retete arabesti/ramadan (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hello...pe unde sunteti?
eu pentru azi am pregatit kebab-ji sa-l pun pe gratar...l-am preparat de aseara ca am vazut ca sta mai bine pe bat daca sta cateva ore acoperit cu folie in frigider
o zi buna tuturor


monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

azi am comanda de clatite arabesti de la alex...el nu le retine numele dar vrea kataif

aaa..si de mult vroiam sa intreb...Luna supa de linte o pot face si cu linte de-asta verde-maronie?

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

E cineva prin zona sa-mi spuna si mie cum procedez mai departe?
Vreau sa fac humus,am cumparat naut fiert la conserva(voiam nefiert dar n-am gasit),am cumparat pasta de susan,am zdrobit usturoi,uleiul de masline e pe masa,lipia la fel...Mai departe? Ce mai trebuie?
Pun la robot nautul,adaug pasta de susan,putin usturoi(se pune?)..??sare? zeama lamaie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am gasit intre timp reteta pusa a de Crista...multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am terminat,am facut am papat..O intrebare ..de ce mi-a iesit amarui?Ramane asa un gust in gura..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

de unde ai luat naut gata fiert?si pasta de susan?amarui poate fi de la uleiul de masline(extravirgin) cred eu,dar nu stiu sigur...te rog sa-mi dai inf. de se poate, merci!

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/primadatalamare.jpg
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/fulgii.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alison, naut fiert la conserva gasesti in Cf (vreo 3 feluri)
si pasta de susan eu am luat din magazin arabesc de la scala

adi, s-ar putea sa ti se para ca e putin amar de la pasta de susan daca ai pus mai mult sau si de la uleiul de masline asa cum zice si alison
pe toate

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

hello.I'm back:-)

adi-nu stiu care e reteta crisei,eu fac nautul asa:

se macina fin nautul,apoi se adauga pasta de susan(agitat borcanul bine inainte)-putina apa rece,sare,piper,zeama de lamaie,usturoi pisat-toate dupa gust.trebuie sa aibe consistenta unei creme usor de intins pe paine.la sfarsit se toarna deasupra putin ulei de masline-nu amestec in naut deloc.nu stiu de ce ti-a iesit amar-gusta putin din pasta de susan sau din boabele de naut(daca mai ai) si din ulei ca sa te dumiresti.nimic nu trebuie sa fie amar.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"
si
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",cele mai importante doua clipe ale vietii mele.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ortansa ,reteta Crisei e pe prima pagina aici,capitolul 4,este singura(era)
Nu stiu de la ce era amarui(cred ca am o banuiala..am pus putin lichid din conserva in loc de apa)dar era foarte putin,sotul meu a mancat.A spus ca nu e ca cel mancat la rest arabesc ,ca-i lipseste ceva..Ce a mancat acolo avea ulei de susan deasupra(in loc de cel de masline) si boia iute presarata tot deasupra.Am sa cumpar azi boia iute(ulei de susan nu ma mai complic,trebuie sa fie si scump si deja am cheltuit mai mult decat prevazusem) si deseara ii servesc,de altfel i-a placut si asa,a mancat doua portii.

Falafel am facut ptr mine,cand am fost in Egipt am mancat la fiecare masa aproape..ca dimineata nu era in meniu..

Data viitoare cumpar boabe de naut ,am vazut in Kaufland 10ron kg si-mi fac cata vreau.


Alison,am descoperit un magazin arabesc(libanez?)in rand cu restaurantele alea arabesti de langa Facultatea de Medicina.E penultimul pe straduta din dreapta facultatii,cum mergi spre liceul economic.
Am gasit acolo si apa de flori de portocal,au spus ca au avut si de trandafiri,naut aveau ieri doar la cutie de 380 (fiert,4.5 ron buc)dar au spus ca au avut si boabe la 8.5 kg.
Pasta de susan(tahina) am luat borcan de 400gr,15 ron,scrie pe eticheta susan 100%.Falafel(data viitoare imi iau doar condimentele si fac eu) am luat o cutie instant,am adaugat doar apa si ou.(8.5ron).Tot de acolo am luat si lipie.


Mi-am salvat reteta de pui egyptean de la hannen,va fi urmatoarea dupa ce terminam humusul..:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am uitat sa pun poza,e cam inchisa la culoare..humus si falafel

Mergi la inceput