*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (139)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

nu o sa invat niciodata sa pun si eu poze aici pe forum

gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 7 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Gabritza, pentru cumintenie
Daaa, maine va fi ultima zi cu burtica.... Emotii ??? Mor de frica !!!! mai
Astazi a fost faza misto la urgenta la municipal.. stateam si o asteptam pe sora-mea care era inauntru si iese doctorita si ma vede cu burta mare si ma intreaba daca am si eu contractii...
Cred ca la sfarsitul capitolului trecut spunea matgravidut ca a trimis-o acasa... Sper ca nu am visat caci vad ca suint singura care a citit chestia asta...

trebuie sa plec urgent la spital la sor-mea



Laura 39+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Buna zuzici,

Intru si eu sa:

Le felicit pe proaspetele mamici Ella si Adryana! Sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi si cuminti, iar voua - refacere rapida!

O incurajez pe Matzgravidut! Travaliu acasa....hmmm...aici nu prea avem parte de asa ceva! Cred ca intr-un fel e mai "placut", in masura in care poate fi...curaj, o sa-ti vezi minunea in curand!

De asemenea, am de raportat urmatoarele:

1. cazut buric ieri seara, in timpul baitei. ziua 11 de viata. ce a ramas in loc supureaza putin, dar o dam cu betadina si Baneocin si sper sa se vindece repede. oricum luni sper sa vina pediatrul in vizita si o sa ne spuna daca trebuie sa facem si altceva.

2. am facut progrese cu alaptatul. am renuntat la mameloanele de silicon (prima victorie!) . a doua - am scos aproape total completarea cu formula (in ultimele trei zile i-am dat maxim 50 ml in 24h), doar camd simteam ca sanii mei nu mai suporta pe ei nici cea mai subtire carpa, dar'mite o gura flamanda de

Am observat insa ca mandra mea si-a schimbat stilul de supt. Adica, cred ca a invatat sa se joace cu , si face asta mai ales la sf suptului. Ce e mai rau e ca, mai nou, cand se desprinde singura, se desprinde tragand si sfarcul dupa ea - ouch!. Trebuie sa fiu eu vigilenta si sa prind momentul, salvand situatia cu un deget bagat in gura fetii. Oricum, cred ca din cauza asta ma pandesc din nou niste ragade, cand mi-e frig si se intaresc sfarcurile ma ustura ca naiba.
Altfel, la supt doare la fel de rau cand se prinde de san. Dupa aceea e tot o presiune dureroasa, dar daca ma gandesc la altceva, sau o privesc pe ea, pot sa suport si juma'de ora de "tratament".

Uff...iar am scris un cearsaf. Ma plang si eu, ca o mama incepatoare ce ma gasesc.

toate fetele,


Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115276
Poze nastere Sofia:
http://good-times.webshots.com/album/562227330iHoRWh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

mai fetelor nu am gasit informatia despre matgravidut dar oricum ii tin pumnii si ii urez in continuare travaliu usor si nastere usoara,majoretele sunt la datorie in continuare:


gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 7 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Uitati ce am gasit aici pe site - un articol despre pragurile de crestere a copilului si modificarea nevoilor de hrana (alaptat). http://www.desprecopii.com/info.asp?id=94
Stiu ca multe din nou au fost / sunt debusolate de schimbarile de nevoi ale micutilor nostri, si draga de Miri ne tot spunea despre palierele de crestere...chiar Miri pe unde esti?

Am uitat sa raportez ceva mai inainte: am scos-o azi afara 10 minute si a urlaaaat! De fapt a inceput sa urle acasa, in momentul in care i-am pus caciulita - pe care o uraste - si pe urma cand am imbracat-o in salopeta de iesit afara. Nu i-a placut deloc, nu a adormit-o aerul rece, a fost total nesatisfacuta si cu gura maaaare tot timpul! Acum mi-e frica sa nu faca rosu in gat de la urlatul ala in aer rece.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115276
Poze nastere Sofia:
http://good-times.webshots.com/album/562227330iHoRWh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Angelique, ziceam doar asa, ca mi s-a parut gros imbracat Pupi in pozica aia unde dormeati voi 2 ca ingerii... Ca tu erai in neglige si el era in pullover

matgravidut, tin pumnii, abia astept sa iti vad minunea de fata! Inca nu incep galeria... Pana nu ne zici ca ai taiat-o spre spital Mi se pare cam aiurea ca te lasa cu apa rupta acasa, though...

