Torturi si prajituri (5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=2cZOHDNkwmY¬ag=1

si

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=2cZOHDNkwog¬ag=1

Si de maine mareintorc la dieta, ca e jale!

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

anasia, superbe tortuletzele...felicitari si sarbatorita super frumushica

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, monica, multumesc!
lyly, fluturasul si cel dreptunghiular au crema cu mascarpone, capsuni,zahar pudra (batut cu frisca) frisca si gelatina, f buna crema, nu este deloc gretoasa; blatul este si el dulce, nu l-am insiropat prea mult;n-as mai face blatul dreptunghiular din 10 oua, cred ca 8 sunt de ajuns, ca sa pun mai multa crema in el;s-a copt f bine si l-am asezat inapoi, in folie transparenta , unde a stat umplut pana seara cand l-am ornat; este ornat cu frisca in totalitate, nu este royal icing, pt copii nu cred ca e potrivit; vorbeai de recipiente, si acum mai stau in frigi, mov, roz, verde, galben; decoratiile pe fluture sunt cu duiul 224, drop flower;
tortul cu floricele are inauntru crema ganache de ciocolata cu lapte si ganache de ciocolata alba(mi se pare putin gretoasa, merge mai bine cu cea amaruie), iar deasupra am pus ganache-ul alb, data viitoare incerc un mousse de la tortul cu trei feluri de ciocolata;
tortul de ciocolata are crema veronicar, frisca + o crema asemanatoare nutellei, deasupra cu ganache amarui (decorat pe margini cu furculita) si viermisori de ciocolata;asta s-a facut super rapid;
toate blaturile le-am facut dupa aceeasi reteta din revista bucataria mea (dublate sau 2 si 1/2):
4 oua, 200 g faina, 200g zahar , praf de copt, zahar vanilat, 4 linguri apa rece;
lyly, arata f bine, ce sunt? vorbesti de dieta, tb neaparat sa ma apuc si euazi am facut "o noapte la venetia", e mprtala prajitura; la mine tava de cuptor este mai mare, trebuia sa fac duble proportiile, oricum am mancat ca o

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica[/center]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Anasia, ai facut acolo o cofetarie de torturi. Felicitari! Esti tare! Ai avut de munca serios!
N-am ce sa comentez, ai mucit cu pasiune si se vede asta!
La tortul cu cioco ce varf ai, ce numar, la frunza ma refer? Este varf de frunza, de fapt sunt ele mai multe marimi de frunza...sa iasa frunza cu varf.

Lyly,
super truffele tale! La dieta yici ca esti...si eu, si eu...

Io bolnava, de fapt cred ca m-a lovit gripa. Iau de 2 zile ospexim ca, gatul meu e prastie.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

veronica,multumesc! multa sanatate! am trecut si noi cu sotul de gripa asta pacatoasa!
la frunza am acolo 65, vroiam ceva cu frunza subtire; de fapt am doar doua, 67 si 65, abia astept sa mai ajung pe lamagazinas;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

anasia,sunt trufe facute dupa reteta de la linkul dat de petaluda, numai ca eu am schimbat ingredientele si cantitatile, in loc de biscuiti marca Oreo de care nu am vazut la noi am pus biscuiti simpli Petit Beure, 45 bucati si 7 fursecuri mari cu unt, 250 gr. mascarpone, am facut bilute, le-am pus la congelator si apoi le-am tras in cioco. A mers repede pentru ca am ustensilele de la ciocolatiera. Insa daca as mai face as cauta biscuiti cu cacao(cu sau fara crema), as folosi cremasimpla Philadelphia si le-as trage in cioco alba, neaparat una fina gen milka sau, in cel mai rau caz, Primola. Dar au iesit f. bune, la fel si mufinoasele, a mancat pana si sotul cel sclifosit la dulciuri.
Hildegard, eram sigura ca ti s-a intamplat ceva, ca nu dispareai tu asa, fara motiv...ori te imbolnavisesi, ori plecasesi pe neasteptate in insulele Canare, intr-un concediu surpriza Insanatosire rapida!

Fetelor, ne mutam pentru o scurta vreme la topicul de diete?


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Am revenit...nu am apucat sa fac tortul cu crema de iaurt desi ma "inarmasem" cu iaurturi cu capsuni si visine ca sa am de unde alege...am ales marca Jorgobella, macar nu avea acid citric ca Milli sau alte marci. Dar nu am mai avut timp si am fost cam obosita duppa nunta aia.
Cat despre muffins-uri...o sa le fac candva si pe cele cu crema Philadelphia si fructe, insa cred ca o sa folosesc fructe confiate in loc de fructe proaspete.


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sanatate multa veronica sa te faci bine repede

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Fetelor, multumesc

sunt rupta cand ma gandesc ca pe 28, adica joi e ziua sotului si la servici trebuie tort, atunci acasa mai trebuie ceva dulce pentru musafiri.Apoi pe 1 si pe 3 am torturi iarasi. urmeaza pe 8...

Problema e ca trebuie sa ma apuc sa fac o tona de flori din pasta de lapte praf.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

veronica, mult spor la lucru;
mie mi-au venit azi formele de tort (cupola)sa vedem ce tortulet facem, sunt mai mici ca dimensiuni , dar pt o familie sunt tocmai potrivite;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput