retete arabesti/ramadan (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor pliz, sa-mi dati si mie idei cum pregatesc naut verde congelat?
este prima data cand am gadit, am luat doua pungi de 400 gr...nu puteam sa-l scap
multumesc anticipat

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

norocuta,reteta este simpla

Aripioare de pui cu coriandru si usturoi
am spalat aripioarele si le-am pus la fiert (asa mi-a recomandat sotul,a intrebat pe cineva la un restaurant) cu o ceapa putina scortisoara,sare si o foaie de dafin.cand au fost patrunse bine le-am scurs si le-am pus intr-o tava.am pisat usturoi(cam o capatana) si o legatura de coriandru verde am tocat-o fin si apoi am pus-o peste usturoi si am pisat.se adauga la aripioare si se baga in cuptor pana se reumenesc.se pune si putin ulei.

va dau si reteta de chiftelute Dim SUm,asa cum le-am facut eu

-un piept de pui
-100-200 gr creveti decorticati
-o cutie de champignon(in reteta originala ciuperci negre)
-2-3 fire de ceapa verde
-cateva fire de coriandru verde
-o jumatate de lingurita de ginger dat pe razatoare(sau dupa gust)
-o lingura oyster sos
-sare,piper

Se curata ingredientele si se adauga pe rand in robotul de bucatarie,pana obtinem o pasta.Se formeaza bilute de marimea unei nuci mai mari si se prajesc.

In reteta originala se pregatesc si cateva clatite(pancakes) din albus de ou(4 albuse,1/2 lingura amidon de grau,sare,piper) care se coc intr-o tigaie neaderenta, de marimea unei palme.se pun 1-2 linguri de comp. in tigaie si se intinde cu dosul lingurii,ca sa formeze clatite f. subtiri.Apoi clatitele se umplu cu o lingurita de compozitie de Dim Sum(pieptul tocat etc) se leaga ca o bocceluta clatita la gura cu ajutorul unei tulpini de coriandru(fiarta in prealabil cateva minute) si se aseaza pe rand intr-un steamer.se fierb la aburi 10-15 minute.

Eu etapele astea nu le-am mai facut,desi am pregatit clatitele,pt ca mi-a fost teama ca n-o sa -mi iasa si nici nu m-a incantata prea mult ideea de fiertura:-)


I've gt you under my skin



Multumesc , abia astept sa fac si eu pui dupa reteta ta, imi suna bine de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

fetelor pliz, sa-mi dati si mie idei cum pregatesc naut verde congelat?
este prima data cand am gadit, am luat doua pungi de 400 gr...nu puteam sa-l scap
multumesc anticipat

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post




Naut verde sau naut crud???N-am auzit de naut verde...Baga o poza sa ne dumirim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dodo, este congelat, e verde...nu stiu daca este crud sau prefiert

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Daca e verde S-ar putea sa nu fie naut...eu n-am vazut pina acum la vinzare naut verde..poate e un soi de fasole, l-am vazut si aici, asemanator la bob cu nautul neinmuiat, e un soi de fasole chinezeasca, nu stiu cum ii zice..Poti sa faci de ex mincare de "naut verde" cu rosii de ex, ca tocanitza..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc dodo, l-am desfacut si m-am uitat la el, asa este...nici nu prea are gust de naut este verde si parca zici ca-i mazare da nu-i

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Moni ieri am vrut sa-ti raspund "nu stiu" (legat de naut), dar mi-a cazut Netul si mi-a zburat raspunsul.

Pe drum, in masina cu sotul zaresc niste tarani care vindeau niste pastai uriase , si am intrebat daca e mazare salbatica, sau ce?
Sotul mi-a zis ca asa arata nautul verde...si de preparat se face la fel ca fasolea verde.

Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Haha,norocuta,uzina-i zici la bucatarie?
Asa era si la mine,aveam 5 ochiuri la aragaz si-un cuptor imens de coceam 6 tavi de cozonac o data.Ar fi intrat si 12 pe 2 rafturi cred.
acu n-am cuptor deloc,si am 3 ochiuri amarite,asa-i la japonika!
eu nu ma mai laud cu nimic,de azi am declarat razbel kilelor in plus asa ca am bagat un file de somon cu putin orez,supa si multe buruieni(adica salata).
Nu mai tine fratilor,e de jale.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

fetele off topic,fara suparare dar nu ma pot abtine sa nu-i spun lui Hannen ca are niste fete tare dulci,cea mica e mortala,imi vine sa o pap.sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc norocutza


hopa...prevad o incuscreala

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput