*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (141)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

rlc_sandor, da, e editie mai veche.... De prin '85 mi se pare. Adica foarte veche Da' e bine structurata, pe capitole, cu sugarul (0 - 28 zile), luna 1, luna 2, etc. Nu cred ca nu existau colicile p'atunci. Si, oricum, nu cred ca s-ar contrazice singuri dupa 20 de ani in privinta ceaiului cu zahar... In fine, sper sa fie a ta mai buna si updatata. Ca a mea m-a dezamagit, tot voi sunteti cartea mea de suflet



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Mitsu , de cine e scrisa cartea " Mama si copilul " pe care o citesti tu ?
Mie mi-a recomandat-o cineva pe cea de Capraru , dar n-o gasesc nicaieri...poate se numeste altfel si eu caut ca fraiera "Mama si copilul"
In fine ...mi-am luat o alta carte "Ingrijirea copilului in primul an de viata " de Paula Kelly . Si in asta am citit o gramada de ineptii cu care nu pot fi de acord pentru nimic in lume. In anumite situatii , e bine sa-ti urmezi instinctul de mama si sa lasi de-o parte sfaturile citite in carti. Oricum , cati pediatri , atatea pareri...ca nu mai sti dupa cine sa te iei

Cat despre fructe, si eu salivez cand vad o mandarina sau un grapefruit. Mai nou , barbata-miu a dat in patima salatelor de fructe ...isi face odata la doua zile un castron mare cu salata cu mere , grepfruit , portocale , kiwi , ananas si mananca ca spartul si eu ma uit lung....
Eu zic sa incepi si tu lejer , cu un mar pe zi ...daca bebe C nu da semne ca nu-i place , continui a doua zi cu doua fructe si asa mai departe.
Ca sa nu mai fi constipata , incearca Activia cu fructe si in general , iaurturi la greu.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Fetele,

Buna seara in primul rand - repede, pana nu se face dimineata

Din motive de asteptat copil sa se trezeasca pt baitsa, am avut ceva timp sa mai citesc din urma. Si am gasit si eu linkul pus de Docdecap. Unde am gasit - sper eu - un raspuns la intrebarile mele legate de plansul lui bebe. Eeee, pai indivizii de pe site-ul respectiv spun ca plansul e ultimul indicator al foamei. Iar pana atunci...cititi si voi aici:

Babies should be fed when they indicate hunger. Crying is a late indicator of hunger - breastfeeding is much easier for both mom and baby if mom is able to pick up on baby's earlier hunger cues.
Common infant hunger cues include:
Early

* Smacking or licking lips
* Opening and closing mouth
* Sucking on lips, tongue, hands, fingers, toes, toys, or clothing

Active

* Rooting around on the chest of whoever is carrying him
* Trying to position for nursing, either by lying back or pulling on your clothes
* Fidgeting or squirming around a lot
* Hitting you on the arm or chest repeatedly
* Fussing or breathing fast

Late

* Moving head frantically from side to side
* Crying

O sa incerc de acum incolo sa observ la Sofia aceste semne si sa actionez inainte de a plange. De obicei, eu o lasam sa planga cateva minutele, sa ma lamuresc cica de ce plange. Dar ce ne facem daca semnele respective apar cat doarme? Pt ca a mea, de cele mai multe ori, intre somn si foame alege somnul...si eu nu as trezi-o sa-i dau sa pape. Imi amintesc ca si Miri zicea sa nu trezim bebeii.

Mamicile mai experimentate ce zic? E ok ce spun astia pe site?

Multumesc si ,



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115276
Poze Sofia:
http://good-times.webshots.com/album/562357316GVMraR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Gatta, este unica, mult-laudata si faimoasa "Mama si Copilul" de sotii Capraru... Dupa care s-au crescut generatii de copii... Si pun pariu ca e si scumpa, ca toate lucrurile pentru astia mici. Eu zic daca dai de ea sa o rasfoiesti la capitolele care te intereseaza sa vezi ce parere iti faci, nu o lua inainte! Poate tie o sa iti placa, poate editiile astea mai noi sunt mai... realiste!!! Mie mi-a lasat un gust amar. In fine, or fi si ceva resturi de hormoni prin mine



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Stancutza... Tranzitia aia de care zici tu acolo... Sau ma rog, nu tu, nenea ala de pe site... La noi e practic inexistenta. Lui Conrad ii e MEREU FOAME. Cum se trezeste plescaie din buze si in secunda urmatoare trage un chitait lung, strigatul lui de lupta ca si cum "Hei, ce faci, asa ne-am vorbit? Unde e tzitzi mea?" Abia am timp sa il iau in brate, ca el se si zvarcoleste, intoarce capul dintr-o parte intr-alta, cateodata mi-e teama ca o sa il scap, are o forta in gatul ala! Uneori nu am timp nici sa ma spal pe sani .. Asa ca o fac dupa ce alaptez, sa nu ma ia prin surprindere... Ce scrii tu acolo inseamna ca tre' sa fiu cu ochiul pe el de cum se trezeste... Uuuf, cand o sa isi faca un ritm mai normal???



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

La mine , semnul clar ca buburuzei ii este foame este ca se trezeste.... Eu o las inadins cateva minute sa tipe , ca am observat ca asa apuca de tzatza mai cu patima si suge mai bine.
Daca o pun la san imediat ce se trezeste , este mai lenesa , dupa cateva minute de supt adoarme din nou ...

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Mitsu, degeaba e bine structurata daca continutul e varza pt zilele noastre.Eu voi vb cu neonatoloaga din spital si voi aplica instinctul de mama.Fiecare bebe e unic in felul sau iar cartile descriu situatii'standard',etalon (sper ca intelegi ce vreau sa spun);cat despre zahar la bebe eu una cu siguranta nu ii voi da sub nici o forma


raluca,37+Sonia Andreeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Fetelor va las,ma duc langa sotu care a capitulat de mult,dar mi-e groaza...iar urmeaza o noapte horror cu treziri din ora in ora ,cu o dimineata zombie....of.... mai am o sapt dar ma ingrozeste gandul ca apoi va fi mai rau pt mine....mi-e dor de odihna desi dorm nu ma odihnesc


Noapte buna tuturor!


raluca,37+Sonia Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Gatta, merci de sfaturi, dar... Eu nu prea am cum sa imi dau seama ce ii face rau lui bebe, ca si asa se chirceste tot si se screme, orice as manca. O pun pe seama lipsei de ragait (cred ca o sa va imbolnavesc la cat am scris despre aceasta problema...). Intr-adevar, la zahar mult face si mai urat, am baut intr-o zi niste Cola si am mancat si niste cornulete cu ciocolata si a stat la san vreo 6 ore cred, a mancat cu disperare, a regurgitat, s-a zbatut, a fost de groaza! Cat despre iaurturi... Mananc tot ce contine calciu, mai ales lactate. M-am "imunizat" la iaurt, ca si la lapte (inainte de sarcina aveam o colita de fermentatie si daca beam o cana de lapte era prapad...) Cred ca o sa ma apuc serios de vegetale, ca nu mai tine... Plus ca ma simt slabita din lipsa atator vitamine cu care eram obisnuita (nici nu am avut nevoie de Elevit, ca eram "blindata", nici acum nu iau, dar acum ar trebui...)



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Acum 38 de minute am implinit si noi 3 saptamani... Deja tremura chilotii pe mine cand ma gandesc ca ne pasc colicile... Am avut 3 saptamani de durere privindu-l cum se chinuie... Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput