Mamici ce asteapta al doilea copil (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

buna fetelor am venit si eu la o cafea,sper ca mai aveti
mariannaesti o femeie frumoasa si puiul tau e la fel de frumos!
fetelor,eu astazi am cumparat lapte de corp nivea -tub albastru care e pt piele uscata.sa vedem cat isi face efectul caci de la farmacie nu am putut lua nimic deocamdata pt ca nu era cosmeticiana astazi si nu mai vreau sa arunc banii aiurea.
voi a ti folosit?cum e? toate fetele si aveti grija de voi si puiuti+multa sanatoate tuturor.
19+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Mikycris uite aici draga prietena o cafeluta din partea mea,nu-ti dau mai multa ca ii face rau lui bebe mic .Sa ai grija de tine si puiut
Noi am fost la plimbare azi afara in parc a fost foarte frumos.eu sunt acasa cu Maria care mananca de numa numa ,asa o sa ajunga daca mai continua in ritmul asta .Va doresc numai bine si sarcini usoare fara dureri si greturi.

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
POZE MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

'Neata!

Miky, eu am folosit Nivea de corp pentru piele uscata. Eu am pielea uscata de felul meu. A fost faina. Mi s-a parut cam greu de intins desi aparent e fluida si mi s-a parut ca efectul e relativ temporar adica trebuia sa ma dau zilnic. Asa ca s-a terminat foarte repede. Din gama Nivea mie mi-a placut cel mai mult cea cu Q10, e mai umeda, se aplica mai usor. Acum am Dove pentru corp si pentru sani si burtica folosesc un ulei de la Bubchen special pentru gravide care a iesit foarte bine la testari. Pentru fata nu mi-am luat nimic special inca desi la prima sarcina, de fapt dupa ce am nascut si m-am dezumflat m-am ridat foarte tare, imbatranisem brusc cu 5 ani. NU stiu ce o sa-mi iau.
OanaRusu, eu am vazut pozele de la Mariana abia dupa ce am dat drumul la scripturi de la plug-inul pe care l-a instalat sotul meu pentru mai multa securitate. Initial nu mergeau nici de la mine.
Mada, intr-adevar si aici se dau greu antibiotice dar cred ca e bine pe de o parte desi e tare greu sa-ti vezi puiutul suferind cateva zile din cauza febrei. Initial cand am venit aici am avut o doctorita romanca pentru ca nu prea stiam limba si nu prea am avut incotro. Dar tipa era dispusa sa-i dea antibiotic pentru orice.
In rest... despre noi... suntem relativ ok. Inca luam antitermice dar temperatura scade la normal nu mai sta intepenita la 38,8-39. Eu cred ca sunt ok, am si uitat de tuse, de sarcina, de toate. Noroc ca sotul ma fugareste cu cate un ceai din cand in cand. Am descoperit ca daca imi iau suplimentul de vitamine la masa de pranz nu mai sunt asa obosita dupa-amiaza. Abia astept sa ajung miercuri la control sa vad ca totul e bine caci o tipa care avea sarcina de o varsta cu mine, de aici din zona, tocmai m-a anuntat ca a pierdut sarcina. Offf, sa fii insarcinata e asa frumos dar sunt atatea griji, se pot intampla atatea rele pe care nu stii daca le poti controla...

Va pup pe toate si va urez o duminica superba!

mamica lui Stefan din 03.04.2005
10+
iata minunea 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vela spune:

Buna fetelor.
In sfarsit a venit doctorita mea in tara, am fost ieri la ea dar nu mi-a dat vesti nici bune nici rele.
Chestia e ca nu s-a pronuntat daca se apropie momentul sau nu, a zis ca daca nu ma iau durerile in mod normal pana pe 20 febr, ea atunci este de garda si o sa-mi provoace, asta asa ca o ultima solutie.Eu cred ca n-o sa ajung pana atunci, cel putin asa sper pt ca m-am saturat sa ma misc asa greu.Pana acum imi era frica sa nu nasc mai devreme ca am avut probleme, acum mi-e frica sa nu dureze prea mult.Off ce ti-e si cu mintea omului.
Am intrebat-o ce parere are despre ceaiul din frunze de zmeur dar a zis zambind ca nu stie nimic, ea n-a dat la nimeni, dar totusi am citit pe fata ei ca stia mai multe dar n-a vrut sa spuna.
Va salut pe toate si ma apuc sa citesc din urma. Ieri dupa ce am venit de la medic am avut o petrcere la o prietena care a implinit anii si n-am avut timp sa intru pe net.
Va pup si va doresc multa sanatate.
Daca stiti din surse sigure care sunt efectele ceiului de zmeur invatati-ma si pe mine. Nu vreau totusi sa fac prostii.



vela38+ cu Alexia si mama lui Vlad(23.03.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Marianna,sunteti frumosi amnandoi
Claudia,multa sanatate
Mikysi eu am folosit in timpul sarcinii nivea albastru si mai s-a parut ok.eu am doar mai jos de talie(pe lateral) cateva vergeturi,dar ma bucur ca pot purta pantaloni scurti,caci bluzele pana la buric nu mai sunt genul meuMacar de nu as mai face alte vergeturi la sarcina asta.Vom vedea...Numai bine tuturor!Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Vela ceaiul de frunze de zmeura zice ca e bine de baut dupa 36-37 de sapt si cica ar ajuta la scurtarea travaliului. Acuma eu am vb cu moasa si mi-a zis ca nu s-a dovedit stiintific daca asa este intradevar ci numai din experientele personale ale mamicilor. Eu am baut se incepe cu o cana pe zi si apoi se ajunge pana la 3, da la mine sincer nu a avut nici un efect, sunt mamici care au sustinut ca da le-a ajutat dar nu se stie exact dovedit stintiific ce si cum. Nu face rau da nu se stie cat ajuta. Dar il poti bea daca vrei poate pe tine te ajuta.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Buna fetelor!
eu intru mai rara din lipsa de timp. Abia am timp sa citesc ce scrieti.
Multumesc ca mi-ati pus si mie carucior roz.
Mada, foarte frumoase pozele. Si tu si bebelusul sunteti frumosi.
Mariaana, si voi sunteti foarte frumosi. Ai un baietel superb.

Noi ne simtim bine. Ma bucur ca nu am greturi, ma simt super bine pana acum. Nu stiu ce-am avut aseara, ca m-a apucat frica de cezariana. Poate de la oboseala.

va pup si multa sanatate la puiuti.

Bebe 2
Crengu 13+ cu , mami lui Cristian(30.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut tuturor!!
Fetelor iar am tras chiulul in ultimele zile dar la noi s-a facut o vreme asa faina( azi sunt 20 grade celsius..) asa ca mai toata ziua ne gasim motiv de plecare si cu Sofia nici nu e greu ca de cum se trezeste vrea bye-bye.. ba ieri dimineata cand a vazut ca o schimb din pijama dar in haine de casa s-a infuriat si a inceput sa planga ca numai Barney a calmat-o.

Maine dimineata am si eu programare la doctor la un nou control, abia astept sa mai aud inimioara piscoticii si sa vedem cand ma trimite la ecografie nu de alta dar sunt tare curioasa daca s-a ridicat placenta.

Ati auzit ultimul studiu in materie de gravidute? Cica au descoperit ca care iau supliment de acid folic au cu 50-70% mai mic riscul sa nasca prematur.

Cami 26+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

BUna dimineatza fetelor!

M-am delectat si eu cu poze!
Am vazut-o pe mariaana cu baietelul ei, flacau in toata regula!Sa va dea DD inca o surioara frumuoasa si sanatoasa!!
Apoi am vazut papusa lui Mada, grasunica si scumpa foc!
Si am dat cu ochii si de bebelusa Maria a lui danybv care deja este fetita mare si frumusica, cat de serioasa se gandea ea!Oare la ce? hihi, tare dulci sunt cand sunt asa de mici si linistiti!Pariu ca era satula cobza si statea linistita si savura bucuria din casa!

Noi suntem bine!Eu sincer am intepaturi din toate partile...cre ca se intinde pielea sau tendoanele!Dar ma simt bine in general, nu prea mia am greata, doar daca imi este fff foame sau sunt fff satula .In schimb, m-am cantarit ieri si m-am speriat...am 68 de kile...vai de bine...astea se trag de la branzoicile care le mananc dimineatza la servici!Mi ciuda ca nu pot manca un mar in loc de branzoaica, da indata ce mananc un fruct mi se face un acid in stomac de greu il dreg....

Multa sanatate ClaudiaH pentru juniorul tau!Bine ca a scazut febra!Nu am fost pe faza la momentul respectiv sa sar si eu cu sfaturi noi suntem cunoscatori in a scadea febra pentru ca Stefan facea febra de 40,3 din cauza laringitei...am tras si noi 3 zile la rand cu febre fff mari, noi pe langa otet in sosetute ii mai puneam si felii de cartofior pe burtica si pe spate dupa care il invaleam cu un scutec sa tina cartofii lipiti de piele. Asta a fost ultima alterantiva care ne-a salvat pe cand Stefan avea un an si 4 luni.Si acum isi mai aduce aminte de cartofii pe burtica, daca in zilele febrile ma simte rece pe maini ma roaga sa nu-i pun cartofi pe burtica ca nu are febra asa de mare ...si eu ma mir cum de isi mai aduce aminte de la varsta de un an si jumatate
Asa, si tot feliute de cartofi in in talpa, in sosete. Si inveliti in prosoape umede, la temperatura camerei, nu reci tare, sau pus in vana la baie si usor racita apa treptat pana la o temperatura potrivita, nu rece dar nici calda.Noi le-am incercat pe toate dar eu sper din tot sufletul sa nu ajunga nimeni la febre asa de mari!

Sambata am vrut sa mergem la schi..dupa care brusc m-am razgandit!Mi-a fost frica, o data ca no sa ma pot abtine sa nu ies pe partie impreuna cu sotul, apoi chiar si la patinoar exista riscul sa pusc o tranta aiurea...asa ca cu greu mare am raspuns negativ invitatie...insa sincer abia astept sa schiez...la anul poate...

Eu m-am apucat sa recitesc o carte despre bebe si parintii lui, desi e mai veche ca editura, imi place cum povesteste mamica din carte, si asa mi-am adus aminte de toata perioada cand era Stefan micut...de nastere...de toate cele...si parca ma luat frica! Am ajuns cu cartea pe la varsta de un an si mi-au trecut prin fata ochilor asa ca la power point imagini cu Stefan mic, cu colici, cu dintisorii, cu febre cu alte minuni....apoi m-am linistit aducandu-mi aminte si de linistea si bucuria din casa cand gangurea si radea zgomotos...
Ah..ma apucat melancolia fetelor!! Pe 15 februarie merg la ecograf si sper sa stiu daca avem bebel sau bebelina!

Gata...ca m-am lungit cam mult...eu va doresc o saptamana frumoasa si sa auzim numai de bine!

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Neata fetele.Noi ne-am trezit azi de la ora 7 suntem foarte vioi azi .Ieri am fost afara si ne-am plimbat , l-am dus pe Andrei la biserica sa-l impartasesc de fapt am mers cu mama soacra si eu am ramas afara langa biserica este un parc am stat acolo cu Maria care a dormit tot timpul mai ales ca erau niste pasarele care cantau de numa numa .A fost asa de aiurea sentimentul ca soacra sa intre in curtea bisericii cu Andrei si eu sa stau la intrare ca inca nu am voie sa intru fiindca nu am citita molifta de 40 de zile si nu pot intra dar lasa ca mai este putin si vine botezul si pe urma gata.Pe 23 Februarie o botezam pe Maria ..yupiiiiii
CamiM , Crengu75 , Mada_mxm , Julax, Vela , ClaudiaH, Ana_a, Mikycris , Mariaanava doresc numai bine si va pupdaca am omis pe cineva imi cer scuze .
Ana_a este adevarat ca Maria avea burta plina de statea asa de cuminte , parca este o babuta cand ii fac poze tot sta cu manutele impreunate .
Tocmai a terminat masina de spalat rufele asa ca ma duc sa le intind pe sfoara .Ne reauzim un pic mai tarziu.

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
POZE MARIA

Mergi la inceput