*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (139)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

fetele m-a sunat nemary,este bine si ea si daria.
in primul rand a zis sa va pup pe toate si eu execut imediat!
.
a zis ca a muls cu pompa manuala 15 ml si daria a papat 10ml.deja a inceput sa ia in greutate a luat 60 grame dupa ce slabise 200 gr.dr a zis ca daria este foarte bine.mary imi povestea ca a deschis ochisorii,s-a intins.mary era foarte optimista,bucuroasa ca puiutul ei este bine,joi s-ar putea sa vina acasa!

gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 7 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Adryana, Ella felicitari!! Sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi, mancaciosi si voi sa va reveniti cat mai repede!

Anca si Stefan (13.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Fetelor, sunt distrusa...

de cand am nascut am o sensibilitate nervoasa..ca sa zic asa..nu imi convine imik..mi se pare ca viata e nasoala..la inceput am crezut ca e din cauza ca beeb nu ma lasa sa dorm..dar am mai recuperat din somn si degeaba..plang foarte des si tip la sot, nu imi convine nimik din ce face...cred ca am inceput sa ma urasc si pe mine...eu o alaptez pe Stefi..si imi e groaznic de frica sa nu pierd laptele in stilul asta...va rog..sfatuiti-ma ce sa fac..nu mai rezist psihic..mi se pare ca treburile ma depasesc..nu am timp de toate..si desi cred ca sotul meu ma ajuta mai mult decat alti barbati ar face-o totusi am senzatia ca nu afce suficient...si tip la el..iar el..se supara..si e un ecrc vicios..apoi eu plang ca el se supara..si tot asa...nu mai suport pe nimeni...tot ce imi doresc este sa nu pierd lapetele..nici pofta de mancare nu am..mai deloc...beau multe lichide in schimb ...off...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

IrinaL, se pare ca asta este soarta fratiorilor mai mari in perioada asta, sa stea bolnaviori la bunici. Si mie imi este tare dor de Luca insa doctora mi-a recomandat sa il mai tin o saptamana departe de Ana. De cate ori vorbesc cu el la telefon ma roaga sa merg la el si ii spune ca ii este tare dor de noi. Si mie mi se rupe sufletul de dorul lui...dar trebuie sa alegem raul cel mai mic. Si se pare ca am facut bine ca nu l-am tinut cu Ana pentru ca ai mei au luat viroza si ei si se simt tare rau. Ba chiar au luat-o si verii mei care au fost in vizita la ai mei. Asadar...am facut bine.

Laurici D, eu imediat dupa ce l-am nascut pe Luca am mancat chiar in sala de travaliu un mega hamburger, o super salata, portie mare de cartofi prajiti si un 7UP mare, toate de la Mc Donalds. Imi era asa de foame ca l-am sunat pe sot si i-am spus sa nu intre la mine fara astea. Apoi imi amintesc ca am mancat normal cu singura mentiune ca incercam sa evit alimentele care favorizeaza constipatia. Asadar gandeste-te sa ii duci ceva care nu constipa.

Laura I, multumim de felicitari!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

CameliaH,surprinzator tensiunea e f buna 125/70,in conditiile in care nu am mai luat tratament pt ea ,de stat in picioare nu stau mult intr-o zi ramane doar sa stau cu ele mai sus decat restul corpului


Iti tin pumnii pe luniin curand incepem galeria
fetele tale si pt ieri



raluca,37,Sonia Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Multumesc fetelor pentru incurajarile adresate sora-mii !!!
Acum i-au pus epidurala si se simte mai bine..

Matgravidutz... nu-mi vine sa cred cum ti-au dat drumul acasa...
Sora-mea avea dilatatie 1 si i se rupsese apa cand au internat-o - acum vreo 5 ore....

Tinna, cred ca tie trebuie sa-ti multumesc pentru programarea pusa pe prima pagina...

Marturisesc ca mi-a stat inima in loc cand mi-am citit numele la nasterea indusa.... Acum, cand vad prin ce dureri a trecut sora-mea mi-am adus aminte prin ce dureri am trecut si eu cand l-am nascut pe dimitris si... m-a luat o frica de moor !!!
OF, OF !!!!
Ma duc sa ma bag in pat sa incerc sa gasesc ceva interesant la televizor....
Saptamana viitoare pe vremea asta cred ca voi putea vorbi si eu de "capiala" datorata noptilor nedormite....
Oare ce este mai bine?

