Operatie de polipi

Operatie de polipi | Autor: ea_she

Link direct la acest mesaj


Va rog mult, daca poate sa ma ajute cineva cu informatii refertioare la o clinica din Bucuresti unde as putea sa o duc pe fetita mea de trei ani si jumatate pentru operatia de eliminare a polipilor nazali!
Am inteles ca ar fi mai "ieftin" la clinicile particulare.
(Nu intentionez sa isc o discutie referitoare la comisioanele penyru cadrele medicale. Aceasta situatie nu se poate schimba atat timp cat sistemul medical "functioneaza" asa cum gandesc politicienii nostri. Si sunt de acord sa completez veniturile unui medic, pentru ca cel care are in maini viata copilului meu nutrebuie sa aiba gandul alterat de nevoi casnice.)
Ceea ce ma intereseaza pe mine este sa gasesc o clinica in care sa pot sta si eu impreuna cu fetita mea atat cat va fi necesar, in care conditiile sa fie cat-de-cat civilizate si in care sa i se poata face niste analize serioase!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Chiar doream sa deschid si eu un subiect referitor la operatia de polipi.
Poate ca a mai existat candva un subiect referitor la polipi, dar nu am avut rabdare sa caut.

Te rog sa ma scuzi ea_she pentru ca postez aici, dar asa poate va deveni un subiect mai "antrenant" si vei gasi si raspunsul la intrebarea ta. Cine ti-a recomandat operatia si de ce? Te rog daca poti sa imi raspunzi da, daca nu - nu este nicio suparare.

Eu am o nepotica de 5 ani si a fost operata de polipi anul trecut (Focsani) si tot are probleme cu respiratia, chiar raceste destul de des. Respira foarte greu mai ales noaptea si vorbeste "pe nas". Chiar acum am vorbit cu ea la tel si nu mi-a placut ceea ce am auzit. A fost sora mea cu ea la medicul care a operat-o si a spus ca este OK. A fost si la alti medici si ia dat multe medicamente. Nu stiu despre ce medicatie este vorba, dar o sa ma interesez.

Intrebarile mele:
Pot recidiva polipii dupa operatie? Cum trebuie sa prevenim imbolnavirea?
Care sunt factorii ce favorizeaza formarea polipilor (adik nevoia de operatie)?
Mai sunt mamici care au operat copilasii si daca da cum se comporta acestia?
Intrebarile mele poate vi se par un pic "naive", dar neavand pregatirea profesionala necesara (nu sunt cadru sanitar) poate nu reusesc sa ma fac inteleasa. Va rog sa ma scuzati!

Si asa in final sa va spun ca am fost operata si eu la 6 ani (acum 31 ani) de polipi si de amigdale si de atunci nu am avut probleme majore de sanatate - nici raceli, nici respiratie ingreunata.


Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)

Mergi la inceput