Medic ginecolog bun in Pitesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adri0223 spune:

La d.na Tanasescu am fost la prima mea vizita la ginecolog. Acum.. stiu ca era prima vizita si e normal sa fie traumatizanta... dar la fel de normal mi se pare si sa se tina cont ca e prima oara cand ti se intampa si sa iti spuna ce o sa-ti faca si cand spui ca te doare sa nu contiue sa apese. :(

si cand se uita la ecograf si vede "secretie abundenta" si tu ai 20 de ani nu-ti spune direct "esti insarcinata" incat sa iti vina sa lesini acolo. Te poate intreba daca asa e secretia ta mereu sau daca exista posibilitatea sa fi insarcinata.

In fine, poate a avut si dansa o zii proasta atunci(desi nu te razbuni pe pacient), dar si eu plateam la fel ca ceilalti, si fiind si cabinet particular ma asteptam la mai multa atentie.

Am ramas cu un gust amar de la dansa. Poate ca nu am nimerit eu bine atunci daca tu spui ca nu ai mai intalnit pe nimeni ca dansa :)


In alta ordine de idei ..am fost la medicul de familie care mi-a dat trimitere catre Solo. Cum e la mine in cartier m-am dus, ca tot sunt in sesiune si nu prea am chef sa umblu dupa rezultate, dar eram si nerabdatoare sa-l fac. Si am zis ca daca nu ies bine alalizele ma duc si la d.na Ionescu.

A fost chiar bine la solo, dar probabil pt ca nu avea ce sa ma doara, ca la un control normal. :)

Din pacate interpretarea analizelor de catre medicul meu de familie nu m-a multumit deloc asa ca am sa ma duc maine dupa examen la d.na Ionescu sa imi explice mai bine ce trebuie facut si daca e bine ce mi s-a spus in partea celalta.

Pt ca mi-a iesit frotiu de tip 2 si raspunsul doctorei a fost "aaa... pai e bine, daca iesea 3 nu era". Pe cand 2 arata ca e vorba de o infectie(asta am aflat acasa pe net).

Uffff... sa vedem ce se mai intampla maine. Am sa va povestesc daca nu va plictisesc :)

Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Pe mine chiar ma intereseaza sa vad ce parere ai despre Dr. Inescu! Eu la ea am facut primul consult ginecologic, si am fost tot traumatizata cum ai zis tu de Tanasescu! Din pacate cam asta e atitudinea medicilor ginecologi de la noi...si noi femeile trebuie sa le inghitim toate zilele lor proaste! Medicul meu cu care am nascut m-a luat la ture ca de ce l-am deranjat la 6 dimineata, si am ajuns eu din Pitesti la Spitalul universitar in Bucuresti mai repede decat el ( l-am mai asteptat si 2 ore pe holurile spitalului) in conditiile in care aveam o hemoragie care punea in pericol viata copilului...dupa ce m-a certat bine ca sa nu-l mai sun la ora aia...cand m-a vazut mi-a zis ca copilul e posibil sa fie mort...pai sa nu le dai in cap...noroc ca in cazul meu am avut noroc si eu si copilul, dar Doamne fereste!!!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adri0223 spune:

Cred ca a fost mult mai grav de auzit ce ti-a spus tie doctorul despre bebel :(

Am fost la d. Ionescu... numai ca pana pe 5 martie nu ma poate consulta ... eu vream doar sa-mi citeasca analizele, dar nu am vorbit cu dansa ci cu asistenta. Si ca nu poate sa-mi spuna ce scrie pe foaie pana nu ma consulta. Nu am zis nimic, probabil are dreptate si trebuie si consult ..dar pana peste 3 saptamani e cam mult de asteptat si se pot schimba multe.

Am fost in Nord..la planificare familiara, la d.na Crasneanu, pt ca aveam fisa si m-am gandit ca poate imi poate spune daca e ceva grav sau nu pe foaie.

Nu e grav dar ca sa imi poata spune ce inseamna "elemente candido micotice" imi trebuie un consult ginecologic. Am ales sa ma duc la dansa la cabinet luni seara.

In alta ordine de idei.. maine am sa ma duc si o ecografie intravaginala .. imi este si mai frica de asta dar vreau sa stiu ca este totul bine cu mine si daca nu ce trebuie sa fac.

D.na Crasneanu mi-a spus ca trebuie sa fac pauza 1 an de la anticonceptionale (le iau de 4 ani). Dar parerile cu pauza am vazut ca sunt impartite .. asa ca va intreb din nou pe voi : trebuie sa faci pauza sau se poate continua fara griji asupra fertilitatii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu zic sa faci pauza! Eu fac pauza 2 luni/an! Mie medicul mi-a zis ca frotiul tip II este de bine :)...adica tot asa ca ei isi fac probleme de la tip III incolo! probabil ai o candidoza ceva, aia o tratezi si iar apare! Dar nici sa neglijezi nu e bine! Eu zic ca daca iti faci papanicolau o data /an nu ai de ce sa iti faci griji! Vezi sa nu ajungi pe la judetean pe la noi ca acolo chiar ca ramai traumatizata. Pe mine m-a consultat Stefanescu fix dupa un chiuretaj..nici macar nu luasera galeata de sub capra...am crezut ca mor! Deci in judetean sa te duci doar daca ti s-a urat cu binele :)! Bafta! Acuma nu stiu cat de mult te va ajuta ecograful asta intravaginal, in mod normal trebuie facuta o colposcopie, dar in Pitesti nu se face deocamdata!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adri0223 spune:

nici nu-mi trecea prin cap sa ma duc la spital :)

mi-am facut programare la elim, pentru marti dimineata. Mi-au spus ca se vede si care e treaba cu candinda. am considerat ca e mai bine intravaginal pentru ca am mai avut eu si niste chisturi si abia se vede mai bine ce si cum decat la un control normal. si tot chinuiala aia e.

cu anticonceptionalele .. m-am hotarat sa fac pauza dupa licenta, in luna iulie. ca sa nu ma trezesc apoi cine stie ce efecte urate si sa nu ma simt in stare sa-mi fac treaba. poate ca o sa fie si bine dar nu vreau sa risc.

mai vorbim :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

quote:
Originally posted by carla2005

Eu zic sa faci pauza! Eu fac pauza 2 luni/an! Mie medicul mi-a zis ca frotiul tip II este de bine :)...adica tot asa ca ei isi fac probleme de la tip III incolo! probabil ai o candidoza ceva, aia o tratezi si iar apare! Dar nici sa neglijezi nu e bine! Eu zic ca daca iti faci papanicolau o data /an nu ai de ce sa iti faci griji! Vezi sa nu ajungi pe la judetean pe la noi ca acolo chiar ca ramai traumatizata. Pe mine m-a consultat Stefanescu fix dupa un chiuretaj..nici macar nu luasera galeata de sub capra...am crezut ca mor! Deci in judetean sa te duci doar daca ti s-a urat cu binele :)! Bafta! Acuma nu stiu cat de mult te va ajuta ecograful asta intravaginal, in mod normal trebuie facuta o colposcopie, dar in Pitesti nu se face deocamdata!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006




colposcopie de calitate se face in pitesti, la cabinetul Dr. Buzatu - si inca cu aparatura de ultima ora, cu un dispozitiv intavaginal cu camera video, astefl ca imaginea o vezi la un tv imens ! eu am fost acolo, e drept ca costa (100 lei) dar merita: si ca mod de a discuta/ relationa cu pacienta, si ca eficienta a tratamentului dat!
se plangea cineva mai devreme ca ar fi tot plimbat o pacienta pe drumuri, fara rezultat!
ei bine, pe mine m-a 'plimbat' vreo 4-5 luni, cu tratament lunar inainte si dupa ce mi-a cauterizat rana, insa in final am scapat de secretia aia de care nu reusise nici un alt medic sa ma scape!!!

trebuie insa sa mai precizez ceva:
colposcopia trebuie facuta DOAR daca la consultul ginecologic apare o rana, ceea ce adri nu a specificat.
teoretic rezultatul analizei papanicolau trebuie privit in paralel cu constatarile consultului ginecologic, pt ca ceea ce ai gasit tu pe net sub denumirea generica de 'infectie' poate fi o invectie a secretiei (ciuperca) sau poate fi un pic mai complicat, adica aceste secretii abundente si netratate corespunzator au efect de erodare a colului, rezultatul nedorit fiind ranile pe col.
numai controlul ginecologic poate sa dovedeasca deci 'cauza' rezultatului resp, si prin urmare si tratamentul corespunzator.

mergi la control la ce doctor consideri tu, si povesteste-ne ce diagnostic + tratament ai primit!

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adri0223 spune:

inca nu stiu nimic de nici o rana , sper sa nu am. eu..secretii urate nu am, nici urat mirositoare. singurul lucru care imi arata ce e candida e ce scrie in test "prezente elemente candido micotice". la mine a inceput cu usturime, dar doar dimineata dupa ce mergeam la baie. am fost la medic si mi-a recomandat uricol. cat am luat nu m-a mai usturat. asta cu cateva zile inainte sa vina rezultatul testului. dupa ce mi s-a spus ca am candida si am citit pe net simtome .. in dimineata urmatoare pe langa usturime a incept sa si ma manance. dar daca ma spal imi trece mancarimea, pt ca usturimea trece repede. si asta se intampla doar la prima urina. apoi totul e ok.

mama mea spune ca e de la rinichi (sambata am avut si o durere puternica la rinichiul drept, si nu e prima data), ca acidul uric e prea concentrat dimineata (in momentul de fata la mine).

poate ca e un inceput de candida si o pot trata "din fasa" ..desi..la cate zile dureaza la noi pana iti vine randul la un control ...

la fel si cu urocultura pe care am facut-o. am dus ce trebuia marti si imi aduc rezultatele luni. :|

mda "traim in romania si asta ne ocupa tot timpul" ... bine spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

quote:
Originally posted by anamaria

quote:
Originally posted by carla2005

Eu zic sa faci pauza! Eu fac pauza 2 luni/an! Mie medicul mi-a zis ca frotiul tip II este de bine :)...adica tot asa ca ei isi fac probleme de la tip III incolo! probabil ai o candidoza ceva, aia o tratezi si iar apare! Dar nici sa neglijezi nu e bine! Eu zic ca daca iti faci papanicolau o data /an nu ai de ce sa iti faci griji! Vezi sa nu ajungi pe la judetean pe la noi ca acolo chiar ca ramai traumatizata. Pe mine m-a consultat Stefanescu fix dupa un chiuretaj..nici macar nu luasera galeata de sub capra...am crezut ca mor! Deci in judetean sa te duci doar daca ti s-a urat cu binele :)! Bafta! Acuma nu stiu cat de mult te va ajuta ecograful asta intravaginal, in mod normal trebuie facuta o colposcopie, dar in Pitesti nu se face deocamdata!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006




colposcopie de calitate se face in pitesti, la cabinetul Dr. Buzatu - si inca cu aparatura de ultima ora, cu un dispozitiv intavaginal cu camera video, astefl ca imaginea o vezi la un tv imens ! eu am fost acolo, e drept ca costa (100 lei) dar merita: si ca mod de a discuta/ relationa cu pacienta, si ca eficienta a tratamentului dat!
se plangea cineva mai devreme ca ar fi tot plimbat o pacienta pe drumuri, fara rezultat!
ei bine, pe mine m-a 'plimbat' vreo 4-5 luni, cu tratament lunar inainte si dupa ce mi-a cauterizat rana, insa in final am scapat de secretia aia de care nu reusise nici un alt medic sa ma scape!!!

trebuie insa sa mai precizez ceva:
colposcopia trebuie facuta DOAR daca la consultul ginecologic apare o rana, ceea ce adri nu a specificat.
teoretic rezultatul analizei papanicolau trebuie privit in paralel cu constatarile consultului ginecologic, pt ca ceea ce ai gasit tu pe net sub denumirea generica de 'infectie' poate fi o invectie a secretiei (ciuperca) sau poate fi un pic mai complicat, adica aceste secretii abundente si netratate corespunzator au efect de erodare a colului, rezultatul nedorit fiind ranile pe col.
numai controlul ginecologic poate sa dovedeasca deci 'cauza' rezultatului resp, si prin urmare si tratamentul corespunzator.

mergi la control la ce doctor consideri tu, si povesteste-ne ce diagnostic + tratament ai primit!

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!



Ma bucur sa aflu ca se face si la noi! Eu vroiam sa merg in bucuresti, asa ca decat sa dau banii pe drum + cat o mai costa acolo mai bine merg aici!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adri0223 spune:

Buna fetelor!

Am fost aseara la d.na Crasneanu la cabinetul particular. Mi-au placut intai halatele pe care ti le da se le imbraci ca sa nu fi chiar dezbracata de la mijloc in jos, lucru destul de incomod pentru mine. Apoi a urmat partea consultului in sine. Spre surprinderea mea a fost bine. Nu pot spune ca placut :P dar destul de netraumatizant. S-a oprit de fiecare data cand am spus ca ma doare, mi-a spus ce face, ce simte si m-a intrebat si ce simt eu, apoi am stat mai mult de vorba. Diagnostic pus : vaginita mixta. Mi-a dat apoi o schema de urmat dupa ce imi trece ciclul menstrual : Zamocin (pentru mine 10 pastile si pt partener 5 pastile), Diflazon si Meclon ovule. Si pretul consultului a fost ok.

Azi de dimineata la ecografia endovaginala s-a jucat tanti doctora 20 de min cu sonda prin vagin si a verificat tot .. si totul este bine acolo.

Eu mancarie de la candida nu mai simt, asa ca presupun ca diminetile in care m-a mancat era de la infectia urinara . Acum doar ma ustura. (ca sa nu mai zic de urticaria care mi-a aparut tot de la infetie spun cei 2 dermatologi la care am fost). Si alte simtome nu am.

Deci pana acum totul bine. Am sa va spun cum ma simt dupa tratamentul pt candida.

Pupicei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann4 spune:

Buna fetelor!
Am si eu o problema de vreo 2 sapt. Am folosit un absorbant intern (nu folosesc deobicei, dar era ultima zi) care m-a jenat ingrozitor . Dupa ce am scapat de el, toate bune si frumoase, pana la primul contact (care a avut loc chiar in seara respectiva) cand am simtit ca mor durere; durere ce persista si in ziua de azi :(..
Iar acum, dupa 2 sapt, cred ca m-am ales si cu o frumusete de Candida (este a 3-a oara in viata mea). Nu sunt sigura, dar am o secretie ciudata, nu-mi explic alt motiv.
Mi-am facut o programare la dna Ionescu,insa abia peste o luna ma poate consulta. As dori, va rog mult, sa-mi dati si mie numarul domnului Buzatu sau a dnei Crasneanu. Mi-as dori sa pot fi consultata cat mai repede, mi-e teama sa nu fi facut vreo rana pe col + ca trebuie sa scap de candida, sau ce o fi.
Multumesc.

Mergi la inceput