Miri, unde esti ?| Ce fac puiutii tai ???


Laura 39+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

multumesc mult pentru sfaturi , dar si dupa nastere , poveste pe care inca nu v-am spus-o ,nici nu stiu cand voi avea puterea sa o fac , nu imi e usor,mi-e tare teama sa nu gresesc ceva, mai ales ca majoritatea timpului sunt singura . incerc sa imi pastrez calmul
punem si poze noi cu dodoloata :-)


Matei

POZE
DRAGOSTEA MEA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by alinaatudor

Fetelor, sunt distrusa...

de cand am nascut am o sensibilitate nervoasa..ca sa zic asa..nu imi convine imik..mi se pare ca viata e nasoala..la inceput am crezut ca e din cauza ca beeb nu ma lasa sa dorm..dar am mai recuperat din somn si degeaba..plang foarte des si tip la sot, nu imi convine nimik din ce face...cred ca am inceput sa ma urasc si pe mine...eu o alaptez pe Stefi..si imi e groaznic de frica sa nu pierd laptele in stilul asta...va rog..sfatuiti-ma ce sa fac..nu mai rezist psihic..mi se pare ca treburile ma depasesc..nu am timp de toate..si desi cred ca sotul meu ma ajuta mai mult decat alti barbati ar face-o totusi am senzatia ca nu afce suficient...si tip la el..iar el..se supara..si e un ecrc vicios..apoi eu plang ca el se supara..si tot asa...nu mai suport pe nimeni...tot ce imi doresc este sa nu pierd lapetele..nici pofta de mancare nu am..mai deloc...beau multe lichide in schimb ...off...

Alina si Stefania



alina, nu sta asa si cat de repede poti cere ajutor profesionist.
Depresia postpartum e o chestie reala si e bine sa nu o lasi prea mult sa-si faca de cap. netratata devine depresie de vero...

asa, ca de la un doctor de cap, ia niste sfaturi:
in primul rand sa-ti zici tie ca e de la hormoni si (desi pare pueril) nu iti lua starile foarte in serios. gasete o explicatie care sa le mai ia din importanta, eu imi spun ca se razbuna lipsa de PMS din timpul sarcinii si isi fac hormonii de cap.

incearca sa iti evidentiezi cu fiecare ocazie lucrurile pozitive, pentru ca de la oboseala si teama le pierdem din vedere. adica sa nu uiti de ele, si sa ti le reamintesti, pentru ca tabloul are si lumini si umbre. sa nu ne pierdem prea mult in umbre! sarcina a ajuns bine la final, e un copil sanatos, ai lapte, tati te ajuta, sunt lucruri pe care trebuie sa inveti sa le bagi in seama cat mai des.

nu uita sa ii multumesti sotului pentru ajutor. oricat de mic/mare ar fi el, daca ii apreciezi ajutorul ii va fi si lui mai usor sa te ajute in continuare. in conditiile date lor le e usor sa se simta neputinciosi si un pic 'in afara' problemei, asa ca orice interventie trebuie sa fie apreciata. greu cand ti se pare ca nu mai ai resurse nici pentru tine sau bebe, dar e o investitie buna. te mai poti ratoi la el, dar nu uita sa ii mai spui si o vorba buna.

te sarut si daca vrei sa stam de vorba eventual mai pe larg (in masura in care ne potrivim la program, evident) e activa optiunea la mine cu mesajul pe messenger, ne conversam acolo.

si fata si bebe si tati (daca-mi da voie fata!)

Monica mami de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)

www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

laura mi-a scapat ceva legat de matgravidut?
cum adica a trimis-o acasa?nu am inteles eu bine sau ce?
te rog sa ma lamuresti si pe mine!

gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 7 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

LAURA DECI TU TE BUCURI DE ULTIMA ZI CU BURTICA...
ai vazut ca stau cumintica la rand?
deci luni stau lipita de calculator si astept vesti de la tine....
abia astept!!!am eu emotii dar tu?

gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 7 zile?

Mergi la inceput