Ereena, nu dispera, macar stii ca nu are icter . Pe mine la maternitate m-au invatat sa-l "stimulez" pe bebe ca sa nu adoarma in timpul suptului, ca e mic si oboseste repede. Cred ca si tie ti-au spus... Trage-l de nasuc sau da-i cu mana sub mandibula sau ciupeste-l de pulpitsa/fundulets... Nu il lasa sa adoarma, ca d'aia se trezeste dupa o ora... Plus ca daca nu doarme nici nu o sa asimileze cine stie ce...

grati.ela, eu am baut ceai de trei frati patati, fara nicio legatura cu picioarele... Imi recomandase doc pediatru pentru o alergie a lui bebe care aparuse ca niste pete pe piele ce se tot mutau. Scrie pe el ca e si diuretic... Dupa 3 zile in care am baut 3 cani/zi ... Am eliminat toata apa acumulata pe parcursul sarcinii. Mie mi se parea ca sunt ok, dar ma uit acum la picioarele mele de la genunchi in jos si mi se par cele mai subtiri ever! Incearca si tu, 3 zile nu are nimic daca bei... Vezi daca functioneaza!!!

Alinaa, last but not least... Cred ca e normal sa te simti asa, probabil ca e o depresie post partum (prezinti toate simptomele, inclusiv lipsa poftei de mancare...) Sfaturi nu pot sa iti dau, ca nu stiu cum decurg lucrurile la tine in casa, dar trebuie sa te gandesti ca si sotiorul tau poate se simte depasit... Incearca sa va relaxati impreuna in alea 2-3 ore cat doarme frumusetea mica, mancati ceva bun, uitati-va la un film, roaga-l sa-ti faca un masaj... Si eu, care la inceput eram fericita, am acumulat o caruta de frustrari si o pun pe seama rutinei... Nu am mai facut de o groaza de vreme ceva care imi face placere (in afara de stat cu bebe)... Si sunt tanara si sunt constienta ca imi lipsesc multe lucruri de care pana sa nasc credeam ca sunt satula pana in gat! Si cateodata imi vine sa imi iau campii! Ma rog, si acum sunt fericita, dar fericirea asta mi-e umbrita de faptul ca ma simt oarecum "legata" de bebe... Adica, na, e in firea omului sa isi doreasca sa fie liber, si brusc a venit peste mine o avalansa de responsabilitati... Ma asteptam sa fie greu, la inceput ziceam ca ma asteptam sa fie si mai greu, cred ca bravam sau chiar era usor, ca bebe C. dormea toata ziua. Acum, ... acum stau toata ziua dupa funduletsul lui de printisor rasfatzel, azi-noapte m-am simtit extraordinar de bine ca a adormit bustean dupa baie si am apucat sa fac si eu o baie ca lumea, sa ma dau cu "armata" mea de creme... Deci cred ca ce patesti tu e cam acelasi lucru... Este o constientizare in subconstient a multitudinii de responsabilitati pe care le-a adus venirea pe lume a Stefaniei. Nu a zis nimeni ca e usor, eu ma gandesc la ce va fi, la momentul cand o sa "culeg roadele", la emotiile frumoase pe care le voi trai la primul dintisor, primii pasi,... mersul la gradi... Doar astea ma fac sa rezist si imi spun ca merita, ca greutatile intampinate zilnic ma leaga si mai mult de puiul meu. Cat despre lactatie... exact stresul asta nu iti trebuie, adevarat spuneai ca e un cerc vicios. Si eu am intrat in criza asta, Conrad nu se mai satura deja... Dar eu incerc sa iau masuri, adica ma hranesc aproape fortat, beau apa cu nemiluita, o sa ma apuc si de ceaiuri daca nu o sa reuseasca bebe singurel sa "isi creasca productia" dupa cum miri dixit. So... Eu zic sa aplici un optimism fortat, face bine sa iti repeti lucrurile frumoase care ti se intampla, sa le lasi la o parte pe cele rele. Incearca metoda cu oglinda. Aranjeaza-te, uita-te in oglinda si spune-ti: " Sunt frumoasa, am tot ce imi doresc, un sot perfect, pe care il iubesc si care ma iubeste si ma ajuta, un copil, pe care l-am asteptat si dorit atat de mult.... " Si toate lucrurile bune din viata ta... Suna prostesc dar functioneaza! Si mai gandeste-te ca nu trebuie sa te simti vinovata ca mai tipi si tu din cand in cand, ca e normal, e o modalitate de descarcare, multor mamici li se intampla asa, asta si ca urmare a faptului ca au indurat o "trauma" fizica si apoi au infruntat primele probleme fara sa se planga. E absolut normal sa rabufnesti!!! Nu mai stiu ce sa iti mai spun... Stiu ca oricum vorbele si sfaturile noastre nu ajuta, trebuie sa vina de la tine din interior, eventual cu ajutor profesionist... Dar ai incredere ca o sa treaca!



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Mda... Am zis ca nu dau sfaturi... Si mi-au cam scapat pe la colturile gurii... Voiam doar sa te incurajez... Ma tot gandesc ca poate ti se intampla tocmai fiindca tu nu te plangi de obicei... Oricum, curaj, trece si asta dar tre' sa te mobilizezi tu in primul rand!



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

s-o iau de la capat...am apasat aiurea si am sters panegiricul. scriu cu un deget. ziceam asa:

1 curaj margravidut, a sosit ziua cea mare! sa mearga snur!

2 felicitari ella si adriana pt clopotei, sa aveti parte de copii mancaciosi fara colici si care isi iubesc patutul.

3 stancutza si laurad, mersi de intrebare, mai suflu inca, greu dar nu ma dau batuta.

4 felicitari stancutza! vezi ca se poa? curaj si tine-o tot asa!

5 laurad si camelih, oau, inca ozi cu burtica si mai scriem copii la catastif! rasfat cat china va doresc!

6 alinatudor, depresia post-partum nu e un moft, e o treaba cat se poate de serioasa. ascult-ope docdecap ca zice bine ce zice.

7 ereena... rabdare, copiii mici nu vin pe lume cu manual de folosire sau cu ghidul utilizatorului...ala il scriem noi dar nu e valabvil decat pt un bb in parte:)

8 nati, ven, alina...sacha e in esarfa..;zi grea cu colici si regurgitari, adica seara, assa ca acu e atarnat de mine dar cel putin nu tipa.bruno a 4zi cu febra si rosu in gat. eu cu usturime in gat...nu-i bai se imunizeaza sacha:)

9 virgo, muuuah!

mai aveam de scris dar ma lasa rabdarile la scris pe intuneric, cu un deget de la o mana, grrrrrrrrrrrr

pupic



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Chiar, cine se ocupa de album? Pana acum eram codasha cu pozele... Acum parca as vrea sa ma vad si eu acolo cu bb in bratse... Aaaa si mai voiam sa intreb ceva legat de Clubul Scutecelor... Ne mutam cand nasc toate toate zuzele? Ca... Ma gandesc ca de multe dintre ele nu s-a mai auzit nimic, ma uitam pe prima pagina si sunt multe cu bebei neidentificati... Adica.. Bananutsa, capshunica, stiti voi Cum facem daca mamicile nu mai intra? O punem pe Tinna sa detecteze-n continuare?



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Salutare zuzici.

Acum am venit si noi acasa de pe la cumparaturi. Am fost sa-i iau lui bebe cateva scutece de basinet, un cos pentru used diapers.Am vrut sa luam si masuta de infasat,dar am renuntat deocamdata si o sa comandam patut de lemn cu masuta cu tot.

ADRYANA si ELLA... FELICITARI mamicilor pentru ingerashii nou-veniti pe lume. Refaceri rapide, laptic pe saturate si bebei sanatosi, frumosi si papaciosi va doresc.
Ma uitam la listuta... amandoi ingerashii sunt Biencutze... amandoua nascute astazi, amandoua cu 3800g. Hehe.

Mitsule... ce Clubul scutecelor??? Nu plecati de-aici pana pe 1 Martie, pana nu se preda stafeta Randunicilor de Martie-Aprilie si..mai ales, pana nu naste si ultima zuzica.


www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey
Pozici de tot felu'


37+ sapt
Vali

AMR 3 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput