Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Torturi si prajituri (5)

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 20

anasia

2560 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anasia un Mesaj Privat
aici sunt!
pt toti indragostitii
veronica, extraordinar tortul!bravo!
lyly, sa le stapanesti sanatoasa! sa stii ca m-am chinuit cu royal icingul, mi-au iesit, dar sapt trecuta cand le-am facut nu stiam ca poti tine putin la frigider sa se intareasca daca s-a incalzit compozitia din cauza mainilor; oricum, i-am dat de cap;
din pacate, acidul citric este cam peste tot acum; faci masinuta cu pasta de zahar colorata si ii dai sa amanance doar tortul, ca pasta fii sigura ca n-o s-o manance;
eu azi am copt 4 blaturi de tort (unul dreptunghiular si 3 rotunde) si o inimioara mica si am facut floricele si fluturasi; o sa le pun mai tarziu; maine ornez, sper sa reusesc si sa iasa cum mi-am planificat;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Hildegard  Trimite mesaj yahoo luiHildegard Adauga semn de carte la raspuns Trimite Hildegard un Mesaj Privat
Am pus felia...sa vedeti ca baltul nu e roz...cica e de la oua!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)
Mergi la inceput
LYLY809
LYLY809

3035 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite LYLY809 un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Hildegard

Am pus felia...sa vedeti ca baltul nu e roz...cica e de la oua!

BLOGUL MEU

Veronica si

lasa, ca arata foarte bine! Insa e de retinut, daca vrei blat roz, pui oua de la supermarket

Lacri si Alec 30 mai 2006
Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Hildegard  Trimite mesaj yahoo luiHildegard Adauga semn de carte la raspuns Trimite Hildegard un Mesaj Privat
Lyly,

Sa folosesti sanatoasa sculele ca sunt scumpe, sa ai grija de ele

Asa ca nu ramane decat sa te pui pe treaba!

BLOGUL MEU

Veronica si
Mergi la inceput
LYLY809
LYLY809

3035 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite LYLY809 un Mesaj Privat
am adormit in timp ce-ti scriam, anasia...nu mai stiu ce iti scriam; aaa, da, te invidiam ca urmeaza sa ornezi torturile, stiu ca ai si cu ce! Si va spuneam ca mi-am luat eu sculele alea, insa timp liber am din ce in ce mai putin bashca ca sotul nu ma incurajeaza in activitatile mele culinaro-artistice, dimpotriva, zice ca ce tot fac dulciuri pe care nu le mananca nimeni( bineinteles ca lui ii plac, insa nu vrea sa recunoasca)
M-am gandit si eu sa imbrac masinuta in pasta de zahar, insa trebuie sa incerc o data, la fel si royal icing-ul.
Acum ma duc sa fac nani normal, fara laptop in brate.

Lacri si Alec 30 mai 2006
Mergi la inceput
monica-elizabet
membru veteran monica-elizabet

18590 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui monica-elizabet Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica-elizabet un Mesaj Privat
buna fetelor,
veronica, tortul arata demential ca de obicei
la mine mai mult succes a avut placinta cu branza si stafide decat inimioarele dar si dina cestea din urma mai am doar 2 buc asa ca...deja ma gandesc ce sa mai prajituresc
pe toate

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post
Mergi la inceput

anasia

2560 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anasia un Mesaj Privat
veronica, delicios!
lyly, sunt cam cu morcovul....ca nu stiu de ce sa ma apuc si inca oscilez intre ganache si mousse; partea proasta e ca mousse n=-am incercat pana acum si nu vreau sa fac un experiment
fetele, pot acoperi un tort cu ganache alb? sau glazura alba? aceasta o combin cu lapte sau unt,? ca n-as vrea sa pun pe tort glazura amaruie, e prea intunecat pt un copilas de 2 ani;
lyly, stai linistita ca si sotul meu mai bombane, da se linge pe degete si mai intreaba : mai e tort?

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput
petaluda
petaluda

614 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite petaluda un Mesaj Privat
Buna fetelor,

Sper ca aici este locul potrivit sa postez retete de prajituri. Am descoperit pe net un blog cu retete usor de facut si tare de efect. Adresa e http://bakerella.blogspot.com/ ( sper sa am voie sa o dau )Retetele in sine nu sunt ceva iesit din comun, si potrivite mai ales pentru incepatori, insa au o prezentare destul de originala.

Eu de acolo am facut reteta de trufe cu Oreo ( sunt mai degraba bomboane decat trufe in sensul frantuzesc ). Noi suntem innebuniti dupa biscuitii Oreo asa ca avem tot timpul in casa. Sunt biscuiti cu foarte multa cacao si o crema alba la mijloc.
Am adaptat un pic retea fiindca nu stiam exact la ce se refera prin " Cream cheese" asa ca am folosit mascarpone.
Ingredientele:

7 pachete a cate 4 biscuiti Oreo ( deci 28 ) pe care i-am desfacut in 2 si i-am pisat la robot pana am facut un praf din ei. Merg pisati in orice fel cred eu. Apoi i-am amestecat cu 125 gr de mascarpone ( aproximativ ). A iesit un fel de coca, din care am facut bilute in palma de aproximativ 3 cm diametru.
Am bagat bilutele la congelator, si in acest timp am topit ciocolata pentru acoperit ( tras in ciocolata ). Vroiam sa le fac o parte negre si o parte albe, dar ciocolata alba era de alta calitate, tare proasta, si nu era chip sa imbrac bilutele in ea. Asa ca nu le-am imbracat decat in ciocolata neagra.
Au iesit tare bune, mai ales pentru cafea caci sunt un pic cam dulci.

Vreau sa mai incerc si alte retete de acolo, doar ca imi par cam prea dulci, insa sunt tare dragute. In rest, sper sa ajung si eu sa fac bunatatile pe care le recomandati voi, dar imi e teama ca inca nu am indemanarea necesara.

Mergi la inceput
Laura Takacs
Laura Takacs

2300 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura Takacs un Mesaj Privat
Petaluda- Cream cheese e branza crema, tradusa ad literam, se vinde sub marca Philadelphia, sau numele magazinului, cel putin aici. E de consistenta mare tare decat Mascarpone si putin sarata la gust, spre deosebire de cealalta (Mascarpone care e dulceaga).

Editat de - Laura Takacs on 15/02/2008 19:38:33
Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Anasia, poti combina ciocolata alba cu lapte zic eu, dar eu am facut si cu apa. poti pune si putin unt normal, ca n-are nimica!

petaluda, eu n-a timp sa si-mi traduc retetele de pe blogul ala.Da, retete interesante!
Bine ai venit aici printre noi!

BLOGUL MEU

Veronica si
Mergi la inceput
Pag. din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com