PCOS (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

crisaa07,
Am facut modificarile pe prima pagina. carti despre PCOS in romana nu stiu daca sunt. Eu una nu am vazut vreuna. Exista diverse articole medicale despre PCOS in romana. Cele mai bune articole, studii si carti sunt in lb. engleza.

avdoral,
Greata si problemele digestive sunt probleme ce apar la inceputul medicatiei cu metformin. Este un medicament puternic, ficatul nu este prea fericit si se revolta. De asta si trebuiesc facute periodic transaminazele pe perioada tratamentului cu metformin.
Eu iau un hepatoprotector natural (LIV52) pt protectia hepatica.
Personal, nu am avut probleme cu greata dar am avut probleme serioase gastro-intestinale.

AmandaR,
DHEA-S-ul este mare la pers. cu PCOS. Sigur, ideal este sa fie cat mai aproape de minima, dar la noi e invers.

Prolactina este usor marita. Prolactina mare poate (ea singura si fara PCOS) inhiba ovulatia, deci tb scazuta. Pt scaderea prolactinei exista si un produs natural: mastodynon.

Am observat ca si TSh-ul il ai cam mare. Nu trece de limita superioara, dar este cam mare. Trebuie sa-l urmaresti cu atentie pe viitor caci poate crea probleme.

Cortisolul marit este o problema si cred ca ar trebui sa faci tratament. Vorbeste cu dr-ita ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by crisaa07

aaa, si inca ceva
ce se intampla fetele?, pastrati tacerea?
nu mai zice nimenea nimik?
hai, ia ziceti aicea, cum va mai simtiti fiecare functie de tratamentul pe care il urmati?
se misca nu se misca?
mai cu viata, ca doar asta ne dorim cu toatele viata noua....

CRISTINAAV



crisaa07,

Eu si denisabia reprezentam o multime distincta din acest punct de vedere. Din varii motive noi nu ne asteptam la .
Eu cel putin sunt intr0un stadiu al PCOS care imi necesita toate atentia si in care nu va doresc sa ajungeti. Asta nu ma impiedica sa-mi impartasesc cu voi cunostiintele acumulate, dar despre mine nu am prea multe de raportat pt ca tratamentul meu vizeaza alte lucruri si nu vreau sa ma apuc sa va incarc cu date foarte tehnice despre rezistenta la insulina, insulina, indice Homma, celule beta pancreatice etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Gudindeee
Merci mult de raspuns. Am tot cautat info despre cortisol si m-am hotarat sa sun maine doctorita(ea e in Cluj si eu in Oradea) sper sa imi spuna daca trebuie sa iau tratament. Am vazut ca e considerat hormonul stresului.Problema e ca azi am luat si rezultatul la 17 on progesteron si e mare si asta 2,48 (0,6-2,3).
Cu asta ce sa mai fac? Ce indica?
Poate sunteti toate la sau poate ca imi raspundeti si mie
fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

AmandaR,

Face parte din dereglarea hormonala care vine cu PCOS-ul.

DHEA-S mare in loc de mic
SHBG mic in loc de mare
testosteron mare in loc de mic
prolactina mare
17-OH Progesteron mare
progesteron mic in faza luteala
insulina mare
cortisol mare
etc.

Sigur exista multe forme si stadii ale PCOS. Deci, o persoana poate avea numai o parte dintre aceste modificari hormonale. Cu cat sunt mai multe cu atat mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor, nu votati sobecu'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Am votaaaaat! Urmatoarea la rand!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

buna ziua din nou!
intradevar dupa ce am citit despre metformin si problemele care le creaza m-am mai linistit.poate si faptul ca am inceput cu doza dubla de la inceput mi-a creat problemele de care va spuneam.m-am hotarat sa iau pt. inceput doar 1/zi seara si in paralel 2 tb. de liv52.parca ma simt mai bine acum la 14 ore dupa administrare,sper sa nu ma pripesc cu concluziile.
as vrea sa-mi spune-ti voi cele care luati de mult acest medicament:la cat timp dupa ce ati inceput administrarea ati obtinut prima ovulatie si primul cm fara inducere cu progesteron?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

si inca ceva,crisaa07 iti raspund cu intarziere pretul la metformin este mic:3,45 ron pt. 1 ct. de 60 de tb.
si o rog frumos pe gudinde sa ma treaca si pe mine pe prima pagina:avdoral 32 de ani tratament cu metformin.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Va pe toate fara exceptie!

Acum fug sa votez subiectul!


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

salutare,
draga avdoral:ieri am inceput metforminul(am luat siofor - nu-i scump) - azi deja am facut moale rau, cica asa e normal. La mine e greu ca tiu si regim de slabit(mananc din 3 in 3 ore). In rest iau omega 3 si ulei de primola si mai continui si cu B complex, zic ca poate conteaza la ficat care de altfel azi a dat asa un semn de greata dar dupa ce-am iesit afara(moale) n-a mai zis nimic. Sunt un pic slabita, dar imi revin.
Ma rog la Dumnezeu sa ma ajute si sa ne ajute pe toate!
gudinde: imi pare rau ca ai asa mare bataie de cap cu PCOS-ul si-mi pare nespus de bine ca ne ajuti cu sfaturile tale.Doamen ajuta sa treaca relele si sa ramana doar bunele. pupic.
mai vorbim, ca tre sa manac

Mergi la inceput