Torturi si prajituri (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

aici sunt!
pt toti indragostitii
veronica, extraordinar tortul!bravo!
lyly, sa le stapanesti sanatoasa! sa stii ca m-am chinuit cu royal icingul, mi-au iesit, dar sapt trecuta cand le-am facut nu stiam ca poti tine putin la frigider sa se intareasca daca s-a incalzit compozitia din cauza mainilor; oricum, i-am dat de cap;
din pacate, acidul citric este cam peste tot acum; faci masinuta cu pasta de zahar colorata si ii dai sa amanance doar tortul, ca pasta fii sigura ca n-o s-o manance;
eu azi am copt 4 blaturi de tort (unul dreptunghiular si 3 rotunde) si o inimioara mica si am facut floricele si fluturasi; o sa le pun mai tarziu; maine ornez, sper sa reusesc si sa iasa cum mi-am planificat;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am pus felia...sa vedeti ca baltul nu e roz...cica e de la oua!



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Am pus felia...sa vedeti ca baltul nu e roz...cica e de la oua!



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




lasa, ca arata foarte bine! Insa e de retinut, daca vrei blat roz, pui oua de la supermarket


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly,

Sa folosesti sanatoasa sculele ca sunt scumpe, sa ai grija de ele

Asa ca nu ramane decat sa te pui pe treaba!



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

am adormit in timp ce-ti scriam, anasia...nu mai stiu ce iti scriam; aaa, da, te invidiam ca urmeaza sa ornezi torturile, stiu ca ai si cu ce! Si va spuneam ca mi-am luat eu sculele alea, insa timp liber am din ce in ce mai putin bashca ca sotul nu ma incurajeaza in activitatile mele culinaro-artistice, dimpotriva, zice ca ce tot fac dulciuri pe care nu le mananca nimeni( bineinteles ca lui ii plac, insa nu vrea sa recunoasca)
M-am gandit si eu sa imbrac masinuta in pasta de zahar, insa trebuie sa incerc o data, la fel si royal icing-ul.
Acum ma duc sa fac nani normal, fara laptop in brate.


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
veronica, tortul arata demential ca de obicei
la mine mai mult succes a avut placinta cu branza si stafide decat inimioarele dar si dina cestea din urma mai am doar 2 buc asa ca...deja ma gandesc ce sa mai prajituresc
pe toate

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

veronica, delicios!
lyly, sunt cam cu morcovul....ca nu stiu de ce sa ma apuc si inca oscilez intre ganache si mousse; partea proasta e ca mousse n=-am incercat pana acum si nu vreau sa fac un experiment
fetele, pot acoperi un tort cu ganache alb? sau glazura alba? aceasta o combin cu lapte sau unt,? ca n-as vrea sa pun pe tort glazura amaruie, e prea intunecat pt un copilas de 2 ani;
lyly, stai linistita ca si sotul meu mai bombane, da se linge pe degete si mai intreaba : mai e tort?

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Buna fetelor,

Sper ca aici este locul potrivit sa postez retete de prajituri. Am descoperit pe net un blog cu retete usor de facut si tare de efect. Adresa e http://bakerella.blogspot.com/ ( sper sa am voie sa o dau )Retetele in sine nu sunt ceva iesit din comun, si potrivite mai ales pentru incepatori, insa au o prezentare destul de originala.

Eu de acolo am facut reteta de trufe cu Oreo ( sunt mai degraba bomboane decat trufe in sensul frantuzesc ). Noi suntem innebuniti dupa biscuitii Oreo asa ca avem tot timpul in casa. Sunt biscuiti cu foarte multa cacao si o crema alba la mijloc.
Am adaptat un pic retea fiindca nu stiam exact la ce se refera prin " Cream cheese" asa ca am folosit mascarpone.
Ingredientele:

7 pachete a cate 4 biscuiti Oreo ( deci 28 ) pe care i-am desfacut in 2 si i-am pisat la robot pana am facut un praf din ei. Merg pisati in orice fel cred eu. Apoi i-am amestecat cu 125 gr de mascarpone ( aproximativ ). A iesit un fel de coca, din care am facut bilute in palma de aproximativ 3 cm diametru.
Am bagat bilutele la congelator, si in acest timp am topit ciocolata pentru acoperit ( tras in ciocolata ). Vroiam sa le fac o parte negre si o parte albe, dar ciocolata alba era de alta calitate, tare proasta, si nu era chip sa imbrac bilutele in ea. Asa ca nu le-am imbracat decat in ciocolata neagra.
Au iesit tare bune, mai ales pentru cafea caci sunt un pic cam dulci.

Vreau sa mai incerc si alte retete de acolo, doar ca imi par cam prea dulci, insa sunt tare dragute. In rest, sper sa ajung si eu sa fac bunatatile pe care le recomandati voi, dar imi e teama ca inca nu am indemanarea necesara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Petaluda- Cream cheese e branza crema, tradusa ad literam, se vinde sub marca Philadelphia, sau numele magazinului, cel putin aici. E de consistenta mare tare decat Mascarpone si putin sarata la gust, spre deosebire de cealalta (Mascarpone care e dulceaga).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Anasia, poti combina ciocolata alba cu lapte zic eu, dar eu am facut si cu apa. poti pune si putin unt normal, ca n-are nimica!

petaluda, eu n-a timp sa si-mi traduc retetele de pe blogul ala.Da, retete interesante!
Bine ai venit aici printre noi!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput