Ce stiti despre cerclaj????

Ce stiti despre cerclaj???? | Autor: dordia2000

Link direct la acest mesaj

Am o mare problema. Sunt insarcinata in 29 saptamani, am colul deschis si moale, si dr. vrea sa imi faca cerclaj. Se poate la o asa varsta inaintata a sarcinii? Ce riscuri sunt??? Si mai ales cum va fi? cu anestezie generala ssau locala? voi sta mult in spital???

Va rog mult sa ma luminati si pe mine!!!



Diana 29+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La sarcina gemelara am facut cerclaj la 27 de sapt.
Riscurile: se poate declansa travaliul.
Am stat in spital 5 zile cu perfuzii cu gynipral si injectii cu litice la 8 ore, ca sa nu mai am contractii de loc... sa scada f. mult riscul de nastere prematura/avort.
Anestezia a fost generala.
Cercaljul a fost facut vineri dimineata, iar sambata la pranz am putut pleca, pt. ca nu mai aveam contractii deloc.
Dupa cerclaj iarasi perfuzie cu gynipral si litice... pt. orice eventualitate, sa nu se declanseze travaliul.

N-am facut cerclaj pana atunci pt. ca dr. meu n-a fost deacord cu cerclajul "preventiv"... numai ca nu s-a putut pana la urma fara, la 25 de sapt. aveam colul deschis si contractii destul de puternice si dese.
Riscul era mai mare sa pierd bb-ii fara cerclaj decat in urma interventiei facut la o sarcina destul de avansata si cu contractii...

Si am reusit sa ramanem in formatie completa pana la 37 de sapt. fara 2-3 zile.

si multa sanatate.

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Ms mult pt raspuns.
Eu am stat in spital de luni pana vineri cu perfuzii cu gynipral...dar contractii nu am deloc. Asa ca...maine merg sa vedem cum mai ma prezint si marti probabil ca imi va face cerclajul. Sper sa fiu ok.

Te poop si inca odata ms de raspuns!



Diana 29+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput