idei-cadou-fetita-9-ani

idei-cadou-fetita-9-ani | Autor: lacrabaciu

Link direct la acest mesaj

Ajutor! Am intrat in panica: nu prea stiu ce sa ii cumpar cadou unei fetite care implineste poimaine 9 ani si inseamna foarte mult pentru mine; are tot ce ii este necesar si chiar daca n-ar avea tot as vrea sa ii fac un cadou de suflet; ideea este ca, de curand a fost ziua mea iar eu eram proaspat operata si stateam doar in pat iar micuta a insistat foarte mult la mama ei sa imi cumpere din banii ei de la pusculita tort si cadou; m-a impresionat foarte mult gestul ei si acum as vrea sa fiu la inaltimea ei ... evident, ma framant de ceva zile si nu reusesc sa am acea idee care sa ma multumeasca ... cel mai mult ma gandesc sa-i cumpar o pasare cu colivie dar nu prea stiu ce sa spun ... nu s-a jucat niciodata cu papusi ... a avut un peste dupa care a suferit foarte mult cand nu a supravietuit ... acum nu stiu ce sa ma fac ... daca aveti fetite de varsta ei poate ma puteti ajuta ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

o pereche de cercei din aur
o pasare/animalut dar cred ca in acest caz ar trebui si acordul parintilor
un ceas deosebit
o enciclopedie despre animale/terra

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Ii poti lua niste bijuterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

Bijuteriile nu sunt niciodata de ajuns la virsta asta..iti spun din experienta de mama...sau o caseta de tinut bijuterii...un CD/Dvd cu muzica preferata...
Oricum, mult succes!

Jackie 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ei. Stie cel mai bine ce si-ar putea dori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

O caseta de bijuterii care sa-i ramana peste ani si, bineinteles, o bijuterie.

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

multumesc mamici pentru sugestii; adevarul este ca e cumplit de greu;tot nu am rezolvat problema dar sper sa mai fie noaptea urmatoare un sfetnic bun; desi e prietena mea cea mai buna, mama ei nu mi-ar sugera ce sa-i cumpar pentru ca nu o pot convinge sa fie directa atunci cand e vorba de cadouri (am incercat la ziua fratelui fetitei in cauza sa ma sfatuiesc cu mama lor si nu am reusit sa fac asta in mod productiv); acolo m-am spalat repede cu o enciclopedie (dar era singura pe care n-o aveau in casa); Nu e un copil pretentios, s-ar bucura la orice numai ca eu as vrea sa fiu la inaltime; are cercelusi si lantisor, are ceas de firma iar mama ei ii va cumpara cel mai mare plus care exista in orasul Iasi; eu ma gandesc la animalut (dar iau in calcul broasca testoasa sau canar / papagal) pentru ca mama lor e foarte ocupata si nu ar avea mult timp pentru animalul respectiv; de asemeni, ma gandesc la o gentuta deosebita; pur si simplu e greu dar mi-a mai venit acum o idee: ii pot face un tricou din acela personalizat, cu o fotografie de familie si o cana pe care sa-i scriu un mesaj. aceasta poate fi solutia pentru ca are destul de multe lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Mai degaba decat animale vii, la care parintii vor avea probabil de carcotit la un moment dat te poti gandi la altele. Chiar daca are de toate, faptul ca i-l dai tu cu drag va face din cadou unul preferat.
Cum zicea una din fete, bijuteriutzele nu sunt niciodata de ajuns pentru o fetita. Nici jucariile de plus.
O carte de Jules Verne daca stii ca-i place sa citeasca, cu o dedicatie speciala de la tine. Pentru mine Insula cu elice primita de la o prietena de-a mamei e una din cele mai dragi carti din biblioteca, mai ales pentru ca si-a amintit ce-mi doream sa fiu si mi-a urat asta in dedicatie.

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia, Crisa
Alex, Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

In general nu e indicat sa faci cadouri animalute decat daca stii deja ca parintii sunt de acord si isi doresc asta pt copilul lor.

Sunt si eu de parerea ca o carte buna, eventual tiparita intr-un format mai special si cu o dedicatie de suflet din partea ta, ar fi cadoul cel mai potrivit daca ii place sa citeasca. Sau, daca iti permite buzunarul, o pereche de cercei din aur cat mai pur (eventual cu o piatra pretioasa din semnul zodiei ei), nu e niciodata in plus, oricate alte bijuterii ar mai avea.

Fetita aceea e o norocoasa sa aiba in jur atatia oameni care o iubesc :))

mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Nepoata mea de 9 ani si-a dorit enorm www.crazytoys.ro/jucarii/Tablete-si-Studiouri-2037/EPEE-2076/6037/Creo-Club-Design-Studio.html" target="_blank">Design Studio ( nu vreau sa fac reclama, vreau doar sa vedeti ce e asta)
In plus s-a bucurat mult de un set din care putea sa isi faca margelute, bratari si bijuterii( avea ata, lipici, litere, floricele, stelute, forme diferite si sclipiciuri pentru a le confectiona singura)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

Lilia, merci mult mult mult! Este foarte potrivit cu fetita; chiar daca va mai dura nitel pana ajunge, va merita asteptarea; acum stiu ... ii fac tort si ma duc cu tortul maine iar apoi o las in asteptare; abia astept sa-i aud reactiile la o zi dupa ce va ajunge la ea acasa; nici nu ma mai duc eu sa i-l duc; il comand direct pe adresa ei si o rog pe prietena mea sa ma anunte; ma ajuta si pentru ca nu mai trebuie sa ma plimb prin oras cu operatia mea neprinsa ...
Merci inca o data!



Mergi la inceput