Torturi si prajituri (5)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Petaluda, saru'mina mult pentru link, am avut o satisfactie enorma sa ma uit la poze, care sint de calitate superioara! Nu mai vorbesc de bunatatile pozate. Iar reteta chiar ca e de nota 10, atit de simpla si de efect. O s-o incerc si eu neaparat intr-o zi, dar cu niste biscuiti autohtoni, ca oreo n-am vazut pe aici.
M-am mai uitat acum, ce fantezie are Bakerella asta, omuletii de zapada sint super haiosi, si tot cu compozitie din asta cu biscuiti sint facuti.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lapte de pasare


-reteta luata de pe culinar.ro

- 1l lapte
- 7 oua
- 200 gr zahar
- 1 lingurita faina
- 3 vanilii

Se bat albusele spuma si se adauga apoi 100 gr zahar. Se bat in continuare pana se intaresc bine.

Separat se fierbe laptele cu vanilie si cand bolboroseste se ia albus cu lingura si se pune in lapte. Se tin galustele cate 2 min. pe fiecare parte si se scot apoi cu spumiera intr-un vas.

Dupa ce s-au fiert toate galustele, se bat galbenusurile cu restul de zahar si faina. Peste ele se adauga laptele fiert ramas, cu atentie, si se continua fierberea pana se intareste.
Se pune apoi peste galuste si se lasa la racit.

poze:http://veronicascakes.blogspot.com/


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Mi-a venit setul de tavi. Are traducere si in lb. romana ...e in ceha si ma bucur ca stiu limba. Are diverse retete pentru torturi, tot felul de modele de torturi.

http://veronicascakes.blogspot.com/

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, sa le folosesti cu maaaare placere Arata tare bine!
Petaluda, bine ai venit printre noi
Anasia,o glazura alba asa cum ti-a zis Hildegard, la 100g cioco alba topita 4 linguri lapte si 50 gr. unt. Iese bestiala


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by anasia

veronica, delicios!
lyly, sunt cam cu morcovul....ca nu stiu de ce sa ma apuc si inca oscilez intre ganache si mousse; partea proasta e ca mousse n=-am incercat pana acum si nu vreau sa fac un experiment
fetele, pot acoperi un tort cu ganache alb? sau glazura alba? aceasta o combin cu lapte sau unt,? ca n-as vrea sa pun pe tort glazura amaruie, e prea intunecat pt un copilas de 2 ani;
lyly, stai linistita ca si sotul meu mai bombane, da se linge pe degete si mai intreaba : mai e tort?

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica




si ganache alb cred ca e numa' bun. insa glazura mai si luceste

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Tortul acoperit cu glazura alba arata mai bine decat cel acoperit cu crema ganache. Glazura alba arata ca un fondant. Poti face si cu ganache dar trebuie sa nivelezi mai mult, sa insisti asupra nivelatului sa iasa drept.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Fetelor, azi am o nunta, o sa fiu ocupata toata ziua cu gateala( nu gatitul) adica o sa ma aranjez-coafez-fardez etc. si gatitul de bunatati il las pe maine.
Maine vreau sa fac si eu tortul cu iaurt, niste mufinoase, probabil din acelea cu branza sau cu cioco si bilutele de la linkul dat de Petaluda.

Va doresc E placut!


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, petrecere frumoasa. Sa vi cu poze!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Salutare...
Nu am inca poze, dar o sa primesc pe e-mail, am facut cu mireasa.
Husband a ramas acasa cu piticul iar eu am fost si la carciuma. M-am intors la 12, intr-o stare euforica Eu zic ca am venit la o ora acceptabila, deci nu am stat pana la...tortul miresei!

Anyway...maine sper sa mai fiu in stare sa bucataresc ceva De fapt, azi, ca-i trecut de miezul noptii


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Multumes fetelor de calda voastra primire!
Am sa continu sa va urmaresc, mai mult din umbra caci nu gatesc prea mult in ultimul timp.

M-am gandit si eu ca aceea " cream cheese " din reteta ar putea fi ceva gen Philadelphia, dar m-am temut sa nu fie prea sarata si sa iasa ceva ciudat, cum nu eram sigura ca la asta se refera.

Cum cumparasem cam mult mascarpone mi-au ramas vreo 250 gr, si stiu ca se strica repede. Am sa caut pe la voi o reteta ( altceva decat tiramisu ). Eu am gasit o reteta de cech cu mascarpone si mere, dar pe langa cele 250 gr de mascarpone se mai folosesc si 80 gr de unt, tot la aluat, si ma intreb daca nu e prea gras.
Oare de ce se folosesc 2 tipuri de materii " grase" ? Ce proprietati are untul, pe care sa nu le aiba si mascarpone, de trebuiesc combinate? In reteta spun sa freci zaharul cu unt si mascarpone...

Mergi la inceput