam, ia cateva guri din el si aoi nu mai vrea si tot la dreptul revenim,de parca nu ar curge acelasi lapte.Dar tot nu ma las,il mai stresez usor,usor pana o sa il vrea si pe acela.Azi am fost la control si avem 3.050 kg, incredbil ca intr-o saptamana de cand suge de la mine a luat 200 g iar inainte imi luase in 2 saptamani de abia 250 g,cat conteaza laptele de mama,enorm.Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-am pierdut laptele de tot si ca acum mai arata si el a copil,are falcute,e o mare bucurie.Duminica avem programare la neurologie,am o presimtire ca va fi bine si acolo. Pupici mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:


sheherezada , te anunt cand venim!

Fetele, va amintitzi ce frecventza cardiatica aveau esentzele voastre cand erau in incubator?
Darius in mod normal cica o rae 150-160, iar cand mananca ii scade la 80 si asta ii ingrijoareaza desi doctora le-a zis ca e normal! Pt ca a luat nu stiu ce virus, l-au tinut o saptamana intubat, ieri i-au scos tubul dar de mancat mananca prin soda momentan!
va multumesc!

Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns waltraud spune:

Beatrix! chiar ma gindeam ce mai face Darius??
Sa stii ca Kevin al nostru a avut o problema din asta saracu nu stiua cum sa respire, ba respira repede repede, ba respira prea incet, dar a invatat in timp. Ma ales la mincare cind ii dadeam cu sticla caci minca putin din sticla ca nu stia sa suga, la piept ear oricum catastrofa ca s-a invatat sa suga la sin la 4 luni si ceva. abia atunci nu ne.-au mai trebuit sticlele, si trebuia sa m,a mulg. da de fiecare data cind incepea sa respire foaret repede repede s-au foarte incet vorbeam cu el, el s-au asinstentele care erau acolo la supravegheat si se linistea . dar a durat un pic pina a invatta sa respire normal.Lasaa ca D-zeu ii bun si o sa-i ajute sa vinma acasa si peste citva timp uita parintii lui ce greu a fost. hai va pup pe toate si toate cele bune lUi Darius si la Toti piticii, si parintii, si Paste Fericit va doresc la toata lumea.

http://s165.photobucket.com/albums/u70/floareaiclozan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Maia a invatat sa doarma intr -o parte iar duminica s-a intors pentru prima data singurica pe burtica!!!Sunt in al noualea cer!
Cu mancarea avem in continuare probleme.
Dupa episoadele de varsaturi m-am speriat atat de rau incat mi s-a oprit lactatia.Asa ca am trecut pe lapte praf.De cand am trecut la tipul asta de alimentatie,Maia refuza biberonul de seara de dupa baita si cel de noapte.Plange imi da peste maini si se opune cu toata fiinta ei.Singura modalitate de a o hrani este sa o adorm si sa incerc sa o hranesc asa.Dar si in somn se opune.Ce pot sa fac?!Este inca prea mica sa renunt la lapte de tot.
Peste zi mananca tot felul de mancaruri de bebelasi dar si astea in cantitati foarte mici.
Are 6270 grame si ia foarte greu in greutate.Esentele voastre cum au stat cu greutatea la noua luni reale sau la sapte luni varsta corectata?

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Dar bea ziua din biberon sau se opune si ziua?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Shehe, adrain avea in jur de 6 kg si ceva (trebuie sa ma uit acasa in grafice ca sa stiu exact) pe la 7 luni, insa el a fost si inca este mai scund decat media. Una peste alta, el a avut intotdeauna o greutate buna in corelatie cu inaltimea lui. Mananca mult mai putin decat manca alex la varsta lui (dar alex a fost gabarit depasit mereu pt varsta lui datorita inaltimii foarte mari - v-am mai zis ca eu am acasa doua extreme ) si destul de putine tipuri de mancare, chair daca manaca divers dpdv al celor 4 grupe de alimente. Insa cand vine vorba de proteina, ne descurcam greu. Nu-i place carnea (poti s-o ascunzi cum oi ascunde-o in mancare - singura preparare pe care o accepta e snitzelul. Galbenusul numai mascat cu iaurt si branzica i-l pot da si, daca nu e in pasa buna, il refuza si asa. Deci... avem si noi luptele noastre. Dar acuma sunt din nou bucatar sef acasa (a plecat mama in tara) si am decis sa incerc toate retetele posibile ca sa-i stimulez apetitul si pt alte tipuri de mancare - nu mananca mancaruri tip felul II. Ciorbe da, dar altceva mai greu. In schimb roade fructe si legume crude fara probleme (legumele fierte nu mi le vrea).

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Ne primiti si pe noi?

Avem un pui mic. gabriel - nascut pe 11 aprilie la 35 sapt - 2.400 g, apgar 8?


eu - Ina si minunea noastra mica

Mergi la inceput