Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

draga Olympia,mult timp am crezut ca ginger este acea leguma din "Pe aripile vanturilor"ca am un lapsus de-mi vine sa ma sui pe pereti.
am luat de la megaimage radacinile si le-am pus in pamant la tara si au crescut niste tulpini frumoase dar nu am mai gasit radacinile de ginger(le spun asa pt. ca nu stiu cum se numesc in mag.).
cu cartof dulce;ce este mai simplu:se gaseste in supermarketuri si eu am luat cartoful si l-am pus in pamant ca pe un cartof si a crescutt intr-o veselie cu niste frunze ca de iedera si cand am sapat in pamant am constatat ca a crescut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

ce pot sa va spun cu certitudine este ca acest cartof dulce este preferat in alimentatia bbilor.daca urmariti serialul cu Oliver veti vedea ca el prefera acest cartof pt. copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Opympia, plantele medicinale pe care vreau sa le plantez,te rog sa ma crezi ca le-am cules din standurile de seminte din magazine.
le cunosteam din diferite articole si am fost f. fericita ca le-am gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

daca sunteti impatimite ca si mine de plante utile urmariti magazinele si net-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Iti mltumesc ca mi-ai raspuns.Si eu vreau sa continui cu gradinaritul. Cand eram mica, bunicul avea o gradina superba cu cele mai dulci rosii din lume,din acelea mari, aproape plesneau, nu-si incapeau in piele de mandre ce erau.Si bunicul de ele...Anul trecut am mancat doar salata,ceapa,fasole si castraveti din gradina .Puse de mine si de mama.Cu rosiile cred ca e mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Olympia, stiu de nisip, am pus si mult nisip, dar iti spun, am un pamant nu am ce sa fac cu el, e rau de tot.
Am si eu trei tufe de bujori, primul an au inflorit, dar urmator, a crescut un cires, le-a facut umbra si nu au mai inflorit, ca am vazut ca ziceai ca si tu ii ai la umbra.

b.nica, super tare ideea cu cartoful dulce, pe cuvant ca am sa cumpar sa pun si eu pt. bebice. Din Megaimage?

P.S. Doaamne, ce.mi place subiectul, e bun pe timp de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cu rosiile nu e atat de greu pe cat pare daca le pui in solar. Se face o constructie asemanatoare unei sere si se acopera cu folie de plastic, transparenta. Trebuie copilite; de pe tulpina cresc ramurile rosiei si cam prin iunie incep sa infrateasca(le creste la imbnarea dintre tulpina si ramurele inca un fir, acesta trebuie rupt). Se uda dimineata sau seara, o data la doua zile pe perioada verii si in perioadele toride trebuie desfacuta folia laterala a solarului(cea de deasupra trebuie sa ramana intacta deoarece se maneaza de la roua sau ploi acide). Daca vreti legume in gradina, clar aveti nevoie de solar, altfel nu iese nimic. Castravetii se maneaza cel mau usor, apoi rosiile si ceva mai rezistente sunt ardeiul(gras, capia si iute) si vinetele. Dovleceii si fasolea stau foarte bine si afara dar necesita locuri mai umbroase(sub copaci le e bine).

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Guguluff, am inteles si eu prima oara in viata care-i treaba cu copilitul asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Multumesc pt. sfaturi, Guguluff.Ce parere ai de urmatoarele tips-uri de pe un site francez de gradinarit:
-Pt. economie de apa se ingroapa pet-uri in pamant, gaurite la fund si deci udarea se face prin umplerea lor(se pare ca apa se scurge le-nt si deci umiditatea se mentine mai mult timp.
-cand incep sa se coaca rosiile se uda cu apa cu zahar si ies ma dulci
-cel mai bun partener de plantare pt. ele este busuiocul
-urzicile le-ar apara de boli si ar ingrasa pamantul(taiate,macerate, nu prea am inteles)
-Ingroparea unui fir de cupru(lita) ar echivala cu stropirea aceea cu "zeama bordeleza"-cred ca e o solutie pe baza de sulfat de cu.
Ce ziceti fetelor, ati mai auzit asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Olympia, utile sfaturile. Chestia cu peturile de apa trebuie pusa in aplicatie, s-ar putea sa mearga. Stiu ca exista astfel de sisteme in serele profesionale dar se poate face si artizanal. Eu n-as pune zahar in plus la radacina, daca e soiul bun, rosiile de gradine sunt dulci si gustoase, natural. Busuiocul merge bine in locuri deschise, printre flori si tufe, cred ca merge si in solar, totusi, daca e aerisit pe vremea torida. Urzicile, posibil daca ai loc in curte de cateva tufe ar fi ideal(langa vreun gard, au nevoie de umra si umezeala).Stiam de zeama bordeleza, aia cu firul de cupru iar ar trebui incercata, eventual puse fire de Cu la o parte din rosii si vazut cum se comporta(dupa aia sa nu se transmita Cu si in rosii si ne ies analizele aiurea).
Martie, ma bucur ca am explicat procedeul de copilit bine.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput