Torturi si prajituri (5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Anasia, si mie mi-au venit formele de tort. Eu zic sunt ok ca marime...daca punem si decorul, e destul, zic eu.
Eu ma bucur ca are o carticica in limba ceha, limba pe care o vorbim noi acasa...si m-am emotionat pot sa zic, nu stiam ca se aduc astea din Cehia!
Are si traducere in limba romana.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

anasia, sa le stapanesti sanatoasa! eu zic pas la achizitii pentru o vreme, stiti voi de ce
hildegard, sa ai spor la facut floricele! btw, ai vazut subiectul de pe culinar cu sugus-ul? interesanta idee, nu? o sa incerc si eu...macar daca dau gres nu o sa am frustrarea pe care as avea-o daca as strica laptele praf si mierea sau serbetul


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela19 spune:

Fetelor caut si eu reteta cu napolitane umplute cu crema si nuca, se numeste griliaj??Dar nu o gasesc:-(
Am o rugaminte, cine o are sä-o posteze eventual.
Multumiri:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

gabriela, uite www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7572/Prajitura-cu-foi-de-napolitana-de-Cristina/" target="_blank">aici sper sa fie cea buna;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

vai, m-am uitat la pozele cu prajiturile voastre si sunt minunate, daca as vedea un tort asa frumos mai ca mi-ar fi mila sa il tai. Sper sa reusesc si eu intro-zi sa fac ceva asemanator.

Eu nu am mai apucat sa fac checul cu mascarpone si mere de care va vorbeam caci luni am ramas inzapeziti ( a nins la Atena, nu mai ninsese din 2002 )si mi s-a cerut inca un castron de trufe, ca tot eram cu totii acasa.

As vrea zilele urmatoare sa fac o prajitura care se numeste Pasta Flora, e o prajitura foarte comuna la Greci ( avem si noi in Romania ceva asemanator dar nu stiu cum se cheama ). E defapt o coca acoperita cu un strat gros de gem de caise si apoi cu un " grilaj " de coca, si coapta la cuptor. Problema mea e ca nu reusesc niciodata grilajul ala. Voi aveti vreo tehnica ? Mie ori imi iese prea gros si atunci se scufunda in gem , ori prea subtire si atunci se rupe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Petaluda, am vazut un tort asemanator, cu gem de zmeura si grilaj in revista "secretele bucatariei" dindecembrie anul trecut. Se cheama "tort Linzer cu gem de zmeura". Grilajul se face din aluatul de blat, taindu-se fasii cu rotita. Gratarele cica se ung cu galbenus batut cu lapte. Grosimea e cam de jumate de cm

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Continuati aici: cap. 6

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput